<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Traubek II
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 28, 29, 30  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 21.10.2018. ned. 13:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok svima, iskoristio sam jučerašnju sunčanu subotu za još jedno u nizu dalekih putovanja Traubekom. Ovaj puta nije bilo jako daleko ali dovoljno daleko za preći 143 km sasvim novim predjelima kojima sigurno nebih nikada prošao da nije Traubeka i želje za testiranjem i veselja nakon uspješnog povratka kući.

Dakle krenuo sam prije podne negdje oko 10 sati put Velike Gorice i Siska. To je prošlo glatko i negdje iza 11 sati nakon 55 km došao sam u Sisak na punionicu kod tržnice. Pokušao sam se spojiti koristeći aplikaciju Plugsurfing koju sam inače par dana prije uspješno testirao na punionici kod HAK-a u Utrinama, no Eurokodova punionica u Sisku ne šljivi Plugsurfing i stalno baca Failed, unknown reason. Pokušavao sam sve kombinacije uključenog prekidača, isključenog prekidača i/ili utikača ali rezultata nije bilo. Sada sam opet u gabuli jer nemogu ni natrag niti naprijed pa sam nazvao Marina i Sašu ali niti oni nisu uspjeli ništa postići tako da je zaključak bio: nešto ne valja sa punionicom. Nazvao sam i broj koji je naveden na punionici za prijavu kvara ali nitko se ne javlja. I sada mi jedino preostaje negdje užicati malo struje kako bih mogao dalje. To sam vrlo brzo uspio u obližnjem skladištu gdje mi je čovjek dao utičnicu. Prikopčao sam se i sat i pol prošetao gradom došavši do rijeke Kupe koja je gotovo presušila a onaj brod kafić Biokovo je legao na dno. Nakon stavljenih oko 3 kwh u akumulatore krenuo sam dalje put Ivanić Grada na bučijadu. Izabrao sam već prije na Google mapsu najkraći put koji je vodio preko Strelečkog, Tišine Kaptolske, Zirčice, Martinske Vesi, Dubovčaka, Topolja, te Posavskih brega u Ivanić Grad. Do jučer naravno nisam niti čuo za ta mjesta a ruta je stvarno zanimljiva i slikopisna kroz odransko polje. Cesta nije najboljeg stanja a dio ceste ide čak i po nasipu tako da sam se osjećao kao na vlakiću smrti. Usput sam vidio na ruti i dvije skele preko Save pa sam kod one u Dubovčaku malo zastao i promatrao kako to ide. Skela je inače još ekološkija od Traubeka jer za pogon koristi tok rijeke a kormilom se regulira smjer kretanja. To je bilo jako zanimljivo za gledati. Isto tako je bio i zanimljiv novi viseći most preko Save u Martinskoj Vesi koji je uski sa samo jednom voznom trakom i biciklističkom stazom a promet se regulira semaforima na svakom kraju mosta. Nisam imao pojma da tako nešto kod nas postoji a i okolni krajolik uz Savu je prekrasan. Dođe mi da na gumenjak stavim električni vanbrodski motor i spustim se Savom od Zagreba do Siska, to bi tek bila avantura Smile . (motorić bi trebao za povratak)

Stigavši u Ivanić Grad negdje oko 15:30 uvidio sam veliku gužvu i blokirane ceste prema punionici te sam pitao zaštitarku kod jedne barikade mogu li doći do punionice i prikopčati se. Ona mi kaže neka pitam direktoricu turističke zajednice u zgradi malo dalje. Ostavim Traubeka na barikadi i krenem tražiti direktoricu ali nje u zgradi nema. Prošećem se do punionice a kad tamo organizatori podigli šator oko punionice i postavili štandove ispred nje. Jao, sad sam opet u problemu i vratim se do barikade a zaštitarka vidi da se direktorica vratila u zgradu pa me opet uputi kod nje. I na kraju smo ipak našli rješenje kablom kroz njen prozor od ureda. Inače je na bučijadi bilo super, dobro se jede, pije a i na pozornici je bila muzika. I tako nakon punjenja sam krenuo doma gdje sam preko Dugog Sela i Sesveta stigao oko 21 sat. Znači putovanje od 143 km je ovaj puta trajalo samo 11 sati. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy

PostPostano: 21.10.2018. ned. 15:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Poznata mi je ta cesta i most i dolina Odre...stvarno je krajolik malo izvan svega, jako opuštajuće. Osim onog ležečeg policajca gdje sam skoro ostavio amortizere (usred sela od 5 kuća uletio s 50km/h)...ne viđa se često! Dobar đir si izabrao palac palac palac
[Vrh]
BB

PostPostano: 23.10.2018. uto. 22:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman...
nikad tu nisam bio i sumnjam da ću...
ali kad čitam tvoje pisanije, imam osjećaj kao da sam sve to vidio svojim očima i disao pokraj rijeke palac
[Vrh]
Roman

PostPostano: 25.10.2018. čet. 18:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo i danas dalekog putovanja od cca 110 km u Donju Stubicu i natrag. Krenuo sam oko 9:30 preko Jankomira, Podsuseda, Susedgrada prema West Gate-u i to je prošlo dobro te sam se nakon 29 km vožnje prikopčao u Westu. Nakon oko 2 sata krenuo sam dalje u Donju Stubicu. Po zagorskoj magistrali jurio sam 70 km/h pa sam mislio hoću li doći ali došao sam bez problema u Donju Stubicu i isprobao punionicu u njoj. Zanimljivo je da ta punionica nije nigdje na kartama označena a ipak postoji i za nju sam saznao slučajno kada sam prije bio sa društvom u Stubici. Punionica je bez problema prihvatila T-comovu karticu ali menekeš nije davao struju punjaču pa sam probao na šuko i to je proradilo od prve. Malo sam se šetao i razmišljao zašto nemekeš neda struju. Prvo sam pomislio da je zato što je okretna utičnica na punionici a one se teže uštekavaju i mislio sam da nisam uspio gurnuti do kraja ali na displeju je ipak pisalo da je punjenje počelo. Onda mi je sinula jedna stvar - kako ja imam rađeni menekeš kabel sa tri šuka na drugoj strani svaki na jednoj fazi pomislio sam možda je menekeš spojen samo na jednu fazu pa sam otkopčao šuko sa punionice i ponovno prikopčao menekeš s time da sam isprobao sve tri faze i vidi čuda na jednoj fazi je punjač u autu proradio.

Sada neznam kako bi se ponašali na tome tvornički auti kao npr zoe, da li bi ih samo jedna faza na menekešu smetala ili bi to progrmili i punili sa 3,6 kw. Otišao sam nešto pojesti i prošetati te se našao sa poznanikom koji tamo isto ima Trabanta. Doduše benzinskog ali... Nakon par sati punjenja Traubek je bio full pun i mogao sam krenuti dalje. Zanimljivo je da je punionica rekla da sam uzeo samo 2155 Wh struje a od West Gatea do Stubice sam prešao 24 km što bi značilo da je prosječna potrošnja bila samo 8,979 Kwh/100 km. Da li je to moguće ili tu netko laže. Confused

No, bilo kako bilo vratio sam se doma oko 17:30 što bi značilo da je ovo daleko putovanje od 110 km trajalo samo 8 sati. Smile
[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.10.2018. čet. 19:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Sada neznam kako bi se ponašali na tome tvornički auti kao npr zoe, da li bi ih samo jedna faza na menekešu smetala ili bi to progrmili i punili sa 3,6 kw.

Zoe moze puniti na tri i na jednoj fazi, ovisno koliko struje moze povuci pa cucla od 2kW na dalje.

Roman je napisao/la:
Zanimljivo je da je punionica rekla da sam uzeo samo 2155 Wh struje a od West Gatea do Stubice sam prešao 24 km što bi značilo da je prosječna potrošnja bila samo 8,979 Kwh/100 km. Da li je to moguće ili tu netko laže. Confused

Mali, lagani auto koji ne vozi brzo - moze biti, zasto ne.
[Vrh]
elteh

PostPostano: 3.11.2018. sub. 21:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

sjajno. puno korisnih informacija. ako moze jedno pitanje. da li je traubek 2 dobio litium ili je ostao na olovu?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 4.11.2018. ned. 13:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Traubek 2 je na litiju već par godina, samo je na početku bio na olovu ali ubrzo sam ga "skinuo" sa olova i navukao na litij. Smile
[Vrh]
elteh

PostPostano: 4.11.2018. ned. 15:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

citam forum vec mesec dana. Ima jako puno materijala, pa mi je mozda promaklo. da li je potrosnja
motora u skladu sa "Optimal discharge current" ili ne
[Vrh]
elteh

PostPostano: 4.11.2018. ned. 15:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

resio sam da preradim svoj auto u EV. posle svih borbi sa benzinom, plinom, svecicama,
razvodnim kapama, kablovima...... Iskustva ljudi sa ovog foruma su od velike pomoci.
Dok prikupljam sredstva, pravim plan na koji cu nacin da izvedem projekat. Otvoricu temu
na forumu i svi ce te biti dobrodosli
[Vrh]
Roman

PostPostano: 4.11.2018. ned. 17:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čuj, potrošnja je isto kao i kod benzinaca, što više stiščeš gas to više troši a ujedno na veću potrošnju utječe i uzbrdica a naravno i brzina vožnje. Tako npr gledao sam video o range testu Hyundai Kone gdje je Kona vožena po kružnoj stazi brzinom od 40 km/h i prešla je jednim punjenjem 830 km a budući da ima 64 kwh bateriju znači da je potrošnja bila 7,71 kwh/100 km. Inače u normalnoj vožnji je prosječna potrošnja oko 13,7 kwh/100 km. Ja sam Traubekom zabilježio u jednoj vožnji prosječnju potrošnju od 8,7 kwh/100 km. Znači sve ovisi o uvjetima na cesti, nozi na gasu i brzini vožnje.

Što se tiče prerade kod nas se prerada jednostavno više ne isplati jer ima povoljnih tvorničkih električnih auti starije generacije za oko 2000 EUR-a koji su bez akumulatora. Tada ne treba ništa posebno izmišljati osim kako smjestiti neke litijeve akumulatore u njega spojiti i voziti. To su npr Citroen Saxo, Berlingo, Fiat Seicento, Fiat Panda i sl. Ne znam kako je kod vas sa uvozom auta ali kod nas to ide bez problema. Ako se nemože uvesti onda prerada ima smisla.
[Vrh]
elteh

PostPostano: 4.11.2018. ned. 19:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

nema problema sa uvozom el. automobila. i slazem se da je to jeftinije. hteo bih da to uradim sam, sto se kaze za svoju dusu.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 11.11.2018. ned. 19:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj vikend također zanimljivo daleko putovanje u Kutinu i natrag. No za razliku od prijašnjih ovo putovanje je bilo dvodnevno. Naime uzeo sam aranžman za proslavu martinja u Kutini koji je uključivao i noćenje sa doručkom. Sa mnom je ovaj puta bila i jedna osoba koja je inicirala to putovanje te pristala da na put krenemo Traubekom. Very Happy

Dakle, krenuli smo negdje oko 10 sati pa preko slavonske avenije kod IKEA-e se zapetljali do Sesvetskog Kraljevca pa dalje preko Dugog sela i Božjakovine skrenuli na cestu prema Ivanić Gradu gdje smo bez usputnih punjenja stigli za samo sat i petnaest minuta te se prikopčali na punionicu i punili Traubeka oko dva i pol sata. Kada sam vidio da smo uspjeli uzeti iz mreže za to vrijeme 4.7 kwh struje odlučio sam krenuti dalje prema Kutini. Put je išao preko Cagineca, u Graberju Ivanečkom je trebalo skrenuti desno da nebi završio u Bjelovaru, zatim preko Križa, Novoseleca, Vidrenjaka, Donje Vlahiničke stigli smo u Popovaču gdje je trebalo ići lijevo preko Volodera, Gornje Gračenice i Repušnice u Kutinu. Tamo smo stigli oko 15 sati te se prijavili u hotel i odmorili. Traubeka sam navečer prikopčao na punionicu gdje je ostao cijelu noć i ujutro je bio pun puncat i dobro izbalansiran. Brojčanik na brzinomjeru je pokazao pređenih točno 100 km i to u roku od samo pet sati. Shocked

Večera i zabava na martinjskoj noći je bila odlična i tamo su nas lijepo smjestili najeli i napojili tako da smo mogli bez brige otići spati. Danas smo nakon doručka i lagane šetnje gradom krenuli u podne doma istom rutom sa punjenjem u Ivanić Gradu i sretno stigli doma oko 17 sati što znači da je i povratak trajao pet sati. To govori da smo prešli put od 200 km za samo 10 sati. Sjetite se da je moje najdulje daleko putovanje u Kprivnicu od 207 km trajalo 15 sati. Zato je ovo za mene veliki napredak. Statističari bi rekli da je prosječna brzina bila 20 km/h ali naravno da to nije točno jer smo se "ganjali" i do 60 km/h i sretno stigli doma. Smile
[Vrh]
eltico

PostPostano: 12.11.2018. pon. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim ja da če se Roman odvažiti i do mora palac
[Vrh]
Roman

PostPostano: 13.11.2018. uto. 10:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno da hoću, samo kada se za to steknu uvjeti tj kada se pokrpa elektro rupa između Duge Rese i Rijeke i evo mene na moru. Smile Znam da se može užicati struja u recimo Zdihovu, pa Delnicama ali to nije to. A i treba mi par dana godišnjeg za izvesti tu avanturu. Nadam se uskoro. Smile
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.11.2018. uto. 13:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
Vidim ja da �e se Roman odva�iti i do mora palac

Treba mjesec dana godisnjeg da bi bio dva tjedna na moru - plus po tjedan dana za odlazak i povratak. Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 28, 29, 30  Sljedeća
Stranica 29 / 30.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.