<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Hyundai Kona electric kao POWERBANK

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 3.11.2020. uto. 11:32    Naslov: Hyundai Kona electric kao POWERBANK Citirajte i odgovorite

Već mi se neko vrijeme mota ideja kako bih iskoristio Konu za napajanje potrošača u vikendici koja nema struje. U uputstvu sam našao da ispod zadnjeg sica ima servisni konektor direktno spojen na pogonske akumulatore koji su 400 V napona. Pokušat ću u Hyundaiu dobiti konektor koji bi se spojio na to i onda u inverter za dobiti 230 V AC. Sada mene muči koji inverter nabaviti da bi radio sa naponom preko 400 V DC i da li se može pokrenuti bez mreže te da bi radio bez akumulatora na 48V inputu. Našao sam na internetu ovo: https://www.aliexpress.com/item/1005001317325711.html?ug_edm_item_id=1005001317325711&tracelog=rowan&rowan_id1=user_browse_remind_1_1_en_US_2020-11-02&rowan_msg_id=2929biz_search_product:3001:ec74a0647a78446dba002eafef61ba59_595785$83dadc2702414d55a4ee247df7bac7c4&ck=in_edm_other

pa me zanima da li bi to moglo ako se spoji PV input na auto služiti svrsi. Stoga molim one koji imaju iskustva sa inverterima za savjet.

Bilo bi stvarno lijepo dovesti se do vikendice i prikopčati auto na nju i imati svu ležernost u korištenju LED rasvjete, TV, frižidera pa čak i bojlera. Budući da Kona ima 64 kwh bateriju to bi bilo dosta i za mjesec dana u kući Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 3.11.2020. uto. 13:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skoro svaki hibrid može raditi bez baterije. Nisam siguran jedino kako će raditi mppt na ulazu ali mislim da ni tu nebi bilo problema.

Vidim da te još nije napustila iddeja da točiš besplatnu sttruju i koristiš je u kući Very Happy Smile Smile Smile lol
[Vrh]
Roman

PostPostano: 3.11.2020. uto. 13:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi to prvotna ideja već da iskoristim auto kao powerbank ali kako je za sada punjenje besplatno još bolje. No neće još dugo, već se na dosta mjesta naplaćuje. Sad
[Vrh]
Cose

PostPostano: 4.11.2020. sri. 16:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo kopcanje na pogonsku bateriju bi moglo biti problem radi garancije i ne bi se igrao s time, a imas jednostavnu varijantu spojiti 12->220V inverter 500-600W na akumulator - to je dosta za sve normalne potrosace osim bojlera.

To je slicno ideji o kojoj sam pisao u drugoj temi gdje obican auto moze sluziti kao izvor struje u slucaju nestanka, samo sam jos malo zakomplicirao sa dodatnim baterijama (glume buffer) i jacim inverterom za potrosace u kuci (do 3kW).
[Vrh]
Cose

PostPostano: 18.11.2020. sri. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako nesto trebas za pogon frizidera, TV i svjetla u vikendici:

https://solarno.hr/katalog/proizvod/P-1000-12/pretvarac-napona-1000w-12v-cisti-sinus

Konu moras drzati upaljenu (da radi DC/DC koji daje 12V i puni akumulator), pogasis grijanje, hladjenje, svjetla, ventilaciju, sve potrosace i spojis na 12V akumulator u Koni.

Ofc, sa time ne ide bojler - za to trebas agregat (upitna isplativost) ili drugaciji izvor topline (npr. plinska boca ili pec na drva).
[Vrh]
IgyBoy

PostPostano: 18.11.2020. sri. 21:08    Naslov: Re: Hyundai Kona electric kao POWERBANK Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Već mi se neko vrijeme mota ideja kako bih iskoristio Konu za napajanje potrošača u vikendici koja nema struje. U uputstvu sam našao da ispod zadnjeg sica ima servisni konektor direktno spojen na pogonske akumulatore koji su 400 V napona. Pokušat ću u Hyundaiu dobiti konektor koji bi se spojio na to i onda u inverter za dobiti 230 V AC. Sada mene muči koji inverter nabaviti da bi radio sa naponom preko 400 V DC i da li se može pokrenuti bez mreže te da bi radio bez akumulatora na 48V inputu. Našao sam na internetu ovo: https://www.aliexpress.com/item/1005001317325711.html?ug_edm_item_id=1005001317325711&tracelog=rowan&rowan_id1=user_browse_remind_1_1_en_US_2020-11-02&rowan_msg_id=2929biz_search_product:3001:ec74a0647a78446dba002eafef61ba59_595785$83dadc2702414d55a4ee247df7bac7c4&ck=in_edm_other

pa me zanima da li bi to moglo ako se spoji PV input na auto služiti svrsi. Stoga molim one koji imaju iskustva sa inverterima za savjet.

Bilo bi stvarno lijepo dovesti se do vikendice i prikopčati auto na nju i imati svu ležernost u korištenju LED rasvjete, TV, frižidera pa čak i bojlera. Budući da Kona ima 64 kwh bateriju to bi bilo dosta i za mjesec dana u kući Smile

Vjerujem da se ovdje u biti radi o service plug-u, ili "service contactor"-u.
Service plug nije namjenjeni tome da se nešto spaja na njega. Ili sam krivo razumio nakanu?

Uobičajeno, servisni kontaktori (da ih tako prevedem s engleskog) na el. autima se ostavljaju upravo za potrebe servisiranja baterije.
S obzirom da je baterija obično blizu 400V, da bi se smanjila opasnost po servisera, ostavlja se plug/contactor koji služi da se baterija, prije skidanja i odspajanja fizički razdjeli na dva manja dijela od po 200V, ali i tome da se otvori strujni krug i omogući sigurnije skidanje baterije bez bojazni da će doći do nekakve "nezgode" prilikom odspajanja iste.

Inače, vozim Chevy Volt-a iz 2017 i već odavno je nakana iskoristiti ga za sličan projekt, no nikako uhvatiti vremena. Doduše, baterija na njemu je mala, pa nema toliko niti smisla, ali čisto kao proof-of-concept mi je interesantno. Smile

Cheers...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 18.11.2020. sri. 21:39    Naslov: Re: Hyundai Kona electric kao POWERBANK Citirajte i odgovorite

IgyBoy je napisao/la:
Inače, vozim Chevy Volt-a iz 2017 i već odavno je nakana iskoristiti ga za sličan projekt, no nikako uhvatiti vremena. Doduše, baterija na njemu je mala, pa nema toliko niti smisla, ali čisto kao proof-of-concept mi je interesantno. Smile

Imas vani ekipe koji su vrlo uspjesno koristili Prius kao UPS (zato PriUPS) za cijelu kucu, iako Prius ima jos puno manju bateriju od Volta - poanta je u hibridnom pogonu koji se upali kratko, dopuni bateriju pa ugasi i u tom rezimu trosi jako malo goriva.

Pretpostavljam da bi se nesto slicno dalo napraviti i sa Voltom, plus sto ima puno vecu bateriju pa bi duze mogao raditi prije nego se treba upaliti motor.

Ovdje ima puno detalja (i linkova dalje) o Priusu:

http://www.priups.com/exec-summary.htm

Prius ima bateriju 200V pa se koriste UPS koji nazivno rade sa 16 baterija / 192V.
[Vrh]
IgyBoy

PostPostano: 18.11.2020. sri. 21:57    Naslov: Re: Hyundai Kona electric kao POWERBANK Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
IgyBoy je napisao/la:

Imas vani ekipe koji su vrlo uspjesno koristili Prius kao UPS (zato PriUPS) za cijelu kucu, iako Prius ima jos puno manju bateriju od Volta - poanta je u hibridnom pogonu koji se upali kratko, dopuni bateriju pa ugasi i u tom rezimu trosi jako malo goriva.

Pretpostavljam da bi se nesto slicno dalo napraviti i sa Voltom, plus sto ima puno vecu bateriju pa bi duze mogao raditi prije nego se treba upaliti motor.

Ovdje ima puno detalja (i linkova dalje) o Priusu:

http://www.priups.com/exec-summary.htm

Prius ima bateriju 200V pa se koriste UPS koji nazivno rade sa 16 baterija / 192V.

Fora s Voltom je što nije klasičan hibrid, već EV sa range extenderom (slično kao BMW i3 Rex)
Motor se ne pali nikada, osim u slučajevima kada je baterija već ispražnjena ispod minimuma, kada se upali i motor s unutarnjim izgaranjem radi tek toliko da daje struje koliko u tom trenutku traži električni motor - bez da ikada puni bateriju, pa se u tom kontekstu ne isplati koristiti benzinski motor za to.

No, 18kW je dosta energije za cijelodvnevnu zabavu na pikniku za 1.Maj ili npr situaciju kada mi baterija na kući nema dovoljno juice-a, pa da eventualno pripomogne.

Ono što je zanimljivo kod gotovo svih modernih EV-a (ima par izuzetaka sada, kao npr. Taycan) jeste to da je napon baterije od 320V - 400V upravo napon koji nam treba za jednostavno dobiti čisti sinus. U gotovo svim novijim transformerless inverterima je iza DC-DC stage-a upravo tih 320-400V. Znajuči to, vrlo je jednostavno modificirati takav inverter i spojiti izlaz sa EV baterije na High-Voltage DC stranu invertera i direktno pogoniti H-bridge na izlazu - uz minimalne modifikacije invertera.

Čak i da nemate inverter, uz glupi SPWM driver board + H-Bridge i nešto sitno popratne elektronike se ovo da napraviti za jedno poslijepodne.
Primjer driver-a za SPWM i pogon izlaznog H-bridga sa svim mogućim feeedback kontrolama (napon, struja, kratki spoj itd):

https://www.aliexpress.com/item/1005001368749892.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6dbf2e9aHOVKhO&algo_pvid=f9cec528-fc82-4961-91b5-6c4573595ff6&algo_expid=f9cec528-fc82-4961-91b5-6c4573595ff6-2&btsid=0b0a050116057328656563700e3018&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Sve što trebate je još H-bridge iza ovog modula, malo ozbiljnija zavojnica za filtriranje visokih frekvencija i viola.... Vrlo lako je dobiti čisti sinusni izlaz, snage od preko 5-6-7kW uz elektroniku vrijednu cca 100-200kn (i nešto posla, offcourse).
[Vrh]
Cose

PostPostano: 19.11.2020. čet. 16:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baterija je 16-17kWh, ali zar se u stvarnosti ne koristi samo pola kapaciteta?

Sto se tice paljenja benzinskog motora, on bi trebao reagirati na stanje baterije - ne bude dopunjavao, ali bi trebao odrzavati bateriju u tom nekom praznom stanju i ne dozvoliti da ode ispod. Trebalo bi probati u praksi kako bi se ponasao u UPS modusu rada tj. da li bi se palio svake minute ili bi 1-2min radio, pa 5-10min pauza.

Super ako ima jednostavno i jeftino rjesenje za proizvesti AC 220V - drzim fige! Very Happy
[Vrh]
IgyBoy

PostPostano: 20.11.2020. pet. 15:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Baterija je 16-17kWh, ali zar se u stvarnosti ne koristi samo pola kapaciteta?

Jeste. Da bi usporili degradaciju, postavili su charge/discharge limite, pa je iskoristivo cca 14kw (18.4kW je baterija, pa ispada da je cca 75% iskoristivo)

Cose je napisao/la:

Sto se tice paljenja benzinskog motora, on bi trebao reagirati na stanje baterije - ne bude dopunjavao, ali bi trebao odrzavati bateriju u tom nekom praznom stanju i ne dozvoliti da ode ispod. Trebalo bi probati u praksi kako bi se ponasao u UPS modusu rada tj. da li bi se palio svake minute ili bi 1-2min radio, pa 5-10min pauza.

Super ako ima jednostavno i jeftino rjesenje za proizvesti AC 220V - drzim fige! Very Happy

Samo još nešto slobodnog vremena uhvatiti... Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.