<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prodaja stuje - kako do papira??!!
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 35, 36, 37

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sarakuzza

PostPostano: 30.9.2021. čet. 13:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel itko razmotrio ongrid invertere koji ne guraju struju u mrežu u kombinaciji sa 10ak kwh baterija.
Koliko su počeli komplicirati sa ugradnjom isplativije je DIY napraviti, ionako je instalacija iza ormara za HEP nebitna?
Ili imaju pravne osnove raditi problem jer ne radiš na odvojenoj mreži (iako je praktično odvojena)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pero55

PostPostano: 30.9.2021. čet. 18:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Ovisi kakav ti MPPT tj koji je maksimalni ulazni DC napon kao i snaga istog. Ako taj modul spojiš serijski ostalim modulima kroz njega će "prolaziti" struja najlošijeg PV modula tako da je puno bolje spajati PV module približno iste snage. Šteta gubiti snagu. Ako pak spajaš sve module paralelu onda najniži napon PV modula uzimaš u kalkulaciju. Postoji još kombinacija, no ovisi o on-grid invertoru.

inventer je SUN-1000G
[Vrh]
max

PostPostano: 1.10.2021. pet. 14:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Predpostavljam da postojeća 3 PV modula imaš spojeno paralelno. (ne možeš kombinirati 3 drugačije jer ti inverter ne podržava baš neke više napone (do 90V) E sad možeš kombinirati da i novog spojiš paralelno ako pak postojeća dva u seriju i jedan postojeći sa novim isto tako pa sve zajedno paralelno onda ti najmanja efikasnost. No nema veze ak je povoljna cijena (ponekad veća snaga za manje nofce)
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 7.10.2021. čet. 22:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Probao sam očitati, i nisam siguran da brojilo uopće prikazuje proizvodnju. Digitalno je, i "vrti" brojke svakih ne znam koliko sekundi. Čekao sam podosta vremena da dođe do šifri za koje su mi rekli da su proizvodnja i nisam dočekao, ali bih se zakleo da sam vidio te šifre kad su bili HEP-ovi majstori i postavljali brojilo.
Ne znam dali oni imaju mogućnost mijenjanja postavki kad očitavaju, ili dal je netko bio i nešto mijenjao dok me nije bilo doma ili sam ja vidio nešto što nije bila proizvodnja.
Kako god, čekam odgovor na mail...
Kako god bilo, ne očekujem da će mi retrogradno vratiti proizvedeno. Bio bih sretan da to poprave ovaj mjesec pa da do kraja ljeta napravim barem kakvu takvu zalihu.

I tako, ne da nisu popravili "ovaj mjesec" nego evo još dan danas nije "popravljeno".

U međuvremenu sam poslao još jedan mail, dobio još jedan automatski odgovor. Kako je bilo ljeto i godišnji, pustio sam to na neko vrijeme i čekao, nadajući se da će netko nešto napraviti smijeh2

U 9. mjesecu sam opet pokrenuo stvar. Otišao osobno u lokalnu elektru i objasnio na šalteru problem. Vrlo uslužan gospodin na šalteru mi je rekao da će poslati tehničara i u međuvremenu zivkao na 4-6 brojeva i pokušavao saznati informacije.
Sve što smo saznali je da ja kod njih imam 2 "problema" i da je svaki "problem" kod drugog kolege (pretpostavljam 1 mail = 1 problem).

Nakon cca tjedan do dva čekanja (vremenska crta se već polagano muti), danas dolazi tehničar. Otvara brojilo i gleda. Kaže sve je u redu. Molim ga da proba vidjeti da li brojilo očitava proizvedeno, jer sam ja buljio u njega neko vrijeme i nisam vidio brojke. Klikajući po njemu, pronalazi informacije i čit ami ih. Od kad je brojilo postavljeno, potrošio sam cca 1500 a proizveo cca 2000 jedinica (khw pretpostavljam).
Znači, brojilo je izmjerilo sve i iako je vani padala kiša meni se je pokazalo sunce na obzoru, svjetlo na kraju tunela...

Tehničar mi je rekao da odem ponovo u lokalnu elektru i porazgovaram sa energetičarom koji je, po riječima električara, nešto krivo izkliko na računalu, te sistem ne očitava proizvedeno iako ga brojilo mjeri.

Odem u elektru, i baš dođem kad su energetičari "na terenu". Dobio broj koji trebam nazvati sutra tijekom prijepodneva pa budemo vidjeli što će i kako dalje.

Iako i dalje oprezan, mislim da ću zahvaljujući činjenici da je brojilo izmjerilo proizvodnju dobiti bilo povrat uplaćenog (redovito sam plaćao ovu noćnu potrošnju) ili će mi se to prebaciti na kraj godine i/ili u slijedeću godinu.

Priča se nastavlja....
[Vrh]
Argor

PostPostano: 9.10.2021. sub. 13:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači s Hepom i solarnom elektranom ,nikada nije dosadno. Very Happy
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 9.10.2021. sub. 15:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da. U međuvremenu sam se čuo sa energetičarom koji me je pokušao odj. jer kao "on se ne bavi očitanjima" ali kad sam mu objasnio da se ne radi o očitanju već o mom statusu u njihovom sistemu, onda je pokušao nešto napraviti, no bezuspješno te je rekao da će proslijediti problem kolegici koja se bavi isključivo sunčanim elektranama, pa da se čujemo u Ponedjeljak.

Ako ništa drugo, sada dobijem nekakav info svaki radni dan, za rzliku od čekanja po 2-3 tjedna tijekom ljeta.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 35, 36, 37
Stranica 37 / 37.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.