<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Renault electric
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 13, 14, 15

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Renault
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fire

PostPostano: 30.12.2021. čet. 16:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Proizvesti zelenu struju nije problem. Problem ju je uskaldištiti. A baterije od auta su mjesto gdje ju možeš skladištiti. Struja je u cijeloj toj računici najmanji problem. Svaka ulica može imati svoju "benzinsku", svaka kuća, svaki dućan itd. za vrlo male novce. Za razliku od benzina i dizela, struju možeš proizvesti gdje god pa je cijeli sistem puno "decentraliziraniji".

Na sve to dodaj mogućnost da baterija od auta može poslužiti i kao "powerwall" i eto ti dodatan bonus za zelenu struju, njezino spremanje i korištenje.

Nebi se bas slozio.
Samo za moje potrebe bi el. auto trosio vise od 25 000 kWh godisnje.
Znaci samo za mene u zg bi trebalo instalirati 50kW panela i onda po zimi i jeseni nebi bilo dosta struje. A to nije bas mala investicija, tj. jako velika.

Ako se uzima ovako nesto gotovo, to dode preko 200 000kn.
https://www.solarno.hr/katalog/proizvod/5kW-SET-/set-5kw-solarna-elektrana-top-ponuda
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stjepan

PostPostano: 30.12.2021. čet. 18:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

50kW je dovoljno ne za jedan auto, već za tko zna koliko auta. Ja svoj redovito punim na 40kW punjačima. Punjenje traje od pola sata pa do sat i pol do dva (zavisno koliko sam pun), nakon čega nemam potrebu puniti danima. Taj jedan jedini punjač bi mogao servisirati podosta auta a ne samo tvoj.
K tome, ne mislim da bi solari trebali biti jedini način punjenja auta, oni nam samo uz ovu standardnu proizvodnju (fosili, ostali obnovljivi, nuklearno itd.), i te kako mogu pomoći.

Svi koji rade sa IOE kažu da je problem spremanja a ne proizvodnje, jer nerijetko proizvodimo više nego što trošimo, a proizvesti možemo daleko daleko više kad bi baš htjeli, no ne proizvodimo jer ne znamo kuda sa viškom (Njemačka i odlazak cijene struje u minus kad previše puše).

Kad pronađemo ekonomičniji način spremanja energije, OIE će eksplodirati (iako i sada rastu poprilično).
[Vrh]
Dr.Doktor

PostPostano: 30.12.2021. čet. 19:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne dijelim zeleni optimizam
....
U "pred-pandemijskoj" 2019.-oj, jedan turistički vikend je po autocestama u RH prošlo oko 1 200 000 automobila
(oni vjerovatno vikend računaju pet-sub-ned) što bi bilo 72 sata maksimalno
E sad
Ako uzmemo olovku i papir, znajući da je od ulaza u RH do cilja u prosjeku 300-400 km , ili obratno , to znači
da se svih 1 200 000 vozila moraju bar jednom puniti i to najmanje sa 50kWh
....
znači:
Treba nam struje 1 200 000 x 50kWh
I ako punjenje traje 1 sat treba oko 20 000 parkirnih mjesta .... i isto toliko punionica od cca. 60-70 kW
(20 000 x 60kw je potrebna snaga)

Mogu i duplo slabije punionice , ali onda treba cca. 50 000 parkinga
Very Happy

(ovi škrtci što idu "starom" cestom nisu uračunati, ali bilo je i njih )
[Vrh]
debeli

PostPostano: 30.12.2021. čet. 21:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Spremanje nije problem. Smislili smo jeftino rješenje.

Mehanička baterija.

Motor cijeli dan diže kontejner sa mokrim pijeskom, a po noći radi kao generator.

Gubici su veliki, ali tehnika je jeftina.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 30.12.2021. čet. 22:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema to veze sa nikakvim zelenim optimizmom. Treba biti realan.
Niti možemo sve aute prebaciti na struju u roku od godinu dana, niti trebamo proizvesti 100x više struje unutar godine dana. Ljudi još uvijek kupuju ICE aute. Oni koji su ih kupili neće za godinu ili dvije preći na EV. Čak i da žele, ne mogu, jer nema dovoljno proizvodnje.
Infrastruktura i dostupnost struje te prebacivanje auta na struju su u direktnom utjecaju jedno na drugo. Bez infrastrukture, ljudi neće kupovati aute tako da nema nikakve posebne žurbe. Možemo paralelno raditi na proizvodnji i infrastrukturi, te će taj rad direktno utjecati na broj el. auta na cesti.
Ja sam prije odluke o kupnji rentao auto i isprobao punjenje i domet. Da jedno ili drugo nisu bili zadovoljavajući, kupio bih ICE. Ne mislim da sam jedini koji tako razmišlja.

Proizvodnja struje će omogućiti infrastrukturu, koja će omogućiti prelazak na struju, a prelazak na struju i povećanje potrošnje će potaknuti novu proizvodnju.
Ponuda i potražnja će samoregulirati cijeli sistem, a ekonomičnost OIE će se potruditi da većina novih kapaciteta budu zeleni.

Kao što sam rekao u jednoj temi prije, ako je ekonomično (a je), desit će se, ako nije, neće.

Ako smo izgradili sve ove silne benzinske postaje za čije otvaranje su potrebni milioni, onda će punionice biti dječja igra. Koliko se punionica može napraviti za jednu benzinsku, te koliko se dodatnog kapaciteta proizvodnje može stvoriti....ekonomija je definitivno na strani EV-a u budućnosti.

Zadnja promjena: stjepan; 31.12.2021. pet. 00:02; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 30.12.2021. čet. 22:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Mehanička baterija.

Motor cijeli dan diže kontejner sa mokrim pijeskom, a po noći radi kao generator.

Ovak nekaj samo sa pjeskom i vodom?
https://qz.com/1355672/stacking-concrete-blocks-is-a-surprisingly-efficient-way-to-store-energy/

Ja osobno navijam za pumped. Ponuda i potražnja te ekonomičnost će odrediti koje rješenje će preživjeti.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 31.12.2021. pet. 06:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Već 40 godina spremanje električne energije za HEP radi hidroelektrana "MUŠKOVCI" na Zrmanji.
Po noći pumpa vodu iz Zrmanje u umjetno jezro Štikada kod Gračaca, a kad su dnevna vršna opterećenja, radi kao svaka druga elektrana i proizvodi struju.
Takvih reverzibilnih elektrana ima jako puno po cijelom svijetu. a može ih se napraviti još puno i ekološki su vrlo prihvatljive.

Još davno, davno kad sam išao u elektrotehničku školu, učili smo o sistemu električnih lokomotiva na desetak paralelnih pruga, koje kad ima viška struje guraju teške vagone pjeska na brdo,
a kad fali struje spuštaju ih uz regenerativno kočenje.
Taj sistem je tada korišten u Švicarskoj i u SAD. Prije par godina sam vidio slike toga sistema na internetu.

Upišite u Gooogle "reverzibilne elektrane"
[Vrh]
eltico

PostPostano: 31.12.2021. pet. 08:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
stjepan je napisao/la:
Proizvesti zelenu struju nije problem. Problem ju je uskaldištiti. A baterije od auta su mjesto gdje ju možeš skladištiti. Struja je u cijeloj toj računici najmanji problem. Svaka ulica može imati svoju "benzinsku", svaka kuća, svaki dućan itd. za vrlo male novce. Za razliku od benzina i dizela, struju možeš proizvesti gdje god pa je cijeli sistem puno "decentraliziraniji".

Na sve to dodaj mogućnost da baterija od auta može poslužiti i kao "powerwall" i eto ti dodatan bonus za zelenu struju, njezino spremanje i korištenje.

Nebi se bas slozio.
Samo za moje potrebe bi el. auto trosio vise od 25 000 kWh godisnje.
Znaci samo za mene u zg bi trebalo instalirati 50kW panela i onda po zimi i jeseni nebi bilo dosta struje. A to nije bas mala investicija, tj. jako velika.

Ako se uzima ovako nesto gotovo, to dode preko 200 000kn.
https://www.solarno.hr/katalog/proizvod/5kW-SET-/set-5kw-solarna-elektrana-top-ponuda

Ispada da radiš cca 100.000 km godišnje sa npr.Teslom X!!??

U mojem kućanstvu sa 4 EV-a radimo cca 50000 km godišnje (cca Hrvatski prosjek po autu), a solarna elektrana proizvede 10.000kWh godišnje što je dovoljno za 80.000km sa našim autićima (13kWh/100km). kompletna kuća sa 6 stambenih jedinica (3 stana i 3 apartmana) potroši 17000kWh godišnje. Investicija je bila 90.000kn.

Inače i benzinske stanice, vađenje nafte,.... troše (u budućnosti) nepotrebno struju s kojom se može voziti.
Teška glupost, prolječe 2020. u Puli nikle 4 nove benzinske stanice skoro istovremeno Sad
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 31.12.2021. pet. 12:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko samo košta otvaranje jedne benzinske? Pitam se, koliko se nove struje za EV-ove može proizvesti za taj novac....
Tijekom vremena će pojedinci i firme koje sada ulažu u benzinske, ulagati u struju i punionice.
Nekome u HEP-u će doći iz guzice u glavu pa će se poraditi i na spremanju (reverzibilne elektrane, ili na engleskom pumped storage) ili na bilo koji drugi način.
Ne znam, možda sada ovo povećanje cijene pokrene neke stvari. Ponuda i potražnja rijetko kada ne iskoriste priliku za zaradom.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 31.12.2021. pet. 13:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja vjerujem kako će se skeptici iznenaditi krajem ovog desetljeća kad pogledaju svoje mišljenje iz 2021-e, ali evo prilažem video clip u kojem meni najdraži futurist smatra kako će se stvari odvijati:

Napominjem opet - lik je futurist! Bavi se time (predviđanjem tehnološkog razvoja i povezanih društvenih promjena) desetljećima i do sada nije bio u krivu. Ako je opet u pravu onda molim vas (preklinjem vas) sjetite se (ako ste skeptik po pitanju zelene energije) kako ste razmišljali 2021-e.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 31.12.2021. pet. 14:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:
Ja vjerujem kako će se skeptici iznenaditi krajem ovog desetljeća kad pogledaju svoje mišljenje iz 2021-e, ali evo prilažem video clip u kojem meni najdraži futurist smatra kako će se stvari odvijati:

Ja sam optimist i vec dugo godina smatram da je buducnost elektricna - pa me svejedno iznenadila ova godina sa toliko novih EV modela na sve strane i sve vecim broje vozila u prometu.

Mogu si misliti onda koliko su u cudu oni koji misle da sve je to sr*nje...
[Vrh]
fire

PostPostano: 1.1.2022. sub. 17:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolko njemacka ima problema s cijenom struje, jer gase nuklearke pa moraju kupovati skupu struju. Skoro 8puta visa cijena u godinu dana.

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271030067_10222058525224404_6599375869899878295_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_eui2=AeGFiIHY7c8VEkm6ykOlZZlLP5O1kkWYqUo_k7WSRZipSh2xbGoT9BKV0UeGGW1YLQM&_nc_ohc=EXs15lxKFFYAX8p4Ryv&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=00_AT_bwo4VNQr5O24oyOqaHiKKazzfGLciBYBCVB5x0-QjnQ&oe=61D4B28E
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 1.1.2022. sub. 19:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Potpuno retardirana odluka s njihove strane. Umjesto da naprave još koju i kupe si vremena da naprave dobar OIE sistem, oni si pucaju u koljeno.
[Vrh]
BB

PostPostano: 17.1.2022. pon. 10:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:

Mehanička baterija.

Bolje diži suv pijesak a napraviš sistem kako će ovlažiti po noći smijeh1 Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Renault
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Stranica 15 / 15.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.