<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pimp My ZAPI

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Eustahije

PostPostano: 22.11.2018. čet. 11:53    Naslov: Pimp My ZAPI Citirajte i odgovorite

Iako sam si složio jedan kontroler od nule sa sinhro ispravljanjem, 1000A izlaza, 400V ulaz, kad sam otvorio Zapija, zapravo sam bio iznenađen koliko je dobro izveden.

Umjesto da svoj kontroler upristojim do kraja (kutija, konektori, ostale sintnice). Odlučio sam nabrijat zapija koliko je to moguće.

Najzanimljivije od svega je činjenica koliko je elektronika napredovala na nivou komponenata u posljednjih 20g.

Originalni FET ima otpor 50mOhm, novi je 9mOhm (dakle <5X otpor vođenja)
Originalna brza silicijska dioda ima pad napona 1.3 i 30A max struju na 50% vremena. Nova je scottky, dakle neusporedivo brža, pad napona joj je 0.7V I max struja 60A konstantno.
Kondenzatori su bili 1000uF, 100V, novi su 1200uF 200V (cca 5X veća energija).
Fet Driver je 4A original, danas u istom kućištu dolazi 14A.
Danas postoje MLCC kondenzatori ogromnih kapaciteta koji uopće tada nisu bili u igri.

Sve u svemu, uz zamjenu Dioda, Fet-ova, Kondenzatora, te nekolicine otpora i dodavanjem vanjskog linearnog regulatora napajanja, Zapi sada može progutati 180V pri teoretski čak 4X veću struju uz manje zagrijavanje. Naravno testom treba potvrditi.

Trenutno je isproban (na žarulju), a kad skupim malo veći stash baterija, bit će test i u autu.

Originalna ploča.

Originalni tranzistori.

Originalni kondići.

Ploča bez kondića

Novi set pristigao iz mousera

Novi elko, dodani i MLCC kondići direct na drain fetova 10u 200V.

Malo tweaka ja po logičoj ploči, izmjena otpora za povećanje mjernog opsega komparatora, te zamjena mosfet drivera.

Ako se ispostavi da je ovo uspješna modifikacija, nabrijavanje kratkog zapija sa 100V 400A na 200V 1000A za nekih 150€ dodatnog materijala će biti najispaltivija kontroler opcija.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lisicakm

PostPostano: 22.11.2018. čet. 15:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

wao , svaka čast Smile , pratim s guštom Smile
Nekako sam vjerovao da se zapi može pošteno naturpijat Cool
[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.11.2018. ned. 01:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Genijalno - low cost kontroler za mini White Zombie. Very Happy

Da li to znaci da bi dugi ZAPI (600A) mogao davati blizu 1500A?
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 26.11.2018. pon. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, po simulacijama ispada da niti 1400A nije problem za velikog zapija. Ne izlazi se izvan "Safe Operating Area" komponenata.
Npr pri 1000A, za Switching loss imamo 96W disipacije, a za vođenje imamo 450W pri punom gasu (dok samo fetovi vode) ili 700W pri startu (dok diode vode).

Strah me zapravo nekih nepredviđenih problema tipa nejednakog rasporeda tih struja po komponentama, hoće li to bakar na PCB izdržat i sl.

Npr, spalio sam jedan novi FET za vrijeme proba. ZAPI pri startu iz mosfet drivera ispljune nekih 4.5V u trajanju od 2ms. To nije nešto bitno uključilo stare tranzistore, ali ovi novi su na tom naponu gatea bili taman na pola uključeni.
Kako je trošilo u tom trenu bila hrpa H4 žarulja (koje imaju neke miliomske otpore dok su hladne), napon od 150V i nisam stavio serijski induktivitet (a trebao sam da glumi motor), pri startu je FET otišao u šlus.

Prva proba će biti na tvorkičkih 600A a poslije ću se igrat sa senzorom struje Very Happy
[Vrh]
Argor

PostPostano: 26.11.2018. pon. 16:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Navija Odlično!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 02:00.