<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Plavi Calb 100Ah - kapacitet i punjenje

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 28.1.2021. čet. 19:56    Naslov: Plavi Calb 100Ah - kapacitet i punjenje Citirajte i odgovorite

Zapravo mi je zao sto ovako nesto nisam napravio puno prije, kada sam se spremao za ugradnju baterija u Punta. No, tada je bio cilj samo da sve to cim prije bude ugradjeno u auto i da se mogu voziti, a ovo sada sam polako u miru, usput i bez zurbe - pa kad stignem. Tako je to sve skupa prvo cekalo par mjeseci svoj red i onda testirano kroz desetak dana.

-----

Nabavio sam dobre rabljene baterije nazivnog kapaciteta 100Ah, Willis kaze da je izmjerio oko 95Ah.
Isao sam testirati njihovo ponasanje, pa sam ih prvo pojedinacno napunio na 3.60V.

Praznio sam ih grijalicom 400W preko 12->220V invertera sa strujom 32-35A sve dok jedna celija nije pala pod opterecenjem na 3.00V:

86Ah

Onda sam ih nastavio prazniti dok prva celija pod opterecenjem nije pala na 2.80V:

Sveukupno 89.4Ah

Nakon toga su par dana stajale dok sam smisljao sto dalje da radim, a za to vrijeme naponi celija su se stabilizirali u rangu 2.95-3.10V. Svaku celiju sam praznio na 2.90V strujom 0.5A i najjaca od njih je imala "viska" struje oko 3Ah.

Kada su sve celije bile poravnate na donjoj tocki (tzv. bottom balancing) isao sam ih puniti struom 10A.

Prvo do 3.30V po celiji (ukupno 13.2V) - napunjeno 20.7Ah, a nakon par sati sve celije su bile 3.270-3.271V (razlika 0.001V). Neupotrebljivo u praksi.

Zatim sam ih punio do 3.40V po celiji (ukupno 13.6V) - tu je napunjeno jos 67.2Ah, a nakon par sati sve celije su bile 3.337-3.341V (razlika 0.004V).
Vrlo upotrebljivo!

Znaci punjenjem do samo 3.40V po celiji napunjen je ukupni kapacitet od 87.9Ah sto je vrlo blisko prije izmjerenom kapacitetu, a sve celije su ostale ujednacenog napona.

Ako se jos ostavi nesto kapaciteta sa donje strane, baterija se moze koristiti sa 70-tak Ah (i rezervom za jos skoro 20Ah) koji bi trebali omoguciti prilicno dug vijek trajanja celija.

-----

Od ovih celija slazem baterijski paket koji cemo koristiti kao stacionarnu bateriju za frizider i svjetlo u micro kamperu, a puniti ce se preko solarnog panela, za vrijeme voznje i na standarnih 220V. Stavio sam BMS 150A (volim predimenzionirati Kineske specifikacije Very Happy), te ostavio vani izvode za vanjsku provjeru napona svake celije (BMS je onaj celavi bez BT). Gore jos ide i coulomb mjerac kapaciteta, tako da se u svakom trenutku bude znalo tocno stanje napunjenosti baterije.

Druga primjena ce biti za elektricni trolling motor 600W na camcu, te preko invertera kao rezerva u slucaju nestanka struje za kucanstvo.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BB

PostPostano: 29.1.2021. pet. 09:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kakav je taj mini kamper? Interesuje me to...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 29.1.2021. pet. 10:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
Kakav je taj mini kamper? Interesuje me to...

Micro kamper, jos manji. Very Happy

Osnova je VW Caddy, Citroen Berlingo, Peugeot Partner ili - u nasem slucaju - Opel Combo:

Ovo je gotovi primjer:

Detalji:

https://www.instructables.com/The-MicroCamper-aka-Fat-Berta/
[Vrh]
BB

PostPostano: 29.1.2021. pet. 14:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zato sam i pitao što i sam vozim Berlingo Very Happy
I ponekad ga iskoristimo kao "nezvanični" kamper (natrpamo spužve u gepek, neki priručni stolić i sl) uglavnom za dnevnu upotrebu.

sa pažnjom ću pratiti taj projekt, a od mene imaš moralnu podršku palac
[Vrh]
BB

PostPostano: 8.2.2021. pon. 08:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo malo ideja... Ovaj XL model je idealan za te stvari, uz punu funkcionalnost 5 sjedala. Dakle i auto za svaki dan i kamper...

http://proauto.ba/vanderer-urban-camper-kombi-i-apartman-za-cetiri-osobe-galerija/
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.2.2021. pon. 09:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
Evo malo ideja... Ovaj XL model je idealan za te stvari, uz punu funkcionalnost 5 sjedala. Dakle i auto za svaki dan i kamper...

http://proauto.ba/vanderer-urban-camper-kombi-i-apartman-za-cetiri-osobe-galerija/

Ako tako gledas onda je jos bolja fora Jumpy (ili slican model Peugeot / Fiat) koji je jos za broj veci, duzi i siri - jedino treba gledati putnicku varijantu koja je visoka 189cm pa ulazi u I kategoriju autoceste. Wink

Ovo sa krovom koji se dize je super fora, samo sto samo to kosta kao cijeli rabljeni auto (3-4k EUR) - gledam neku malo vise budget varijantu.
[Vrh]
BB

PostPostano: 8.2.2021. pon. 10:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
BB je napisao/la:

Ako tako gledas onda je jos bolja fora Jumpy (ili slican model Peugeot / Fiat) koji je jos za broj veci, duzi i siri - jedino treba gledati putnicku varijantu koja je visoka 189cm pa ulazi u I kategoriju autoceste. Wink

Ovo sa krovom koji se dize je super fora, samo sto samo to kosta kao cijeli rabljeni auto (3-4k EUR) - gledam neku malo vise budget varijantu.

Ako ga gledamo kao nov auto, u svjetlu današnjih cijena, ovaj nije ni skup, dođe mu cijena skoro kao standardni auto, a kamperi su inače dosta skuplji. a s ovim pristupom ti i ne treba "normalni" auto, ovaj ide i na parkinge i u grad normalno a i na dalji put. E sad to što je nama, običnim ljudima, sve skupo, to je druga stvar.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.