<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tesla tvornica
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 12, 13, 14

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Tesla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
stjepan

PostPostano: 29.11.2021. pon. 09:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Stalno je govorio da nikad ne budu radili spore aute sa slabim motorima, a izgleda da razvijaju upravo takav model.

Nisam nikada čuo njegovu takvu izjavu, niti sam čuo bilo kakav plan da upravo to i radi. Njegove izjave maltene od prvog dana su: kreiraj ful skupo, sa zaradom kreiraj manje skupo, sa zaraodm kreiraj još manje skupo i onda sa zaradom kreiraj nešto dostupno za svakoga.
Ako se referiraš na ovaj link sa Youtube-a koji si stavio, osim Muskove izjave iz 2018. da će napraviti vozilo u koje mogu "strpati jednog čovjeka", to je više manje to od "službenih" informacija (kad firma nema PR, i kad je glavna komunikacija putem Twittera, onda je rijeć "službeno" malo nategnuta). Ustvari ne, ima još jedna koju je dao relativno nedavno kad se počelo šuškati glasnije da dolazi još jedan model, a to je da on kategorički odbija da se novo vozilo nazove model 2.

Više je nego očito da rade na nečemu što će biti jeftinije od modela 3, no to da će biti sporo i slabo stvarno sumnjam. 99% linkanog videa je: "što bi mi htjeli od budućeg auta". Doslovce, želje i pozdravi, kao na radio Banovini. Electric Viking samo na tuđe želje dodaje još par svojih i to je to što se bitnosti tog videa tiče.
Taj video je jednako relevantan kao i moj upis negdje na prošloj stranici ovog topica u kojem sam napisao da sigurno rade na jeftinijem modelu ili kao ovaj moj upis u kojem ću kasnije napisati što ja mislim o tome kakav će biti novi model. Nikakve službene, polu službene, insiderske ili čak "od mog ujaka, stričevog tetka mali radi u Tesli i on mi je rekao..." informacije.
Čak su i skice / 3d renderi, zamisli random 3d crtača (u smislu da su to ljudi koji nemaju nikakve veze sa Teslom). Jedino što uopće nalikuje nagađanju a da se temelji na realnosti je činjenica da je Tesla naručila proizvodnju LFP baterija koje su ekonomičnija upravo za manja i sporija vozila kao što je model 3 standard range (ili kako god se sada zove ta najslabija verzija), što je pak miljama daleko od "slabog i sporog" auta.
Osim naravno ako netko misli da je Model 3, standard range slabo i sporo vozilo. Ako je tako, u potpunosti se mogu složiti da će Tesla proizvesti još jedno takvo, samo manje i jeftinije.
LFP baterije su savršen kandidat za proizvodnju takvog vozila.

Mislim da si Tesla ne može ekonomski dozvoliti da stvori vozilo koje će biti ograničeno na 100kmh i imati ubrzanje od 0-100kmh za 20+ sec. kao što imaju mali i slabi auti sa kojima se trenutno ovdje uspoređuje.
Zavisno od formata tog novog vozila (a nemamo pojma koji format će biti....da li nešto kao Smart koji je glorificirani bicikl sa volanom na benzinski pogon, ili nešto kao što je moj stari C3, dovoljno za 4 osobe, ali ne i puno prtljage ili alternativno 2 osobe sa puno prtljage), siguran sam da će i max brzina biti neka sa kojom se možeš normalno voziti po autocestama, dok ubrzanje do 100kmh svakako očekujem južno od 10sec ili u najgorem slučaju oko 10 sec.

Ja se kladim na nešto što će biti bliže C3 nego Smartu, iako zbog nepostojanja motora naprijed, svakako može uštediti na dužini i zadržati količinu prostora za putnike / prtljagu.

Zadnja promjena: stjepan; 29.11.2021. pon. 09:41; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stjepan

PostPostano: 29.11.2021. pon. 09:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:
debeli je napisao/la:
Stalno je govorio...

Ti si svjestan da se referenciraš na originalni Tesla Master Plan iz 2006-e....

Upravo je taj master plan definirao da će ići na svima dostupna vozila (što model 3 nije), tako da ako već nagađamo, možemo upravo na bazi tog plana zaključiti da se sprema još jedno dostupnije vozilo.
No, naravno, ne mora biti. "afordable" meni i njemu nisu ista stvar, ali vozilo u cjenovnom rangu od 150-200k kn prije subvencija me uopće ne bi iznenadilo.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 29.11.2021. pon. 10:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
...ali vozilo u cjenovnom rangu od 150-200k kn prije subvencija me uopće ne bi iznenadilo.

Već na otvaranju tvornice u Shanghaiju spominje se kompaktni model s cijenom oko 25000 USD. Ne vidim nikakvu obmanu javnosti osim onih koji žele biti obmanuti i u svemu što Tesla radi žele vidjeti nešto negativno.
U mojim očima Tesla je najbolja firma koja se ikad pojavila na površini ovog kamenčića (trećeg od Sunca), a Musk daleko najvažnija osoba koja se na istom pojavila.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 29.11.2021. pon. 15:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je taman ta neka cjenovna granica koja je maltene logična kao slijedeći korak.

O Tesli kao firmi se ne može reći puno više negativnog nego o prosječnim organizacijama slične veličine. Radnici imaju pristojne plaće, dobiju dionice (siguran sam da je Tesla jedna od rijetkih firmi u kojoj na niskim pozicijama rade milijunaši) itd. ali ima i sve standardne probleme velikih grupa ljudi (mobing, seksualna uznemiravanja itd.).
Isto tako ima bonus brzine donošenja odluke i implementacije novih stvari koji nema puno drugih organizacija slične veličine, a rekao bih nitko u autoindustriji.
Ako je pola onoga što Munro priča o načinu i brzini implementacije promjena istina (mogu vjerovati njemu, Musku i to je to...nije baš da imam nekih posebnih neovisnih izvora po tom pitanju), onda su barem u auto industriji unikatni. Po meni su svakako ispred prosjeka.

O Musku čovjek može reći podosta toga i pozitivnog i negativnog. Voli obećati, voli preuveličati, voli sve pojednostaviti i zbog toga nerijetko kaže nešto što bili ne može ispuniti tako kako je obećao. Voli biti "najpametniji u sobi", no ako ga se poklopi činjenicama i njemu shvatljivim objašnjenjima, prihvati da netko zna nešto bolje od njega i ajmo dalje. Ako se baš zašilji u nešto, teško da ćeš ga odvratiti od tog nauma sve dok mu u praksi ne pokažeš da je u krivu. Uz to ima i Aspergerov sindrom zbog kojeg ima vrlo specifičan način komunikacije koji je mnogima čudan.
Može ga se etiketirati razno raznim više i manje negativnim i pozitivnim etiketama, no nikako mu se ne može oduzeti efekt koji je stvorio u auto industriji i u svemirskoj industriji (se kaže svemirskoj??), a slobodno bih rekao i na cijelo čovječanstvo.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 12.1.2022. sri. 15:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razvalili proizvodnju u 4. kvartalu, uskoro se očekuje pokretanje proizvodnje u Texasu a nakon toga i Berlinu. Te tvornice će ubrzavati svoju proizvodnju daleko brže od ovih starih zbog skupljenog iskustva u starim tvornicama.
K tome, tu je proširenje Kineske tvornice za koju su zaposlili dodtnih par tisuća ljudi.
Što se brojeva tiče, ove godina će bilježiti rekord za rekordom.
Uskoro je i earning call ako se ne varam.

Kad smo kod toga, zna li netko gdje se može trgovati TSLA? Ja sam do sada kupovao na Revolutu, no htio bih nešto ozbiljnije gdje mogu postavljati limit, stop loss pa čak i leveraged....

Zadnja promjena: stjepan; 12.1.2022. sri. 15:34; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 12.1.2022. sri. 15:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lakše je reći gdje se ne može.

Saxobank, je recimo pouzdan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
fire

PostPostano: 12.1.2022. sri. 22:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://www.youtube.com/watch?v=6gu-xYnB6Kw&ab_channel=LouisRossmann
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 13.1.2022. čet. 00:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Lakše je reći gdje se ne može.

Saxobank, je recimo pouzdan.

Pronašao sam podosta opcija, no sve su napravljene sa minimalizmom. Kupi, prodaj.
Zanima me nešto sa puno više opcija i mogućnosti da je barem na razini ovih standardnih kripto burzi.
Definitivno bacim pogled na Saxobank.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Tesla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
Stranica 14 / 14.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.