<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kontrola stanja akumulatora - upute

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mrax

PostPostano: 27.9.2019. pet. 10:25    Naslov: Kontrola stanja akumulatora - upute Citirajte i odgovorite

Mene osobno , a vjerujem i druge zanima kako se mjeri specifična težina elektrolita u akomulatoru.

Iz ovog dokumenta vidimo da se specifična težina kreće do 1,07 do 1,3

https://www.trojanbattery.com/pdf/datasheets/SPRE_12_225_DS.pdf

I shvatio sam da se mjeri kad se baterija napuni do kraja i iskopča se sav teret sa nje na sat do dva te se onda mjeri...

Dakle, oprema, gdje kupiti i postupak.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gec

PostPostano: 27.9.2019. pet. 14:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo je tih mjerača i po trgovačkim centrima i u trgovinama auto dijelova. To ti je jedino bitno mjeriti kad baterije budu već starije da usporediš čelije koja je već u banani. Napon pune baterije govori sve, imaš tamo tablicu i ako je napon odgovarajući to je to. Kod tih baterija je bitan onaj podatak o maksimalnoj struji punjenja na 25 stupnjeva a to je 26A max 4sata! To ti je bitno da ne prekoračiš i da imaš neki kvalitetni regulator punjenja sa temperaturnom kompenzacijom. Sve te baterije su osjetljive na visoke temperature, kad bi imao neki sa temperaturnom sondom na tijelu akumulatora to bi bila prava stvar. Da li si već kupio te baterije ili namjeravaš?. Ukoliko nisi ja bih nazvao "Grom Baterije" i vidio što oni imaju, oni proizvode nove OPZS baterije i servisiraju od viličara, možda imaju nešto dobro za dobru cijenu, imaju velikog iskustva sa solarnim sistemima i mogu ti složiti baterije koje će te sigurno služiti 10-15 godina bez problema.
Ove Trojanice nisu ništa specijalno, ja baterije gledam po kilaži, baterija od 180Ah na C10 težine 60 kg nije neka sreća, unutarnji otpor je sigurno velik zato ga proizvođač taji ko zmija noge, ja bez 350Ah po članku ne bih razmišljao o baterijama u kućnom sistemu, porazgovaraj sa dečkima u Grom-u oni znaju znanje.

Zadnja promjena: Gec; 27.9.2019. pet. 15:06; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mrax

PostPostano: 27.9.2019. pet. 15:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baterije su uplaćene. Jedino na rate imam mogućnost kupovibw, a i to je upravo iscurilo.
Imam tajlandski mppt cx80(nisam siguran u oznaku)
sa shuntom i temperaturnom sondom za na bateriju.

Htio bih detaljnije proučiti ispitivanje stanja baterije posebice kod prve provjere. Ko zna koliko su na lageru stajale. Imaju samopražnjenje pa iako mi je jasno da moram provesti inicijalno punjenje, da se može štošta tu kriti...

Ne znam da li postoji neki podatak koliko maximalno smije baterija biti stara kada mi je prodaju?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gec

PostPostano: 27.9.2019. pet. 15:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izmjeri napon u mirovanju kad dođu po onoj tablici, dozvoljeno je da su na 80% napunjenosti. Gustoća elektrolita će se stabilizirati nakon par ciklusa.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.