<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Warp9 vs Viličari

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Eustahije

PostPostano: 26.11.2019. uto. 14:46    Naslov: Warp9 vs Viličari Citirajte i odgovorite

Napravio sam 20tak km s Omegom uz logiranje parametara pa da podijelim zapažanja što se tiču izbora motora.
Motor koji koristim je izvađen iz Stil R60/25 viličara. Motor je deklariran na 80V 173A 1400 o/min.
Iz log-a sam uspio snimiti krivulje RPM/Struja pri raznim naponima.

Za usporedbu sam ubacio i krivulje Warp-a 9

Ne mogu se oteti dojmu da ovaj Still niti malo ne zaostaje za warpom, čak štoviše da ima poprilično puno lufta za zlostavljanja. Jedini problem je zapravo napon.
Čini mi se da je warp baš zahvaljujući vrlo niskom radnom naponu zapravo postao omiljen motor za prerade.

Na 100V i 400A
Warp se vrti na 3400rpm i ima moment od 100Nm
Still se vrti 1200rpm i ima moment 280Nm

Dakle ovaj motor u režimu zasićenja pobude daje 2.8X veći moment od warpa za istu struju.

Still ima veći promjer komutatora uz istu duljinu, više samih segmenata kolektora i izgleda kao da može podnijeti viši napon nego warp, a možda čak i struju zahvaljujući većem promjeru.

Uz nekih 200V na raspolaganju, ovo bi bio brutalan sustav a čini mi se da isti problem nedostatka napona muči i sve ostale motore iz viljuškara tipa Rade i sl.
Drugim riječima, svaki motor iz viličara od cca 80-100kg može bez problema paliti gume samo da je napona.

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 26.11.2019. uto. 18:33    Naslov: Re: Warp9 vs Viličari Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Dakle ovaj motor u režimu zasićenja pobude daje 2.8X veći moment od warpa za istu struju.

Still ima veći promjer komutatora uz istu duljinu, više samih segmenata kolektora i izgleda kao da može podnijeti viši napon nego warp, a možda čak i struju zahvaljujući većem promjeru.

Uz nekih 200V na raspolaganju, ovo bi bio brutalan sustav a čini mi se da isti problem nedostatka napona muči i sve ostale motore iz viljuškara tipa Rade i sl.
Drugim riječima, svaki motor iz viličara od cca 80-100kg može bez problema paliti gume samo da je napona.

Legendarnom Koncaru - a vidim i slicno je sa drugim motorima iz vilicara - kronicno fali okretaja i tu ih Warp dere pri istom naponu.
[Vrh]
Willys

PostPostano: 26.11.2019. uto. 19:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

U pravu si...svim tim motorima treba samo napona. Rade je zakon za prerade. Ovih dana probat ću malog radu na 130V u novom projektu pa ću vidjeti kak se ponaša. Warp je super motor ali daleko precijenjen...imao sam ga i prodao. Sad ga Rade mijenja Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
riba

PostPostano: 27.11.2019. sri. 08:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probao sam ja malog koncara na 144 v. Isao je ok, par minuta dok mu nije izgorio kolektor. Treba jako zakrenuti cetkice ako se ide na toliki napon.
[Vrh]
Willys

PostPostano: 27.11.2019. sri. 08:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba paziti na kojoj struji mu daš taj napon. 144V će držati sa cca 150A ali više A jako teško. A tu već dolazi i pitanje koliko okretaja može podnijeti sam rotor.
Ja ću ići sa max 250A pa ću vidjeti, a i mislim da uz pad napona i sve zajedno motor neće vidjeti više od 120V.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
OldDog

PostPostano: 27.11.2019. sri. 08:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Probao sam ja malog koncara na 144 v. Isao je ok, par minuta dok mu nije izgorio kolektor. Treba jako zakrenuti cetkice ako se ide na toliki napon.

To bi bilo rjršenje kad bi se vozilo sa konstantnim naponom.
Ako podesiš kut četkica da manje varniči na velikim brzinama, dobiješ jako varničenje na malim brzinama.
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 27.11.2019. sri. 09:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
To bi bilo rjršenje kad bi se vozilo sa konstantnim naponom.
Ako podesiš kut četkica da manje varniči na velikim brzinama, dobiješ jako varničenje na malim brzinama.

Ima još jedna finta koja bi ovdje pomogla a to je držati polje kontinuirano u zasićenju. Ako je sama papuča pola statora full u zasićenju, onda armaturno polje nema više puno utjecaja na zakretanje statorskog polja.
Na tu foru bi točka optimalne komutacije malje plesala okolo pa bi vjerojatno lakše zadovoljila i niže i više napone.
Problem je što je to onda zapravo sepex, a osim toga smo i dodatno smanjili broj okretaja.

To je nešto što ću definitivno pokušat napraviti. Neki mali sepex pretvarač za ove naše tipične motore. Jednostavno bi mjerio struju armature i prema njoj mapirao statorsku.
Javim rezultate..

Inače, da li je itko pokušao mjeriti koliki su točno ti pomaci točke komutacije? Ima nekoliko metoda kako se to može izvesti i onda dobiti zapravo točnu mapu u ovisnosti o struji.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 27.11.2019. sri. 13:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Citat:
To bi bilo rjr�enje kad bi se vozilo sa konstantnim naponom.
Ako podesi� kut �etkica da manje varni�i na velikim brzinama, dobije� jako varni�enje na malim brzinama.

Ima jo� jedna finta koja bi ovdje pomogla a to je dr�ati polje kontinuirano u zasi�enju. Ako je sama papu�a pola statora full u zasi�enju, onda armaturno polje nema vi�e puno utjecaja na zakretanje statorskog polja.
Na tu foru bi to�ka optimalne komutacije malje plesala okolo pa bi vjerojatno lak�e zadovoljila i ni�e i vi�e napone.
Problem je �to je to onda zapravo sepex, a osim toga smo i dodatno smanjili broj okretaja.

To je ne�to �to �u definitivno poku�at napraviti. Neki mali sepex pretvara� za ove na�e tipi�ne motore. Jednostavno bi mjerio struju armature i prema njoj mapirao statorsku.
Javim rezultate..

Ina�e, da li je itko poku�ao mjeriti koliki su to�no ti pomaci to�ke komutacije? Ima nekoliko metoda kako se to mo�e izvesti i onda dobiti zapravo to�nu mapu u ovisnosti o struji.

To smo vec pricali - SepEx bi znatno podigao kvalitetu upravljanja i efikasnost kod legendarnog Rade i slicnih motora, a sto se mjerenja tice mislim da je svojedobno @niram69 nesto mjerio pa mozda moze pomoci.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.