<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kupnja polovnog vozila - savjeti

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hrvatska
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
stipe_zd

PostPostano: 3.1.2022. pon. 08:51    Naslov: Kupnja polovnog vozila - savjeti Citirajte i odgovorite

evo, vec dugo imam zelju uzeti nesto na struju, pa izgleda da je konacno dosao red i na to Smile

molio bih vas za savjete, jer sam laik oko svega ovoga, pa da vidim sto se da napraviti, izvuci...

radi se o gradskoj voznji, dnevno 50tak km, uz tu i tamo izlete do 150-200njak km, godisnje oko 15.000km

spreman sam izdvojiti 15.000 eura, ciljam na klasu velicine vw golfa ili nissan leafa (nas je petero u obitelji) pa me zanimaju vasa misljenja...

da li je to moguce izvesti, na sto trebam paziti, gdje uzeti i da li je to dovoljna cifra za tako nesto?

imate neku ideju koje drugo vozilo bi zadovoljavalo te uvjete?

svaki savjet dobrodosao Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 4.1.2022. uto. 15:17    Naslov: Re: Kupnja polovnog vozila - savjeti Citirajte i odgovorite

stipe_zd je napisao/la:
imate neku ideju koje drugo vozilo bi zadovoljavalo te uvjete?

svaki savjet dobrodosao Smile

Renault Zoe je mrvicu manji, ali stane 5 putnika ako je barem 1-2 dijete i ima zacudjujuce velik prtljaznik (veci nego Hyundai Kona).

Imas verziju sa slabijom baterijom (10-11k EUR) koja moze prijeci 150km (po zimi cca. 120km) i verziju ZE40 sa jacom baterijom (17-19k EUR) koja moze prijeci 300km (po zimi nesto preko 200km).
Ovi sa jacom baterijom su novijih godista (2017-2019), a slabije baterije su vecinom 2013-2016.

Moj stari Zoe je bio 2014.g. 85k km i baterija 97% zdravlja, a stari novi je 2013.g. je 95k km i 98% zdravlje baterije.
Ti stariji modeli su se pokazali jako dobro po pitanju baterija i vecinom je njihovo zdravlje preko 95% ako nisu cesto punjeni na brzim punjacima.

Kod novijih ZE40 baterija nesto brze prijavljuje manje zdravlje, tako da sam vidio primjerak 2017.g. sa 104k km gdje je baterija bila 88%, a 2018.g. sa oko 70k km je mislim bio nekih 93%.

Zdravlje baterije kao i pojedinacni naponi celija i njihovo razilazenje se mogu jednostavno provjeriti pomocu OBD2 BT adaptera i CanZE aplikacije za mobitel.
Za tocniji podatak o tome koliko se celije razilaze bi bilo dobro da je ispraznjen na cca. 30% jer se onda bolje pokazu razlike.

Kod svih njih znaju otici inverteri (tj. najcesce nekakav dio za punjenje), ali to u ovlastenom servisu ne popravljaju nego mijenjaju sve skupa za oko 4k EUR.
Moze se staviti i rabljeni za manje love, ali ne znam detalje.
[Vrh]
stipe_zd

PostPostano: 18.1.2022. uto. 09:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na savjetima...

nasao sam se sa clanom Roman, popili smo kavicu i lipo mi je objasnio sve sto me zanimalo.

zahvaljujem jos jednom i ispricavam se ako sam malo zapilao, imao sam milijun pitanja!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hrvatska
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.