<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni Solarni Katamaran
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
OldDog

PostPostano: 23.4.2020. čet. 06:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pratim ovu temu iz prikrajka, jer sam ja više šumski nego morski tip,
pa ću ubaciti samo jednu ideju za koju ne znam koliko je izvediva.

Citat:
Prednost sklopivog trimarana (u usporedbi s katamaranom) je da kad privučeš plovke, plaćaš vez kao i za jednotrupac jer sklopljen nije puno širi.
Naravno, mana je da gubiš površinu za panele i sl.

Kad trimaran ima sklopive plovke može se razmisliti i o sklopivim solarima od trupa do plovaka ???
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 24.4.2020. pet. 05:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da Davor zna, ja odavno više nemam veze s klubom jer otkako sam bio počeo raditi na brodu, nekako sam izgubija volju za jedrenjem...

Znam da vez nije jeftin i da troškovi nisu mali jer to je kod nas i dalje tretirano kao luksuz.
Mislim da je i danas nemoguće prijaviti prebivalište na barci...
Daklem barka nije luksuz jedino ako je riječ o alatu za ribolov (kad govorimo o privatnom, tj. osobnom vlasništvu).
- Porez na luksuz je zna se koliki...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 24.4.2020. pet. 05:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog, i meni je to palo na pamet, ali ti je problem kamo ih uskladištiti kad je katamaran sklopljen (tj. na vezu)...

S druge strane, ako kuvertu plovaka prekriješ solarima, mogao bi imati potaman dovoljno energije za nužne potrebe, a to se more i poboljšati kakvom sklopivom vjetrenjačom (200-300W), koju postavljaš kad si na vezu ili na sidru...
[Vrh]
zega

PostPostano: 24.4.2020. pet. 15:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero, ako zivis na brodu ili zelis prespavat/odmorit se, te vjetrenjace su jednostavno bucne! Uvijek glasam za solar makar bio postavljen okomito na bok broda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Daddy_o7

PostPostano: 27.4.2020. pon. 22:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Mislim da Davor zna, ja odavno više nemam veze s klubom jer otkako sam bio počeo raditi na brodu, nekako sam izgubija volju za jedrenjem...

Znam da vez nije jeftin i da troškovi nisu mali jer to je kod nas i dalje tretirano kao luksuz.
Mislim da je i danas nemoguće prijaviti prebivalište na barci...
Daklem barka nije luksuz jedino ako je riječ o alatu za ribolov (kad govorimo o privatnom, tj. osobnom vlasništvu).
- Porez na luksuz je zna se koliki...

Prema pričama znam za čovjeka koji živi par godina na jedrilici u Ri. Vezan je tamo u nizu kod bunkera i mogao bih se raspitati kod prijatelja koji ga pozna koliko ga dođe vez u gradskoj luci i kako je riješio wc. Wink
[Vrh]
zega

PostPostano: 28.4.2020. uto. 04:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

E please daj, zivo me zanima! palac
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 4.5.2020. pon. 20:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
E please daj, zivo me zanima! palac

Nemam još informacije ali eto čekam... Wink
U međuvremenu jedan zgodan intervju o iskustvima elektrifikacije većeg katamarana. Cool
[Vrh]
zega

PostPostano: 5.5.2020. uto. 04:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledao oba, fenomenalni video!! Very Happy
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 10.5.2020. ned. 10:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok nije baš katamaran ali je super kako je sve složio da bude neovisan. palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 11.5.2020. pon. 09:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Ok nije baš katamaran ali je super kako je sve složio da bude neovisan. palac

To je bas kuca na vodi, ni onaj katamaran od 56 stopa nije daleko - a i sama cifra od milju dolara (makar bili i australski) je vecini nedostizna dok se ne poklope brojevi na Eurojackpotu. A ako se i poklope, onda se vise isplati uzeti tvornicki elektricni katamaran iz Silent serije nego drljati nesto svoje. Wink

Nego, ako se vratimo u sferu mogucega, sto mislite o ovako necemu?

Tezina ispod 1000kg, procjena materijala nekih 4500 CAD, mozes vuci prikolicu sa obicnim autom, dovoljno mjesta za boraviti vise dana, a ono sto je meni posebno zanimljivo da na krov stane skoro 2kW solarnih panela sto otvara mogucnost za potpuno elektricni pogon sa Torqeedo Cruise motorom 4kW (ekvivalent 10ks obicnom). Sa 8-10kWh baterija imas 3-4 sati voznje na 3/4 snage, ako ima sunca i skoro cijeli dan, a po potrebi mozes upaliti portabilni agregat 2kW za dodati struje ako usfali.

S obzirom da se ovi voze uglavnom po rijekama i jezerima, pitanje je koliko bi takav brod bio upotrebljiv kod nas na moru.
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 12.5.2020. uto. 06:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iz mojeg skromnog morskog iskustva to je na moru upotrebljivo možda 10 dana u godini. Doduše, ja sam ograničen na Velebitski kanal i malo Pelješca.
Bonaca je rijetkost a kad krene vjetar i valovi onda je to po plovnosti najsličnije zeppelinu. Preveliki bok, nema kobilicu da mu i malo pomogne u držanju smjera.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 13.5.2020. sri. 10:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Reka bih da je munjeni malo optimističan oko tih deset dana u godini...

Ovakvo nešto se ne bih usudija voziti ni po maestralu...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.5.2020. sri. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Reka bih da je munjeni malo optimističan oko tih deset dana u godini...

Ovakvo nešto se ne bih usudija voziti ni po maestralu...

Prepisujem se s njime - lik to vozi po kanadskim rijekama i Velikim jezerima koja su samo nesto manja od naseg Jadranskog mora (50-80k km2 vs 140k km2), a ima na YT video gdje se vozi po valovima od metra. Veli da se dobro nosi sa bocnim vjetrom radi zakosenog krova.

Nemam previse morskog iskustva da bi mogao suditi, ali razmisljam da bi ovako nesto na dnu visine 10-12cm trebalo dati stabilnost i drzanje smjera po vjetru:

U tom slucaju jos ostaje pitanje V oblika na pramcu za rezanje kroz valove.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 15.5.2020. pet. 12:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cose"]
Pero je napisao/la:

Nemam previse morskog iskustva da bi mogao suditi, ali razmisljam da bi ovako nesto na dnu visine 10-12cm trebalo dati stabilnost i drzanje smjera po vjetru:
U tom slucaju jos ostaje pitanje V oblika na pramcu za rezanje kroz valove.

Ne bi,
Sve ove kerefeke su tipa ajmo izmislit toplu vodu za kupanje jer možda bude ugodnija za kupanje.

Ako niste školovani inžinjeri brodogradnje + IQ 180 i više i hrpa novaca nema velike filozofije. Rađe se uhvatit izrade Wrap motora za međuzvjezdana putovanja. Ja bi stvarno želija svima pomoči ali više nemam energije,Ali jedan savjet mogu podjeliti zasučite rukave i radite zamisto 8 sati dnevno 16 sati i tako par godina i kupite neki seriski proizvedeni brod i renovirajte ga.

Na moru ,sva plovila su kompromisi. Prirodna tendencija svih plovila je da odu na dno mora,A ljudski rad i održavanje ih drže na površini mora.

Kod mene recimo 200W solarnih panela i 200AH lifepo4 baterija mi daju svu potrebnu energiju ljeti,naravno pogon jedrima.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 19.5.2020. uto. 11:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Ako niste školovani inžinjeri brodogradnje + IQ 180 i više i hrpa novaca nema velike filozofije. Rađe se uhvatit izrade Wrap motora za međuzvjezdana putovanja. Ja bi stvarno želija svima pomoči ali više nemam energije,Ali jedan savjet mogu podjeliti zasučite rukave i radite zamisto 8 sati dnevno 16 sati i tako par godina i kupite neki seriski proizvedeni brod i renovirajte ga.

U pravo si - nisam ni mislio reci da je to sa brodovima trivijalno, a ljudi potrose zivote da dodju do nekih saznanja. To sve stoji.

Samo racunaj da smo tu na ovom forumu vecina malo pomaknuti Very Happy - jer da nismo, ne bi se odlucili na prerade i samogradnje raznih vrsta, a ja se sigurno ne bi jos godinama kasnije vozio na struju da nisam 2013. krenuo sarafiti po Puntu.

Ovo mi se ucinilo vrlo zanimljivo jer se za stvarno malo love (barem u brodskim okvirima) moze dobiti nesto sto je dovoljno malo da ga autom vuces na prikolici, a opet dovoljno veliko da mozes negdje provesti vikend na vodi i zasticen si od vremena. Taj iznimno niski gaz od 15cm je isto plus jer se mozes zezati i po rijekama i jezerima.

S obzirom na ravno dno i da je ionako samogradnja, moze se dodati i pravi V na dno (moze i dublji/strmiji, to bi se svakako konzultirao sa nekim tko ima vise iskustva ili je mozda radio neki brod). Time bi se izgubilo nesto gaza, ali bi se dobila stabilnost i upotrebljivost:

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 7 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.