<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Saxo - AC
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Dr.Doktor

PostPostano: 11.8.2020. uto. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mi koji nemamo regen , možda ga malo idealiziramo ...
Tako ga ja zamišljam kao kočnicu ... i to kao kočnicu koja je linearna i to od 0-100% u području pomaka pedale ... prije "uljne" kočnice
...., a onda nakon 100% kočenja regenom dolazi od 0 do 100% "konvencionalnog" kočenja hidraulikom

To bi trebala biti "pametna" pedala i kontroler sa nekim DC/DC u spoju regulatora punjenja koji bi imao linearan porast struje punjenja , a time i sile kočenja

Sad , kad to ovako postavimo ... i nije to neki problem napraviti Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
OldDog

PostPostano: 12.8.2020. sri. 05:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je najkomfornije rješenje kad je brzina vozila proporcionalna položaju papučice gasa.
U tom slučaju kad je brzina vozila veća od zadane na papučici, počima regen, i proporcionalan je razlici ta dva parametra.
To se lako rješava kod DC motora sa nezavisnom pobudom ili sa permanentnim magnetom, kao i kod AC motora.
Međutim DC motor sa rednom pobudom i Zapi su nezgodni jer se iz motornog u generatorski mod prelazi prekopčavanjem pobude, tj. kontaktorima, pa se tu ne može postići linearnost.
Ipak meni je regen jako koristan jer na većim nizbrdicama, recimo od Gornjeg Jelenja do Grobnika skoro da ne pipnem kočnicu.
Bez regena bi se tu kočnice dobro ugrijale, a i baterija se prilično dopuni.
Po Rijeci i okolici mi postotak regena nekad bude 16 do 20% što nije zanemarivo.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 12.8.2020. sri. 07:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

16 do 20% me baš ugodno iznenadilo respekt
Pitanje je:
1. Kada se vozite po uglavnom ravnim cestama dali koristite regen i ima li u tom slučaju regen uopće smisla?
2. Koliko se motor grije kod kočenja (više ili manje) nego kad radi kao motor?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Dr.Doktor

PostPostano: 12.8.2020. sri. 08:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
Mislim da je najkomfornije rješenje kad je brzina vozila proporcionalna položaju papučice gasa.
U tom slučaju kad je brzina vozila veća od zadane na papučici, počima regen, i proporcionalan je razlici ta dva parametra.
To se lako rješava kod DC motora sa nezavisnom pobudom ili sa permanentnim magnetom, kao i kod AC motora.

Mislim da položaj "gasa" nije dobro riješenje , jer mi se zapravo uvijek vozimo nekom željenom brzinom ...
E sad, ako ulica ima uspon 2% ili pad 2% ... za istu željenu brzinu papučica će biti različito pritisnuta ... i onda bi
na "nizbrdici" uključivao regen misleći da smo "pustili gas" u odnosu na brzinu ....

Mene sada okupira alternator kao motor (prepravljanje alternatora u dc trofazni sinhroni motor) , ali vidio sam
na yubitu da oni taj standardni 12V alternator pokreću naponom od 36 . 48 pa i 72V ...
.. ne znam kako bi tamo bio izveden regen , obzirom da alternator u autu puni aku 12V i to pri brzinama vrtnje
većima od onih u tim preradama ...

Ali dobro , to je saada širenje teme , iako je zanimljivo Smile
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 12.8.2020. sri. 12:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
16 do 20% me baš ugodno iznenadilo respekt
Pitanje je:
1. Kada se vozite po uglavnom ravnim cestama dali koristite regen i ima li u tom slučaju regen uopće smisla?
2. Koliko se motor grije kod kočenja (više ili manje) nego kad radi kao motor?

1. Meni je regen stalno uključen, osim u situaciji koju sam gore naveo. (Vožnja u špici prometa: stani-kreni 10~15km/h).
Na ravnom putu i u normalnoj gradskoj vožnji, kad treba smanjiti brzinu, pustiš gas i regen ti koči motorom. Kočnicu tada koristiš ili ne koristiš, po potrebi.
Ako voziš bez regena, kad pustiš gas auto nastavlja istom brzinom pa odmah moraš na kočnicu.
Na ravnom putu nije veliki dobitak u punjenju baterije, ali je puno udobnija vožnja sa regenom.

2. U vožnji na ravnom mi strija bude zavisno od brzine do 120A, a pri ubrzavanju i uzbrdicama i do 320A.
Pri kočenju motorom-regen na jačim i dužim nizbrdicama pri 60km/h struja bude oko 80A, rijetko do 100A.
To znači da je motor manje opterećen nego pri vožnji uzbrdo, a termometar pokazuje da je temperatura slična laganoj vožnj po ravnom.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 12.8.2020. sri. 12:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dr.Doktor je napisao/la:
OldDog je napisao/la:

Mislim da položaj "gasa" nije dobro riješenje , jer mi se zapravo uvijek vozimo nekom željenom brzinom ...
E sad, ako ulica ima uspon 2% ili pad 2% ... za istu željenu brzinu papučica će biti različito pritisnuta ... i onda bi
na "nizbrdici" uključivao regen misleći da smo "pustili gas" u odnosu na brzinu ....
....
Ali dobro , to je saada širenje teme , iako je zanimljivo Smile

Kontroleri imaju dva osnovna načina regulacije motora.

1-Položaj papućice diktira snagu (ili moment) motora.
Kod njih kontroler ne prima povratnu informaciju o brzini motora.
Takav je Zapi, iako se kod njega može povezati Taho i tada se može samo limitirati maximalna brzina.
Kod njih za istu brzinu na uzbrdici trba jače stisnuti gas.

2-Položaj papučice diktira brzinu vrtnje motora,
Kod njih kontroler prima informaciju o brzini motora (enkoder, tahometar i slično.)
Kontroler regulira snagu motora zavisno od odnosa položaja papučice gasa i trenutne brzine motora, pa ga po potrebi ubrzava ili usporava (regen).
Kod njih ako držiš gas na jednom mjestu, kontroler će održavati približnu brzinu tako da će motor na ravnom vući sa jednom snagom, na uzbrdici sa većom snagom a na nizbrdici preći u regen.
Neki Curtis kontroleri imaju mogućnost da u postavkama izabereš regulaciju brzine ili regulaciju momenta.

Novi električni auti obično imaju neku kombinaciju ova dva principa rada, ali detaljnije nism informiran.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 12.8.2020. sri. 16:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

AC motor je dušu dao za regen...
Usput, taho ni ne treba uz dobar kontroler jer kontroler lako izračuna aktualnu brzinu rotora prema momenut sile i brzini vrtnje statorskog polja, koju kontroler ionako sam i postavlja...

Bitno je samo pri podešavanju parametara dati točan broj okretaja pri punoj nazivnoj snazi motora (ID plate), greška je zanemarivo mala u izračunu brzine rotora.

Mana AC motora je što ima malo kW/kg, ostalo je super.

Uz dobar inverter regen je lako izvediv sve do skoro 0RPM.
[Vrh]
riba

PostPostano: 12.8.2020. sri. 19:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
AC motor je dušu dao za regen...
Usput, taho ni ne treba uz dobar kontroler jer kontroler lako izračuna aktualnu brzinu rotora prema momenut sile i brzini vrtnje statorskog polja, koju kontroler ionako sam i postavlja...

Bitno je samo pri podešavanju parametara dati točan broj okretaja pri punoj nazivnoj snazi motora (ID plate), greška je zanemarivo mala u izračunu brzine rotora.

Mana AC motora je što ima malo kW/kg, ostalo je super.

Uz dobar inverter regen je lako izvediv sve do skoro 0RPM.

Kako koji, onaj u tesli ima odličan. A i nisu niš gori od ovih dc što idu u prerade. Samo im treba dignuti okretaje, tu ima puno neostvarenog potencijala.
[Vrh]
Dr.Doktor

PostPostano: 12.8.2020. sri. 20:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:

1-Položaj papućice diktira snagu (ili moment) motora.

Kod mene je tako ... "gas" povećava amplitudu izlaza , a time i struju odnosno snagu.
Kontroler cijelo vrijeme frekvenciju podešava iznad one za taj broj okretaja (za iznos slipa) bez obzira na "gas"
... čak i kada je izlaz NULA , on "u sebi" računa Smile

Za regen bi trebao računati neki "minus slip" , a struju podešavati na izlazu jer podešavanje sa "slipom" nije moguće
zato jer je to dosta grubo u mom slučaju ... i tromo
[Vrh]
Dr.Doktor

PostPostano: 12.8.2020. sri. 20:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
....

.

Meni to nije radilo Smile
Nisam mogao detektirati točno , odnosno PWM mi je uvijek "mutio vodu"
Trebao bih možda neke induktivne ili Hall senzore na svakoj fazi , ovako sam se zakopao u nekoj "šumi" istitravanja ...

Nadam se da više neću raditi (ako ću uopće raditi) sa AC motorima , ali kao što kažu stari purgeri ... nikad ne reci nikad
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.8.2020. sri. 21:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dr.Doktor je napisao/la:
Mi koji nemamo regen , možda ga malo idealiziramo ...
Tako ga ja zamišljam kao kočnicu ... i to kao kočnicu koja je linearna i to od 0-100% u području pomaka pedale ... prije "uljne" kočnice
...., a onda nakon 100% kočenja regenom dolazi od 0 do 100% "konvencionalnog" kočenja hidraulikom

To bi trebala biti "pametna" pedala i kontroler sa nekim DC/DC u spoju regulatora punjenja koji bi imao linearan porast struje punjenja , a time i sile kočenja

Sad , kad to ovako postavimo ... i nije to neki problem napraviti Smile

Zoe to ima tako nekako napravljeno - linearno kocenje kod kojeg uopce ne skuzis prelazak tj. kad ukljuci obicne kocnice (manje brzine ili jace kocenje gdje uz regen upali i kocnice).

Sto se iskoristivosti tice, Zoe u voznji po Zg bude u rasponu 5-15% - 5% ako vozis njeznije i proaktivno, 15-20% ako ga vise stiskas pa ima vise kocenja.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 13.8.2020. čet. 19:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Sto se iskoristivosti tice, Zoe u voznji po Zg bude u rasponu 5-15% - 5% ako vozis njeznije i proaktivno, 15-20% ako ga vise stiskas pa ima vise kocenja.

Zoe ima u odnosu na naše samogradnje puno manje gubitke na transmisiji i puno veću efikasnost motora.
Naši motori su forsirani i rade u režimu koji je jako daleko od nominalnih vrijednosti pa nisu ni blizo svoje najveće efikasnosti.
Moj motor je nominalno 48V-5,4kW, a vozi na 72V i do 22kW. Jedno vrijeme sam isti ovakav motor vozio do 32kW, (na relaciji Matulji -tune Učka 11km uzbrdo , 80km/h i tako 16 dana) pa mi riknuo. Izgorio nosač četkicam i pukao kolektor.
Nemam podatke za ovaj motor ali predpostavljam da mu je najveća efikasnost između 4 i 5 kW.

Ti bi sa Zoe u Rijeci imao ponekad i preko 40% regena.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 14.8.2020. pet. 07:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Zoe ima u odnosu na naše samogradnje puno manje gubitke na transmisiji i puno veću efikasnost motora.
...
Ti bi sa Zoe u Rijeci imao ponekad i preko 40% regena.

Ako se dobro sjecam, Cubi je sa svojim AC po ravnim relacijama VG-Zg imao do 10 (ili cak 15%?) regena - puno vise nego DC, plus sto na DC motorima regen zna iskriti, dodatno zagrijavati kolektor i trositi cetkice).

Tvornicki auti su tu puno bolje optimizirani, meni recimo Zoe kad se penjem na Sljeme u povratku vrati toliko da ukupna potrosnja gore-dolje bude blizu uobicajenih 13kWh/100km, a kad se gore penjes bude i preko 30kWh/100km.
[Vrh]
Dr.Doktor

PostPostano: 14.8.2020. pet. 17:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Tvornicki auti su tu puno bolje optimizirani, meni recimo Zoe kad se penjem na Sljeme u povratku vrati toliko da ukupna potrosnja gore-dolje
bude blizu uobicajenih 13kWh/100km, a kad se gore penjes bude i preko 30kWh/100km.

E to!!

Znači da su diskovi radili malo ili nimalo ....
Sve je bilo usporavanje punjenjem , znači ... Bog dao , Bog uzeo... zapravo obratno Smile
Tako bi to trebalo raditi ... kočenje regenom kada je 100% , to bi morala biti sila koja usporava auto niz Sljeme ili tamo na dionicama
kroz Liku ili Gorski Kotar
Diskovi bi trebali biti samo za ono kad se i inače uključuje ABS

Ali nije to jednostavno
Moralo bi se sve "pogoditi" ... morao bi motor pružati toliki otpor da može usporavati auto npr. niz Sljeme , a opet da je tu u nekom
radnom režimu i sa malim gubitcima u spoju generatora na tim okretajima ...
Ne kužim se u to ...
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 14.8.2020. pet. 19:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dr.Doktor je napisao/la:
...
Tako bi to trebalo raditi ... kočenje regenom kada je 100% , to bi morala biti sila koja usporava auto niz Sljeme ili tamo na dionicama
kroz Liku ili Gorski Kotar
Diskovi bi trebali biti samo za ono kad se i inače uključuje ABS

Ali nije to jednostavno
Moralo bi se sve "pogoditi" ... morao bi motor pružati toliki otpor da može usporavati auto npr. niz Sljeme , a opet da je tu u nekom
radnom režimu i sa malim gubitcima u spoju generatora na tim okretajima ...
Ne kužim se u to ...

Ne mora to biti toliko komplicirano.
Ako se papučicom gasa diktira brzina, situacija je je sljedeća:
Na nizbrdici, kad auto postigne brzinu veći od zadane, motor prelazi u generator i koči.
Na većoj nizbrdici je razlika brzine zadane papučicom i brzine motora veća i tada je regen veći i kočenje jače.
Na manjoj nizbrdici je manja razlika brzina i manje kočenje.

Kod DC motora i zapija, kao u mom slučaju, je nešto kompliciranije.
Jačina regena se podešava u postavkama kontrolera kao postotak maximalne struje u 10 stupnjeva
od 15 do 50% Imax, za release braking (kad pustiš gas),
odnosno 25~80% za pedal braking (kad stisneš kočnicu).

Zbog toga ja na većim nizbrdicama ubacim u manju brzinu pa se motor brže vrti i jače koči,
a na manjim nizbrdicama i višu brzinu pa se motor vrti sporije i manje koči.
Malo je kompliciranije kad je nizbrdica malo jača pa slabija pa jača pa ...opet..
Tada se malo poslužim i gasom da se regen malo isključi pa malo uključi da nebi stalno šaltao.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 3 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.