<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Problem s dometom, kineski el skuter
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni motocikli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grana

PostPostano: 28.7.2018. sub. 14:35    Naslov: Problem s dometom, kineski el skuter Citirajte i odgovorite

Pozdrav kolege!
Prijatelj mi ima kineski el skuter, ne piše nigdje koji je model ni marka, biće je predhodni vlasnik skinuo naljepnice. Ugl neki je mali sa 10 cola felgama, ovako nesto slično:

Tvornički je imao 4 akumulatora 33Ah, zamjenio sam mu ih sa LiIon baterijom koju sam napravio od panasonic 18650 pf ćelija u konfiguraciji 13s8p. Skuter je lakši malo preko 40kg, dosta je startniji, ide malo bolje i po pravcu al mi se prijatelj sada tuži da je domet oko 20km, s tim da nakon cca 15km mu snaga opada lagano.
Po meni bi taj skuter morao imati dosta bolji domet s ovom baterijom, da li je moguće da kontroler ima neki progresivni LVC jer je originalno skuter bio s olovnim baterijama, tj da m lagano limitira struju kako opada napon?

Zanima me ima li netko sličnih iskustava, svakako ću pregledati napon i da li su ćelije balansirane i to kad ga vidim, također ću mu reći da isprazni prije bateriju pa ću onda pogledati koliki je napon baterije.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jbozur

PostPostano: 28.7.2018. sub. 15:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Domet je relativno ok za takvu bateriju.
Provjeriti punjac, bms.......
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 28.7.2018. sub. 15:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nešto ovdje definitivno ne valja...
Vjerojatno baterija, punjač ili BMS...
Definitivno bi domet trebao bit' veći.
[Vrh]
jbozur

PostPostano: 28.7.2018. sub. 17:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Nešto ovdje definitivno ne valja...
Vjerojatno baterija, punjač ili BMS...
Definitivno bi domet trebao bit' veći.

Nema pedale. Trosi vise. Punjac je garant od olovnih baterija pa ne napuni Li bateriju na 100%
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 29.7.2018. ned. 07:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Punjač za 48V olovo bi morao dati van minimalno 54.56V, što je dovoljno za 13S bateriju...
Bit će prije problem s baterijom ili BMSom; valjalo bi prvo provjeriti bateriju, tj. nakon punjenja izmjerit pojedinačno ćelije...
[Vrh]
Grana

PostPostano: 29.7.2018. ned. 09:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Punjac sam prilemio tj prilagodio napon novoj bateriji, stavio sam mu display i tipku di bira oće li polovično (4.05 po ćeliji) ili full punjenje (4.2v po ćeliji)...prikaziva mu struju, napon i odprilike postotak punjenja...5A je punjač

Skuter se jako lagano kotrlja po cesti, i sa olovnim baterijama je imao preko 40km domet kada su bile nove...sa 23Ah litija i 41kg manje bi morao imati preko 20km kako god...kontroler je 50A, meni je 40A na 14s6p istim ćelijama na ponici, krajnja brzina nam je li-la al poni pregazi 50km s jednim punjenjem ko dobar dan...a ne pedaliram nikako...

BMS je deligreen dg13s80A, nije ni bio jeftin valjda vrijedi sta...
Kontroler na skuteru je A48150P3-ZM13...poslje ćemo na kavu pa ću izmjeriti napone na bateriji
[Vrh]
BB

PostPostano: 29.7.2018. ned. 14:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

a da li je prijatelj možda zadovoljan boljim ubrzanjem pa češće ga "naganja", i da nije povećao težinu u međuvremenu... To je ono sa subjetkivne strane
a sa objektivne, koje baterije i gdje si došao do njih? da li odgovaraju specifikacijama onome što piše na njima? znam da je ranije bilo nekih prevara na tu temu gdje manju bateriju zapakuju u veće kućište...
[Vrh]
Grana

PostPostano: 29.7.2018. ned. 16:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Original su Panasonic ćelije i sam sam je vario, siguran sam da su oke varovi i da nista nije oštećeno...sad sam u kolege rekao mi je da kad ušteka punjač u "prazan" skuter tj nakon 20-ak km mu piše oko 50% na punjaču čim priključi punjač
[Vrh]
Cose

PostPostano: 29.7.2018. ned. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grana je napisao/la:
Original su Panasonic ćelije i sam sam je vario, siguran sam da su oke varovi i da nista nije oštećeno...sad sam u kolege rekao mi je da kad ušteka punjač u "prazan" skuter tj nakon 20-ak km mu piše oko 50% na punjaču čim priključi punjač

Mozda kontroler u skuteru po naponu misli da je prazan pa zato gasi voznju?
Koliki je napon baterija kada skuter stane jer misli da je baterija prazna?
[Vrh]
Grana

PostPostano: 30.7.2018. pon. 14:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Mozda kontroler u skuteru po naponu misli da je prazan pa zato gasi voznju?

To i ja sumnjam...nisam mjerio napon tada, samo kad je baterija puna da vidim puni li punjač do vrha i radi sve super, kad isprazni opet bateriju pogledat ću napon
[Vrh]
Pero

PostPostano: 30.7.2018. pon. 19:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

To će biti to:
Za olovne baterije je LVC 43.2V, dakle, kad napon baterije padne ispod toga kontroler odbija više prazniti bateriju...

43.2V/13 = 3.32V, LiIon baterija nije iskorištena niti 40%, valjalo bi je prazniti do 3V po ćeliji, iako neki preporučuju i do 2.7V...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 5.8.2018. ned. 11:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
To će biti to:
Za olovne baterije je LVC 43.2V, dakle, kad napon baterije padne ispod toga kontroler odbija više prazniti bateriju...

43.2V/13 = 3.32V, LiIon baterija nije iskorištena niti 40%, valjalo bi je prazniti do 3V po ćeliji, iako neki preporučuju i do 2.7V...

To je pod uvjetom da olovo cijedi do kraja - ako gasi na 11.5V po akumulatoru (46V), to je preko 3.5V po celiji.
[Vrh]
Grana

PostPostano: 17.8.2018. pet. 20:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
To će biti to:

To je to, samo me bunilo jer se meni na biciklu kontroler i ugasi i ne radi dok ne izgasim i dam kontakt ponovno, a vamo samo limitira struju.
Bateriju sam prosirio na 14S tako sam dobio par volti i sada kontroler limitira kada napon padne na 3.1 po paraleli...al po računu mi potrošnja ispada negdi oko 35wh/km, jel to malo previše?
Vlasnik mi se kune da je sa olovom dok je bilo novo po 40km bez problema prelazio a imao je 4 baterije po 33Ah i 40kg više na skuteru, jel moguće da je nešto u defektu možda?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 18.8.2018. sub. 12:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grana je napisao/la:
Pero je napisao/la:
To će biti to:

To je to, samo me bunilo jer se meni na biciklu kontroler i ugasi i ne radi dok ne izgasim i dam kontakt ponovno, a vamo samo limitira struju.
Bateriju sam prosirio na 14S tako sam dobio par volti i sada kontroler limitira kada napon padne na 3.1 po paraleli...al po računu mi potrošnja ispada negdi oko 35wh/km, jel to malo previše?
Vlasnik mi se kune da je sa olovom dok je bilo novo po 40km bez problema prelazio a imao je 4 baterije po 33Ah i 40kg više na skuteru, jel moguće da je nešto u defektu možda?

Bicikl pri stalnoj brzini 40-45km/h trosi oko 15Wh/km, skuter je dosta tezi i ne mozes mu pedalama pomoci kod ubrzanja tako da mi sveukupna potrosnja 35Wh/km izgleda korektno.

Rekao si 14S8P Panasonic baterije (pretpostavljam 2900mAh) - to znaci da je na raspolaganju oko 1200Wh energije i da uz takvu potrosnju moze prijeci malo preko 30km.

Stvarnu potrosnju (i kapacitet baterija) se moze izmjeriti jedino pomocu Cycle Analyst ili slicnog instrumenta (npr. onaj Turnigy), pa se tu moze skuziti eventualni defekt (npr. ako se baterije ne napune do kraja iz nekog razloga ili ako cijela baterija ili neka celija/paralela ima manji kapacitet).

Ako treba veci domet onda ce se uz dodatak jos 2-3 baterije u paralelu dobiti doseg oko 40km - a mozda ne bi bilo lose jos malo predimenzionirati pa da se baterije ne prazne do kraja, te da ima rezervu kapaciteta kada zahladi.
[Vrh]
Grana

PostPostano: 18.8.2018. sub. 15:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

I meni 35wh/km se ne cini previše, al skuter je navodno išao 30km bez gubitka snage sa olovom pa bi se još 15km navukao al sve bi sporiji bio...e to me buni...po tome bi mu potrošnja trebala biti 20-25wh/km...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni motocikli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.