<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pomoć: servis solarnog grijanja vode

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ishmael

PostPostano: 7.4.2009. uto. 18:40    Naslov: Pomoć: servis solarnog grijanja vode Citirajte i odgovorite

Pozdrav svim forumašima!

Već neko vrijeme imam problema sa solarnim sistemom za grijanje tople vode. Krenuo sam u popravak, ali nikad se nisam susretao sa takvim sistemima pa imam puno nepoznanica. Evo prvo dvije slike problematičnog dijela sistema

Bojler sa popratnom aparaturom

Izlazni vodovi senzora iz spremnika

E sada... problem sa tim sistemom je da je prestao ispravno raditi. Dešava se da kontroler nikada ne uključuje pumpu za forsirani protok zagrijane vode iz kolektora. Za sada sam riješio problem tako što tajmer direktno uključuje svakih 15min pumpu da 15min radi (od 10 do 17h), pa kad je sunčano, ima dosta tople vode. Ali ja bih rado osposobio kontroler da sistem radi kako spada.

Kontroler sistema (Seitron SDT 2k) ima dva konetora. Na jednom su ulazi za mrežni napon, pumpu i još jedan kabel koji vodi u unutrašnjost bojlera (jel bi netko znao što bi to moglo biti), a na drugom konektoru su ulazi za tri temp senzora. Temp senzori su izmjereni kao 100k na kolektoru, te 0.1k i 1k8 u bojleru. Sve vrijednosti su izmjerene na temp od oko 20°C. Pošto su standardne vrijednosti temp senzora 100k, 1k i 0.1k, ovaj od 1k8 mi se čini da je neispravan (makar mijenja vrijednost u ovisnosti o temperaturi). Pa ja sad pitam ako netko zna jel to ok pretpostavka?

Inače mi se čini da je kontroler ispravan jer daje neke znakove života, pa si mislim da nije onaj jedan senzor pokvaren pa da logika kontrolera nikako ne može raditi ispravno. Kontroler sam donio doma pa ću pokušati stvoriti uvjete kao da imam 100k, 1k i 0,1k senzore, pa da vidim hoće li onda proraditi ispravno.

Ukoliko je senzor pokvaren, jel netko zna kako se on može izmijeniti? Gledao sam onaj izlaz žica od senzora iz bojlera, i nije mi jasno kako je izveden taj izlaz žica iz bojlera, a da je spoj vodonepropusan, i koja je procedura kod promjene. Nisam htio rastavljati dok ne dobijem informacije o tome, da ne bi skroz zeznuo stvar. Ovako sa tajmerom koliko toliko sistem radi.

Ako ima kakvih prijedloga ili informacija slobodno pišite Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gec

PostPostano: 7.4.2009. uto. 19:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo mi je nelogično da su stavljali tri vrste senzora na isti kontroler, najčešće su svi isti, provjeri vodove da nisu negdje u šlusu ili prekidu, senzor se jednostavno izvadi, nema nikakvog brtvljenja jer je on gurnut u jednu zatvorenu cijevćicu. Koliko žica imaju senzori, dvije ili tri, ako je sa tri onda je vjerojatno PT - 100, termopari imaju dvije žice različite boje. Nije svejedno kako ih spojiš.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 7.4.2009. uto. 20:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bit ce prije da su ova dva u bojleru neispravna. Kladim se da je izmjereno 0.1k na donjem senzoru, a 1k8 na gornjem.
Pogledaj nasenzor na kolektoru, mozda je on namontiran vani?

Inace, nisam cuo za temperaturni senzor s 100k otporom, termoparovi obicno imaju otpor ispod 0.1k a NTC je obicno oko 1-10k. Imas li ikakav prikaz temperature na kontroleru? Ako imas, mozes probati staviti potenciometar i vidjeti raspon otpora na kojima dobivas kakve suvisle podatke.
Ako su termoparovi u igri, onda su zice svakako razlicite boje, a i od razlicitoh materijala.

Ne vjerujem da je Pt100 u pitanju, ali mozes probati zamijeniti onda sve senzore sa otporima od po 0.1k; nadalje probavas povecavati otpor na kolektoru sa 100R na oko 130R te poslije jos i jedan u bojleru (gornji) takodjer pa vracati nazat na 100 prvo kolektorski da vidis kada ce ti pumpa krenuti, a kada ce stati.

Preciznije izmjeri onaj senzor od 100R, utvrdi koliki otpor ima te kolika je temperatura vode (otprilike). Mozda ti je to jedini citav senzor Pt100?
[Vrh]
ivans

PostPostano: 7.4.2009. uto. 21:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moram da se ubacim sa jednom malecnom idejom ako dozvoljavate.
Gore kod kolektora postaviti jednu fotodiodu uz jedan,dva tranzistora i relej.Kad ima sunca nek vrti pumpa Okrece oci Okrece oci
Samo dovoljno smanjiti osetljivost... Confused
[Vrh]
ishmael

PostPostano: 7.4.2009. uto. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Bit ce prije da su ova dva u bojleru neispravna. Kladim se da je izmjereno 0.1k na donjem senzoru, a 1k8 na gornjem.
Pogledaj nasenzor na kolektoru, mozda je on namontiran vani?

Ne znam koji je gornji, a koji donji. Vanjski senzor je izmjeren kao 102.8k, a isto je namontiran kao ova dva u bojleru (samo dvije žice koje idu u neki spoj na cijevi)

Pero je napisao/la:
Inace, nisam cuo za temperaturni senzor s 100k otporom, termoparovi obicno imaju otpor ispod 0.1k a NTC je obicno oko 1-10k.

Evo Danfoss ima 100k NTC baš za solarno grijanje:

http://grijanje.danfoss.com/PCMPDF/vd78t102_sensor.pdf

Pero je napisao/la:
Imas li ikakav prikaz temperature na kontroleru?

Evo kako izgleda kontroler:

Pero je napisao/la:
Ako imas, mozes probati staviti potenciometar i vidjeti raspon otpora na kojima dobivas kakve suvisle podatke.
Ako su termoparovi u igri, onda su zice svakako razlicite boje, a i od razlicitoh materijala.

Uzeo sam kontroler doma, pa ću se igrati s njim kad uhvatim vremena. Tako nešto sam i imao na umu (podešavanje vrijednosti otpora dok ne skužim kako stvar radi, i da li radi).
Žice koje idu od senzora su obične 2x0.75mm licnaste žice.
Nisam mjerio napon na izvodima senzora, jel bi se tako moglo detektirati termopar?

Pero je napisao/la:
Ne vjerujem da je Pt100 u pitanju, ali mozes probati zamijeniti onda sve senzore sa otporima od po 0.1k; nadalje probavas povecavati otpor na kolektoru sa 100R na oko 130R te poslije jos i jedan u bojleru (gornji) takodjer pa vracati nazat na 100 prvo kolektorski da vidis kada ce ti pumpa krenuti, a kada ce stati.

Probat ću početi sa svim vrijednostima kako sam ih i izmjerio, pa ću onda mijenjati dok ne zaključim kako bi sprava trebala raditi. Zasada bih htio čuti mišljenja ljudi koji imaju iskustva sa tim solarnim sistemima pošto ja nemam pojma o tome (zasada)

Pero je napisao/la:
Preciznije izmjeri onaj senzor od 100R, utvrdi koliki otpor ima te kolika je temperatura vode (otprilike). Mozda ti je to jedini citav senzor Pt100?

Mjerio sam na raznim temperaturama i čini mi se da je taj PT100 ispravan. Ono što me buni je i da onaj od 1k8 isto mijenja vrijednost prema temperaturi, tj. kao i da je on ispravan (osim što je vrijednost relativno nestandardna)

[/url]
[Vrh]
ishmael

PostPostano: 7.4.2009. uto. 22:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec je napisao/la:
Malo mi je nelogično da su stavljali tri vrste senzora na isti kontroler, najčešće su svi isti, provjeri vodove da nisu negdje u šlusu ili prekidu, senzor se jednostavno izvadi, nema nikakvog brtvljenja jer je on gurnut u jednu zatvorenu cijevćicu. Koliko žica imaju senzori, dvije ili tri, ako je sa tri onda je vjerojatno PT - 100, termopari imaju dvije žice različite boje. Nije svejedno kako ih spojiš.

Da, i meni je nelogično da su tri vrste senzora.

Vodovi su izgleda svi ok, zaključio sam to jer svi senzori mjenjaju vrijednosti kod ratličitih temperatura. Od svakog senzora idu po dvije žice u kontroler.

Hvala za info o vađenju senzora. Probat ću ih izvaditi tako kada slijedeći puta dodjem do vikse.
[Vrh]
ishmael

PostPostano: 17.4.2009. pet. 21:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da sam otklonio kvar. Tranzistor koji je uključivao relej je pregorio. Sada kad pogledam nije mi jasno kako sam zaboravio pregledati ispravnost tog tranzistora. Vjerojatno jer sam imao previše nepoznanica oko cijelog sistema. Ali opet, sada sam ipak nešto naučio o solarnim sistemima.

Hvala svima na odgovorima, javit ću jel stvar ispravno radi kada montiram kontroler....

Pozdrav
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.