Brada
Pridružen/a: 04. 10. 2008. Postovi: 742 Lokacija: Samobor
|
Postano: 19.9.2009. sub. 17:32 Naslov: Recikliranje Litija |
|
|
Sva zbivanja oko e-vozila navode do neizbježnog zaključka da će količina raspoloživog Litija biti uskoro tanka karika u masovnoj proizvodnji i jedan od glavnih čimbenika cijene baterija. Ovaj svijet kakav već jest tupav i glup ne radi dovoljno na paralelnom razvoju tehnologija vezanih uz recikliranje materijala za koji već svi znaju da je deficitaran i dostupan u velikim količinama na samo nekoliko lokacija na planeti. Ako netko sa ovog foruma ima pristup bilo kakvoj instituciji ili razvojnom timu koji ima potencijala da se uhvati u koštac sa tom tematikom unaprijed apeliram da se počne provoditi propaganda ideje recikliranja Litija u RH.
Prednosti su višestruke; od zauzimanja pozicije na tržištu koje još nije pokriveno, do dobivanja pozicije relativne neovisnosti o trenutno slobodnim količinama u datom trenutku i stabilnije politike cijena prema proizvođačima ukoliko se u nekoj budućnosti pokrene domaća proizvodnja što je moguće upravo temeljem stabilnog izvora ključne sirovine. Postupak je kao što znamo relativno jednostavan i financijski dohvatljiv.
Vrlo je važno sagledati širu sliku važnosti Litija u budućnosti. Netko ekonomske struke bi mogao povaditi više poveznica koje rezultiraju financijskom dobiti ali čak i kroz maglu vlastitog neznanja vidim da tu leži enormna lova značajna na nacionalnoj razini jer se radi o artiklu koju duboko zadire u materiju kojom se bave energetski lobiji širom svijeta. Čak i kod njih postoji određena doza inertnosti vezano uz recikliranje Litija jer je razvoj baterija bio preburan, a konačni proizvod ima toliko utjecaaja na svakodnevni život da su trenutni prioriteti usmjereni ka potrošnji baterija dok se reciklaža stavlja u drugi plan. To ja zovem potencijalnom prilikom, a ona neće trajati predugo. Moguće je da se radi o prevelikom zalogaju za malu ekonomiju poput hrvatske ali nekako mi se čini da tome nije tako jer npr postoji firma u USA koja se time već bavi. Izjavljuju da su prva kompanija na svijetu koja to radi. Evo ih tu -> http://www.toxco.com/processes.html
Čini se da je know-how presudan u procesu reciklaže i da sve ostalo spada u projekt koji je financijski moguć, a njegova priroda govori u prilog činjenici da bi veliki dio sredstava mogao doći iz raznih EU fondova koji podstiču tehnologije vezane uz održivi razvoj.
Dakako, možda se varam jer je premalo informacija ali mišljenja sam da bi svakako trebalo ispitati mogućnost recikliranja litija u RH.
Malo više o temi pogledajte tu -> http://ec.europa.eu/research/industrial_technologies/articles/article_385_en.html
Od proizvođača automobila prvi je Fiat shvatio važnost reciklaže pa su postali članom VALIBAT konzorcija koji je još 2000. godine počeo raditi na razvoju tehnologije reciklaže Li baterija. Zadani ciljevi podrazumjevaju recikliranje 95% magnetnih materijala, 90% litija, 90% metalnih oksida i 70% litijevih soli. Daklem, odgovarajuća institucija ili firma može se ukrcati i na taj vlak. Članica Valibata je čak i francuska agencija za atomsku energiju CEA. Kako je projekt nastao unutar EU komisije ne postoje partikularni interesi koji bi potpuno onemogućili zainteresirane u sudjelovanju. Početne točke mogu biti dostupna dokumentacija o projektu koji se vodi pod ovim brojem G1RD-CT-2000-00232 i Francuska tvrtka Recupyl u kojoj u svojstvu generalnog direktora radi koordinator projekta Dr Farouk Tedjar. Za razliku od američkog pristupa gdje se koriste ekstremno niske temperature Valibat proces se odigrava na sobnoj temperaturi i pri niskim tlakovima. Prvi pogon kapaciteta 320 tona godišnje je već izgrađen 2007. godine u Singapuru. Po svemu sudeći to je pogon veličine par tvorničkih hala. Proces se bazira na tzv hidrometalurgiji gdje se otpadni materijal ispire u kiseloj ili lužnatoj kupki i zatim taloži.
Po prvi puta je skoro važnije skladištenje energenta od njega samog. Sa povoljnim Li baterijama će čak i pojedinac u sasvim drugom svjetlu gledati na PV kolektore. Puno toga se mijenja i zato je iznimno važno agitirati u smjeru izrade pogona za reciklažu u RH, a ne se izbezumiti zbog toga što je pijani mulac šutnuo nogom kokoš na farmi.
IMHO narafski. |
|