<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kak se može jednostavno složiti regenerativno kočenje?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
el_žižak

PostPostano: 16.7.2009. čet. 18:12    Naslov: Kak se može jednostavno složiti regenerativno kočenje? Citirajte i odgovorite

Pozz ekipa forumasi Wink
imam jedno pitanjce za EV, ovaj regulator brzine motora to je zamjena tj oblik potenciometra sam slozeno da bude ko rucica, jel?
http://www.artas.hr/vozila/elektricni_bicikli_dijelovi.htm

i jos jedno opcenito pa tko bude znao nek odgovori heh

zanima me kak se moze jednostavno sloziti regenerativno kocenje kod Ebica, ok mozda zvuci paf jer govorim o samogradnji doma, znaci dal se to moze nekak sklepat, jer znam da se moze nabavit takav motor ali dal se moze tj od ceg, jer doma naravno nemam spejs šatl pa da mogu cudnovate djelove kemiijat, hehe ja sam mislio sa elektromotorom i dinamom(generatorom) al to mi nikako ne drzi vodu, pomoc...

mozda je fulano mjesto posta, nemojte zamjerit ;D
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
solarstorm

PostPostano: 16.7.2009. čet. 18:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

jednostavnije i bolje rješenje nećeš tak lako doma sklepat.a i to nije badava, motor nc + regen kontroler = dobitna kombinacija.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2009. čet. 18:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
imam jedno pitanjce za EV, ovaj regulator brzine motora to je zamjena tj oblik potenciometra sam slozeno da bude ko rucica, jel?
http://www.artas.hr/vozila/elektricni_bicikli_dijelovi.htm

Ako sam dobro shvatio pitanje..ne, taj regulator brzine ima hall senzor i dva neo magnetica
Znaci nema kliznog kontakta i trosenja

el_žižak je napisao/la:
zanima me kak se moze jednostavno sloziti regenerativno kocenje kod Ebica

Najjednostavnije bez poznavanja elektronike je sa relejima i spajanjem baterija u paralelu i seriju
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
el_žižak

PostPostano: 17.7.2009. pet. 10:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha, kuzim... al mislio sam taj hal sa neo magneticima obavlja ulogu potenciometra, al skonto sam vec kad si odg Very Happy

solarstorm, ma znam da se nemre doma sklepat bolje nego sto ima u trgovini, al pitanje nije ni trazilo da se doma napravi super regen nego samo kako ga slozit, ako se ne varam svaki el motor i generator potencijalno moze biti ono drugo tj el motor generator i obratno, samo netnam tocno koje preinake treba uradit?

Mislio sam mozda zasebno generator i zasebno el motor al generatr bi cijelovrijeme davao prevelik otpor tj ono sto bi dobi generatorom s njime bi i izgubio zbog otpora(u mehanickom smislu okretaja) pa sam odusto od te ideje.

bilo bi najbolje da motor obavlja i jedno i drugo, znam ima za kupit samo sto su svi motori bar sto se tice njegove namjene isti, nemojte zamjerit nije ideja komplicirana tolko kolko ja sam po sebi kompliciram sebi i drugima zivot ;D al volim kemijat pa taman bilo uzalud Razz

EV, nisam bas najbolje skontao to sa relejima i baterijama???
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.7.2009. pet. 10:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
EV, nisam bas najbolje skontao to sa relejima i baterijama???

Primjer:

Vozis na 48V sa 4x12V baterijama
Ako sve baterije prespojis u paralelu, imat ces 12V i eto regena

Ali bez naprednog poznavanja elektronike nije moguce napraviti dobar regen

E sad, ako zelis izazov... Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
el_žižak

PostPostano: 17.7.2009. pet. 11:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Primjer:

Vozis na 48V sa 4x12V baterijama
Ako sve baterije prespojis u paralelu, imat ces 12V i eto regena

al cekaj ti pritom racunas da je motor sad kada je bat. 12V vrsi funkciju generatora?

Izazov skace od srece .... of kors, da cujem?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.7.2009. pet. 12:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:

zanima me kak se moze jednostavno sloziti regenerativno kocenje kod Ebica

Tu smo poceli Very Happy

Zamisli motor i 4 baterije od 12V

Zavrtis motor sa 4 baterije u seriji, on ce ubrzavati gotovo sve dok napon koji sam generira nije jednak naponu baterije, znaci 48V

Ako u tom trenutku spojis na motor te iste baterije ali vezane u paraleli, znaci 12V, motor ce puniti baterije sve dok ne uspori na brzinu kojom se vrti sa 12V
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 17.7.2009. pet. 18:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

uh coece, jesi me nammucio.... vec sam mislio da sam prolupao, jedva sam nasao temu Upitnik prebačena znam bilo offT Razz
e sad ovak, kuzim sto hoces reci...

najgore mi je kad imam pitanja koja se tesko postavljaju jer zelim dobit iz odgovora sto vise a onda na forumu moram postavljat previse pitanja pa sam i sebi naporan joj.

E onda ovak, motor kad dodje do top brzine i tad prebacim na paralelan spoj bat. i motor se sad snagom inercije bica. vrti i puni baterije dok se ne izjednače okretaji koje moze postici sa 12V bat. odnos no dok se voltaze ne izjednače kako si ti rekao... ok prihvacam, radio sam takve pokuse sa sitnim motoricima i trosilima al su mi trosila bila prejaka pa se nist bas nije dogadjalo, drugim rjecima hocu te pitati koliko ce to vracati recimo da se nizbrdo spustam a na svojoj specijalki postizem na sljemenu nizbrdo 60kmh pri konstantnom kočenju, jer cini mi se ca je to jako malo ili to ovisi cisto o razlici voltaze max(serija) i min(paralel)???

znaci na taj se nacin moze sa svakim el motorom slozit regen jer ja
govorim o DC motoru!
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.7.2009. pet. 20:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mozes se spustati niz Sljeme, stalno kociti sa regenom i dalje biti na 60km/h
Pri toj brzini meni je regen preko 1kW
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.