<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kako pravilno izračunati koji MPPT trebam?
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 18.8.2020. uto. 15:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šumar je napisao/la:
Još mi je nešto sad palo na pamet.

Citat:
4. 480Ah @24v

Jel to znači da bi trebao dvije baterije od oko 240Ah @12V i onda ih spojiti(serija ili paralelno?)da budu kao jedna od 24V? Ili 4 baterije od 6V, ne?

Trebas imati 480Ah na 24V, moze biti u raznim kombinacijama:

- 480Ah 6V pa 4 takva komada u seriju
- 240Ah 12V, pa dva takva u paralelu (480Ah 12V) i onda te dvije paralele u seriju (480Ah 24V) - sve skupa 4kom
- 120Ah 12V, pa 4 takva u paralelu (480Ah 12V) i onda...

Kuzis princip? Paralela zbraja Ah, serija zbraja napon.

S time da sam ovih 24V uzeo kao neku srednju vrijednost - mozes ici na visi (48V) ili nizi (12V) napon, samo onda treba prilagoditi Ah (240Ah 48V ili 960Ah 12V) da ukupna kolicina spremljene energije ostane ista (Ah * napon = kWh).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 18.8.2020. uto. 16:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad smo puno bliže fotonaponskom sustavu koji zadovoljava svakodnevne potrebe za električnom energijom Smile Meni zanimljivo kakve veze ime naslov
Citat:

Kako pravilno izračunati koji MPPT trebam?
Very Happy

i još nešto
Citat:
5.Get the value from an insolation map for your location that represents hours-of-sun-at-100%-output (say 4).

Meni u prosincu nikako da pređe 1 lol
[Vrh]
zega

PostPostano: 19.8.2020. sri. 02:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vezano uz agregat, radije potrositi agregat-pare na extra solare...mogli bi to raditi (i baterije).
Sto se olova tice, mozda negdje nabaviti rabljene lionke ili lifepo baterije, pogledaj si:

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Šumar

PostPostano: 19.8.2020. sri. 06:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Yessss, hvala!

Šta je onda bolje za sistem te veličine, 12V ili 24V?
Meni se više sviđa 12V jel treba manje baterija. Ali ne znam koje bi bile mane s obzirom na veličinu sistema...?

max je napisao/la:
Meni u prosincu nikako da pređe 1 lol

Jel si na gridu ili si ofgridaš? Ako si off, jel koristiš agregat i koliko često?

zega je napisao/la:
Vezano uz agregat, radije potrositi agregat-pare na extra solare...mogli bi to raditi (i baterije).
Sto se olova tice, mozda negdje nabaviti rabljene lionke ili lifepo baterije, pogledaj si:

Agregat kao backup. Ne znam, ali kontak šta sa extra solarima u sred zime, npr. kraj prosinca, ako je oblačno i slaba osunčanost? Ili ako se bilo što dogodi, imaš agregat za backup.

A ovo sa Li, pa super brate al izgleda da si ti u USA? Nemam pojma gdje bi u HR našao rabljene Li baterije i uz to bio siguran da nisu rabljene zadnjih 15 godina.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 19.8.2020. sri. 08:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šumar je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Yessss, hvala!

Šta je onda bolje za sistem te veličine, 12V ili 24V?
Meni se više sviđa 12V jel treba manje baterija. Ali ne znam koje bi bile mane s obzirom na veličinu sistema...?

Pa ne bas - ako trebas 480Ah na 24V onda na 12V trebas duplo Ah za istu kolicinu energije tj. 960Ah. Ista kolicina baterija, samo drugacije spojene - jedina prednost 12V koja mi pada na pamet je da mozes mijesati razlicite snage, starosti i stanja baterija na 12V jer sve idu u paralelu.

Šumar je napisao/la:
A ovo sa Li, pa super brate al izgleda da si ti u USA? Nemam pojma gdje bi u HR našao rabljene Li baterije i uz to bio siguran da nisu rabljene zadnjih 15 godina.

Ima i kod nas - 4 takve LiFePo4 baterije u seriji su 12V, a 8 u seriji 24V:

https://www.njuskalo.hr/elektronski-uredaji/baterije-lifepo4-baterijska-banka-oglas-24783917

Naravno da treba provjeriti i testirati, ali na kraju bi za manju cijenu od jedne Trojan baterije 205Ah 12V dobio 400Ah 12V LiFePo4 (200Ah 24V). Cak i ako su na 80% kapacitreta, opet je bolje (320Ah) plus sto te baterije mozes puniti jacim strujama nego olovo (krace radi agregat), a bolje podnose i praznjenje preko 50% (mozes ici do 80% uz bolji zivotni vijek nego olovo).

Kinezi za $200 prodaju takve 4kom 90Ah, pa uzmes jos dva paketa i imas 600Ah 12V LiFePo4 baterija sto je usporedivo sa 960Ah 12V olova.
[Vrh]
max

PostPostano: 19.8.2020. sri. 09:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trenutno sam on-grid jer mi munja spržila elektroniku za off-grid. Kapacitet olovnjača OPzS mi je 480Ah x 24kom. Trebam osposobiti Victron Quattro 48V i NMC (Li-nickel-manganese-cobalt ) kemija

Zadnja promjena: max; 19.8.2020. sri. 09:15; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 19.8.2020. sri. 09:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

Po zimi zna bez beda biti tjedan-dva da nema ni "s" od sunca - em sto se ne isplati bas imati toliko baterija, em sto svakako trebas imati neku rezervnu varijantu kao backup.

Sto se agregata tice, ne treba sad tu nekaj veliko ni skupo - za 1k kn dobijes novi noname 2kW (nisam ziher koliko se isplati Honda za 10x vecu cijenu).

Za tako proizveden 1kWh treba 0.5-0.7 litara benzina, pa ako racunas da covjek trosi 1.5kWh dnevno to ispada 10kn/dan. Koliko ce godisnje biti takvih dana kad mora paliti agregat - ajmo pesimisticno pa da ih je 100, to je 1000kn/god. Kroz 10 godina je to 10k kn.

Ako za tu lovu uzme jace baterije, solare i kontroler - to je lova koju mora dati sada (umjesto po malo kroz 10g) i opet ce morati imati agregat koji ce paliti nesto manje (mozda 30-50%). Za 10g ce baterije oslabiti, pa ce opet trebati trosati zamjene, bla bla...

Kao sto se moze primjetiti, pristasa sam agregata jer mislim da imaju brojne prednosti - osobito ako napravis stacionarni diesel, pa napravis ko-generaciju (grijes toplu vodu gdje cca. za svaki proizvedeni kWh struje jos dobijes 0.5-0.8 kWh topline), a mozes koristiti loz ulje ili plavi diesel (u pola jeftinije nego diesel).
[Vrh]
max

PostPostano: 19.8.2020. sri. 09:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Kao sto se moze primjetiti, pristasa sam agregata jer mislim da imaju brojne prednosti - osobito ako napravis stacionarni diesel, pa napravis ko-generaciju (grijes toplu vodu gdje cca. za svaki proizvedeni kWh struje jos dobijes 0.5-0.8 kWh topline), a mozes koristiti loz ulje ili plavi diesel (u pola jeftinije nego diesel).

palac
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 19.8.2020. sri. 09:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

12V inverteri i punjaci su opcenito dostupniji, 24V nemam informacija, 48V su znatno rijeđi i skupliji. Ja sam krenuo od 12V sustava i to je dobro za osvjetlit objekt. Za kucanstvo ne bi isao ispod 48V.

Za backup ti je bolje imati hep nego agregat. Al ak nemas hep, onda ti agregat ne gine.
[Vrh]
Šumar

PostPostano: 19.8.2020. sri. 10:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šumar je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Yessss

E jebeš budalu Very Happy Dobro je, mlad sam naučit ću. Uglavnom, te baterije su srcedrapajući trošak

Cose je napisao/la:
Ima i kod nas - 4 takve LiFePo4 baterije u seriji su 12V, a 8 u seriji 24V:

https://www.njuskalo.hr/elektronski-uredaji/baterije-lifepo4-baterijska-banka-oglas-24783917

Naravno da treba provjeriti i testirati, ali na kraju bi za manju cijenu od jedne Trojan baterije 205Ah 12V dobio 400Ah 12V LiFePo4 (200Ah 24V). Cak i ako su na 80% kapacitreta, opet je bolje (320Ah) plus sto te baterije mozes puniti jacim strujama nego olovo (krace radi agregat), a bolje podnose i praznjenje preko 50% (mozes ici do 80% uz bolji zivotni vijek nego olovo).

Kinezi za $200 prodaju takve 4kom 90Ah, pa uzmes jos dva paketa i imas 600Ah 12V LiFePo4 baterija sto je usporedivo sa 960Ah 12V olova.

Ovaj oglas je prodan, tražio na njuškalu pa nisam ništa više našao. A jel negdje dalje ima rabljenih baterija od auta ili što ovaj momak u videu pokayuje, od medicinskih uređaja, nemam pojma. Ne znam ni gdje bi počeo tražiti u HR. Možda Austrija ii Dojčland?

Kad smo već kod baterija, jel ima u Austriji koji PV shop?
Vidio sam online u DE da su paneli dosta jeftiniji nego ovo šta ima na Solarno. Jinko 300w za 130 eur, to mi se čini sasvik ok. Pa kontam možda se može dokopati i baterija nešto jeftinije nego u HR....?
Gledao sam na internetu ali sam jedva jedan našao. Možda zato što nisam u EU trenutno pa mi izbacuju drugačije rezultate pretrage...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 19.8.2020. sri. 10:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šumar je napisao/la:
Ovaj oglas je prodan, tražio na njuškalu pa nisam ništa više našao. A jel negdje dalje ima rabljenih baterija od auta ili što ovaj momak u videu pokayuje, od medicinskih uređaja, nemam pojma. Ne znam ni gdje bi počeo tražiti u HR. Možda Austrija ii Dojčland?

Zna ih se naci po svuda, treba samo cekati da se uklopi neka kombinacija.

Šumar je napisao/la:
Kad smo već kod baterija, jel ima u Austriji koji PV shop?
Vidio sam online u DE da su paneli dosta jeftiniji nego ovo šta ima na Solarno. Jinko 300w za 130 eur, to mi se čini sasvik ok. Pa kontam možda se može dokopati i baterija nešto jeftinije nego u HR....?

Evo ima u Sloveniji:

https://www.akumulator.si/izdelek/S15%2001%20071/solarni-modul-canadian-solar-mono-320w

Ofc, treba jos traziti - mozda ima negdje jos povoljnije.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 19.8.2020. sri. 12:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šumar je napisao/la:

Vidio sam online u DE da su paneli dosta jeftiniji nego ovo šta ima na Solarno.

Sigurno jesu jeftiniji ali ce ti opaliti dostavu da ti dodje na isto ili skuplje. Bolje dvaput provjeri. Racunaj jos cca 500kn cijenu za opremu za montiranje za 2 panela (sine, spojnice, adapter za krov, kabel, mc4)...
[Vrh]
max

PostPostano: 19.8.2020. sri. 15:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje: dali trebaju biti PV moduli efikasni (kako se ovdje priča) ili se mogu staviti thin film kod kojih je cijena osjetno niža reda 1.2kn/W i niže
[Vrh]
Šumar

PostPostano: 20.8.2020. čet. 04:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

mihaelj je napisao/la:

Sigurno jesu jeftiniji ali ce ti opaliti dostavu da ti dodje na isto ili skuplje. Bolje dvaput provjeri.

To svakako, dostava ne gine. Mislim da je bilo 60 EUR za 4 panela. Stavio ih u košaru da vidim koliko je dostava za Kroatien.
EDIT: Sad sam opet provjerio, 4 komada iz Nizozemske, DHLom za 20EUR. To je sasvim prihvatljivo. Vjerovatno je i iz DE slična cijena dostave.
Samo što ne znam koliko je dostava sigurno za panele, da nebi slučajno poštari plesali kolo po panelima Very Happy

Ali potegnuti iz ZG do Slovenije ili čak Austrije, možda bi se isplatilo. Vidit ću, imam još vremena.
[Vrh]
josip024

PostPostano: 16.9.2020. sri. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Pitanje: dali trebaju biti PV moduli efikasni (kako se ovdje priča) ili se mogu staviti thin film kod kojih je cijena osjetno niža reda 1.2kn/W i niže

eeee to je pitanje koje sam postavio na par skupova gdje su stručnjaci objašnjavali prednosti i cijene panela. svi barataju idealnim uvjetima, i naravno na moje pitanje nisu imali odgovor i gledali me kao da sam ih recept za neki komplicirani kolač pitao.
točno je pitanje koji od tri vrste panela godišnje daje više energije ukoliko prostor nije problem.
pogotovo za off gird sustave gdje po lošem vremenu svaki W vrijedi 50w po ljetu.
previše je tu imputa za izračunati što je kome bolje. po meni ukoliko nije problem prostor možda su paneli s tankim fimom i najzanimljiviji za cijelogodišnje korištenje.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.