<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Izracun celija u paketima
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 15.9.2020. uto. 09:53    Naslov: Izracun celija u paketima Citirajte i odgovorite

Pozdrav ekipo,

opremam radionu za laptop batt salvage (za pocetak 15-20kom u paraleli punjenje i test), pa dok cekam dijelove sam skuzio da nigdje na netu nema (ili nisam uspio pronaci) nekakav kalkulator za planiranje paketa.

Ovaj vikend sam imao malo lufta pa sam sklepao nesto tek toliko da proradi:

Ima tu jos dosta posla, ali me zanima vase misljenje da li ima smisla tako nesto staviti van na Web?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 15.9.2020. uto. 15:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemoj to raditi, nije vrijedno truda i vremena. Ne program, to napravi ako ti se igra, ali ne isplati se uopće dirati te stare ćelije iz laptopa.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 15.9.2020. uto. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoje i gotovi kalkulatori na netu koji odlično rade svoj posao.
[Vrh]
Khaderah

PostPostano: 16.9.2020. sri. 06:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kao što je rekao Riba " nije vrijedno truda i vremena"
[Vrh]
Cose

PostPostano: 16.9.2020. sri. 08:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Postoje i gotovi kalkulatori na netu koji odlično rade svoj posao.

Mozes dati par primjera jer nisam uspio naci?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 16.9.2020. sri. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

A na temu "nije vrijedno truda i vremena", racunao sam na Powerwall primjeru gdje ispada da se prilicno isplati:

Kapacitet: 15kWh

Nove 18650
- kapacitet 3300mAh / 12Wh - 20kn
- treba komada: 1250
- cijena: 25000kn

Reciklirane
- prosjecni kapacitet 1700mAh / 6Wh - 3kn
- treba komada: 2500
- cijena: 7500kn

Ili nesto krivo racunam, ili znate nesto sto ne znam ili...?
[Vrh]
eltico

PostPostano: 16.9.2020. sri. 08:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

I meni sasvim lijepo služi paket složen od 3-4 paketa iz el.scootera.

Ima dosta posla, ali je zabava u zimskim danima.
Povadio sam čelije, navodno 2600mAh, istestirao ih na kapacitet (imam nekakav Vtrex za 4 čelije), odabrao sam najboljih 98 (2300-2550) i povario ih u konfig. 14S7P.
AAALLLIII sve to skupa ima smisla za slabo zahtjevnu upotrebu - el.bicikla/scooter 48V, 250W.
I zahvaljujući 14S ide 38km/h Smile , a punjač za olovnih 4 ide taman tu negdje. Normalno i BMS je u igri.

Za powerwall svakako ima smisla, ako ne računamo svoje slobodno vrijeme. Smile
[Vrh]
riba

PostPostano: 16.9.2020. sri. 12:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
A na temu "nije vrijedno truda i vremena", racunao sam na Powerwall primjeru gdje ispada da se prilicno isplati:

Kapacitet: 15kWh

Nove 18650
- kapacitet 3300mAh / 12Wh - 20kn
- treba komada: 1250
- cijena: 25000kn

Reciklirane
- prosjecni kapacitet 1700mAh / 6Wh - 3kn
- treba komada: 2500
- cijena: 7500kn

Ili nesto krivo racunam, ili znate nesto sto ne znam ili...?

To je sve u idealnim uvjetima, ali svaka od tih recikliranih ćelija može sutra riknuti ili izgubiti kapacitet, onda ti serijske grupe nemaju više isti kapacitet pa ih moraš opet grupirati, što je nezgodno ako si ih zavario itd. A da ne govorim koliko vremena ćeš izgubiti na to sve zajedno, da je bar nešto zanimljivo za raditi, ali nije nego je tlaka. Koliko vrijedi tvoj radni sat? Pretpostavljam da dovoljno da odmah kupiš neke od jeftinijih novih ćelija tipa Samsung 26F za koje znaš kapacitet i koje će trajati. Ima tu dosta faktora, ali na kraju se definitivno ne isplati. Život je kratak, provedi to vrijeme rađe sa ženom i djecom, to nema cijenu.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 17.9.2020. čet. 08:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
To je sve u idealnim uvjetima, ali svaka od tih recikliranih ćelija može sutra riknuti ili izgubiti kapacitet, onda ti serijske grupe nemaju više isti kapacitet pa ih moraš opet grupirati, što je nezgodno ako si ih zavario itd. A da ne govorim koliko vremena ćeš izgubiti na to sve zajedno, da je bar nešto zanimljivo za raditi, ali nije nego je tlaka. Koliko vrijedi tvoj radni sat?

Hehe, ovo pitanje za radni sat je skroz validno i ovisi o tome da li to (inace slobodno) vrijeme uopce mozes/zelis provesti raditi nesto za lovu - ili nesto sto te veseli, pa ako usput ima i nekog financijskog smisla tim bolje. Vjeruj mi da bi mi se puno vise isplatilo da sam nekome platio da preradi Punta na struju nego sto sam potrosio skoro 9 mjeseci u garazi - ali tada ne bi imao to neprocjenjivo iskustvo.

U svakom slucaju cu se probati poigrati sa time i budem vodio evidenciju vremena, pa cu tocnije znati koliko sati ode na 10/20/50 celija. Posto radim sustav za paralelno punjenje i praznjenje (inicijalno 15 celija punjenj i 15 praznjenje, pa lako prosiri ako bude potrebe) brijem da ce uzeti jako malo vremena.

Sinoc raskopao prvi paket - trebalo mi je doslovno 3-4 minute: 30 sec za par odlucnih udaraca plastikom o pod, 2-3 min za odvojiti traku sa celija i doma 20 sekundi za staviti u punjac i upaliti test mode.

Prve 4 celije kazu: 2372, 2340, 2364 i 2323 mAh, zadovoljan sam. Very Happy
[Vrh]
riba

PostPostano: 17.9.2020. čet. 10:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Hehe, ovo pitanje za radni sat je skroz validno i ovisi o tome da li to (inace slobodno) vrijeme uopce mozes/zelis provesti raditi nesto za lovu - ili nesto sto te veseli, pa ako usput ima i nekog financijskog smisla tim bolje. Vjeruj mi da bi mi se puno vise isplatilo da sam nekome platio da preradi Punta na struju nego sto sam potrosio skoro 9 mjeseci u garazi - ali tada ne bi imao to neprocjenjivo iskustvo.

U svakom slucaju cu se probati poigrati sa time i budem vodio evidenciju vremena, pa cu tocnije znati koliko sati ode na 10/20/50 celija. Posto radim sustav za paralelno punjenje i praznjenje (inicijalno 15 celija punjenj i 15 praznjenje, pa lako prosiri ako bude potrebe) brijem da ce uzeti jako malo vremena.

Sinoc raskopao prvi paket - trebalo mi je doslovno 3-4 minute: 30 sec za par odlucnih udaraca plastikom o pod, 2-3 min za odvojiti traku sa celija i doma 20 sekundi za staviti u punjac i upaliti test mode.

E al to ti govorim, na preradi auta si puno naučio i na kraju imao auto na struju, a nakon ovog nećeš naučiti ništa korisno, osim novo značenje pojma gubitak vremena Very Happy
[Vrh]
creatin

PostPostano: 17.9.2020. čet. 12:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima slobodnog vremena pa neka ga provede kako mu pase Smile
ovako cemo i mi dobiti koju novu informaciju i nauciti ponesto novo Wink
[Vrh]
riba

PostPostano: 17.9.2020. čet. 16:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Ima slobodnog vremena pa neka ga provede kako mu pase Smile
ovako cemo i mi dobiti koju novu informaciju i nauciti ponesto novo Wink

Mislim da se ovome već sve zna, a to je da nije vrijedno truda. Ali ok, svako nek radi kako želi, a forum je tu da dijelimo iskustva.
[Vrh]
creatin

PostPostano: 17.9.2020. čet. 16:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od starih baterija iz laptopa sam napravio paket 2S3P baterija za lampe, lemio direktno po celijama (nije pametno), to je bilo prije par godina, paket drzi jos i danas Smile ako ga to veseli, puna podrska Smile
[Vrh]
Cose

PostPostano: 17.9.2020. čet. 19:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Ovo je bio neki izuzetan paket - i zadnje dvije celije su istog kapaciteta: 2340 i 2355 mAh. skace od srece
[Vrh]
Cose

PostPostano: 17.9.2020. čet. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Od starih baterija iz laptopa sam napravio paket 2S3P baterija za lampe, lemio direktno po celijama (nije pametno), to je bilo prije par godina, paket drzi jos i danas Smile ako ga to veseli, puna podrska Smile

Evo imam vec na tapeti jednu staru busilicu 18V gdje su krepale baterije i bas ce tamo dobro sjesti 5S kombinacija - moram samo BMS nabaviti.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.