<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Punto 1 na struju

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grana

PostPostano: 20.12.2020. ned. 22:33    Naslov: Punto 1 na struju Citirajte i odgovorite

Nakon više neprospavanih noći i potošenih oko 50000kn na plin i benzin u zadnje 2-3 godine, odlučio sam se složiti auto na struju. Zašto složit a ne kupit novo i po svemu bolje od ovog što ću složit? Složio sam već desetak bicikli, neće me začuditi ako se jednog dana zabrane samogranje el automobila i to bi me grizlo dok sam živ. Ne želim da ova priča prođe bez mene Very Happy

I zašto baš punto 1? Jer je lagan, jednostavan, imam ih par i pun je opreme (šiber, klima, el podizači, centralno, maglenke, podesivi upravljač, sic vozača po visini itd...) i ne hrđaju obzirom na godine. Uz to s branicima u boji mi super izgleda.

U početku sam krenio provjerenim putem (končar, zapi) ali brežuljkasti krajobraz gdje živim mi govori da mi je regen poželjan, i par automobila s malim končarom koje sam vozio se ne bi dobro nosili s uzbrdicama vamo. Stoga sam malo dignuo ulog i uzeo ovaj motor:

Pitanje broj 1: Trebam li imati neki dokument o ovom motoru da bi s njim mogao atestirati preradu?

Pitanje broj 2: Vidljivo s pločice na motoru, motor razvija oko 120Nm pri cca 3500 rpm (nazivno, pri normalnim strujama i naponu). Putno 75 benzinac razvija 100-110Nm pri 3600rpm, a punto TD 130Nm pri 2500rpm. Imam komplet getribe/poluosovine i popratno od oba. Očito mi je od benzinca dovoljno po pitanju okretaja (100kmh pri 3500rpm) i bolja mi je opcija po pitanju mase. Ne znam kolika je ukupna razlika, ali getriba i poluosovine su nešto teže i jače u dizela nego u benzinca. Stoga je pitanje dal koristiti getribu od benzinca ili dizela?

Sjećam se iskustava forumaša gdje rade žvače lamele ko dobar dan...zato su mi draži veći naponi i manje struje/moment, mada mi je nepoznato koliki će moment ovaj motor razvijati pri nižim okretajima...

Malo ću biti dosadan s detaljima, al ne žuri mi se previše i želim ovo napraviti kako i treba Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Willys

PostPostano: 21.12.2020. pon. 08:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čestitke na odluci za preradu!

Za motor kod atesta je bitno da ima natpisnu pločicu s podacima kao tvoj na slici. Koliko sam čuo ponekad traže račun od kud je motor došao ali mene nikada to nisu tražili pa ne mogu sa sigurnošću reći. Najbolje provjeri u CVH jer su od 9.mj ove godine neke promjene navodno ali se nisam raspitivao. Najbolje se s njima konzultiraj oko papirologije.

Ja bi getribu uzeo od diezla - obično su jače i omjeri su povoljniji za niže okretaje.

PS - ako budeš trebao pomoć oko spajanja motora i getribe slobodno se javiš Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
eltico

PostPostano: 21.12.2020. pon. 10:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čestitke na odluci!
Svakako se raspitaj u CVH. U Sloveniji je kako čujem nemoguće više atestirati preradu a prerade sa četkašima odavno nisu mogli!!!
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 21.12.2020. pon. 13:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
Čestitke na odluci!
Svakako se raspitaj u CVH. U Sloveniji je kako čujem nemoguće više atestirati preradu a prerade sa četkašima odavno nisu mogli!!!

Shocked Shocked Shocked nemoj zezat ..
[Vrh]
Grana

PostPostano: 21.12.2020. pon. 13:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ekipa nema straha, taman sam zvao u CVH u Veliku Goricu. Tip mi je rekao da moram imati samo neku pločicu na motoru sa specifikacijama. Odmah sam ga pitao za kontroler i za vaganje vozila. Kontroler mogu imati svoj homemade ili ako uspijem upogoniti ovaj od Dok-Ing-a koji imam, samo moram priložiti neke specifikacije o njemu u samom elaboratu. Što se vaganja tiče, vaganje za moj orjentir mogu obaviti bilo gdje, a ovo pravo vaganje oni vrše prilikom pregleda u Velikoj Gorici Very Happy
Omjere masa po osovinama se gledaju sa pločice na šasiji automobila.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 22.12.2020. uto. 17:09    Naslov: Re: Punto 1 na struju Citirajte i odgovorite

Grana je napisao/la:
Sjećam se iskustava forumaša gdje rade žvače lamele ko dobar dan...zato su mi draži veći naponi i manje struje/moment, mada mi je nepoznato koliki će moment ovaj motor razvijati pri nižim okretajima..

Kada sam prestao kretati bez kuplugna (jer mi je bas bila fora Shocked) onda su prestali i problemi sa zvakanjem lamele.

Diesel getriba ima malo duze omjere, pa bi mogla biti zgodnija - a ovih 120Nm je duplo manje od onoga sto Rade razvija od 0 o/min.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.