<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Hidroponski uzgoj povrca

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 11.4.2022. pon. 15:53    Naslov: Hidroponski uzgoj povrca Citirajte i odgovorite

Poceo sam proucavati i skuzio da tu ima brdo stvari - najvise oko gnojiva, pa ako netko ima iskustva da podijeli...?

Hvala!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debeli

PostPostano: 11.4.2022. pon. 16:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nezdrav sistem za masovnu proizvodnju i profit.

Ako imaš velike novce, relativno malu površinu zemlje i dugogodišnje ugovore sa otkupljivačima idealna tehnika.

Trenutno je aktualna tehnika sa uzgojem na pari.

Ako si mali proizvođać onda biodinamika.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 12.4.2022. uto. 11:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam jedno kratko vrijeme počeo proučavati i naišao na par mjesta na informaciju da bi za određena povrća bilo dovoljno hranu dobivati iz komposta tj. kompostnog čaja. No kako je život odlučio da ipak neću imati vremena posvetiti se tome u tom trenutku, nisam dalje prčkao i informirao se.
Ali mi je svakako zanimljivo i nadam se da ću u budućnosti napraviti nešto po tom pitanju i nadograditi svoj zidni uzgoj čili papričica.

Ima i ona fora gdje uzgajaš ribe te njihov otpad filtriraš kroz hidroponiku i na taj način hraniš biljke. Em ribe imaju čistu vodu, em ne moraš razmišljati previše o hranjenju biljki, a na kraju procesa imaš i ribe.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.4.2022. uto. 14:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Nezdrav sistem za masovnu proizvodnju i profit.

Sorry, nisam bio dovoljno jasan - zanima me za kucni uzgoj na malo u stanu na balkonu ili prozoru, znaci par kanti.

Krenuli bi sa salatom, pa dok se malo ufuramo onda mozda probati jos paprike i paradajz.

Vidim da vani ljudima super funkcionira jednostavna pasivna Kratky metoda (eventualno zracna pumpa za provjetravanja i mijesanje vode):

[Vrh]
zega

PostPostano: 13.4.2022. sri. 02:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Ja sam jedno kratko vrijeme počeo proučavati i naišao na par mjesta na informaciju da bi za određena povrća bilo dovoljno hranu dobivati iz komposta tj. kompostnog čajaShocked . No kako je život odlučio da ipak neću imati vremena posvetiti se tome u tom trenutku, nisam dalje prčkao i informirao se.
Ali mi je svakako zanimljivo i nadam se da ću u budućnosti napraviti nešto po tom pitanju i nadograditi svoj zidni uzgoj čili papričica.

Ima i ona fora gdje uzgajaš ribe te njihov otpad filtriraš kroz hidroponiku i na taj način hraniš biljke. Em ribe imaju čistu vodu, em ne moraš razmišljati previše o hranjenju biljki, a na kraju procesa imaš i ribe.

Hocemo slike!
A i review okusa ne bi bio naodmet...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
stjepan

PostPostano: 15.4.2022. pet. 19:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
stjepan je napisao/la:
Ja sam jedno kratko vrijeme počeo proučavati i naišao na par mjesta na informaciju da bi za određena povrća bilo dovoljno hranu dobivati iz komposta tj. kompostnog čajaShocked . No kako je život odlučio da ipak neću imati vremena posvetiti se tome u tom trenutku, nisam dalje prčkao i informirao se.

Hocemo slike!

Ok, za početak malo disklejmera...

Kao prvo, pošto već moram tražiti slike, onda ću napisati cijelu mini povijest. Sami ste si krivi Very Happy
Kao drugo, sve što radim po pitanju biljki nije zbog ekologije ili zdrave prehrane, već čisto zbog toga jer sam želio razbiti svakodnevicu rada od 9 do 17h za računalom programirajući. Kasnije se to pretvorilo u ljubav. Tražio sam malo kopanja po zemlji i rada sa vlastitim rukama ali u ograničenim količinama i na način koji mi dugoročno neće uzeti jako puno vremena. U cijeloj toj prići, vrijeme je bilo ekstra bitno. Nisam htio trošiti vrijeme kroz godinu na plijevljenje i razno razne borbe koje se vode kod standardnog vrta (a gledao sam kako se punica bori u to isto vrijeme).

Kako oko kuće nemam puno zemlje (ne onoliko koliko bi ja htio) i ne želim se boriti sa standardnim napastima ala puž itd. odluka je pala da iskoristim zid od garaže koji je okrenut na jug za nešto.

Počeo sam tako da sam prokopao kroz garažu i potražio što bi mogao iskoristiti za sadnju. Odluka je pala na to da iskoristim stare boce od kole i pive koju je pio punac i sajlu koja je bila u garaži. Sve što sam morao kupiti je zemlja u lokalnom dućanu, i nakon nešto malo rada dobio sam ovo:

Djeca su te godine bila van sebe. Uzeli smo mjesečarke i jeli jagode cijelu tu godinu. K tome, pošto je garaža neuređena i baš je taj zid okrenut prema kući, imali smo i ljepši pogled. Umjesto sivog zida, zelenilo.

Najveći minus takvog setupa je bilo to što je zalijevanje trajalo, po meni, pre dugo. Svaka boca zasebno nije bilo dovoljno brzo. K tome, kako je sve visilo na sajlama, jak vjetar bi sve to ljuljao. Biljkama je bilo svejedno, ništa loše se nije desilo, no ja nisam bio zadovoljan i na kraju godine sam već dobio ideju kako da to malo poboljšam za slijedeću sezonu, te da proširim i vrstu biljki.
U međuvremenu smo na terasi posadili kupinu koju sam dobio od prijatelja. Neku vrstu koja se proizvodi baš za jedenje....velike i slatke.
Sljedeće godine ona je izgledala ovako:

Kupine su stvarno bile velike i ako si ih pustio da dozriju (da same otpadnu kad ih malo povučeš) jaaako slatke i ekstremno fine. Definitivno najbolje kupune koje sam ikad jeo i mogu reći daleko jačeg i finijeg okusa od npr. jagoda ali su MORALE biti zrele. Ako nisi ubrao zrelu, standardni kiseli šok i nevjerica Smile

Disklejmer: moja žena je niska i ima male ruke, pa kupine izgledaju malo veće nego što stvarno jesu (ali jesu velike naspram onih divljih)

Te godine sam nadogradio i zidni vrt. Uz jagode, sada su na zidu bili i prve chilli papričice a sve više nije bilo u bocama već u cijevima zbog bržeg zaljevanja.
Quick preview dok tražim druge slike:

Nisam pronašao baš nešto reprezentativno al evo, ovdje se vidi što je bilo na ovom dijelu zida:

Habanero (treći red), hrpa Tabasco, ne sjećam se koja je ova gore prva i zadnji red jagode. Desni dio zida (nakon prozora) su bile samo jagode.

Okusi? Jagode su tijekom godine standardno slatke. Slađe od kupljenih čisto iz razloga jer ih berete kad su zrele, a ne kao prodavači koji ih moraju ubrati malo ranije. Inače, najfinije jagode koje možete pojesti IKADA, sa najjačim okusom, su mjesečarke koje uberete niti više, niti manje nego krajem 9. ili čak i u 10 mjesecu ili kasnije (zavisi kakva je godina, koliko ima sunca i kad krenu prve jake hladnoće). Znači, ova spužva koju jedete u proljeće, i "meh" jagode koje jedete u ljeto su NIŠTA naspram tih zadnjih plodova.
Ista biljka, isto zaljevanje, ista zemlja, ali one zadnje su nenadjebivo najfinije. Onako....dva koplja ispred svih prije. Zašto? Nemam pojma, ali eto tako je. Potvrđeno u zadnjih 3 godine pa nije nikakva slučajnost.
Negativna strana tih "jesenskih" ili "zimskih" kako ih moja djeca nazovu, je to da su manje i ružne....onako znaju biti "deformirane" često. Veličinu i izgled nadoknade nenadjebivo najboljim okusom ikad.

Čiliji kao čiliji...LJUTI! Very Happy
Njih smo sušili i radili razno razne stvari. Ulje sa sjemenkama od kojeg se dobije fino ljuto ulje, med sa sjemenkama (kombinacija za ubit kad se jede sa prženim krilcima) itd.

Ulje:

Umaci (žena je čak kuplja i naljepnice sa ebaya)

Med (domaći sa sela)

ako se čudite slikama, to je rad moje žene za njezin Instagram

Berba:

Još jedna ženina umjetnička:

Ubrana 30.12.2021 (majke mi mile preko groba, časna pijonirska i sve ostalo što ide s tim):

Moj 3d print uradak + ženino farbanje i ideja da mu za kosu stavi jagodu te sve zajedno pokloni prijatelju (slikano nekad na jesen, nemam pojma kad točno):

Eto....
Jednog dana taj zid će dobiti neki hidroponski sustav ili tako nešto. Za sada, ovako cijevi i možda automatsko navodnjavanje putem arduina (dijelove imam, treba samo složiti).
[Vrh]
zvonimir

PostPostano: 16.4.2022. sub. 10:37    Naslov: ekologija Citirajte i odgovorite

respekt
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.4.2022. sub. 15:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Ja sam jedno kratko vrijeme počeo proučavati i naišao na par mjesta na informaciju da bi za određena povrća bilo dovoljno hranu dobivati iz komposta tj. kompostnog čaja.

Nemam iskustva sa hidroponijom ali vjerujem da je to najbolji način za one koji se odluče ići u tom smjeru palac
Bilo bi dobro probat miješati razne vrste komposta i zemlje, treba eksperimentirati...
Svaka čast za tvoju i ženinu kreativnost! respekt

zega je napisao/la:

Imamo vrt u Zagrebu i na selu, sve radimo isto, isto sjeme, isto gnojivo.
Razlika je ogromna, povrće na selu je daleko ukusnije, u nekim slučajevima neprepoznatljivo.
Npr. razne salate, na selu su listovi puno jači, deblji, mesnatiji, ukusniji...
U Zagrebu salata postigne neki okus i slatkoću ali nema to bogatstvo mirisa i okusa.

Sigurno će i u hidroponiji biti velikih razlika, ovisno o hranjivima, suncu, zraku...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 19.4.2022. uto. 02:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koji review, iznad svakog ocekivanja... respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
creatin

PostPostano: 19.4.2022. uto. 12:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni ne pokazuje slike
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 21.4.2022. čet. 09:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Meni ne pokazuje slike

Ni meni no to i očekujem kad sam na poslu jer imamo fortinet zaštitu pa nešto mogu vidjeti, a nešto ne. Vidim ove slike gore koje je stavio cose. Očito njih dvojica ne koriste isti paint sharing website.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 21.4.2022. čet. 10:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:
creatin je napisao/la:
Meni ne pokazuje slike

Ni meni no to i očekujem kad sam na poslu jer imamo fortinet zaštitu pa nešto mogu vidjeti, a nešto ne. Vidim ove slike gore koje je stavio cose. Očito njih dvojica ne koriste isti paint sharing website.

Meni doma na A1 optici normalno pokazuje.
[Vrh]
creatin

PostPostano: 21.4.2022. čet. 11:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda je do mene
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 21.4.2022. čet. 12:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristim ovaj site za upload slika:
https://imgbb.com/

Ti otvara ovako na direktnom linku? https://ibb.co/2PCkrWT
[Vrh]
creatin

PostPostano: 21.4.2022. čet. 13:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Proslo, nekakav plugin ili nesto je blokiralo, inace normalno otvaram sve s imgbb portala
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.