<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tesla FSD V12 i novije

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Autonomna vožnja
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 2.4.2024. uto. 08:15    Naslov: Tesla FSD V12 i novije Citirajte i odgovorite

FSD Supervised! First Impressions V12.3.3

Koliko vidim, ljudi su oduševljeni novom verzijom.
Očito je promjena pristupa ovom problemu bila pun pogodak.
Zanimljivo je da je stari hardver mogao podnijeti tu promjenu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 2.4.2024. uto. 09:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne samo da stari hardware može podnijeti novu verziju, već novi hardware radi emulaciju software-a kao da radi na starom hardware-u

https://twitter.com/elonmusk/status/1773882855762047301

Imamo reportove ljudi koji imaju dva auta, sa starim i novim hardware-om da na starom hardware-u trenutno FSD radi bolje.

https://twitter.com/WholeMarsBlog/status/1773882464261591401

Ja sam mislio da će ih kočiti dupli trening, no majstori su uložili vrijeme da stvore emulator i sad izbacuju update za update-om što se može vidjeti i po brojci na kojoj se V12 nalazi a tek je izašo.

Musk kaže da nisu više "hardware limited" (po pitanju treninga). Izgleda da su upogonili onih 15000 H100 grafičkih kartica od Nvidie za koje se zna da su ih kupili.

Praktički, trenutni bottleneck FSD-a je FPS hw3 kamera (mislim da sam o tome već pisao ovdje: http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=8061 kad su najavili V12 i kad su rekli da su dobili na performansama). Prelazak na End to end machine learning model je jedan od rijetkih win/win scenarija, gdje dobiješ kvalitetu (ja sam mislio da će regresija biti veća kao što je bila na V11 u početku) i performanse po pitanju hardware-a. Dobili i ovce i novce i mjesto za dodatno širenje modela kako bi mogao biti još bolji. Siguran sam da već sada šire broj parametara u modelu kako bi zaposlili stari hardware do kraja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 2.4.2024. uto. 15:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

skace od srece Ajde da je i to odradjeno kako spada (jes da se jos ne zna da li i koliko bolje od ljudi ali znat cemo uskoro)
Sumnjicav sam da je bolje od ljudi ali ovo prije se jednostavno vidjelo da jos nije kako treba...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 2.4.2024. uto. 19:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Toyota driver tries Tesla FSD Version 12 autopilot. First time in a Tesla

V12.3 | TESLA | FSD(Full Self-Driving) | First-time driving(Night)

FSD Beta V12 but this time in the dark and with rain
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 2.4.2024. uto. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
skace od srece Ajde da je i to odradjeno kako spada (jes da se jos ne zna da li i koliko bolje od ljudi ali znat cemo uskoro)
Sumnjicav sam da je bolje od ljudi ali ovo prije se jednostavno vidjelo da jos nije kako treba...

Prema sad već više desetaka videa (al stvarno....više desetaka), koje sam pogledan na zadnjem update-u rekao bih da je V11 bila na razini nekoga tko tek kreće sa vožnjom (dakle tek je upisao vozačku školu), a V12 je vozač početnik srednjih vozačkih sposobnosti.

Ono ako mu oprostiš trenutno uprogramirane (na način da mu nisu dozvoljene da nauči) litime (npr. nije nikada niti pokušan naučiti voziti auto u rikverc, iako ima kamere koje pokrivaju 360 i to bi mu trebalo biti jednako lagano kao i vožnja u naprijed...bolji od vjerojatno od 50% onoga što sretneš na cesti.

Netko će reći, dovoljno je da bude bolji od prosjeka i možeš ga nazvati boljim, ja ipak ne bi išao tako daleko. Ja čekam da dođe u top 75% pa ću onda reći da je bolje da on vozi nego prosječan vozač. I mislim da to neće biti dugoročan problem.

Ja bi rekao da je trenutno LUDILO lvl2 sistem (dakle i dalje pomoć vozaču) i da je na jako dobrom putu da postane lvl3.

Ono što mene najviše fascinira trenutno je osjetni skok koji ima naspram V11. Ako ja vidim taj skok a gledam ga preko snimljenih videa, onda si mogu zamisliti kako to izgleda dok sjediš u tom autu.

No ima i jedna (ja sam mislio da će ih biti PUNO više) regresija kod prelaska sa If Than Else, na E2E model koja se pojavila na mislim prvoj 12.x.x verziji (za 12.3.3, ne znam) a to je i nešto što je netko spomenuo u nekom od prijašnjih FSD razgovora na ovom forumu a to je da više nemamo deterministički sistem.

Prvo problematika determinističkog sistema:
Dakle, u V11 i prije smo imali: "Izmeri širinu trake, podjeli po pola, vozi po toj crti". Dakle auto je uvijek vozio po točnoj geometrijskoj sredini iako je ta sredina bila često kriva, jer auto realno nekada nije uopće znao između čega da računa sredinu. Netko je morao točno isprogramirati kako izgleda traka, što kad nije označena, 50% širine asfalta? Što ako nije dovoljno? Ili što ako je asflat toliko širok da je 50% puno više od prosječne trake? Voziti po geometrijskoj sredini ili lijevo + x cm ili nešto deseto?
Tu je taj deterministički sistem bio u problemu i ja sam nejednom naletio na tu situaciju. Voziš se na Lane Assistu, auto je u centru trake, nailazim na autobusnu stanicu koja na sebi nema nikakve linije, nije označena i auto odjednom ne zna što bi. Nije da izbacuje grešku, nije da sad trza ne radi ništa naglo ili nesigurno, ali djelomično se pomiče desno, traži "centar" slobodnog asfalta. Vidi se ra vozi robot. Čovjek to ne bi napravio niti pod razno.
I onda koliko takvih situacija imamo na cesti? Šira cesta, uža cesta, neoznačena polu široka polu uska ovakva, onakva, y križanje koje nema linije na sebi pa odjednom asfalta ima viška.
E2E model je to riješio bez jebemti. Nema matematike, nema geometrije. Pogledao je dovoljno videa kako ljudi voze, shvatio da se ne mora voziti po geometrijskoj sredini i sada vozi "kao čovjek".

No problema ima i E2E model baš zato što nije determinističan i zato jer ne radi geometriju kad bi trebao. Naime, kad sam gore spomenuo regresiju, eto me i do nje. Odjednom (barem do 12.3.3 verzije, za nju ne znam) auto tu i tamo na oštrim skretanjima (uže ulice, pravi kut), zapne za rub kolnika i ogrebe felgu!

Ponavljam, ne znam da li su to rješavali i da li su riješili u 12.3.3 (nisam vidio na više desetaka videa ali to realno ništa ne znači, treba skupiti više podataka, nije niti na starijoj verziji info izašao odmah jer se nije dešavalo često) ali je zgodan pokazatelj kako sve nije bajno i sjajno, da nije savršeno i da ima i dalje jako puno posla. I to je samo regresija koju sam ja vidio. Ima tu još neriješenih problema od prije itd. nije da je eto samo to problem, DALEKO od toga.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 6.4.2024. sub. 13:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedno od meni većih razočaranja u zadnjih par godina:
https://twitter.com/rohanspatel/status/1775862237850128654

Ispada da u pravilima koja je prihvatio UNECE ima neka pizdarija zbog koje ne možemo dobiti najnoviji, najbolji i najsigurniji FSD, već ako išta i dobijemo, to će biti neko staro modificirano govno, barem kako sada stoje stvari.

Pošto nada umire zadnja, nadam se da će AI tim u Tesli nešto smisliti što bi omogućilo korištenje najnovije verzije i kod nas.

Iskreno uopće više nisam siguran da li želim da sklepaju nešto staro za EU....koji je smisao uopće imati manje siguran sistem?
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 6.4.2024. sub. 19:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam čitao, ključne riječi su "system initiated maneuvers".
Baš me zanima koja je razlika između AEB i FSD beta ili FSD supervised kad gledamo "system initiated maneuvers".

Meni na Springu u dvije godine još nije trebao AEB, rekao bih da me jednom tjedno upozorava (gotovo uvijek na istom mjestu, vjerojatno će to riješiti neki OTA update...) i dva puta je napravio sranje.
Jednom sa 40 zakočio na 20, jednom s 90 na oko 30, na svu sreću nitko iza mene.

Jadno je da se na taj način pokušava blokirati konkurencija EU ekspertima koji proizvode vozila kao Abarth 500e i onda se čude što se ne prodaje.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 7.4.2024. ned. 00:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da. "system initiated maneuvers". Jer pravila kao zahtijevaju da vozač potvrdi ili tako nešto. Na žalost, nemam previše vremena da proučim detalje. Baš sam se pošteno razočarao kad sam pročitao post.....veselio sam se FSD-u i update-ovima koje gledam u V12 vezano uz parking ko malo dijete.

Ima neka spika sa starim sistemima koji ne zahtjevaju ništa od vozača i koji mogu raditi čak i neke naprednije stvari a koje novi sistemi ne mogu. Npr. neke ful stare Tesla-e u Europi imaju napredniji autopilot od sadašnjih, najnovijih jer....nešto nešto pravila ovo ono.

Isto je i kod drugih marki. Mogu raditi bez da vozača jebu sa "diraj volan, jebi mater, drkaj ovo ono".

Fakat mi više pun ku... glupih pravila koja sprečavaju jednako ljude koji žele preuzeti odgovornost i one koji ne žele.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 9.4.2024. uto. 20:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tesla’s SELF-DRIVING CAR Leaves Drivers SPEECHLESS!
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 9.4.2024. uto. 21:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako nekog zanima ovo je kanal jednog Američkog taksiste koji koristi FSD dok vozi klijente.
https://www.youtube.com/@CYBRLFT
Tip prati statistiku svake odvožene vožnje na FSD-u, ima svoj "profil" na kojem se mogu pogledati svi podaci:
https://www.teslafsdtracker.com/CYBRLFT (moj savjet, uključiti opciju "više od 500 milja" čisto da se dobije zdraviji dojam o verzijama).
Na glavnom linku te njegove statistike možete ustvari dobiti zbrojene podatke svih ljudi koji koriste tu aplikaciju za praćenje.

Po meni, nije loš izvor podataka pošto vožnje nisu po nekoj fiksnoj ruti koju bi se dalo naštelati, već rute dolaze od samih klijenata i čovjek ih ima stvarno puno, pa se ne može desiti neka slučajnost u smislu da je eto baš u par vožnji išao rutama na kojima FSD dobro fukncionira itd.

K tome, pošto je bio u vojsci i naviknut je na kmh, drži to na ekranu umjesto mph. Plus jedan za metrički sistem!

Uz vožnje ima i "testnu rutu" koju naziva "The Gauntlet". U toj ruti je sastavio što više corner case-ova te testiranjem svake verzije gleda da li ima kakvih vidljivih pomaka.
U V11 je morao rutu nadograditi jer je nakon ne znam sad koje verzije auto prolazio uvijek bez greške, a cilj mu je da pronađe mjesta i situacije na kojima auto redovito griješi. Jedan je od onih koji ne skrivaju greške i manjkavosti sistema i z ato ga volim pogledati periodički. Naročito gauntlet. Npr. sa zadnjom verzijom:

Nema skrivanja greški, nema zanemarivanja mogućih problema. Čak štoviše, vraća se na problematična mjesta i testira kod svake verzije.

Pa ono...kad vam je jako dosadno, eto, možete baciti pogled.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 12.4.2024. pet. 01:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Upravo mi je ovo izletilo na feed-u
https://twitter.com/OGMarsLife/status/1778207880459456907
Ako išta pokazuje koliki korak prema naprijed je napravio v12, onda je to to.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Autonomna vožnja
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.