<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje vode FN panelima
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mihaelj

PostPostano: 7.2.2018. sri. 12:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas preporuke za el. spremnik za grijanje vode 50-100L koji ima zenski navoj od cole za prisarafit el. DC grijac. Nisam uspio naci nista ovakvo do sad i vec polako razmlisljam o samogradnji Cool
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
drug mile

PostPostano: 9.1.2022. ned. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cijenjeno društvo, molim za mišljenje. Konačno se bližim kupnji FN panela za grijanje vode za domaćinstvo. Ideja je direktno povezati seriju FN panela sa tvorničkim bojlerom malo većeg kapaciteta. Bojleri imaju grijače tipične snage 1.8, 2, 2.2, 2.5 i više kW. Ovo više me ne zanima previše.

Uz nazivni napon od 230V, računam da im je otpor grijača:
1.8 kW ... 29.4 ohm
2.0 kW ... 26.45 ohm
2.2 kW ... 24.05 ohm
2.5 kW ... 21.16 ohm

Imam neku sreću što na krovu imam prazno mjesto za upravo 7 panela veličine cca 1.7x1m, što odgovara ovima snage 260-350W. Njihov napon MPPV se kreće oko 30-34 V. Kombiniranjem nekog od spomenutih grijača sa serijom nekih od ovih panela, mogu gotovo idealno pogoditi otpore odnosno struje i napone.

Moja nedoumica je sljedeća. Napravio sam spisak zanimljivih panela i izračunao koji grijač im najviše odgovara. Za neke kombinacije, grijač bi povukao 98% struje koju serija panela može pružiti, u drugom povukao bi 102% odnosno panel je opterećen malo više nego što je MPPT. Je li svejedno koju kombinaciju uzmem?

Također, ako sve računam za idealne uvijete, vrijedi li procjena i za manje idealne uvijete, kada paneli daju neki postotak snage? Znači, ako sam odabrao grijač koji iskorištava panel cca 95% pri max snazi, hoće li isti grijač biti optimalan i kada panel daje 50% snage?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 9.1.2022. ned. 23:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:

Moja nedoumica je sljedeća. Napravio sam spisak zanimljivih panela i izračunao koji grijač im najviše odgovara. Za neke kombinacije, grijač bi povukao 98% struje koju serija panela može pružiti, u drugom povukao bi 102% odnosno panel je opterećen malo više nego što je MPPT. Je li svejedno koju kombinaciju uzmem?

Da
drug mile je napisao/la:

Također, ako sve računam za idealne uvijete, vrijedi li procjena i za manje idealne uvijete, kada paneli daju neki postotak snage? Znači, ako sam odabrao grijač koji iskorištava panel cca 95% pri max snazi, hoće li isti grijač biti optimalan i kada panel daje 50% snage?

Ne, opada efikasnost
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 9.1.2022. ned. 23:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:

drug mile je napisao/la:

Ne, opada efikasnost

Mislio sam reći, kada panel radi sa nekom manjom osvjetljenošću, recimo kut upada sunca nije povoljan ili je oblačno, pa ima manju snagu, je li i dalje onaj grijač optimalno trošilo ili bi trebalo povećavati / smanjivati otpor? Odnosno, je li umutarnji otpor panela uvijek isti neovisno o tome koju snagu razvija?
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 10.1.2022. pon. 07:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako sam dobro razumio, ti bi stavio 7 ( ili manje) panela za 1 bojler.
To mi nije isplativo. Podesiš broj panela prema snazi bojlera i što se dešava.
Voda u bojleru se ugrije za 2 sata i termostat isključi bojler.
Paneli stoje nepriključeni i neiskorišteni cijeli dan. ???

Jedino bi se isplatilo ako se topla voda konstsntno troši cijeli dan.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 10.1.2022. pon. 08:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
Ako sam dobro razumio, ti bi stavio 7 ( ili manje) panela za 1 bojler.
To mi nije isplativo. Podesiš broj panela prema snazi bojlera i što se dešava.
Voda u bojleru se ugrije za 2 sata i termostat isključi bojler.
Paneli stoje nepriključeni i neiskorišteni cijeli dan. ???

Jedino bi se isplatilo ako se topla voda konstsntno troši cijeli dan.

Ako je bojler od 200 litara i grijač od 2kW, vrijeme potrebno da ugrije vodu sa 10 stupnjeva na 60 stupnjeva je blizu 6 sati. Zimi paneli ne rade punom snagom, nego recimo 60% snage (bar je tako sa ovima koje sada imam) i to u trajanju od max. 5 sati, ali češće je sat-dva uz promjenjivo vrijeme. Znači, grijanje vode sigurno ne bi bilo 2 sata, nego vjerojatnije 2-3 dana pa onda dogrijavanje zbog toplinskih gubitaka.

Što se dogodi kad termostat isključi? Uključi se električna grijalica također snage 2 kW koja mi grije kuću, recimo oni uljni radijatori. Tako grijem kuću cijele zime. Želim li više energije u grijanje prostora a manje u vodu, podesim termostat na nižu temperaturu.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 10.1.2022. pon. 09:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je sve točno.
Ali višak struje iz kolektora je najveći ljeti, kad nema potrebe za grijanjem, pa se može koristiti eventualno za hlađenje.
Treba dobro razmisliti i isplanirati kako napraviti tajming da se kolektori maximalno iskoriste, i ljeti i zimi.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 10.1.2022. pon. 09:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
To je sve točno.
Ali višak struje iz kolektora je najveći ljeti, kad nema potrebe za grijanjem, pa se može koristiti eventualno za hlađenje.
Treba dobro razmisliti i isplanirati kako napraviti tajming da se kolektori maximalno iskoriste, i ljeti i zimi.

Da, istina. To ću naknadno rješavati, ima načina da se iskoristi višak energije ljeti, s time što malo komplicira činjenica da je napon DC i nije konstantna snaga. Mogu složiti neki stroj za po ljeti, cirkular, cjepač drva, pumpu za navodnjavanje vrta itd. Nisam mislio toliko širiti ovu temu jer me u ovom trenutku zanima kako najbolje upariti panele i bojler.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.1.2022. pon. 12:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Isto tako pazi na termostat koji ces koristiti za prekidanje DC struje - originalni AC termostat iz bojlera nece raditi tj. zapeci ce se kontakti, nece iskljuciti struju i bojler bi mogao ka-bum.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.1.2022. pon. 12:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ovo sto su ti drugi rekli - ako izracunas idealno panele za bojler pri punoj snazi, puno manje ce davati kada je oblacno.

Mozda bi zato bilo bolje neki malo jaci sustav (vise panela) sa pametnijim upravljanjem koje ce preusmjeravati struju u razne potrosace po prioritetima - topla voda se obicno stavi zadnja u nizu kada se sve drugo napuni i namiri (toplinska pumpa, baterije, itd.).

BTW, grijanje vode pomocu toplinske pumpe je puno efikasnije jer za 1kWh struje dobijes van nekoliko kWh topline - mislim da je tu na forumu netko pisao o tome kako je u sustav centralnog dodao modificiranu klimu.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 10.1.2022. pon. 12:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Isto tako pazi na termostat koji ces koristiti za prekidanje DC struje - originalni AC termostat iz bojlera nece raditi tj. zapeci ce se kontakti, nece iskljuciti struju i bojler bi mogao ka-bum.

Možda znaš gdje/koji termostat tražiti? Svjestan sam problema sa isklapanjem DC struje.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.1.2022. pon. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Možda znaš gdje/koji termostat tražiti? Svjestan sam problema sa isklapanjem DC struje.

Termostat moze ostati taj koji je u bojleru, samo preko njega spoji da prekida struju ukapcanja na vanjskom releju/SSR koji odgovara za takav DC napon i struju koji ces imati.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 10.1.2022. pon. 13:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
drug mile je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Termostat moze ostati taj koji je u bojleru, samo preko njega spoji da prekida struju ukapcanja na vanjskom releju/SSR koji odgovara za takav DC napon i struju koji ces imati.

Da, to mi se čini ok.
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 13.1.2022. čet. 13:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko pogledati ovu metodu prevencije strujnog luka prilikom isklapanja:

https://www.cde.com/resources/catalogs/HowQworks.pdf

Paralelno kontaktima svega što isklapa strujni krug poveže se RC član. C računam prema formuli I*I/10. Za struju od max. 10A izađe mi 10 mikrofarada.

R računam prema R=E0/(10*I*(1+50/E0)). Za 230V i 10A mi izađe oko 2 oma.

Ovaj način zaštite mi se sviđa jer je jednostavan i jeftin, pa mogu štititi svako mjesto isklapanja. Npr. osigurač, termostat, prekidač on/off, ako se radi o el. grijalici prostora onda možda ima 2-3 stupnja snage pa mogu svaki prekidač posebno štititi itd. Znao sam u termostatima onih jeftinih konvektorskih grijalica viditi značajne iskre, a spojene su na 230VAC, pa zašto ne štititi na ovakav način?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.