<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Upali mi paneli. Što dalje?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nixa

PostPostano: 18.9.2018. uto. 16:28    Naslov: Upali mi paneli. Što dalje? Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima! Još jednom!

Da ne okolišam, imam mogučnost dobiti 2 panela po 260W gratis. Pa me zanima, kako dimenzionirati ostatak sustava?

Moj plan je na solarno prebaciti plinski kotao i "male" potrošače. Tv, nekoliko led žarulja, možda frižider... Naravno, uz mogučnost prebacivanja na mrežu u slučaju da solarni nema kapaciteta.

Išao bih na 24V, no nisam baš fasciniran sa izborom invertera.
Također, nemam duma ni kolko Ah akumulatora staviti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Mrax

PostPostano: 18.9.2018. uto. 17:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ti mali potrošači su mali ovisno koliko ih koristiš.
Probaj napraviti projekciju dnevnog korištenja.
Tv može biti i veći potrošač....
Zamrzivač.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grana

PostPostano: 18.9.2018. uto. 21:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

A uvijek možes i prodati solare
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 19.9.2018. sri. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da nema smisla imati tako mali sustav za bilo sto osim rasvjete. Veliki trosak a isplativost nikad. Razmisljaj da mozes kasnije dodati jos barem 2 istovjetna panela pa tako podignut na 1kwh. To ce ti ljeti dati cca 4-5Kwh dnevno, a zimi 1-2kwh ovisno o vremenu. Baterije uzmi life ako ikako mozes, kapaciteta onliko koliko paneli mogu prikupiti na maksimumu dnevno ili dnevno pola toga ako imas na sto trosit preko dana pa da ti cca 1-2kwh ostane za preko noci.
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 19.9.2018. sri. 12:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja imam dva takva panela (od ukupno 6) vezana u seriju, prikopčana na ovakav invertor https://www.ebay.co.uk/itm/PV-SOLAR-HYBRID-INVERTER-2400W-3000VA-DC24V-PURE-SINE-WAVE-CHARGE-REGULATOR-70A-/302882852522?hash=item4685398eaa
Dvije baterije u seriji nedefiniranog kapaciteta na izdisaju.
Pola kuće sam odvojio na taj sistem i to pogoni bez problema do 22 sata, kad se prebacuje na jeftinu struju iz mreže.
Od trošila imam 4 rasvjetna mjesta, frižider, 2 TV-a (CRT 72 cm), radio i kompjuter.
Ostatak kuće je na HEP-u sa većim trošilima i tu su 4 panela sa on grid inverterom.
U ovih 5 mjeseci sam jeftine struje potrošio malo manje nego obično, a skupe samo 6kWh.
Za sad zadovoljan.

Tak da, po mom iskustvu, isplatilo bi ti se nabaviti taj ili takav invertor i neka 2 akumulatora.
[Vrh]
fran777

PostPostano: 20.9.2018. čet. 11:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

nakon dugog prevrtanja po svim stranicama foruma, skupljajući informacije sa raznih strana (dobavljači, hepovci, obični smrtnici), odluka je pala:

1. 4 ploče 145w/12v
2. Sole UNI 1000, hibridni pretvarač sa regulatorom i punjačem
3. baterije Power safe 12v170fs 170ah komada 2

Ploče imam, tako da ne moram kupovati.

Pretvarač + baterije 4.300 kn.

Električar mora prespojiti 3-4 osigurača i staviti ih da se napajaju preko SOLE.

Ako sam dobro shvatio: Na taj način uvijek imam električnu energiju! SOLE 100 upravlja sa svime time uz pravilne postavke ....

Da li sam sad sve dobro shvatio ili ima još nešto što bih trebao znati? ili ima neki drugi prijedlog?!
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 21.9.2018. pet. 10:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim da nitko ne trza, pa ću ja probati, makar sam u tome početnik ...

Ja sam za istu cijenu kupio inverter 2,4 kW
Baterije su mi grdo sumnjive ... nekak prejeftine, ako usporediš iste te kod drugih selera.
Kad bi mogao ispitati im kapacitet, bio bi sigurniji.
[Vrh]
Nixa

PostPostano: 3.10.2018. sri. 10:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
Ti mali potrošači su mali ovisno koliko ih koristiš.
Probaj napraviti projekciju dnevnog korištenja.
Tv može biti i veći potrošač....
Zamrzivač.

Imam mrežni switch, mrežni disk, router, accesspoint i 2xRPI3 kojo rade 0-24. Ukupno oko 50W. No, osnovno zašto bi stavljao panele je zbog grijanja.
Prošlu zimu su zbog radova isključili struju na oko 4 sata i u kuči je bilo tolko hladno da sam klince morao voziti dedi i baki.

Ako bi uspio tjerati male potrošače, to bi bio samo plus jer, gledano kroz cojeli mjesec, potroše puno struje.
Televizor i frižider... ako ide, super, ako ne, nikom ništa.

Gledano cijenovno, imam nešto sitno BTC za potrošiti koje sam zaradio bez nešto truda tako da bi taj sustav mene koštao samo mog vremena za ugradnju. Eventualno nešto doplate ako mi sfali.

Osim tv-a i frižidera, sitni potrošači rade na 5, 9 i 12v i za to ne trebam inverter. Dovoljan ne DC/DC. A za kotao, tj. pumpe imam negdje zakopan jedan stariji UPS od 300w.

U planu je dograđivanje sustava, i izvesti odvojene akumulatore za pumpe.
K tome bi dodao automatsko prebacivanje s mreže na solarno (i obrnuto), ukoliko solarni sustav (ne)podnese opterečenje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
dak0001

PostPostano: 3.10.2018. sri. 13:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nixa"]
Mrax je napisao/la:
Osim tv-a i frižidera, sitni potrošači rade na 5, 9 i 12v i za to ne trebam inverter. Dovoljan ne DC/DC. A za kotao, tj. pumpe imam negdje zakopan jedan stariji UPS od 300w.

U planu je dograđivanje sustava, i izvesti odvojene akumulatore za pumpe.
K tome bi dodao automatsko prebacivanje s mreže na solarno (i obrnuto), ukoliko solarni sustav (ne)podnese opterečenje.

Do prije 6 mjeseci sam i ja nekaj razmišljao o takvom kemijanju sa UPS-om. Čak imam jedan spreman za takvo što, ali sam odustao.
Gore linkani inverter mi radi u UPS modu, pa čim nestane struje iz baterija, prebaci na HEP.
Toliko brzo da komp ni ne osjeti.
A može se podesiti i da preko noći po jeftinoj tarifi puni akumulatore. To je moj kolega prošlu zimu radio.
Spustio je mjesečnu ratu sa 350 na 150 kn. Iza svakog obračuna mu dođu po tri puta u kontrolu brojila. lol
[Vrh]
sarakuzza

PostPostano: 3.10.2018. sri. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:

Do prije 6 mjeseci sam i ja nekaj razmišljao o takvom kemijanju sa UPS-om. Čak imam jedan spreman za takvo što, ali sam odustao.
Gore linkani inverter mi radi u UPS modu, pa čim nestane struje iz baterija, prebaci na HEP.
Toliko brzo da komp ni ne osjeti.
A može se podesiti i da preko noći po jeftinoj tarifi puni akumulatore. To je moj kolega prošlu zimu radio.
Spustio je mjesečnu ratu sa 350 na 150 kn. Iza svakog obračuna mu dođu po tri puta u kontrolu brojila. lol

Što bi se dogodilo u slučaju da uđu u kontrolu potrošača tj ispitivanja kućne mreže? Smije li imati takav switch sustav
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 3.10.2018. sri. 15:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za off grid ne trebaš nikakve dozvole. I ne mogu ti nikaj.
Oni su samo došli vidit jel su blombe na mjestu, i jel brojilo radi, da slučajno ne krade struju.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.