<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Preporuka invertera
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dmeter

PostPostano: 7.1.2019. pon. 22:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

bing01 je napisao/la:
Zar nema nešto povoljnije. 10000 kuna samo za inverter mi je puno.

ima starih ULX 3600i ali u kutiji rezerva od jedne solarne centrale ali bi došli bez prevoza oko 600€

SMC 7000HV 2011 godina oko 400€
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bing01

PostPostano: 8.1.2019. uto. 08:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Takav inverter sam postao stranicu prije, SMC 700hv, sad je i jeftiniji još.
Ali nije TROFAZNI. Neznam hoće mi u Elektri taj prihvatiti jer imam sad trofazno brojilo.??

https://www.ebay.com/itm/SOLAR-INVERTER-SMA-SMC-7000-HV-MINI-CENTRAL-7KW-WECHSELRICHTER-SUNNY-USED/222981744790?hash=item33eabf6896:g:gi4AAOSwoKFbGr-h:rk:1:pf:0
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 8.1.2019. uto. 13:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

bing01 je napisao/la:
Takav inverter sam postao stranicu prije, SMC 700hv, sad je i jeftiniji još.
Ali nije TROFAZNI. Neznam hoće mi u Elektri taj prihvatiti jer imam sad trofazno brojilo.??

https://www.ebay.com/itm/SOLAR-INVERTER-SMA-SMC-7000-HV-MINI-CENTRAL-7KW-WECHSELRICHTER-SUNNY-USED/222981744790?hash=item33eabf6896:g:gi4AAOSwoKFbGr-h:rk:1:pf:0

pa pitaj njih,
Ali opet te pitam kakve ima veze tri phase inverter sa micro solarnom elektranom.
traži EES i u njoj će ti biti uvjeti,mi pojma nemamo na kakvu si trafostanicu prikljucen.

Ali iz iskustva znam u gradovima nema problema a u nekim selima ni 1000W inverter nije mogao raditi jer niko nije mogao potrošiti tih 1000W u uključivala se prekonaponska zaštita.
[Vrh]
mufaldax

PostPostano: 24.2.2019. ned. 21:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
debeli je napisao/la:
Nema, zato jer je to stupilo na snagu sa. 01.01.2019

???

Neto mjerenje (net-metering) postoji od 9.mj. 2015.g. vidi: NN100/15 Sad promijenili obračunsko razdoblje Rolling Eyes

Eto link na NN https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_12_111_2151.html

Kako to misliš? Upravo peglam po zakonima jer ne vjerujem više nikome u ovoj državi kad je PV u pitanju i vidim da je i onda i sada obračunsko razdoblje mjesec dana?!?

Nego...malo me zbunjuje stavak 5. i 7. članka 39.

Stavak 5:
(5) Za preuzetu električnu energiju od strane opskrbljivača električne energije iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se vrijednost električne energije preuzete od krajnjeg kupca s vlastitom proizvodnjom Ci u obračunskom razdoblju i na sljedeći način:

1. Ci = 0,9*PKCi, ako za obračunsko razdoblje i vrijedi:

Epi >= Eii

2. Ci = 0.9*PKCi*Epi/Eii, ako za obračunsko razdoblje i vrijedi Epi < Eii,

gdje je:

– Epi = ukupna električna energija preuzeta iz mreže od strane kupca unutar obračunskog razdoblja, izražena u kWh

– Eii = ukupna električna energija isporučena u mrežu od strane proizvodnog postrojenja u vlasništvu kupca, unutar obračunskog razdoblja, izražena u kWh

– PKCi = prosječna jedinična cijena električne energije koju kupac plaća opskrbljivaču za prodanu električnu energiju, bez naknada za korištenje mreže te drugih naknada i poreza, unutar obračunskog razdoblja, izražena u kn/kWh.

A ovo je stavak 7:
(7) Kod obračuna potrošnje električne energije, kao i naknade za korištenje mreže te naknade za obnovljive izvore energije i visokoučinkovitu kogeneraciju, korisnika postrojenja za samoopskrbu iz stavka 1. ovoga članka, uzima se u obzir količina električne energije koja predstavlja razliku između preuzete i isporučene električne energije u pojedinoj tarifi. Ako je na kraju obračunskog razdoblja količina radne energije isporučena u mrežu u pojedinoj tarifi veća od preuzete, taj višak proizvedene električne energije opskrbljivač je dužan preuzeti po cijeni:

CiVT = 0,8*CpVT,

CiNT= 0,8*CpNT,

gdje je:

– CpVT = cijena ukupne električne energije preuzete iz mreže od strane krajnjeg kupca unutar obračunskog razdoblja, za vrijeme trajanja više dnevne tarife, izražena u kn/kWh

– CpNT = cijena ukupne električne energije preuzete iz mreže od strane krajnjeg kupca unutar obračunskog razdoblja, za vrijeme trajanja niže dnevne tarife, izražena u kn/kWh

– CiVT = cijena ukupne električne energije isporučene u mrežu od strane proizvodnog postrojenja u vlasništvu krajnjeg kupca unutar obračunskog razdoblja, za vrijeme trajanja više dnevne tarife, izražena u kn/kWh

– CiNT = cijena ukupne električne energije isporučene u mrežu od strane proizvodnog postrojenja u vlasništvu krajnjeg kupca unutar obračunskog razdoblja, za vrijeme trajanja niže dnevne tarife, izražena u kn/kWh.

Zašto se u 2 stavka spominju cijene otkupa, i to u 5. po 90% prosječne cijene bez naknada i poreza - KOLIKO TO IZNOSI UOPĆE?
Da bi u se u stavku 7. spominje 80% i to posebno visoka, posebno niska tarifa??

Može li mi to netko prevesti na hrvatski molim lijepo :-)

I još nešto, jel to pravi net metering - gdje se broje samo kWh koji idu nutra van (zasebno po tarifama ili ukupno?) i onda na kraju mjeseca se vidi tko je kome više "uvalio" pa se samo plaća razlika po normalnoj cijeni (u slučaju da sam više preuzeo iz mreže nego proizveo i isporučio u mrežu) ili po nekoj smanjenoj (u slučaju da sam manje preuzeo nego isporučio u mrežu)

Ili je to neko sranje gdje ja njima UVIJEK prOdajem/prEdajem po nižoj cijeni (nema me doma, sunce piččči i malo trošim), a kad preuzimam iz mreže (navečer ili kad trošim više nego paneli proizvode) onda imam standardnu cijenu struje???

Hvala na odgovorima.

Lipi pozdrav

Gigi
[Vrh]
max

PostPostano: 26.2.2019. uto. 05:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

o još jedan protivnik net-meteringa. Znam da bi ti volio da ako danju proizvedeš viška pa da ih noću potrošiš da si na nuli, ne platiš ništa. Može ako si off-grid Akumulatori koštaju pa tako i mreža. Tvoj izbor. Bolje ti onda biti feed-in tariff (FiT), pa prodaješ po daleko višoj nego kupuješ Wink ipak izdvajamo i za takve preko 10% (noću 26%) Very Happy
I da, jedna sitnica ako na godišnjoj razini proizvedeš i jedan kWh više od potrošenog sljedeću godinu moraš biti firma ako želiš i dalje biti u net-meteringu he, he PDV
[Vrh]
mufaldax

PostPostano: 26.2.2019. uto. 11:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
o još jedan protivnik net-meteringa. Znam da bi ti volio da ako danju proizvedeš viška pa da ih noću potrošiš da si na nuli, ne platiš ništa. Može ako si off-grid Akumulatori koštaju pa tako i mreža. Tvoj izbor. Bolje ti onda biti feed-in tariff (FiT), pa prodaješ po daleko višoj nego kupuješ Wink ipak izdvajamo i za takve preko 10% (noću 26%) Very Happy
I da, jedna sitnica ako na godišnjoj razini proizvedeš i jedan kWh više od potrošenog sljedeću godinu moraš biti firma ako želiš i dalje biti u net-meteringu he, he PDV

Hvala na odgovoru max.

Ma neeeeeee, nisam ja protivnik ničeg!! Samo pokušavam shvatiti koja su uopće "pravila igre", da stavim karte na stol i da znam na koju ću kartu igrati!

Jer...koliko sam ja shvatio, PO DEFINICIJI, barem na ENGLESKOJ Wikipediji, "net metering" je upravo to: ti meni, ja tebi, broje se samo kilovatsati i na kraju obračunskog razdoblja plaća se samo razlika. Zar ne???!

A kakv je sistem u Hrvatskoj? Molio bih ako mi netko može odgovoriti. I šta je to s tim cijenama u ona 2 članka koja sam naveo?

Moja situacija je sljedeća:
Limitator 40A monofazna struja.
Digitalno brojilo RIZ EBM108-A1G1T-4KHLGM-R
Nova trafostanica (ona moderna mala GP krk koju kompletnu spuste s dizalicom) preko puta kuće.
Godišnje potrošim oko 2000 kWh skupe i 1000 kWh jeftine struje. Grijanje i kuhanje na plin, PTV na kolektore plus plin.
Frižider + škrinja + ispod 100W je što radi non stop (nekoliko Raspberry-ja, alarm, router, switch, tel...)
Krova prema jugu kol'ko 'oćeš, 60ak kvadrata

Tako da mi nije stvar u financijama...ja bi to malo zbog novaca, malo zbog ekologije a malo i zbog: Poli nas u Istri se reče :"Zašto si brek liže jaja? Perke more!" Ilitiga u prijevodu "Zašto si pas liže jaja? Jer može!" :-)

Gledam kako bi si ugradio neko pametno on-line brojilo tipa Smappee ili Efergy pa da vidiš točno u svakom trenutku koja ti je potrošnja, plus on to sprema na njihovu bazu pa vidiš potrošnju po danima, nešto kao za proizvodnju struje iz panela.
...za sada sam naručio iz Kine PZEM-022AC https://www.ebay.com/itm/PZEM-022AC-Digital-Display-Power-Monitor-Meter-Voltmeter-Ammeter-Frequency-Meter/253961712311?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=553283551146&_trksid=p2057872.m2749.l2649 za 11€ :-)

Mislio sam staviti nekih cca. 2-3 kWp panela prvenstveno za valstitu potrošnju. Što se tiče akumulatora, za sada mi se čini da bi mi bio mali overkill (cijena, smještaj, održavanje,...).

Čak sam razmišljao totalno odjebati državu/papirolgiju, napraviti sve na crno, samo da sam siguran da se NIŠTA ne šalje u mrežu i da je sistem 100% siguran.

Naravno, ne želim ugroziti "radnika na žici", sve mora biti tip top što se tiče sigurnosti, ali i htio bi što manje papirologije i što manje posla sa ovom državom.

A opet, bilo bi fora uletiti u nove poticaje koje će FZOEU imati u prvoj polovici ove godine. Bio je sličan lani (samo bez fotonapona) i razgrabljen je u mjesec dana! Tako da bih htio sve opcije posložiti i da mogu pripremiti dokumentaciju.
Imam dosta iskustva sa takvim poticajima - radio sam PTV kolektore, mijenjao azbestni krov na garaži, PVC stolariju, izolaciju krova,... - ne sve na istoj kući!

Što se tiče Feed in tarife, ispravite me ako griješim, ali zar nije problem sa kvotama i papirologijom?? Nikako upast u to.
Od toga sam revoltirano odustao kad je na 1.1. neke godine KOMPLETNA kvota za cijelu godinu razgrabljena... Jer to nema nikakve veze sa ekologijom, to je čisti biznis model. I u istoj košari su male obitelji i svakakvi muljatori/investitori.

Eto, još jedan moj post kao iz turske sapunice :-D

Hvala na vremenu za čitanje i odgovaranje...
Lipi pozdrav.

Gigi
[Vrh]
zega

PostPostano: 29.4.2019. pon. 05:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm hm jer netko probal ove?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna