<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Klima napajana fotočelijama
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 20.7.2018. pet. 05:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vlado, na tu sam klimu mislija kad sam prvi put odgovorio...
Jest' da je skupa, ali kad se jednom montira, nema više zafrkancije s time.
Jedino održavanje je povremeno čišćenje panela i standardno godišnje održavanje klime, tj. dezinfekcija nutarnje jedinice (radi hlađenja se kondenzira voda pa treba to sterilizirati)...

1000$ uopće nije puno za takvu klimu.

Zgodno je da ona smanjuje snagu hlađenja pri slabijem suncu, ali tada i ne treba tolika snaga hlađenja... Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 20.7.2018. pet. 05:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inverter klima ne trosi toliko puno kako se cini i takodjer modulira snagu, i ja bi to radije napravio sa odvojenim inverterom, tona klima u hr na ponudi su efikasni inverteri i rade odlicno cak i jeftinije verzije (GREE)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
debeli

PostPostano: 20.7.2018. pet. 10:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Netko voli stare, netko plave.... Sve je dostupno, pa neka si svatko izabere najbolje za sebe.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Daddy_o7

PostPostano: 21.7.2018. sub. 18:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

dak0001 je napisao/la:
Ja sam nabavio ovaj inverter
https://www.ebay.co.uk/itm/3000VA-2400W-DC24V-Inversor-h%C3%ADbrido-solar-onda-pura-con-regulador-70A-y-cargador/302714706646?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
I sa dva panela 260W i dva akumulatora 100Ah u seriji napajam bez brige frižider, škrinju i komp.
Ostala 4 panela su mi na on-gridu, a kako sam brojilo odvrtio unazad preko 80 kWh skuplje struje, morat ću im zamijeniti uloge, jer neću stići potrošiti te kilovatsate do slijedećeg očitanja.
Tak da mislim da bi ti takvo nešto trebalo funkcionirati.

Jeli to znači da se ovaj inverter može tako podesiti da kad paneli proizvode više struje nego li je potrošnja da on ide u baterije umjesto u mrežu? Tj. da ništa ne šalje u mrežu čak i kada su baterije do kraja pune?
A moje drugo pitanje je da li se može namjestiti da po noći prvo povlaći struju iz baterija a kada se one isprazne do sigurne razine da uzima iz mreže?
Zahvaljujem Wink
[Vrh]
Pero

PostPostano: 22.7.2018. ned. 01:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy, za to su ti najbolji PIP inverteri/punjači...

Npr moj PIP 4048 (zaboravija sam sufix), radi i kao UPS, tj. dok u bateriji ima dovoljno, inverter napaja kuću, kada se preko noći isprazni baterija, prijeđe u bypass, tj. napajaš kuću iz mreže.
Preko dana se koriste paneli za napajanje kuće, a višak energije ide s panela u bateriju.
Za njega sad slažem LiFe bateriju 16S/160Ah, ali ću vjerojatno dodati joj i Headwayice 16S10P pa bih onda imao 260Ah.
Jedino kod panela radim drugačije, tj. ne mislim ih direktno spojiti na kontroler, već preko dc/dc pretvarača, tj. po jedan pretvarač za svaki panel...
Ovo potonje zbog sjena, okružen sam neboderima...

Kako inverter nije grid tied, nema potrebe za ikakvom registracijom jer je generatorski sistem u potpunosti odvojen od mreže te ne može doći do povrata energije u mrežu. Cool
[Vrh]
Pranja

PostPostano: 22.7.2018. ned. 14:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Debeli, jesi siguran da tih 3kW nije "snaga hladenja" a ne potrosnja?

Jer klime bas i ne trose toliko. Ja npr. imam 3,5kW klimu koja trosi 1kW. A to je cak i puno (prijenosna je, ove s vanjskom jedinicom trose manje).
[Vrh]
debeli

PostPostano: 22.7.2018. ned. 16:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pranja je napisao/la:

Jer klime bas i ne trose toliko. Ja npr. imam 3,5kW klimu koja trosi 1kW. A to je cak i puno (prijenosna je, ove s vanjskom jedinicom trose manje).

Potrošnja DC klime je cca 300-400 W.

3KW je snaga hlađenja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mmuscet

PostPostano: 22.7.2018. ned. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Pranja je napisao/la:

3KW je snaga hlađenja.

Potrošnja ovisi o temperaturi, što je veca razlika i snaga je veća.
Imam 2 klime u vikendici, jedna je panasonic 2,5 Kw a druga je fuji isto 2,5 kw obe inverterske sa dc motorima.
U početku rada kad je razlika tem najveca potrosnja se krece i jednoj i dugoj oko 1 Kw, a kad se razlika smanji onda izmedu 100-450 w.
Na razliku tem. mislim namjestenu na klimi i u sobi.
[Vrh]
zega

PostPostano: 23.7.2018. pon. 03:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

mmuscet je napisao/la:

Imam 2 klime u vikendici, jedna je panasonic 2,5 Kw a druga je fuji isto 2,5 kw obe inverterske sa dc motorima.
U početku rada kad je razlika tem najveca potrosnja se krece i jednoj i dugoj oko 1 Kw, a kad se razlika smanji onda izmedu 100-450 w.

Nisam imao priliku izmjeriti konkretne inverter klime, mozda u buducnosti ali ocekivao sam ovakve brojke, mozda ne nisko cak do 150W, ali to su odlicne brojke i otprilike brojke koje sam ocekivao, potvrda je odlicna...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 23.7.2018. pon. 11:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Pranja je napisao/la:

Potro�nja DC klime je cca 300-400 W.

3KW je snaga hla�enja.

300-400W mozes ocekivati kada klima odrzava postignutu temperaturu - kada radi punom snagom onda je blize 1kW.

Znaci da moras staviti 1000W panela da bi mogla raditi punom snagom, i da onda kasnije imas pola snage panela neiskoristeno ako klima trosi samo 300-400W.

Zato sam rekao da bi radije isao na obicnu AC klimu + inverter jer tako onda koristis punu energiju sunca - naravno, pod pretpostavkom da ces solarnu struju koristiti za jos nesto osim klime.

Ako bi solar koristio samo za klimu, onda je upitna isplativost - 6000kn za panele + nekih 10.000kn za DC klimu u usporedbi sa 4000kn za inverter klimu = 12.000kn razlike. Ako klima trosi 3kWh dnevno (namjerno sam prenapuhao brojke) to je vise od 10 godina svakodnevnog rada.
[Vrh]
BB

PostPostano: 23.7.2018. pon. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

mmuscet je napisao/la:
debeli je napisao/la:
Pranja je napisao/la:

3KW je snaga hlađenja.

jedno s drugim ne ide... bar jedno nije istina
[Vrh]
Pero

PostPostano: 23.7.2018. pon. 20:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:

Ča će inverter DC motorima???
trlja oci
[Vrh]
Pero

PostPostano: 23.7.2018. pon. 20:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Klima predviđena za direktno napajanje sa panela je kompletno drugačije koncipirana i ne treba joj baterija.
Kao prvo, volumen za plin je nekoliko puta veći pa višak energije sprema u ukapljivanje plina, kojeg lako pomalo ispušta na isparivač za hlađenje prema potrebi.

Kompresor kao kompresor, sve ča je ispod 1kW snage je dječja igračka, nije to za neku normalnu klimu.

Usput, potrošnja klime ovisi itekako o razlici temperatura na ukapljivaču i isparivaču, ne o razlici postavljene i aktualne temperature.

Primjerice, ako je vani 40 stupnjeva, a u stanu držiš nekih 20tak stupnjeva, zbog razlike tih temperatura neće niti jedna klima dati više od 2.5 puta od potrošene energije. Bit će prije i manje od 1.5, naročito kod onih jeftinijih...

Ne valja brkati kope i špade, solarna klima se itekako razlikuje od konvencionalne...

Na kraju, nisam nikad čuja za klimu koja ima DC motore...
[Vrh]
dfranc

PostPostano: 1.8.2018. sri. 07:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što je na kraju nabavljeno?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.