<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW EV - moj projekt
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 81, 82, 83  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 7.4.2009. uto. 06:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se malo nadovezem: poceo sam projektirati kontroler za AC i BLDC motore te sam se nadao da cu ga stici dovrsiti do ovog ljeta. Nazalost, kako se par godina nisam bavio programiranjem mikrokontrolera, to ide puno sporije...
Program je puno kompliciraniji nego sto sam na pocetku predpostavljao, ali cu isti program lako koristiti za vise razlicitih namjena. Naravno, regen kocenje mora biti ugradjeno u kontroler. Cool
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fire

PostPostano: 7.4.2009. uto. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uparivanje kod igbt-a zna stvarati probleme(dok su mosfeti skoro imuni na to). Ali na srecu(ovisno o tehnologije izrade) pri vecim strujama napon na igbt(dok vodi) raste s temperaturom(znaci nema tedenciju preuzimanja vise struje na sebe zagrijavanjem, pa potom samounistenje). Znaci stavi se zaliha struje i lagano se upare i trebalo bi biti dobro. Posto su relativno jeftini, oko 15lipa po A peak struje moze se staviti malo vise za zalihu.
A postoje i jaci moduli
http://www.farnell.com/datasheets/55531.pdf
Ovaj bi bio pogodan s vecim naponom
http://download.siliconexpert.com/pdfs/2008/02/18/semi_b/manual/ixy/ds/410c0d68-ea2f-4d32-a2b2-d952a48181e2.pdf

A za mijenjanje brzine, govorim samo za drag race. Tamo se postizu dosta vece sile ubrzanja, sto zbog boljih guma(zagrijanih) sto zbog bolje staze, sto zbog boljeg rasporeda tezine. Npr na prednjem pogonu se moze dobiti 0.7g ubrzanje, a straznjem jos vise. A u drag race je bas najbitnije taj start, tj da auto od pocetka daje maksimalno ubrzanje kolko mu pogon dopusta. A s prenosom podesenim na max speed od 200km/h ,straznjim pogonom i takvom masom mislim da nece biti iskoristen potencijal auta.
300kW na prednjem pogonu(ako se malo poigra s rasporedom tezina(poveca se masa na prednju osovinu)) u autu 1400kg(znaci 1340kg+vozac) vec nakon 120-130km/h moze prenjetu svu snagu na podlogu ako je auto opremljen dobrim gumama.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 7.4.2009. uto. 09:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Da se malo nadovezem: poceo sam projektirati kontroler za AC i BLDC motore te sam se nadao da cu ga stici dovrsiti do ovog ljeta. Nazalost, kako se par godina nisam bavio programiranjem mikrokontrolera, to ide puno sporije...
Program je puno kompliciraniji nego sto sam na pocetku predpostavljao, ali cu isti program lako koristiti za vise razlicitih namjena. Naravno, regen kocenje mora biti ugradjeno u kontroler. Cool

Kad si stari tvrdoglavac i ne zelis probati to napraviti u C-u koji nudi puno bolji nivo apstrakcije za kompliciranije algoritme... Vrag
[Vrh]
Pero

PostPostano: 7.4.2009. uto. 10:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fire, MOSFET nije imun pri uparivanju. Nemoj zaboraviti da se poprilicni procent disipacije snage desava i na reverznoj diodi.
Premalo je aplikacija gdje kroz reverznu diodu ne tece struja, tj. gdje ona ne treba...
Sporiji MOSFET ce se zbog gubitaka tranzijenata grijati vise, a time ce i njegova reverzna dioda ce povuci vecu struju od ostalih. To je efekt na koji treba itekako racunati, a da ne spominjem na vece zahtjeve za driver.
Uparivanje vise drivera na isti PWM mislim da jednostavno ne dolazi uopce u obzir. Lo side gotovih drivera ces lako naci do 6A, ali Hi/Lo upareni driveri se jako tesko nadju za struje preko 2.5A...

Cose, uzimanje tudje biblioteke u C-u slici na ucenje stranih jezika. Prestar sam za ucenje napamet, a i iz vlastitog iskustva znam koliko problema moze zadati tudji library...
Preferiram asembler jer imam tada potpunu kontrolu svih resursa, a ako koristim C na isti nacin, s njim nisam dobija nista sto vec nemam u asembleru, pa cak i sto se tice apstrakcije...
Primjera radi, 90-tih godina sam radio kompletan graficki driver u asembleru za PC/AT, oko 62kB kompiliranog koda, oko 10000 naredbi. Jos i danas koristim taj driver, a trebalo mi je samo dva i pol mjeseca da ga napisem i istestiram.
Primjer br. 2: Trebao sam u jednoj aplikaciji imati jedno racunalo s 10 RS232 porti; koristio sam CA Clipper Tools za komunikacijski driver i sve je bilo OK, ali svakih osam do dvanaest dana je doslo do zastoja na komunikaciji bez ikakvog vidljivog razloga. Potrosio sam dva tjedna te sam napisa svoj driver u asembleru, a racunalo je ostalo u pogonu do dana danasnjeg bez i jednog zastoja ili kvara. Ipak, moras priznati da je malo software-a u besprekidnoj funkciji 15 i vise godina (i to bez ijednog restarta)... Cool

Jesam: stari i trdoglavac... plazi jezik Cool Very Happy
[Vrh]
fire

PostPostano: 7.4.2009. uto. 10:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod takvih snaga uvjek stvaljam prave drajvere(9A) i to maksimalno jedan drajver na 3 mosfeta/igbt-a
http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/ucc27321.html
nisu skupi(oko 15kn ako se dobro sjecam), a s njima se mogu postici mala vremena otvranja/zatvaranja(oko 20-30ns s nekim tranzistorima(ali kod tako brzih zatvaranja pri vecim napom se mogu javiti drugi problemi)).
A kada ozbiljna struja tece kroz diode od mosfeta, onda obicno dodam diode paralelno.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 7.4.2009. uto. 10:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fire, bojim se da smo otisli previse u offtopic, bolje da otvorimo novi thread gdje ova diskusija nece biti OT.
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 7.4.2009. uto. 20:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda je sad kasno , ali možda i nije Very Happy ( ima i manjih )

http://www.400hertz.net/Products/ME-400-200-416.htm
[Vrh]
bagijaner

PostPostano: 7.4.2009. uto. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
malo software-a u besprekidnoj funkciji 15 i vise godina (i to bez ijednog restarta)... Cool

Jesam: stari i trdoglavac... plazi jezik Cool Very Happy

respekt

pfff kad napishem komad koda, ak si nakon toga neko kosu ne pochupa ne racunam ko uspjeshan dan Smile
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 8.4.2009. sri. 13:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
Možda je sad kasno , ali možda i nije Very Happy ( ima i manjih )

http://www.400hertz.net/Products/ME-400-200-416.htm

Kasno... Ali izgleda odlično. Mogao bi se vratiti jednom na ovo, ali trenutno mi više odgovara ovo riješenje koje sam već odabrao.

fire je napisao/la:

A sto se tice pogona malo razmisljao i mislim da diferencijal nece puknuti. Jer obicno se diferencijal definira prema okretnom momentu motora. A getribe cesto imaju omjer 1:3 u drugoj brzini, znaci tri put povecavaju moment(znaci neki 400konja motor ce u drugoj brzini imati veci moment(na diferencijalu) nego taj elektro motor ako ce krajna brzina biti oko 200km/h). A 400konja diferencijali trpe.
A druga stvar, mislim ako se narihta top speed od 200km/h da auto na pravim gumama nece sljajdrati, ipak je to skoro 1.5tone. Znaci kontroler bi trebao davati struje za max snagu motora na tim okretajima. I mislim da bi trebalo staviti barem dvije brzine ako se zeli izvuci maksimalno ubrzanje na 402m. Prva negde do cca 130km/h(mislim da na tu tezinu bi to bilo na granici trakcije), ostalo druga brzina.

Neće automobil imati težinu od 1.5 t nego maksimalno 1.300 kg, vjerojatno bilže 1.200 kg.

- Auto trenutno ima 700 kg (ima sve osim motora i prijenosa)
- Motor ima 80 kg
- Baterije 300 kg
- i recimo ostale sitnice maksimalno 100 kg
------------------------------------------------------------------------

1180 kg + vozač od 80 kg = 1260 kg

I ja mislim da nebi trebalo biti problema sa prijenosom jer će baterije biti direktno iznad zadnje osovine. Uz široke semi ili full slickove bi prijenos trebao ići bez problema.

Mislim... F1 ima 600 kg i skoro 1000 ks i ipak sve mogu prenijeti. Jest da su u njih upucali mnoge miljinone ali i oni su ovisni o istoj fizici kao i mi.

Koji je to tvoj projekt od 500ks/900kg? Može i na p.m. Smile
[Vrh]
fire

PostPostano: 8.4.2009. sri. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa to govorim, da nece biti problema s prenosom snage, da bi mogao vise snage prenjeti nego sto imas.

a projekt je corsa s 2.7liternim turbo motor u prtljazniku. Ja sam zaduzen za elektroniku motora.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.4.2009. sri. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Mislim... F1 ima 600 kg i skoro 1000 ks i ipak sve mogu prenijeti. Jest da su u njih upucali mnoge miljinone ali i oni su ovisni o istoj fizici kao i mi.

Ako se dobro sjecam, F1 ima preko tone dodatnog downforce-a (primarno prednje i zadnje krilo) na brzinama preko 150km/h, pa to malo pomaze njihovoj fizici. Very Happy
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 8.4.2009. sri. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
CroDriver je napisao/la:

Ako se dobro sjecam, F1 ima preko tone dodatnog downforce-a (primarno prednje i zadnje krilo) na brzinama preko 150km/h, pa to malo pomaze njihovoj fizici. Very Happy

Na startu nema nikakvog downforcea... Ali nije niti bitno, uzeo sam to čisto radi usporedbe...
[Vrh]
fire

PostPostano: 8.4.2009. sri. 14:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
CroDriver je napisao/la:

Najbrzi auto u europi radi 7.6s na 402m na straznjem pogonu. Da se napraviti s straznjim pogonom puno vece ubrzanje od 1g.
Potreba snaga P=m*a*v (znaci m=masa, a=akceleracija pri brzini v(m/2)). Znaci za 1g akceleraciju pri brzini 100km/h(27.7m/s) i mase 1260kg treba motor davati 342kW.
Znaci guma kao guma nece biti problem(ako se sljede par pravila). Poluosovine bi mogle pucati ako bi se napravilo da motor moze 300kW isporuciti oko 100km/h(znaci neka getriba).
I za 402m je bolje(manje vrijeme) brze ubrzavati do 150km/h i u cilj uletjeti s 150km/h, nego sporije ubrzavati do 200km/h i u cilj doci s 200km/h.
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 8.4.2009. sri. 15:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
Cose je napisao/la:
CroDriver je napisao/la:

Najbrzi auto u europi radi 7.6s na 402m na straznjem pogonu. Da se napraviti s straznjim pogonom puno vece ubrzanje od 1g.
Potreba snaga P=m*a*v (znaci m=masa, a=akceleracija pri brzini v(m/2)). Znaci za 1g akceleraciju pri brzini 100km/h(27.7m/s) i mase 1260kg treba motor davati 342kW.
Znaci guma kao guma nece biti problem(ako se sljede par pravila). Poluosovine bi mogle pucati ako bi se napravilo da motor moze 300kW isporuciti oko 100km/h(znaci neka getriba).
I za 402m je bolje(manje vrijeme) brze ubrzavati do 150km/h i u cilj uletjeti s 150km/h, nego sporije ubrzavati do 200km/h i u cilj doci s 200km/h.

Koje su Vaše procjene oko vremena na 402? Dakle motor će imati 300kW peak snage, to je možda 150-200kW ako pogledamo cijelokupni raspon okretaja u prosjeku...
[Vrh]
fire

PostPostano: 8.4.2009. sri. 15:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako imas graf snage tog motora i omjer ja ti lako procijenim vreme na 402m. Ili ti cak optimiziram omjer diferencijala za minimalno vrijeme.
Inace kod el. je super sto mozes jako brzo menjati snagu sto isporucuje, tj. da se napraviti jako dobar tracktion control. Kada se guma vrti 106% brzine vozila onda je trakcija najveca. Na benzinskom motoru je to skoro nemoguce postici jer presporo mijenja snagu.
A ako ides na getribu onda se moze napraviti da dok ti stisnes kuplung motor se baci u mod generiranja struje sve dok se njegova brzina ne spusti na brzinu koju ce imati u sljedecoj brzini. Tako bi se izbjegli veliki napori na lamelu prilikom prebacivanja brzine. I uvjezban covjek na obicnom menjacu mijenja brzinu za 0.4s.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 81, 82, 83  Sljedeća
Stranica 16 / 83.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.