<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električna pedalina!
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 30.1.2022. ned. 14:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam na sajmištu našao disk od skutera a sutra idem u Glinu jer tamo ima ostatak tj. čeljust, lajtung i ručica od aprillie pa ako paše disk na čeljust rješio sam problem kočnice. Ne znam još kako ću to montirati na vratilo no centralna rupa na disku je 35 mm a vratilo je 30 mm. Trebat će nešto smisliti za tih 5 mm kako bi bilo ok.

Razmišljao sam i o motokultivatoru i pedalini kao prikolici jer sam čuo da se to ne treba registrirati ali sam ipak odlučio probati sa samohodnom pedalinom jer to bi služilo samo za doći do mora a ne vozikat se po gradu, pa ako ne uspije razmišljat ćemo dalje. Idealno bi bilo naći dvorište u blizini mora gdje bih je držao ali to je malo teže jer nitko ne želi kramu u svom dvorištu. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 6.2.2022. ned. 19:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Disk koji sam kupio prošle nedjelje je premali za čeljust disk kočnice koju sam nabavio u ponedjeljak. Zato sam danas ponovno išao na sajam i našao sam zadovoljavajući disk za te čeljusti. Paše, probao sam ali mi se čini i da je malo predimenzioniran za pedalinu ali nema veze kočit će bolje i sigurnije jedino što je mrvicu teži. Smile

U utorak smo lisica i ja uspjeli povariti pogonsku nogu po mojim zamislima i moram reći da izgleda profesionalno i bolje nego sam se nadao. Napravili smo i nosač za elektromotor te sada treba sa tokarom rješiti fiksiranje lančanika na vratilo te naći lanac i prilagoditi dužinu lančanicima. Potom ćemo još fiksirati kotač na vratilo. Nakon toga još trebam danas nađeni disk fiksirati također na vratilo te smisliti kako montirati čeljust kočnice na pogonsku nogu. Ja sam jako zadovoljan obavljenim i to će biti jako dobro što će nadam se pokazati i testiranja. Smile

Lisica ako ovo pročitaš možeš li poslikati pogonsku nogu pa slike objaviti ovdje kako bi članovi vidjeli o čemu se radi. Zahvaljujem!
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 8.2.2022. uto. 10:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo Very Happy

[Vrh]
Roman

PostPostano: 11.2.2022. pet. 17:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Pogonska noga" je stigla doma. Sve je lisica super uspio napraviti po mojem prijedlogu. Stavio je sedam pinova u sedam utora na felgi i zatim te pinove preko dodatnog komadića cijevi zavario na vratilo. Tako da sada mogu skinuti kotač bez po muke i vratiti ga natrag. Samo se natakne na pinove. Sve je čvrsto i nema lufta tako da će to biti dobro. Sada kada će stvar moći ići bacam se na to da stvar ne može ići tj. na kočnice. Nabavio sam disk, čeljust, lajtung i ručicu hidraulične kočnice sa nekog motora te sada to treba montirati na vratilo. Saznao sam za jednog tokara u V. Gorici kod vatrogasnog doma pa ću otići tamo napraviti piksu od 2 cm koja paše na vanjski promjer vratila i unutarnji promjer centralne rupe diska. Možda će biti problem zavariti nosač čeljusti kočnice na nogu ali jedan poznanik kaže da to nije problem i da će to moći izvesti kvalitetno. On se inače bavi starim oldtimer motociklima pa mu "kemija" nije strana. Sada kada privodim kraju pogon na suhom, vrijeme je da se pozabavim i pogonom na mokrom. Smile Tu ostaje trolling motorić kojega ću donji dio montirati straga na dasku a gornji dio na posebnu cijev umjesto ručice kormila. Zamislio sam da tom ručicom upravljam smjerom vožnje i kod suhog i mokrog pogona. Tako kada se budem vozio po suhom otraga će se isto zakretati trolling motorić ali prije ulaska u more nogu ću demontirati jer elektromotor za suhi pogon nije predviđen ići u more .

Razmišljam i o tome da na originalno mjesto prednja dva kotača montiram plastične "pomoćne kotačiće" od kolica koji trpe vodu kako bi bilo lakše manevrirati pri ulasku/izlasku u/iz mora. Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 18.2.2022. pet. 15:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sutra idem kod jednog poznanika probati namjestiti disk i čeljusti kočnice na pogonsku nogu. Ja imam zamisli, on ima iskustva pa ćemo vidjeti što će od toga ispasti. Piksa za montažu diska na vratilo je ispala jako dobro tako da se nadam da će disk biti balansiran te da neće ići jajasto i u osmicu. Još treba konkretno vidjeti gdje učvrstiti čeljust kočnice tako da bude dobro. Ako to sutra uspije dobro onda drugi tjedan pogonska noga ide na more montirati se na pedalinu. Muči me jedino dužina lajtunga koji mi se čini prekratki za dovući do ručice gornjeg dijela vanbrodskog motora. Da li netko zna gdje se može napraviti moto lajtung po mjeri?
[Vrh]
Osa

PostPostano: 14.3.2022. pon. 22:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Meni baš odgovara pedalina ... No uostalom i pedale su prednost jer ako potrošim akumulator moći ću se dovući do obale. Istina to se može i veslima ali nekako mi je pedalama elegantnije. Smile

Tanka granica genijalnosti i ludosti Smile Jedini prijedlog, NE UDALJAVAJTE se od obale s tom pedalinom. Namjenjene su za vožnju uz obalu, a ne za otvoreno more na drugi bliži otok. Da li ste svjesni siline mora? I da li ste svjesni koliko brzo se umorite pedalirajući? Otiđite na bliže jezero ili kad budete na moru, te pedalirajte samo 15min u komadu i odpast će vam noge od umora kad je mirno, a kamoli da vas uhvati nevrijeme i da se morate boriti protiv valova. A more je varljivo. Svaka čast na trudu, ali oprezno s vožnjom.

I slažem se s gore spomenutim već, tu kratku udaljenost na kopnu ste ju mogli i na ruke dovući do mora ako ima svoje kotače. Jer ako vam je to problem na ruke dovući, onda bude problem i pedalirati u moru. palac

PS: spomenute disk kočnice u moru, prvo na pamet mi je palo curenje ulja u more
[Vrh]
Roman

PostPostano: 20.3.2022. ned. 11:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK, napustit cu ideju odlaska na otok a sto se tice po kopnu nebi bio problem odgurati je do mora tih dva kilometra ali je veca fora biti samohodan. Naravno da cu prije ulaska u more skinuti pogonsku nogu jer elektromotor nije predviden za vodu. A sa pogonskom nogom skida se i kočioni sistem tako da nema opasnosti od curenja kočione tekućine u more. Uostalom ta tekućina ne smije curiti ni na kopnu jer onda ne koči a to je jako opasno. Zato tome pridajem posebnu pažnju.

Zadnja promjena: Roman; 3.4.2022. ned. 23:02; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 31.3.2022. čet. 15:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, upravo sam se vratio sa mora. Ugradili smo uspješno pogonsku nogu na pedalinu te pokrpali varenjem plastike pukotinu kroz koju je ulazila voda u trup. Sada smo ispustili vodu iz trupa kroz stražnje čepove i nadamo se da više neće ulaziti. Sada kada je pedalina na svojim nogama malo smo je progurali simo tamo uz privremeno kormilo na prednjim kotačima kako bi vidjeli radi li ta ideja. Za sada se čini dobra. Slijedeći puta slažemo kormilo do kraja kojim ćemo zakretati kotače na pogonskoj nozi i onda spajamo elektromotor i probni akumulator preko 100 A kontrolera. Tada ću nešto poslikati i probati snimiti video sa prvom probnom vožnjom po kopnu a lisica će mi pomoći to objaviti.

Ako to sve prođe u redu bacamo se na vodeni pogon koji neće biti tako kompliciran kao kopneni ali i tu će biti kemije ako želimo istom ručicom kormilariti i kotačima i trolling motorom. Smile

PS: Zna li netko tko radi motorističke lajtunge za prednju kočnicu u Zagrebu ili okolici. Naime pitao sam Sohoru u Vrbovcu ali on me otkantao riječima da mu se neda zezati sa time.
Naime postojeći lajtung je pola metra dug a nama bi trebalo do ručice kočnice na ručici kormila barem dva metra lajtunga. Zahvaljujem.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 31.3.2022. čet. 17:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:

PS: Zna li netko tko radi motorističke lajtunge za prednju kočnicu u Zagrebu ili okolici.
Vijčane pumpe d.o.o. u Vrapču rade lajtunge po želji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Roman

PostPostano: 1.4.2022. pet. 15:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super, hvala za info, dogovorio sam sve za izradu dva metra lajtunga. Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 4.4.2022. pon. 17:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam bio u Vrapču kod Vijčanih pumpi i složili su mi lajtung za doslovno 10 min. I to nekakav teflonski sa opletom od inoxa. Onda me čovjek pitao koji kut ušica želim a ja nemam pojma o čemu priča pa mi objasni da su ti lajtunzi jako osjetljivi na torziju pa ako ih previše zažmičem puknu. No ipak smo našli rješenje jer mi je na jednoj strani stavio zglob kako bih mogao okretati ušicu onako kako paše. No ipak novi sam u samogradnji kočnica od nule pa se nadam da će sve biti u redu. Ipak je ovo eksperiment a on može i ne uspjeti. Ako ne uspije ode 300 kn u vjetar. Sada sam naučio da izrada lajtunga nije baš jeftina. Sad

U petak hitam na more složiti kormilo i kočnicu na suhom pogonu i nadam se uspješnoj probnoj vožnji. Smile
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 4.4.2022. pon. 18:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lajtunzi su im vrhunski, ja na svakom motoru promjeniim tvorničke za njihove i nikad problema palac Sretno na probi
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Roman

PostPostano: 23.4.2022. sub. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vratio sam se sa mora i eksperimenta sa pedalinom. Pogon se dobro držao kod postavljanja pa sam stavio kontroler i spojio na akumulator te je prva probna vožnja od par metara bila uspješna jer se stvar pokrenula no tada se pokazalo da je plastika na kojoj je pogon montiran bila premekana pa se pogon podvio pod lopatice vodenog pogona. Tako se pokazalo da oni produžetci "šasije" nisu dovoljni. Sada nam je činiti to da zavarimo još dva profila na pogonsku nogu kako bi služila za učvršćenje na još dvije točke. Tako da mislim da bi onda na četiri točke to bilo dovoljno čvrsto kako se nebi uvijalo.

Inače veseli me to da motor ima dovoljno snage za pokrenuti pedalinu s mjesta a nadam se i da će moći malo uzbrdo. Treba i montirati onaj duži kočioni lajtung te odzračiti kočnicu. Sistem upravljanja kotačima i kormilom je uspješno montiran i radi.

Budući da je to sve u Zadru, zna li netko nekoga tamo sa iskustvom u varenju i koji ima aparat za zavarivanje. Ako zna, bilo bi mi puno od pomoći da nemoram sam tražiti. Zahvaljujem i nadam se da će ovo sve ipak uspjeti jer me mnogi odgovaraju da se manim čorava posla, no i Traubek je svojevremeno bio čoravi posao pa se ja već 15-tak godina vozim sa njim. Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.