<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Punjenje i korištenje AGM baterija

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Haymaker

PostPostano: 14.10.2020. sri. 21:12    Naslov: Punjenje i korištenje AGM baterija Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima, ovo je moja prva tema na forumu.
Prolistao sam malo forum u zadnjih nekoliko dana, no nisam našao nešto konkretno što bi meni pomoglo.
No slobodno me uputite ako sam nešto propustio.

Dakle, koristio bi se s 4 postojeće nekorištene 12V100AH-C100 valve regulated AGM - DEEP CYCLE baterije.

Baterije bi se punile na jednom mjestu iz gradske mreže ili agregata (cca 10- 12 sati), a koristile bi se se na drugom mjestu kao 12V napajanje za dva prijenosna računala, punjenje mobitela i nešto rasvjete.
Preko zime sustav bi se koristio kao pomoćno napajanje u slučaju nestanka struje.

Potrošnju bi sami regulirali sukladno s trajanjem baterija.
Kako je to financijski "kritičan" projekt, neku vrstu inventera (gdje bi uključili TV, neki mali kompresor za zrak i možda čak ventilator) gledali bi kupiti tek na ljeto sljedeće godine.
Solarne ploče i taj način punjenja su tada isto opcija, ali novac odlučuje.

Pomoć koju molim je popis za kupovinu (što kupiti).
- koji punjač u EU uzeti za te postojeće baterije, da nije skup, da napuni baterije u 12 sati i da ne uništi baterije prepunjavanjem (i sl.).
- gdje u EU naći povoljne utičnice za 12V drvo ili gips
- koji uređaj kupiti u EU a da služi kao neka vrsta mjerača napona kako bi na vrijeme isključili baterije i spriječili pretjerano pražnjenje

Unaprijed hvala na pomoći i isprika ako ovo nije postavljeno na pravo mjesto.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grana

PostPostano: 15.10.2020. čet. 06:58    Naslov: Re: Punjenje i korištenje AGM baterija Citirajte i odgovorite

Ne kužim kako misliš puniti laptop bez nekog invertera? Ili možda imaš neki punjač za u auto šta ide?
Koliko ti zapravo baterija treba za to? jedna od 100Ah je dovoljna za dva puta napuniti dva laptopa, desetak puta mobitel i ostat ce je preko pola sve da nije nova...
Bilo bi dobro da detaljno opišeš za čega bi to koristio, koje su ti potrebe, pa se prema tome može savjetovat cili sustav i kako bi skupljao djelove i koje djelove...
[Vrh]
Haymaker

PostPostano: 17.10.2020. sub. 20:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, sada se računala pune u automobilima.
Napravio bi stol koji u sebi ima utičnice 12V
Naknadno bi na njega montirao inverter i utičnice 220V

Za sada na njih bi se punili laptopi, a uz auto USB adapter punili bi se mobiteli.
Rasvjeta neka na USB, neka direktno na 12V

Znam da mi ne treba više od jedne baterije, ali u dug sam dobio njih četiri.
Pa da ih sve iskoristim.
Lako ću ja dodati još uređaja a i mislim da sam negdje pročitao da ih je bolje staviti više i prazniti do 60% jer će onda duže trajati, pa bi ja stavio sve 4.

A za što bi koristio ... ?
Za što god bude dostatno u dnevnoj potrošnji.
Lako je dodati uređaja ako bude viška baterije, zato bi i iskoristio sve baterije.

Možda da sve skupa pojednostavim na sljedeći način korak po korak.

Korak 1. Trebam punjač koji bi punio baterije iz mreže 220V, povoljan i ne bi bio štetan za baterije
[Vrh]
Grana

PostPostano: 19.10.2020. pon. 07:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja često koristim Ctek mxs 5A, postoji i 10A model koji bi tebi bio idealniji zbog većih baterija...ali je skup zaista...ovaj manji je skoro 100€...ali zato radi već par godina bez greške, na njemu odabereš AGM i kao za auto pa je puni punom strujom. Jednom kada napuni bateriju i padne mu struja, spusti napon na izlazu i baterija tako može stati vječno na punjaču bez da degradira...

S drugim gotovim punjačima nemam dodira, osim s jednim lidlovim koji je zbunjujući ili nekim starim transformatorskim koje ti ne bih preporučio...

Kada ti treba baš punjač za tu bateriju bez puno filozofije, ja bih išao s ovakvim nečim: https://meanwell.hr/punjaci-baterija/pa-120p-13c-mean-well.html

Možeš jeftinije proći ako uzmeš neki led driver i namjestiš mu napon na 13.9-14.0V, ali ovaj koji je baš za baterije je ipak bolja opcija jer jednom kada napuni bateriju mijenja napon na izlazu...
[Vrh]
Haymaker

PostPostano: 20.10.2020. uto. 22:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači taj uređaj bi mogao puniti ovako spojene baterije ?
Na žalost stranice Meanwell-a su nedostupne pa ne mogu pročitati detalje uređaja niti vidjeti cijenu.

[Vrh]
Cose

PostPostano: 21.10.2020. sri. 07:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Haymaker je napisao/la:
Znači taj uređaj bi mogao puniti ovako spojene baterije ?

Svaki 12V punjac to moz, a kao sto ti je Grana rekao:

Grana je napisao/la:
Možeš jeftinije proći ako uzmeš neki led driver i namjestiš mu napon na 13.9-14.0V, ali ovaj koji je baš za baterije je ipak bolja opcija jer jednom kada napuni bateriju mijenja napon na izlazu...

Ovo sa smanjivanjem napona nije bitno ako ugasis punjac kad su pune, a sa 4 baterije u paraleli mozes koristiti i 4x jacu struju punjenja nego kad je u pitanju 1 baterija.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 21.10.2020. sri. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mani se Led drivera, kupi pravi punjač. Ako je Ctek preskup (a je, imam ga) kupi nekoliko punjača u Lidlu. Punjač košta 129 ili 139 kn a vrhunskih je karakteristika. Ne zaostaje puno za Ctekom osim u cijeni. Umjesto jednog 3,8A cteka kupiš 4 punjača u Lidlu ( ili barem 2) i miran si godinama.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 21.10.2020. sri. 14:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Mani se Led drivera, kupi pravi punjač. Ako je Ctek preskup (a je, imam ga) kupi nekoliko punjača u Lidlu. Punjač košta 129 ili 139 kn a vrhunskih je karakteristika. Ne zaostaje puno za Ctekom osim u cijeni. Umjesto jednog 3,8A cteka kupiš 4 punjača u Lidlu ( ili barem 2) i miran si godinama.

Ovi pametni punjaci stalno ocitavaju stanje baterije koju pune, tako da ne rade dobro u paraleli vise komada jer smetaju jedan drugome - trebalo bi odspajati baterije iz paralele i puniti pojedinacno da bi to hodalo.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.