<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Laptop battery management - Lenovo

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Računala
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 29.1.2019. uto. 16:50    Naslov: Laptop battery management - Lenovo Citirajte i odgovorite

Laptopi su poznati kao problematicni s baterijama, osobito ako su stalno (ili vecinu vremena) prikljuceni na struju, pa baterija strada od konstantnog dopunjavanja i toga sto stoji stalno napunjena blizu 100%.

Ovdje moram pohvaliti Lenovo Power Manager (koristim ga u T420 i X230) koji se tu pokazao jako dobar jer ima mogucnost podesavanja tocaka punjenja - npr. pocni puniti kada baterija padne ispod 30% i napuni do 70% (za laptop koji se cesto koristi na bateriju), ili da drzi bateriju 40-45% (za laptop koji je stalno na zici).

Laptop sam kupio prosle godine rabljeni i nakon nekog vremena takvog koristenja (30-70%) mi se nedavno pocelo dogadjati da baterija kaze kako ima jos 45% struje i onda vrlo brzo napravi shutdown i kaze da je prazna.

Prvo sam mislio da je baterija gotova, ali sam se sjetio da ima neka opcija koja se zove "Battery gauge reset". Kad sam to pokrenuo, prvo je isao puniti bateriju do 100% - nakon sto je dosao do 99%, tu je stajao dobra 2h i dopunjavao/balansirao baterije (tu je napon cijeog paketa sa 11.6V narasao do 12.3V - znaci da je dosta falilo i bilo razbalansirano). Nakon toga je - jos uvijek spojen na punjac - krenuo prazniti bateriju skroz do kraja (2.9V po celiji) i onda opet bateriju napunio skroz do kraja, te na kraju balansirao nekih 20min.

Osim sto je baterija sada izbalansirana, BMS je izmjerio tocan kapacitet tako da je pokazivac sada tocan i bez naglih padova u kapacitetu.
Baterija je proizvedena u 09/2013, ima Sanyo celije, 270 ciklusa i pokazuje da ima vise od 95% izvornog kapaciteta. Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 29.1.2019. uto. 17:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fenomenalno!

Tužno je što prvi put čujem za tako logično ponašanje.
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 29.1.2019. uto. 19:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam nikad čuo za takav program, možda zato, jer nikad nisam imao Lenovo laptop.
Radi li taj program i na drugim laptopima?

Imam neki eMachines, star valjda više od 7 godine, svako malo praznim bateriju do kraja i punim do kraja.
Nikad ne radim na struji, a baterija mi drži 3 sata,
A kolega sa posla ima neki HP godinu i pol star, baterija crkla, ne drži ni 5 minuta.
Pogodite zakaj.

P.S. baš sam ga našao, pa bum probal kad dođem doma za vikend. Ja sam još uvijek na sedmici.
https://support.lenovo.com/hr/en/downloads/ds014924
[Vrh]
Cose

PostPostano: 30.1.2019. sri. 00:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

dak0001 je napisao/la:
Nisam nikad čuo za takav program, možda zato, jer nikad nisam imao Lenovo laptop.
Radi li taj program i na drugim laptopima?

Bojim se da ne bude radilo, ali probaj pa javi kako je proslo. palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 30.1.2019. sri. 00:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Fenomenalno!

Tužno je što prvi put čujem za tako logično ponašanje.

Svi drugi kao da jedva cekaju da ti umre baterija i nije ih uopce briga. Confused

Lenovo je ipak biznis klasa laptopa i de-facto standard u firmama, pa mozda je to objasnjenje - i cijena aktualnih baznih modela (T480 i X280) od 10k kn pa na dalje.
[Vrh]
zega

PostPostano: 30.1.2019. sri. 04:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Cose, inace sam Dell guy, rabim XPS masine kojih imam najvise, i inspirion5000, no svi su sranje kaj se tice baterija, ne crknu ultrabrzo ali crknu brze nego bi ja htio, ova informacije bi me mogla gurnuti prema lenovu u sljedecoj kupovini, osim ako netko ne hackne DELL sustav punjenja ili Dell doradi njihov FW...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
BB

PostPostano: 30.1.2019. sri. 09:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čuo sam za ovaj način upravljanja u Lenovo računarima još prije nekoliko godina. Na žalost na mom tadašnjem Lenovu ovo nije radilo iz razloga što sam uzeo najjeftiniji (sam sebi kaznu odredio), ali i na njemu je na klasičan način baterija bila OK.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 30.1.2019. sri. 11:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Hvala Cose, inace sam Dell guy, rabim XPS masine kojih imam najvise, i inspirion5000, no svi su sranje kaj se tice baterija, ne crknu ultrabrzo ali crknu brze nego bi ja htio, ova informacije bi me mogla gurnuti prema lenovu u sljedecoj kupovini, osim ako netko ne hackne DELL sustav punjenja ili Dell doradi njihov FW...

dell latitude ima u biosu načine postavljanja punjenja baterija.Stavi na 80% punjenje. jednom mjesečno na 100%
https://www.ncconsumer.org/news-articles-eg/resetting-a-dell-laptop-battery-in-five-quick-steps.html

Kad već je kao crkla baterija izvadi se baterija i CV je puniš preko lab DC zavisno koliko ćelija je i napona probaš od nominalne.

Sad sam dobija HP seriju elitebook G2 core5 14nm više struje troši recimo fancy osvjetljena slova na tastatury nego procesor.

e to jedan ostavljan sebi ne znam oču li 840 G2 ili 850 G2

a i 840 G1 je ludilo od stroja 4 sata gledanja netflixa na baterije nema problema zašto 4 sata ,večinom zaspem na drugom filmu ali on nastavi vrtit.

2200-2600 kn ludilo stroj.

Lenovo ne prodajem jer je to teško sranje,svi refurbished sam vratija u pogon u njemačkoj.
Jer kad mi dođe napravim 24 sata Burn-in test + burn-in test na baterije 3-4 sata.
[Vrh]
creatin

PostPostano: 30.1.2019. sri. 19:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Potvrdjujem za Lenovo, serije T420/440/470
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 30.1.2019. sri. 22:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na mom G500 postoji taj energy menager i za dulji vijek drži bateriju na cca 60%. Sada nakon oko 4 godine koliko ga imam još uvijek pogledam film od 2 sata i ostane barem 20% baterije.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 1.2.2019. pet. 10:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

Super stvar je to sto su ti rabljeni danas ispod 2000kn, a dobijes vrlo upotrebljiv i5/i7 stroj koji mozes prosiriti do 16GB RAM. U svoj T420 sam stavio 2 SSD (jedan obicni i drugi u mSATA slot za 4G internet) i bez problema paralelno vrti 2-3 virtualke.

Jos ih hvale da na njima Linux radi prilicno out-of-the-box bez nekih posebnih podesavanja, ali to tek trebam probati (plan je napustanje Win kao primarne platforme).
[Vrh]
Rimtu

PostPostano: 1.2.2019. pet. 16:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

dell latitude ima u biosu načine postavljanja punjenja baterija.Stavi na 80% punjenje. jednom mjesečno na 100%
https://www.ncconsumer.org/news-articles-eg/resetting-a-dell-laptop-battery-in-five-quick-steps.html

Dell XPS 15 9560 ima sličnu opciju u BIOS-u, ima opcija da je laptop većinom spojen na punjač.
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 4.2.2019. pon. 15:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam W520, baterija napravljena 16.8.2011, punim do 85% i punjenje počinje ispod 70%, nova je bila 84.24Wh i sada ima 71.34Wh, cca 85% kapaciteta

@ zega: imao sam D600 i D620, nakon toga T60, T500 i W520 i meni se više sviđa ThinkPad
[Vrh]
Jankkec

PostPostano: 4.2.2019. pon. 16:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj power managment na lenovu dost dobro cuva bateriju. Imam ideapad z585 i cijelo vreme je na struji i tom batery protect modu od 70%. Dan danas baterija drzi po 2 do 3 sata sa tih 70% kad zaboravim ustekat u struji.

Inace je laptop govno raspalo se kuciste nakon 2 godine, dan nakon isteka garancije i posto je aluminijsko nonstop trese struja dok je ustekan. Mozda bi bio bolji da sam uzo tinkpad.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 5.2.2019. uto. 09:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jankkec je napisao/la:
Taj power managment na lenovu dost dobro cuva bateriju. Imam ideapad z585 i cijelo vreme je na struji i tom batery protect modu od 70%. Dan danas baterija drzi po 2 do 3 sata sa tih 70% kad zaboravim ustekat u struji.

Inace je laptop govno raspalo se kuciste nakon 2 godine, dan nakon isteka garancije i posto je aluminijsko nonstop trese struja dok je ustekan. Mozda bi bio bolji da sam uzo tinkpad.

Thinkpad (T serija) i X serija su poslovni laptopi cija cijena pocinje od 10k kn pa na dalje - u skladu s time je i kvaliteta koja se ne moze usporedjivati sa 2-3x jeftinijim laptopima.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Računala
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.