<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Leapmotor
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kinezi
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bob1391

PostPostano: 25.11.2021. čet. 09:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:

Potrebe:
Pa naravno da sve gledamo prema svojim potrebama. ...

Da li je potreba da svaka fufa u gradu vozi SUV?
Danas rijetki kupuju prema potrebama (USA, EU) već prema platežnoj moći i želji za dokazivanjem, kompleksima itd.

Auto industrija je iracionalna. S jedne strane imamo proizvođaće koji rade sve veće i teže automobile (veći i teži = veća potrošnja), dok s druge strane imamo zakonodavce koji ih stišću s propisima o zagađivanju i EURO normama. Jedni i drugi kukaju a na žele rještiti problem.

Zadnjih godina gledamo pašast i hiperekspanziju SUV tržišta gdje realno za 4 m2 lima više u proizvodnji krajnji kupac izdvaja nekoliko tisuća € više.

Gužve u gradovima.
Povečanjem dužine auta za 1 metar u gradu gdje cirkulira 10000 automobila u prosjeku, kolona automobila se poveća za 10000 m.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stjepan

PostPostano: 25.11.2021. čet. 09:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Apsolutno je istina da ne trebaju svi voziti SUV. Realno, i ja sam mogao bez SUV-a. Mogao sam sa običnim sedanom. No auto formata Citroen C3 2005 (ne znam kakve su dimenzije ovih novih, pa zato pišem konkretno), je za moju obitelj postao u potpunosti beskoristan. Kad ne bi bilo alternative, kad bih morao kupiti ponovo takav auto, ne bih ga niti kupovao, jer kad mi nije koristan, on je samo hrpa beskorisnog metala i plastike za koju sam dao PUNO novaca a ne služi svrsi. Kad nešto košta €10k ili €5k i ne služi svrsi, to je bačenih €10k ili €5k. Jbg. potrebe su neizbježne.

Da svi vozimo neke ful jeftine Smart-ove na struju sa ogromnim dometom, opet bi bile jednako nesnošljive, ako ne i daleko gore. Ne bi jedna obitelj imala 1.5 auta, nego 2 ili više. Ne bi se ja i žena zajedno vozili po gradu kad idemo u shopping, nego bi svatko sjeo u svoj i svatko na svoju stranu. Auta bi na cesti bilo duplo ili troduplo (u priču bi se ubacili i oni koji ga sad ne voze jer je pre skup itd.).
Gužve se rješavaju kvalitetnim gradskim prijevozom i alternativama a ne promjenom formata auta.

Zgodan pogled na problematiku:

I ja se slažem s njim. Kad bih ja imao takve opcije kakve oni imaju, sigurno bih se više služio i biciklom i javnim prijevozom. Na žalost, realnost (infrastruktura) je takva da u mom cijelom kvartu nema 1 metra biciklističke staze, a samo MOŽDA 10% cesta ima pješačku! Naravno da mi ne pada na pamet raditi bilo šta drugo nego voziti se autom. O javnom prijevozu (opet, u mom kvartu) da ne pričam. Fizički smo relativno blizu gradu, a javnim prijevozom mi treba do najbliže točke u gradu duplo duže nego pješice.
Vozio sam se cijelo jedno ljeto isključivo samo el. biciklom tu po ZG. Određene rute su bile pokrivene cca 80% stazama i na tim rutama sam se osjećao ok (iako su kvalitete samih staza bile užasne), no na većini ruta po kojima sam se morao kretati staza je bilo cca 50% ili manje. Bilo bi glupo od mene da nosim glavu u torbi iz dana u dan jer sam eto prisiljen voziti se po cesti na kojoj mi sa jede strane jure auti a sa druge voze tramvaji. U slučaju problema mogu samo birati kako da umrem.

I zato kažem, đaba "jeftini auto sa dometom" ako ne pokriva potrebe+infrastrukturu te nas se zato ne treba, niti smije uspoređivati sa Kinezima, ili još daleko ekstremnijim slučajem, Indijcima.

Treba razlikovati ono što bi bilo lijepo da radimo i što bi trebali raditi, od onoga što radimo i što ćemo raditi. Rijetko kada se te stvari poklapaju. Da, bilo bi lijepo da više pješačimo, da nas 60-70% vozi bicikl (jer realno, naši gradovi su dovoljno maleni i za DALEKO veći postotak), da oni koji to ne mogu koriste el. romobile itd.
Hoće li se to desiti sa ovom infrastrukturom? Neće, jer ne može. Hoće li se infrastruktura promijeniti u roku od 5-10 godina? Hoće, ali u ekstremno malenom postotku.
Isto vrijedi i za EU i Ameriku. Ne možeš ljudima gurnuti u grlo "lijek" koji trebaju koliko god on bio jeftin, ako ga ne mogu progutati.
Stvari će se promijeniti kad se promjeni infrastruktura.

Isto tako, sasvim je moguće da pojava malih, jeftinih el auta sa velikim dometom zajebu zemlje kao što je Nizozemska i da prebace dio ljudi sa bicikla u aute i pogoršaju stanje na njihovim prometnicama, dok u zemlji poput Amerike vjerojatno može puno pomoći jer tamo tako i onako svi koji mogu voze, jer moraju.
Dvosjekli mač globalno gledajući.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 25.11.2021. čet. 12:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iako ne govori o ovoj temi, već o "biciklistima", mislim da ovaj video dobro opisuje ono što ja osobno mislim o cijeloj temi prijevoza.

Nije me briga vozim li se na biciklu, el. skuteru, smartu, sedanu ili SUV-u, ja samo želim doći od A do B na siguran način te prevesti teret ako ga moram prevesti i nikakav jeftini auto sa bezbroj kilometara mi ne može pomoći u tome ako mi ne daje opcije koje meni trebaju i ako ga lokalna infrastruktura ne podržava baš kao što nikakva sila ne može Amerikance i Kanađane pretvoriti u Nizozemce po pitanju bicikliranja, jer je njihova infrastruktura jednostavno takva da biciklisti nose glavu u torbi.
Isto vrijedi i za mini autiće, koji, ako s eu njih zabije onaj ogromni Američki SUV neće proći baš najbolje.

Da bi napravili promjenu, moramo promjeniti infrastrukturu, nakon čega će se promjeniti i opcije koje će ljudi koristiti, pa će i bicikli, el. skuteri i sl. postati korisno transportno rješenje.

Čak i el. skuteri, trenutno danas u Zagrebu nisu dobro rješenje. Ne zato jer su loše prijevozno sredstvo, već zato jer niti zakonski niti infrastrukturalno nisu sigurni za vozače istih niti za ostale sudionike u prometu.
Kad bi imali barem polu pristojnu infrastrukturu, siguran sam da bi se PUNO više ljudi vozilo npr. el. skuterima, te bi i gužva na cesti bila daleko manja.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kinezi
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.