<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

E-kočnice

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Daddy_o7

PostPostano: 6.6.2008. pet. 21:30    Naslov: E-kočnice Citirajte i odgovorite

Lijep pozdrav
Imam plan "elektrizirati" bicikl i zanima me da li ovaj e-motor pruža otpor kada nije u funkciji prilikom vožnje?
Druga stvar koju sam uočio na stranicama od Crystalyte-a jesu one e-kočnice. Piše da kod stiskanja prekinu kontakt s kontrolerom. Što bi to točno značilo? Da li onda dođe do kočenja motorom ili?
Zahvaljujem na odgovorima.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.6.2008. pet. 22:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Daddy_o7 Smile

Kada je iskljucen, motor pruza zanemariv otpor

Kocnice sa mikrosklopkama za prekid rada motora nemamo u ponudi
Nisu potrebne i cesto se ne mogu postaviti na bicikl
Ukoliko se naglo zakoci a motor radi, dolazi do blokiranja kotaca i kontroler automacki gasi motor

Dodji na probnu voznju palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Daddy_o7

PostPostano: 6.6.2008. pet. 23:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem na gostoprimstvu Smile
Stalno mi se mota po glavi da iskoristim nizbrdice na kojima bih generirao struju iz motora i punio baterije. Znam da to nije nešto posebno veliki dobitak no čovjeka veseli. Ako motor daje veći napon od napona baterije onda nešto ide u nju samo neznam koji bi to broj okretaja trebao biti...u tom smislu sam razmišljao da bi se mogao montirati na prednji kotač jedan dinamo koji bi se mehanički uključivao kod nizbrdice i time punio bateriju ali i malo kočio. Možda bi se i kod manjih okretaja mogla dobivati dovoljna struja.
Nemam baš iskustva s 'lektrikom no vjerojatno ne bi bio problem imati električni sklop koji bi držao stalan napon punjenja ako se pređe neki granični broj okretaja ili se možda varam? Confused
Pozdrav

A što se tiče probne vožnje nisam baš iz Zg-a no vjerujem da ću uskoro naručiti opremu i sklepati makinu kod kuće jer sam prateći forum stekao dojam da je oprema kvalitetna.
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 3.7.2008. čet. 22:15    Naslov: E-kočnice da ali..... Citirajte i odgovorite

Razmišljao sam malo o ulozi e-kočnica koje dakle koče i regenerativno pune bateriju i mislim da je ponekad bolje ne kočiti i puniti bateriju nego se brzo spustiti i koristiti inerciju da se savlada slijedeća uzbrdica. To bi značilo da je ona energija koja se nije potrošila iz baterija ostavljena za neku drugu uzbrdicu i ima sličan status kao napunjena na nizbrdici. Moj stil vožnje je malo brži i kad ja vidim nizbrdicu koja je kratka a nakon nje recimo dolazi blaga uzbrdica ili ravnica onda mi nije zgodno kočiti i puniti baterije tih pol minute nego se sjuriti i pokušati što duže izgurati bike na inerciju. Kad sam gledao neke klipove o skuterima sa regenerativnim punjenjem oni injženjeri su tvrdili da je dobitak s time oko 15% što nije loše no valjda su mislili na situacije kad se koči s ciljem da se vozilo uspori ili zaustavi no kad malo razmislim to je u mojoj praksi relativno rijetko jer je konačna brzina ipak sporija od jačih e-skutera. A to malo kočenja zbog prometnih situacija uglavnom izgleda tako da se kratko i intenzivno prikoči što možda i nije neki doprinos punjenju baterija.
Eto to su moji dojmovi.. Very Happy
[Vrh]
Pero

PostPostano: 4.7.2008. pet. 06:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto se toga tice, moji dojmovi su malo drugaciji. Narocito kada se spustam petroljerom s Drenove na Pasac. Kako je spust dugacak preko 2km i zavojit, isplatilo bi se itekako imati regenerativno kocenje. Nadalje, u gradu treba svako toliko prikociti, to jesu kratka kocenja, ali su jako ucestala pa se opet dobiva. I moj proracuni mi pokazuju da je dobit od nekih "samo" 15% u normalnim situacijama (ako se malo brze vozi), ali donosi puno vise ako se brzina ne prelazi nekih 30km/h.
Zaletom na nizbrdici se gubi vise energije zbog otpora vjetra. Postavi magnet ciklokompa na zadnji kotac, spoji ciklokomp, digni kotac u zrak pa izmjeri maksimalnu brzinu. Iznenadit ces se razlikom...
Na kraju, i gumice za kocnice kostaju... Very Happy

Na kraju, kada je rijec o LiPo bateriji, zastita zna izbaciti zbog prevelikih opterecenja i onda je ne mogu resetirati as se resetira punjenjem, tj/ okretanjem smjera struje na bateriji. Ako imam regenerativno kocenje, onda vise takvog problema nema. Smile
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 4.7.2008. pet. 11:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Sto se toga tice, moji dojmovi su malo drugaciji. Narocito kada se spustam petroljerom s Drenove na Pasac. Kako je spust dugacak preko 2km i zavojit, isplatilo bi se itekako imati regenerativno kocenje. Nadalje, u gradu treba svako toliko prikociti, to jesu kratka kocenja, ali su jako ucestala pa se opet dobiva. I moj proracuni mi pokazuju da je dobit od nekih "samo" 15% u normalnim situacijama (ako se malo brze vozi), ali donosi puno vise ako se brzina ne prelazi nekih 30km/h.
Zaletom na nizbrdici se gubi vise energije zbog otpora vjetra. Postavi magnet ciklokompa na zadnji kotac, spoji ciklokomp, digni kotac u zrak pa izmjeri maksimalnu brzinu. Iznenadit ces se razlikom...
Na kraju, i gumice za kocnice kostaju... Very Happy

Na kraju, kada je rijec o LiPo bateriji, zastita zna izbaciti zbog prevelikih opterecenja i onda je ne mogu resetirati as se resetira punjenjem, tj/ okretanjem smjera struje na bateriji. Ako imam regenerativno kocenje, onda vise takvog problema nema. Smile

Ok recimo imaš nizbrdicu od 2km i ako je prođeš brzinom od 20tak km/h vrijeme utrošeno za punjenje je manje od 10min. Evo pričam onako zdravoseljački i neznam točno ali koliko možeš napuniti bateriju za to vrijeme i koliko možeš km preći sa tih 10 min punjenja osim što si resetirao bateriju? Smile
Zalet na nizbrdici dakako stvara otpor ali pazi ja imam još 20kg viška opreme koja mi daje inerciju he he...nije za baciti Very Happy
E ajde mi reci kolika je brzina stražnjeg kotača da ne premještam sad magnet....ako si probao...thnx Smile
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.7.2008. sub. 06:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daklem, izvrsio sam nekoliko mjerenja:
1. Motor V48 pri punoj bateriji, spojenoj na punjac se vrti pri punom gasu 58.4km/h, naravno, bez opterecenja (kotac nije u kontaktu s podlogom).
2. Za usporedbu, probao sam i motor V4012, on pri istim uvjetima ide do 38.3km/h

Ocekivao sam manju brzinu, ali i veci zakretni moment kod V4012. Daklem, namontirao sam V4012 motor na bicikl te napravio probnu voznju za usporedbu. Nazalost, pokazuje se motor jos vise "anemican" od V48, predpostavljam da je to zbog poveceg omskog otpora statora (1.5Ohma po fazi).
Na ravnom bez pedaliranja (baterija 48V) ostvaruje najvecu brzinu od oko 30km/h.
Uzbrdo pri brzini ~15km/h ima malo jaci zakretni moment od V48, ali se motor jako grije.

V48 na ravnom (pri punoj bateriji 48V) postize 42km/h te se na uzbrdici od ~6% ne grije previse.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.7.2008. sub. 06:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Motor 4012 treba 72V ili vise da pokaze sta zna palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 5.7.2008. sub. 08:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Motor 4012 treba 72V ili vise da pokaze sta zna palac

To stoji, ali sam ocekiva veci zakretni moment na manjem broju okretaja.

Ocigledno ce trebati rijesiti kontroler...

Zanimljivo je da 4012 ima samo pedeset posto vise namota, ali mu je omski otpor tri puta veci. Shocked
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.7.2008. sub. 11:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Duza i tanja zica Wink
Ako imas 50% veci broj zavoja onda je toliko i veci okretni moment Wink

Bez obzira na broj zavoja, za dobru efikasnost brzina treba biti iznad 25km/h za 26" kotace
[Vrh]
Pero

PostPostano: 6.7.2008. ned. 07:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim da sam svojim postom otvorija thread... Very Happy
BTW, isao sam provjeriti 4012 motor tek toliko da vidim razlike u ta dva motora.
Zakljucujem slijedece:
1. Iako 4012 motor bi trebao dati veci zakretni moment na manjem broju okretaja, to se ne desava zbog neprilagodjenosti cijelog sistema, tj. kontrolera i motora.
2. Imam dojam da je noviji V48 motor bolje napravljen u odnosu na 4012, a to zakljucujem iz mjerenja omskog otpora namota: 4012 bi trebao imati tocno duplo veci otpor namota (dakle oko 1Ohm), a ima tri puta veci otpor.

Slijedece sto cu probati je 406 i 408 motor da usporedim dobivene rezultate.

Do sada jos uvijek nisam uspio napraviti prava mjerenja motora as trebam prvo napraviti pristojan stalak te spojiti dva motora mehanicki da mogu zavtrtiti ispitani motor na tocno odredjenom broju okretaja.

Na kraju, pri nizim brzinama kontroler vuce previse struje iz baterije, daklem, imam dojam da step down nije bas najsolidnije rijesen.
Ovih dana cu sloziti pristojan ispitni model (EV, za to mi je i trebao onaj drugi kontroler) pa cu znati vise.

U svakom slucaju, ukoliko se induktivitet statora pokaze premalim, racunam dodati serijski induktivitet na sve tri faze motora da povecam iskoristenje kontroilera. racunam da za struju motora od 20A pri malim brzinama kontroler ne bi smio povuci iz baterije vise od 5-6A.
Na kraju, treba izmjeriti i najvecu dozvoljenu struju statora, pri kojoj ne dolazi do zasicenja jezgre niti do znacajnijeg gubitka magnetskog polja rotora.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.7.2008. ned. 08:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jesi izvadio stator od 4012 kad si mu mjerio otpor?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.