<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Naši solarni sustavi
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 54, 55, 56

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MarkoZG

PostPostano: 9.4.2022. sub. 06:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Zašto komplicirati ? Pa-- zato jer se onda okreću nofci. Ravnozemljaši, antivakseri, teoretičari zavjera... zašto ne mutiti kad se dobro na tome zarađuje. Sad ozbiljno, ako baterija ima BMS onda ti dovoljan izvora napona tj ne moraš brinuti za podešavanje jer jer BMS jači Cool Mala je razlika u naponu kod napunjene GEL i obične olovnjače , Ponavljam, ne brini što god odabereš nebitno jer BMS brine o LiFe ćelijama Smile Ja sa BMS koji je spojen na olovnjače punim neke egzotične ćelije i u odličnom su stanju.
PS možda bi moglo doći do problema sa nekim jeftinim solarnim regulatorima (neće ih napuniti do kraja) no ne brini neće uništiti LiFe ćelije ako je kvalitetan BMS

Hvala. To je upravo bilo moje pitanje. Jel trebam paziti na postavke ili ne ako ima BMS.
Mozda onda ne trebam ni regulator nego direkt panel na bateriju, ako BMS brine o naponu?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 9.4.2022. sub. 06:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba ti MPPT ako želiš makimalno iskoristiti PV modul. Postoje solarmi MPPT regulatori sa BMS za Li akumulatore. No onda imaš dupli BMS skupo i nepotrebno
[Vrh]
Cose

PostPostano: 11.4.2022. pon. 15:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

MarkoZG je napisao/la:
max je napisao/la:
Zašto komplicirati ? Pa-- zato jer se onda okreću nofci. Ravnozemljaši, antivakseri, teoretičari zavjera... zašto ne mutiti kad se dobro na tome zarađuje. Sad ozbiljno, ako baterija ima BMS onda ti dovoljan izvora napona tj ne moraš brinuti za podešavanje jer jer BMS jači Cool Mala je razlika u naponu kod napunjene GEL i obične olovnjače , Ponavljam, ne brini što god odabereš nebitno jer BMS brine o LiFe ćelijama Smile Ja sa BMS koji je spojen na olovnjače punim neke egzotične ćelije i u odličnom su stanju.
PS možda bi moglo doći do problema sa nekim jeftinim solarnim regulatorima (neće ih napuniti do kraja) no ne brini neće uništiti LiFe ćelije ako je kvalitetan BMS

Hvala. To je upravo bilo moje pitanje. Jel trebam paziti na postavke ili ne ako ima BMS.
Mozda onda ne trebam ni regulator nego direkt panel na bateriju, ako BMS brine o naponu?

Trebas regulator jer:
- MPPT ce dati vecu struju nego direkt ili PWM
- iskusniji od mene su rekli da nije dobra ideja direkt spajati jer bi panel mogao skuriti BMS ako nema regulatora

Za napon nije bas "stavi bilo koji" - ali jako blizu. Very Happy

Ako mozes birati onda da bude 3.6V po celiji ili barem nesto u rangu 3.5-3.7V po celiji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MarkoZG

PostPostano: 11.4.2022. pon. 19:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
MarkoZG je napisao/la:
max je napisao/la:

Trebas regulator jer:
- MPPT ce dati vecu struju nego direkt ili PWM
- iskusniji od mene su rekli da nije dobra ideja direkt spajati jer bi panel mogao skuriti BMS ako nema regulatora

Za napon nije bas "stavi bilo koji" - ali jako blizu. Very Happy

Ako mozes birati onda da bude 3.6V po celiji ili barem nesto u rangu 3.5-3.7V po celiji.

Pa imam mppt i pitam koju postavku od 3 na njemu.odabrati?
[Vrh]
max

PostPostano: 11.4.2022. pon. 22:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najbolje da odabereš za LiFePo4 najviši napon, a to je AGM 14.5V ili flooded 14.4V, sealed 14.2V, gel 14.0V
[Vrh]
MarkoZG

PostPostano: 17.4.2022. ned. 17:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Najbolje da odabereš za LiFePo4 najviši napon, a to je AGM 14.5V ili flooded 14.4V, sealed 14.2V, gel 14.0V

Da li se onda puni tim naponom ili regulaciju preuzima bms od baterije?
[Vrh]
Gec

PostPostano: 17.4.2022. ned. 20:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

LiFEP04 baterija sa četiri članka treba maksimalni napon punjenja 14,4-14,5V, toliko daju pametni punjači za olovne baterije, ja sam svoju punio sa CTEK-om koji je davao takav napon i to je radilo bez greške. Znači napon veći od toga nije potreban i može uništiti bateriju ako BMS na tom naponu ne prekida punjenje. Imaš više vrsta BMS-a, jedan tip prekida punjenje punjača na podešenom naponu a drugi tip ne prekida nego samo balansira čelije. Znači moraš vidjeti koji tip imaš, ako je ovaj koji prekida punjenje onda nema opasnosti od večeg napona punjača.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
sarakuzza

PostPostano: 18.4.2022. pon. 20:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

lifepo4 punim do max 3.5 po ćeliji, sve više nema nikakve razlike u kapacitetu (2-3posto) ali ima u degradaciji

Idealno 3.45v po ćeliji i to je to
[Vrh]
grrga

PostPostano: 23.4.2022. sub. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

sarakuzza je napisao/la:
lifepo4 punim do max 3.5 po ćeliji, sve više nema nikakve razlike u kapacitetu (2-3posto) ali ima u degradaciji

Idealno 3.45v po ćeliji i to je to

Ovo nije točno. LiFePO4 se ne degradira sa propisanim naponom punjenja od 3,65V. Smanjenje napona punjenja ima nešto utjecaj na brzinu punjenja ali na životni vijek baš ni malo. Situacija je drugačija sa LIPO, NMC, LIMn i sličnim kemijama.
[Vrh]
sarakuzza

PostPostano: 27.4.2022. sri. 11:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razlika kapaciteta između 3.65 i 3.45 je koliko
1% ?
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 17.6.2022. pet. 21:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
imam ovaj mrežni inverter https://www.ebay.de/itm/224506372023 koji dobro radi sa panelima ali na jednoj shemi je nacrtano da se može spojiti i na bateriju koja se puni preko solar chargera i panela te da takav sistem može funkcionirati. Problem je što mi je prodavač rekao da za taj uređaj treba imati 36V bateriju a ja imam 24V i pitanje je da li mogu nekako boostati voltažu od baterije do invertera pa da sistem proradi? Recimo s ovime: https://www.aliexpress.com/item/1005002240397854.html
Zahvaljujem Wink
[Vrh]
Pero

PostPostano: 18.6.2022. sub. 06:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ča će ti baterija na mrežnom inverteru?
U slučaju nestanka mreže on se ionako gasi...
Baterija je u takvom slučaju samo potrošač, ne more poslužiti kao buffer.

BTW, mislim da nije baš dobra ideja spajati boost konverter direktno na MPPT mrežni inverter, u slučaju kratkog spoja (zaštita MPPT invertera protiv previsokog napona) će biti baterija u kratkom spoju.
Nadalje, MPPT inverter će na ulazu imati kondenzator umjesto panela, što će svakako preopterećivati inverter.
Treće, boost konverter bi u takvoj konfiguraciji trebao biti barem dva puta jači radi faktora snage.

Drugo je pitanje kako MPPT mrežni inverter prilagoditi za rad s panelima manje voltaže od nazivne, ali za to baterija nije poželjna...
Svejedno, mislim da bi i to bilo podosta komplicirano...

Pogledao sam taj inverter na ebay i vidim da je jezivo skup, čak 1000€.
Rolling Eyes
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 18.6.2022. sub. 08:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

BTW, mislim da nije baš dobra ideja spajati boost konverter direktno na MPPT mrežni inverter, u slučaju kratkog spoja (zaštita MPPT invertera protiv previsokog napona) će biti baterija u kratkom spoju.
Nadalje, MPPT inverter će na ulazu imati kondenzator umjesto panela, što će svakako preopterećivati inverter.
Treće, boost konverter bi u takvoj konfiguraciji trebao biti barem dva puta jači radi faktora snage.

Drugo je pitanje kako MPPT mrežni inverter prilagoditi za rad s panelima manje voltaže od nazivne, ali za to baterija nije poželjna...

Rolling Eyes

Ideja je bila da se koristi struja koja je akumulirana tokom sunčanih dana iz baterije i kada nema sunca ali ok, hvala na savjetima jer vidim da to baš nije sigurno za izvesti. Uzeo sam ovaj jeftinjak jer mi je bivši sličan inverter koji je radio skoro 10g bio sasvim dovoljan no kako imam charger i bateriju vidio sam tu shemu i pomislio da probam ovu kombinaciju. palac
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 23.6.2022. čet. 18:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

Rolling Eyes

Da malo opet dignem temu jer mi se javio prodavatelj ovog invertera i veli ovo: The starting voltage of the inverter is 30V. Therefore, the DC22V input cannot be used.
The solar panel voltage will decrease with the intensity of the sunlight. After the inverter starts at 30V, it will work even if the panel voltage drops. We designed a wider voltage input range to allow the inverter to output more power. After the voltage is lower than 15V, the working efficiency will start to decline.
Hmm izgleda kao da je dovoljan jedan kratki skok napona da se inverter upali a onda navodno i 24V može da ga drži upaljenog. Jeli moguće da boosterom između baterije i invertera na jednu sekundu dignem napon i onda ga iskopčam iz strujnog kruga i prespojim samo na bateriju?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 54, 55, 56
Stranica 56 / 56.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.