<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tesla tvornica
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Tesla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
stjepan

PostPostano: 25.11.2021. čet. 17:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad se sjetiš kako je rastavio i popljuvao trojku i sad slušaš ovo, stvarno se zapitaš neke stvari...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pkristo

PostPostano: 26.11.2021. pet. 09:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Kad se sjetiš kako je rastavio i popljuvao trojku i sad slušaš ovo, stvarno se zapitaš neke stvari...

Istina. Ali s pravom ih je popljuvao. Sve je i lijepo dokumentirao video zapisima pa još uvijek možeš vidjeti što je bilo loše. U Tesli nisu bili sretni, ali su mu prišli i poslušali sve do zadnje primjedbe. Nakon nekoliko mjeseci (kod drugih bi to trajalo godinama, a sigurno ne bi sve riješili) Sandy se oduševio brzinom i kvalitetom promjena. Sjećam se kad je komentirao promjene na octovalveu: u tri mjeseca bilo je 13 (nije greška...stvarno je bilo 13) promjena!!! Sandy se toliko oduševio brzinom i kvalitetom poboljšanja da je odmah kupio dionice Tesle. I jako lijepo zaradio. Skužio je da je ova firma drugačija i da ovakvo nešto nije nikad vidio. I u pravu je.
Fora mi je kod ovog zadnjeg video clipa kad kaže: "I own Tesla stock. If you're an idiot - don't buy it.". Direktno u glavu. Ako si debil - nemoj kupiti Teslinu dionicu. Fascinantan mi je njegov direktan pristup i zdravoseljačka logika. A kad to kaže jedan od najvećih stručnjaka u svijetu za procese proizvodnje u automobilskoj industriji onda to čak i ima neku težinu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 26.11.2021. pet. 10:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Apsolutno! Nisam ni mislio da je tada bio u krivu. To sam više spomenuo više kao prikaz napretka o kojem on govori i kojem je on posvjedočio. Rastavio je auto ono do šerafa i jako dobro zna što priča. Nije da je od prvog dana Tesla fan pa eto trkelja gluposti. Kad nije valjala, pljuvao je sa razlogom, sad kad valja, hvali i meni najbitnije, odmah daje konkretne primjere kako bi to napravili dinosauri, a kako radi Tesla i zašto je to bolje.

I da...vrlo je direktan....čak i kad čita sa "skripte". Nema kod njega previše političke korektnosti i ulaženja u guzicu mogućim klijentima (jer budimo iskreni, kad pljuje po nekom autu, pljuje po mogućem klijentu). Ako želiš čuti iskreno mišljenje bez fige u džepu, slušaj, ako ne, tko te j.... i idemo dalje.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 26.11.2021. pet. 15:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno Tako. Steven MArk Ryan daje jako dobar osvrt na taj Munroov video clip:

Jako gledljivo i vrlo, vrlo poučno. Osim, naravno, za one koji i dalje žele ići kroz svijet (i život) s ularima kako ne bi vidjeli što se događa. Da, teško je prihvatiti disrupciju. Ljudi su se jako mučili s tim u cijeloj povijesti civilizacije. Ne bi ni ovo trealo biti čudno. Valjda. U svakom slučaju: clip stvarno vrijedi pogledati. Vrlo je poučan i možda nekome otvori oči.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 26.11.2021. pet. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

To što se događa je da će uskoro svaki drugi auto prodan u EU biti proizveden negdje na istoku, ne nužno u Kini.

Munro precjenjuje potražnju za Teslama.

To su prebrza vozila sa prejakim motorima da bi mame sa njima vozile djecu u vrtić, popravci su isto tako jako skupi, kao i zamjena baterija.Nije moguće staviti doma složenu bateriju unutra.

Jedina šansa je da Tesla proizvede nešto sa 30 konja,ali Musk je rekao da to ne planiraju.

Poznam inžinjere u Porscheu, koji privatno voze stari Polo i to im je više nego dovoljno dobro za 350 dana godišnje.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 27.11.2021. sub. 01:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je u potpunosti neizbježno da Tesla u nekoj bližoj budućnosti izbaci model koji će biti duplo jeftiniji od modela 3, i taj će kupovati i mame i tate i tetke. Mislim, budimo realni, što se točno od njih očekuje? Da će ostati na 4 modela dok ne bankrotiraju? Kajgod....
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 27.11.2021. sub. 01:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
...

Munro precjenjuje potražnju za Teslama.

....

Firma naruči 100k komada bez popusta i bez guranja preko reda, pa onda ta ista firma priča o još 50k, čekanje u Americi je (upravo napravio screenshot na njihovom sajtu):

Mislim da potražnja u niti jednom trenutku u slijedećih 5 godina neće biti nikakav problem.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 27.11.2021. sub. 12:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Potražnja za jeftinim malim automa proizvedenim u Kini, raste mnogo brže.

Neće Tesla propasti, nego nije i nikada neće biti među najprodavanijima na svijetu.

U USA i EU možda hoće.

Ali svijet nisu USA i EU.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 27.11.2021. sub. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

To sigurno. Ne možeš pokriti cijeli spektar i nastojati biti najbolji u svakom dijelu spektra. Koncentrirati se na sve bi bilo bacanje resursa. Nemaju dovoljno dostupnih resursa niti za ovo što sada rade (tu ne mislim na novac, njega imaju na pretek).

Uz to su upitne i marže. Npr. Tesla je imala maržu od 21% 2020. godine, dok su npr. GM i Ford imali 11.2% i 11.3%. Nije im pomogla niti PUNO masovnija proizvodnja. Oni stvaraju i proizvode višestruko više vozila, ali im je marža i dalje duplo manja.
Meni se postavlja pitanje, kakve su marže dolje na samom dnu ponude, na najjeftinijim proizvodima?
Koliko se tih mališa mora prodati u npr. Indiji da bi firma zaradila kao što Tesla zaradi na jednom svom vozilu?

Budimo iskreni, na kraju dana, neće te spasiti niti cijena dionice, niti broj komada, niti pokrivenost tržišta da se pretvoriš u Evergrande, već samo i jedino isplativost poslovanja.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 28.11.2021. ned. 08:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za spašavanje planete profit je nebitan.
Wulling dobija izdašne poticaje od države, a prodaje po proizvodnoj cijeni, ili čak nešto ispod.

Nijednoj obitelji Tesla sa 500 konja nije potrebna.

Nekima je dostupna, nekima se svidja, ali sve mogu bez takvih trkačih vozila.

Tesla služi samo stvaranju profita.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 28.11.2021. ned. 09:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

www.youtube.com/watch?v=5lio58kkr5s

Ispada da Musk laže javno, a radi na nečem sasvim drugom
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 28.11.2021. ned. 21:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Za spašavanje planete profit je nebitan...

Teško da si mogao smisliti netočniju rečenicu. Ova je tamo negdje na razini: "Sunce nije potrebno za život na planeti"

Da objasnim.

Ovu planetu ne uništavamo zadnjih 5 godina, već ju uništavamo poprilično dugo (od industrijske revolucije pa na vamo). Kako to obično biva, popraviti nešto, rijetko kada traje kraće ili jednako kao i uništiti to. Mi planetu ne možemo spasiti u kratkom vremenskom razdoblju. Koja god rješenja smislimo, ta rješenja moraju biti dugoročna. I pod dugoročna ne mislim na 5 godina, već na 50, 100 i više.
Da bi bilo šta bilo dugoročno efikasno, pa tako i rješenja za spas planete, mora biti ekonomski isplativo. Da bi bili ekonomski isplativo, mora zarađivati, pa samim time mora raditi sa profitom.

Stvarati aute ispod cijene i prodavati ih ljudima koji ih inače ne bi mogli kupiti i koji bi se koristili javnim prijevozom i/ili hodali i/ili biciklirali, nije spašavanje planete. To je direktno uništavanje planete.
Kinezi nisu naučili niti nakon 50-100 godina. Problemi se ne mogu riješiti silom. Ne možeš ubiti hrpu vrabaca jer ti jedu žito i očekivati da radiš dobru stvar. Ne možeš zabraniti paljenje roštilja u gradovima i misliti da će to riješiti problem smoga u gradu (da....ne zajebavam se, to je stvarno rješenje koje su smislili prija par godina). Ne možeš povećati ekonomsku aktivnost a da ne možeš povećati proizvodnju energije, pa onda pališ stare elektrane na ugljen i imaš rolling backouts posvuda po zemlji, zbog čega ljudi počinju koristiti drva za kuhanje / grijanje itd.
Sila ne prolazi. A sinanciranje "jeftinih auta koji se prodaju ispod cijene" je ekonomska inačica sile. To je ekonomski i ekološki neisplativo.
Ako Wuling prodaje aute ispod cijene, oni ne da ne pomažu pri očuvanju, oni najdirektnije i bez ikakvih figa u džepu dodatno uništavaju planet. Oni nemaju zaradu sa kojom bi na bilo koji način napredovali, pa smanjili uništavanje ili na neki način napravili offset tog uništavanja. Raditi na nuli je najnestabilniji način poslovanja. Upravo smo zbog takvog načina poslovanja nedavno shvatili da ne možemo proizvoditi sve i svašta na jednom mjestu (u Kini), po najnižim mogućim cijenama, pa se sada proizvodnja seli po cijelom planetu itd.

Kad imaš zaradu, onda možeš offsetati negativnu stranu svog biznisa, možeš uložiti u nešto što će imati pozitivan efekt itd. Razvoj baterija, razvoj drugih komponenti, powerwall-ovi, solarni paneli itd.

U potpunosti se slažem da svi možemo bez auta od 500 konja. Nitko nikada nije niti tvrdio da ne možemo. Na kraju krajeva, Musk je svoj plan napisao još davnih dana. Da bi došao na masovno i jeftino, moraš prvo zaraditi nešto na x, pa tu zaradu prebaciti na nešto jeftinije y, pa onda tu zaradu na još jeftinije z itd.
Ja bih se skroz iznenadio da oni ne naprave auto koji će biti upola jeftiniji od modela 3 (kao što sam napisao i prije u ranijim postovima). Mislim da je to neizbježno.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 28.11.2021. ned. 21:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
www.youtube.com/watch?v=5lio58kkr5s

Ispada da Musk laže javno, a radi na nečem sasvim drugom

Kako misliš laže javno?
[Vrh]
debeli

PostPostano: 29.11.2021. pon. 04:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stalno je govorio da nikad ne budu radili spore aute sa slabim motorima, a izgleda da razvijaju upravo takav model.
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 29.11.2021. pon. 09:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Stalno je govorio...

Ti si svjestan da se referenciraš na originalni Tesla Master Plan iz 2006-e, zar ne? Ne vidim problem ako netko shvati/uoči da može pokriti i druge dijelove tržišta koji ispočetka nisu izgledali zanimljivi. Dapače, drago mi je što Tesla sad razvija i manje/jeftinije aute. Mene samo takvi i zanimaju. Jedva čekam. Mislim li da je Musk lažac jer je nakon 15 godina shvatio da se ne mora držati originalnog Master plana? Apsolutno ne!!! Planovi evoluiraju. Zar je taj plan iz 2006-e neko Sveto pismo koje se nikad ne smije promijeniti? Bucko, moram priznati da ne razumijem način na koji razmišljaš.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Tesla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Sljedeća
Stranica 13 / 14.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.