<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Molim praktičnu pomoć oko nabave baterija
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mrax

PostPostano: 10.9.2018. pon. 11:13    Naslov: Molim praktičnu pomoć oko nabave baterija Citirajte i odgovorite

Da li mi može netko pomoći oko izračuna za nabavu 400Ah 48V za Off grid.
Pošto je kuća krenula u završnu fazu, tj. radi se krovište. Vrata i prozori su stigli, a odmah će se krenuti sa postavljanjem podnih i zidnih obloga. Trebao bih pripremiti nabavu baterija.
Po izračunu za prosinac i sijećanj, potrebno mi je oko 400Ah baterija.

Vidim da su nestali oni po 100 Ah iz ponude na forumu pa koju mi opciju preporučate.

Naravno da su ekonomski aspekti bitni ali što bi me moglo poslužiti barem 7-8 godina?

I drugo pitanje je koliko su kamionski lošiji ako se prazne do 50%, uz pravilno održavanje napunjenosti ćelija destiliranom vodom. Koliko mogu očekivati da potraju?

3. Ako bi bolji akomulator dozvolio duboko pražnjenje od barem 70%, koliko bi mogao trajati pošto bi njih onda bilo dosta 300Ah ?

Ekonomski bih raspolagao sa cca 7000 kn u gotovini.
Za sve više od toga, morao bih na rate.

Koja je ponuda osim Solarno.hr i da li se u te baterije mogu pouzdati ,
te postoji li preko granice isplativa opcija.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mmuscet

PostPostano: 10.9.2018. pon. 12:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probaj nazvati Grom d.o.o.
[Vrh]
jbozur

PostPostano: 10.9.2018. pon. 16:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.favori.hr/baterije/
Gotovina
Kartice...... ma sve moze
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dmeter

PostPostano: 11.9.2018. uto. 00:11    Naslov: Re: Molim praktičnu pomoć oko nabave baterija Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
Da li mi može netko pomoći oko izračuna za nabavu 400Ah 48V za Off grid.
Pošto je kuća krenula u završnu fazu, tj. radi se krovište. Vrata i prozori su stigli, a odmah će se krenuti sa postavljanjem podnih i zidnih obloga. Trebao bih pripremiti nabavu baterija.
Po izračunu za prosinac i sijećanj, potrebno mi je oko 400Ah baterija.

Vidim da su nestali oni po 100 Ah iz ponude na forumu pa koju mi opciju preporučate.

Naravno da su ekonomski aspekti bitni ali što bi me moglo poslužiti barem 7-8 godina?

I drugo pitanje je koliko su kamionski lošiji ako se prazne do 50%, uz pravilno održavanje napunjenosti ćelija destiliranom vodom. Koliko mogu očekivati da potraju?

3. Ako bi bolji akomulator dozvolio duboko pražnjenje od barem 70%, koliko bi mogao trajati pošto bi njih onda bilo dosta 300Ah ?

Ekonomski bih raspolagao sa cca 7000 kn u gotovini.
Za sve više od toga, morao bih na rate.

Koja je ponuda osim Solarno.hr i da li se u te baterije mogu pouzdati ,
te postoji li preko granice isplativa opcija.

https://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP200AHA-LiFeYPO4-3-2V-200Ah-WIDE.html?cur=1
[Vrh]
Hrc1

PostPostano: 4.11.2018. ned. 15:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Trebao bih pomoć oko izračuna kapaciteta i odabira baterija. Trebaju mi baterije koje bi pogonile navodnjavanje, dubinsku pumpu, da imaju autonomiju 6h bez punjenja. Do sada sam prvo imao olovo (trajali 2 godine), pa sada gel ( polovni, trajao 2 godine) i bojim se da ih temperatura preko ljeta dotuče, naime akumulatori stoje u metalnom kontejneru gdje preko ljeta bude i po 40 stupnjeva. Htio bih sada staviti LifePo ali vidim da se na kraju niste dogovorili da li se mogu dobro punit, praznit...

Sustav je na 24V, inverter Axpert KS 3k ( http://mvv.hr/web_shop/product_info.php?cPath=396_423_399&products_id=2366), 6 panela po 250W. Pumpa je po spec 550w, ali na inverteru piše da sve skupa vuče i 920w, koliko je to realno, gubici...

https://postimg.cc/crJD1kMy

https://postimg.cc/8ffjtSgg
[/img]
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 4.11.2018. ned. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hrc1 je napisao/la:
Pozdrav!

Trebao bih pomoć oko izračuna kapaciteta i odabira baterija. Trebaju mi baterije koje bi pogonile navodnjavanje, dubinsku pumpu, da imaju autonomiju 6h bez punjenja. Do sada sam prvo imao olovo (trajali 2 godine), pa sada gel ( polovni, trajao 2 godine) i bojim se da ih temperatura preko ljeta dotuče, naime akumulatori stoje u metalnom kontejneru gdje preko ljeta bude i po 40 stupnjeva. Htio bih sada staviti LifePo ali vidim da se na kraju niste dogovorili da li se mogu dobro punit, praznit...

Sustav je na 24V, inverter Axpert KS 3k ( http://mvv.hr/web_shop/product_info.php?cPath=396_423_399&products_id=2366), 6 panela po 250W. Pumpa je po spec 550w, ali na inverteru piše da sve skupa vuče i 920w, koliko je to realno, gubici...

[/img]

ja ti idem na LiFeYPO4 jer su jeftinije od bilo kojih olovnih na duži rok,a isto visoka temperatura mi na brodu uništava AGM ali malo duže traju od tebe.

imam nešto polovnih AGM ako želiš trajale bi ti 1-2 godine mislim u tim uslovima.
ova pumpa ti ne troši ni tih 0,55 kw sve zavisi od tlaka po iskustvu večinom radi oko 350-400W
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 4.11.2018. ned. 18:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hrc1 je napisao/la:
Pozdrav!

[/img]

koliko ti je dužine kabel, dubina pumpe itd.
[Vrh]
Hrc1

PostPostano: 4.11.2018. ned. 20:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koje AGM imaš?

Pumpa je na 3m dubine, onda tjera kroz filter i 50m fi50 ( do elektromagnetskih ventila) pa dalje par sekcija do 70m fi 40. Jedna sekcija ide i 140m fi50 i u brdo na visinu kakvih 20m. Onda jos svaka sekcija ima par redova laterala fi20 ukupne dužine 700m.
Kabela ima sigurno 8m.

Prošli sustav je bio olovo 4x250Ah na 48V, to je bilo dosta za 6h po noći. Zanima me koliko Ah trebam sada na 24V i da ne praznim akumulatore do kraja, neka bude bude pražnjenje do cca 50% pa da potraju koju godinu duže.
[Vrh]
zega

PostPostano: 5.11.2018. pon. 03:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ukopajte baterije u kutiju u zemlji, i gore stavite izolirani poklopac (sa stiroporom), jer temperatura svemu skrati radni vijek...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
dmeter

PostPostano: 5.11.2018. pon. 09:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hrc1 je napisao/la:
Koje AGM imaš?

Pumpa je na 3m dubine, onda tjera kroz filter i 50m fi50 ( do elektromagnetskih ventila) pa dalje par sekcija do 70m fi 40. Jedna sekcija ide i 140m fi50 i u brdo na visinu kakvih 20m. Onda jos svaka sekcija ima par redova laterala fi20 ukupne dužine 700m.
Kabela ima sigurno 8m.

Prošli sustav je bio olovo 4x250Ah na 48V, to je bilo dosta za 6h po noći. Zanima me koliko Ah trebam sada na 24V i da ne praznim akumulatore do kraja, neka bude bude pražnjenje do cca 50% pa da potraju koju godinu duže.

Zašto po noči zaljevaš,ko te je to naučija.Zamisli tebe da ti neko po noči poljeva noge vodom. To je vočnjak vjerovatno to se triba zaljevati od zore + 1 sat. i tako po največpj žegi do 10-11 sati i od 36 sata popodne do 6 sati.

Dubina 3 metra je u redu voda nije prehladna,inače talijani i to pumpaju u otvorena jezerca da se voda temperira na okolinu.
Da neko zaljeva po noči nikad nisam čuja. korjenje po noči ne radi izmjene iona,neko minimalno da ali ful procesi proradi kad dovoljna količina μmol energije iz sunca udari u list biljke. Naravno svaka biljka je drugaćija.

Prouči koji doktorski rad za tvoju kulturu Italija-španija na prvom mjestu
[Vrh]
Hrc1

PostPostano: 5.11.2018. pon. 17:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Ukopajte baterije u kutiju u zemlji, i gore stavite izolirani poklopac (sa stiroporom), jer temperatura svemu skrati radni vijek...

Razmišljao sam da ukopam, ali nisam znao kakvu bi kutiju napravio, koliko duboko stavio... Pa to onda opet znači da su akumulatori vani, takoreć na dohvat ruke svakome, a ovako su ipak pod lokotom u kontejneru i imam alarm... makar mogu senzor i na kutiju stavit.. Prvenstveno nisam znao u kakvu kutiju bi stavio a da ne promoči i ne bude prevelika vlaga.

Zalijevao bi pred jutro pa do kakvih 8h, puno su manji gubici vode tj. nema toliko isparavanja, manji je šok za korijen zbog temp. vode, često navodnjavanje (voda) smeta dok radiš u voćnjaku. Za jezerca moraš imat dozvole, mjesta, i održavat vodu čistom.

Koliko Ah na 24V bi mi trebalo za 6 sati autonomije? Da li bi onda mogao stavit LifePO preko ovog invertera/regulatora?
[Vrh]
grujo

PostPostano: 5.11.2018. pon. 20:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Hrc1 je napisao/la:
Koje AGM imaš?

Kabela ima sigurno 8m.

Zašto po noči zaljevaš,ko te je to naučija.Zamisli tebe da ti neko po noči poljeva noge vodom. To je vočnjak vjerovatno to se triba zaljevati od zore + 1 sat. i tako po največpj žegi do 10-11 sati i od 36 sata popodne do 6 sati.

Dubina 3 metra je u redu voda nije prehladna,inače talijani i to pumpaju u otvorena jezerca da se voda temperira na okolinu.
Da neko zaljeva po noči nikad nisam čuja. korjenje po noči ne radi izmjene iona,neko minimalno da ali ful procesi proradi kad dovoljna količina μmol energije iz sunca udari u list biljke. Naravno svaka biljka je drugaćija.

Prouči koji doktorski rad za tvoju kulturu Italija-španija na prvom mjestu

Pa ja sam zaljevao jagode po noci i najbolje rezultate sam imao tako , ujutro kad zalijem voda ne stigne da ode u dubinu i da se vlaga rasiri na kompletnu zemlju ispod folije samo bude mokar dio oko sistema kap po kap , inace ako imas crnu foliju i kada je vani +30 za 24 sata ti ispari 1 litra vode na 1 metar kvadratni , ako je + 34 vani tada ti je to skoro 2 litre vode , pa sad uzmi dali vredi zaljevati po noci , naravno da korjen ne radi ( u stvari korjen radi stalno ali nema fotosinteze ) ali je zato zemlja povukla vlagu a nije oslo bogu pod oblake .
[Vrh]
BB

PostPostano: 6.11.2018. uto. 23:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

A da ti napraviš gravitaciju kao akumulator? Pumpa direkt na solarne panele i čuvaš vodu u nekoj cisterni (da ima pada prema voćnjaku) i nekim vremenskim relejom otvaraš ventil otvaraš kad hoćeš (treba ti samo malo struje za otvaranje ventila)...
[Vrh]
Hrc1

PostPostano: 6.11.2018. uto. 23:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pumpa bi morala pumpat 150m na brdo, moram napravit akumulaciju 25m3 vode, iskopat, napravit bočne stijene pošto je na brdu, kupit geomembranu, stavljat u akumulaciju neka sredstva da se ne rade alge i pazit da ne pada smeće i lišće, ishodit lokacijsku dozvolu... A šta kada bude ljeto kao ovo da su visoke temperature a oblačno non stop, kako će paneli napunit akumulaciju, nikako. Sve sam provrtio u glavi milion puta, ova kombinacija koju imam radi odlično već 5 godina samo šta su akumulatori dali svoje i sada treba nove.

Jel mi može netko prema specifikacijama iznad izračunat koliko Ah trebam ?

Prvotno sam imao olovo 4x250Ah na 48V i radilo je, bio je drugi regulator i inverter. Sada mi treba kapacitet za ovaj gore inverter i na akumulatore na 24V, te da se aku prazne do cca 50%.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 7.11.2018. sri. 19:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

900W pumpa , sto znaci da trebas bar 1000Wh za jedan sat rada , ako zelis da ti radi 6 sati + 50% rezerve onda trebas znaci 6000 Wh + 3000Wh rezerve , ukupno 9000Wh .
Ako koristis olovne akumulatore 110 Ah , tada u jednom imas 110Ah x 12V = 1320 Wh energije .

Posto ti trebas 9000 Wh onda ide 9000 / 1320 = 6,818 Akumulatora , odnosno 7 komada od 110Ah .
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.