<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Razna pitanja početnika
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 30, 31, 32  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 30.9.2017. sub. 21:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj motor je prevelik za fiću, zaboravi na njega, i potraži onaj od 5kw, kakav su svi koristili. Treba ti barem 1200, idealno 1500 članaka tipa panasonic PF, taj đir (srednja snaga i srednji kapacitet).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Eustahije

PostPostano: 10.11.2017. pet. 09:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

Planiram preradu stare omege pa prije bilo kakve kupnje slažem popis materijala ili po naški BOM.
Za ključne stvari (motor, baterije, kontroler) nemam previše dvojbi, međutim imam osjećaj da ću potrošiti hrpu vremena i novca na traženje ostalog popratnog materijala. Forum je zbilja odličan izvor informacija što se toga tiče, međutim te informacije su dosta razbacane i po temama i vremenski (optimalne stvari prije 5 god možda nisu danas više in).

Zamolio bi ekipu koja je uspješno atestirala svoja vozila da popiše taj popratni materijal (što, gdje, cijena, dobavljač).
Takve stvari se obično previde, a na kraju oduzme dosta resursa.
Pokušati ću pobrojati otprilike stvari na koje mislim, naravno slobodno nadopunite.

Ovo dolje se odnosi na dio instalacije snage dakle >200A 150-200V
1. Vodiči snage, bužiri, stopice, kleme, kanalice.
2. Spojne kutije, osigurači (tipovi osigurača), kućišta osigurača
3. Kontaktori, Kill Switch
4. Konektori (npr za odvajanje battery packa)

Popratna elektronika
1. Punjač
2. DC/DC
3. BMS
4. Ostalo, npr razni pokazivači stanja napunjenosti baterije, motora i sl.

Željezo (koji su automobili dobri donori za te stvari)
1. Pumpa hidraulike 12V (servo volana)
2. Vakuum pumpa 12V (kočnica)
3. Webasto / Dobar PTC grijač

Jasno mi je da se nabava hrpe ovih stvari svodi na traženje dobre prilike po ebayu, otpadima, od frenda frend zna i sl, ali eto, barem da znamo mi početnici koje su trenutno aktualne stvari i gdje početi.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.11.2017. pet. 13:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Ovo dolje se odnosi na dio instalacije snage dakle >200A 150-200V
1. Vodiči snage, bužiri, stopice, kleme, kanalice.
2. Spojne kutije, osigurači (tipovi osigurača), kućišta osigurača
3. Kontaktori, Kill Switch
4. Konektori (npr za odvajanje battery packa)

1. Kabel 25-35mm2 - Elka kablovi
2. ANL osigurac - direktno na baterijama (umjesto jedne spojnice)
3. Ovisi sto nadjes za napon/struju + gljiva u seriji sa napajanjem kontaktora
4. Anderson (ako bas moras konektor) - kod mene su fiksno spojene na saraf

Eustahije je napisao/la:
Popratna elektronika
1. Punjač
2. DC/DC
3. BMS
4. Ostalo, npr razni pokazivači stanja napunjenosti baterije, motora i sl.

1. Dosta nas koristi Cubijeva rjesenja
2. Obicno Meanwell napajanje 220V/12V odgovarajuce snage (barem 60A)
3. Ovisi sto zelis/trebas - od 60kn/celija pa na dalje
4. Cycle analyst za baterije ili sam slozis nesto u tom stilu

Eustahije je napisao/la:
Željezo (koji su automobili dobri donori za te stvari)
1. Pumpa hidraulike 12V (servo volana)
2. Vakuum pumpa 12V (kočnica)
3. Webasto / Dobar PTC grijač

1. ?
2. Ona iz jacih VW/Audi benzinaca
3. Webasto iz Mazde 6 + Webasto 1533 sat za upravljanje
[Vrh]
zega

PostPostano: 12.11.2017. ned. 17:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vezano uz vakuum pumpu, eto nedavno sam kupio Touarega (nikad nisam imao fauve niti sam fan, ali bila je dobra prilika)...
Ima vakuum pumpu i evo link na zanimljiv tekst o toj pumpi koji koristi dosta Audi/VW vozila (dobra nabavljivost), to je rotary vane pump to znaci da moze postici dobar vakuum, relativno je tiha (jedva ju cujem iz kabine) i dobro radi po hladnom vremenu.

http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_257.pdf

Evo i jeftinije membranske alternative takodjer sam radio sa tim pumpama postizu odlican vakuum, nisu glasne ako se na ispuhu napravi mali auspuh ili natakne komadic crijeva, samo imati na umu da membrane po hladnom vremenu ne vole bas savijanje sva sreca pa se brzo ugriju, ali trajnost je upitna!

https://www.ebay.com/itm/DC12V-3-7W-PML5331-NF10-DC-vacuum-pump-Corrosion-resistant-Water-pump-motor/132318046800?hash=item1ecec52a50:g:zqUAAOSw91NTt6FG

https://www.ebay.com/itm/DC-12V-Mini-Vacuum-Pump-Negative-Pressure-Suction-Pump-12L-min-120kpa-With-Holde/122514115029?hash=item1c866909d5:g:Tr0AAOSwZlZaCARb

https://www.ebay.com/itm/DC-12V-80kpa-Mini-Vacuum-Air-Pump-Negative-Pressure-Suction-Micro-pump-5L-min-4W/172968348523?hash=item2845b78b6b:g:wVUAAOSwWHBaAaC3
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 12.11.2017. ned. 18:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Vezano uz vakuum pumpu, eto nedavno sam kupio Touarega (nikad nisam imao fauve niti sam fan, ali bila je dobra prilika)...
Ima vakuum pumpu i evo link na zanimljiv tekst o toj pumpi koji koristi dosta Audi/VW vozila (dobra nabavljivost), to je rotary vane pump to znaci da moze postici dobar vakuum, relativno je tiha (jedva ju cujem iz kabine) i dobro radi po hladnom vremenu.

http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_257.pdf

To je ta koju imam u Puntu. Wink
[Vrh]
isracek

PostPostano: 14.7.2018. sub. 22:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav svim forumašima i svima koji čitaju ovaj izvrstan forum.
Zovem se Ivica i pratim forum već nekoliko godina i evo došlo je vrijeme da i ja polako krenem u preradu.
Pošto su ovdje pitanja početnika, imam nekoliko pitanja pa ako netko želi neka odgovori.

1.Oko izbora auta želja mi je Suzuki jimny zato što je povišen radi lakšeg ulaska u njega i radi terena uz rijeku Dravu. Dali ne smeta to što je pogon 4x4? Težine je tu negdje oko tone.
2. Pošto bi to bilo neko dugoRočnije rješenje išao bi na neki novi motor bldc 10 kw 48/72v i novi kontroler. baterije bi bile lifepo4 180ah za početak na 48v.

3. Pitanje za gospodina Romana, pošto on vozi Traubeka na 48v, dali bi to bilo dovoljno za brzinu do 80km i domet do 50-60 km?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima
[Vrh]
Roman

PostPostano: 15.7.2018. ned. 12:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

isracek je napisao/la:
Pozdrav svim forumašima i svima koji čitaju ovaj izvrstan forum.
Zovem se Ivica i pratim forum već nekoliko godina i evo došlo je vrijeme da i ja polako krenem u preradu.
Pošto su ovdje pitanja početnika, imam nekoliko pitanja pa ako netko želi neka odgovori.

1.Oko izbora auta želja mi je Suzuki jimny zato što je povišen radi lakšeg ulaska u njega i radi terena uz rijeku Dravu. Dali ne smeta to što je pogon 4x4? Težine je tu negdje oko tone.
2. Pošto bi to bilo neko dugoRočnije rješenje išao bi na neki novi motor bldc 10 kw 48/72v i novi kontroler. baterije bi bile lifepo4 180ah za početak na 48v.

3. Pitanje za gospodina Romana, pošto on vozi Traubeka na 48v, dali bi to bilo dovoljno za brzinu do 80km i domet do 50-60 km?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima

Ja ću probati odgovoriti kako najbolje znam i umijem poučen isustvom;

1. Ne smeta što je pogon 4x4 no bilo bi bolje malo jači motor jer na tom pogonu ima dosta gubitaka snage u prijenosima. Također treba misliti na to gdje i kako smjestiti akumulatore. Budući da je i sam auto povišen ako se akumulatori nemogu smjestiti niže cijelo će težište biti povišeno a to onda utječe na stabilnost vožnje.

2. Ako je to dugoročnije rješenje onda bi ga trebalo napraviti što bolje. To znači što jači motor jer od viška snage glava ne boli a nemora se sva snaga uvijek koristiti pa je i vožnja ekonomična. Ako misliš na golden motor i kontroler oni su pravili dosta problema prerađivačima i sa puno manjim i lakđim autima. Stoga treba uzeti za trajno rješenje neki jači i kvalitetniji bldc motor i kontroler a to je onda financijski dosta zahtjevno. Napon od 48 V je po mojem mišljenju premali jer tvornički auti imaju napon 400 V. Ja se sada vozim na 96 V u Traubeku i na 185 V u Citriću tako da bih preporučio najmanje 96 V jer su tada struje u amperima manje i trebaju tanji pogonski kablovi ali treba i više akumulatora spojenih u seriju. Ako bi išao na 95 V treba ti 30 čelija a ako bi bile 180 Ah onda ti je to 96 V x 180 Ah = 17,28 kwh struje u baterijama što bi ti omogućilo domet od minimalno 120 km normalne vožnje.

3. Brzina ne ovisi toliko o naponu već o broju okretaja elektromotora na zadanom naponu. Recimo moj Rade u Traubeku ima na 72 V 2200 o/min pa sam digao napon na 96 V čime sam dobio oko 3000 o/min što onda tjera Traubeka 80 km/h jer Traubek je u originalu sa dvotaktnim motorom išao maksimalno 100 km/h pri 4000 o/min motora. Tako da trebaš za određenu brzinu paziti na to.
[Vrh]
isracek

PostPostano: 15.7.2018. ned. 22:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav
Zahvaljujem se na brzom odgovoru gospodinu Romanu. Mislim da ću morati odustati od toga auta jer su osim ovoga i bezobrazno skupi,
pa je možda bolje uložiti u bolji motor i baterije. Držat ću se "normalnih" auta.
Da mislio sam na golden motor ali ču potražiti bolji a i napon će biti najmanje 72 v.
Hvala
[Vrh]
robertino1985

PostPostano: 29.8.2018. sri. 13:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Poštovani

pozdrav svih forumašima, novi sam tu te se zanimam za pravljenje e vozila

pošto znamo da tesla pa i rimac mogu doći do 500-1000 km u jednim punjenjem, kakvo je stanje s baterijama koje bih sam kupio, i drugo pitanje, da li težina utječe na potrošnju (ovisi koji auto od 1 do 2.5 tone),

planiram kupiti neku staru kramu Smile iz 70. tih / 80-tih godina (sve je otvoreno od juga, RR, bentleya do audija, pa i teretnjaka, sve ovisi šta nađem povoljno i zanimljivo, i da netko drugi nema)

zahvaljujem na odgovoru.
hvala
[Vrh]
Cose

PostPostano: 29.8.2018. sri. 14:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

robertino1985 je napisao/la:
Po�tovani

pozdrav svih foruma�ima, novi sam tu te se zanimam za pravljenje e vozila

po�to znamo da tesla pa i rimac mogu do�i do 500-1000 km u jednim punjenjem, kakvo je stanje s baterijama koje bih sam kupio, i drugo pitanje, da li te�ina utje�e na potro�nju (ovisi koji auto od 1 do 2.5 tone),

planiram kupiti neku staru kramu Smile iz 70. tih / 80-tih godina (sve je otvoreno od juga, RR, bentleya do audija, pa i teretnjaka, sve ovisi �ta na�em povoljno i zanimljivo, i da netko drugi nema)

zahvaljujem na odgovoru.
hvala

Bok! Wink

tezina ima i nema veze sa potrosnjom - za odrzavanje brzine po ravnom je dosta mali utjecaj tezine (manje od 10%), dok prilikom ubrzanja i penjanja veca tezina znaci vecu potrosnju. I obratno - prilikom spustanja i kocenja ce tezi auto vise vratiti u baterije.

Isto tako racunaj da je Rijeka puno zahtjevniji teren od ravnih gradova, pa je i potrosnja veca.

Za domet od 500km trebas jaaaaako puno skupih baterija koje nisu ni previse lagane, pa ce radi toga biti i veca potrosnja, radi cega ti treba jos vise baterija, itd. itd.

Bitno je sto tocnije definirati koje su zapravo tvoje potrebe, pa onda vidjeti sto i kako dalje - mozda ispadne da se samogradnja uopce ne isplati, pa onda gledas prema tvornickim autima na struju.
[Vrh]
robertino1985

PostPostano: 29.8.2018. sri. 15:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Bok! Wink

tezina ima i nema veze sa potrosnjom - za odrzavanje brzine po ravnom je dosta mali utjecaj tezine (manje od 10%), dok prilikom ubrzanja i penjanja veca tezina znaci vecu potrosnju. I obratno - prilikom spustanja i kocenja ce tezi auto vise vratiti u baterije.

Isto tako racunaj da je Rijeka puno zahtjevniji teren od ravnih gradova, pa je i potrosnja veca.

Za domet od 500km trebas jaaaaako puno skupih baterija koje nisu ni previse lagane, pa ce radi toga biti i veca potrosnja, radi cega ti treba jos vise baterija, itd. itd.

Bitno je sto tocnije definirati koje su zapravo tvoje potrebe, pa onda vidjeti sto i kako dalje - mozda ispadne da se samogradnja uopce ne isplati, pa onda gledas prema tvornickim autima na struju.

hvala na odgovoru, da trenutno sam u Rijeci, ali sve razmišljam da odem u ravnicu, npr. slavoniju Smile
recimo gledao sam neke luksuzne aute (na mobile.de) tipa Land Rover, Jaguar, Jeep, te njemačko sveto trojstvo koji su preko 1 tone teški, (za cca 1-2K eura), tako da u tom smjeru idem, što luksuzniji auto za što manje para Very Happy

Gledam ove vaše prerade skoro svi imaju po 100km autonomiju što mi je malo, tako da bih volio imati malo veću barem do 500km
[Vrh]
Cose

PostPostano: 29.8.2018. sri. 15:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na odgovoru, da trenutno sam u Rijeci, ali sve razmi�ljam da odem u ravnicu, npr. slavoniju Smile
recimo gledao sam neke luksuzne aute (na mobile.de) tipa Land Rover, Jaguar, Jeep, te njema�ko sveto trojstvo koji su preko 1 tone te�ki, (za cca 1-2K eura), tako da u tom smjeru idem, �to luksuzniji auto za �to manje para Very Happy

Gledam ove va�e prerade skoro svi imaju po 100km autonomiju �to mi je malo, tako da bih volio imati malo ve�u barem do 500km

Svi ti veliki auti koji su jeftini za kupiti kostaju bogatstvo kod uvoza.

Svatko bi volio imati veci doseg s jednim punjenjem, samo prvo dobro upoznaj problematiku da vidis sto zapravo znaci tih 500km i da li ti je to uopce prihvatljivo (financijski, te po tezini i volumenu baterija).
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 29.8.2018. sri. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledam ove vaše prerade skoro svi imaju po 100km autonomiju što mi je malo, tako da bih volio imati malo veću barem do 500km

Ja u Puntu imam 24 baterije CALB180, koje imaju kapacitet 13~14 kWh .
Po Rijeci mi je domet cca 80km, a kad krenem magistralom prema jugu oko 110 km bez štednje na gasu. (60~90km/h).
Znači da trošim po Rijeci 170W/km, a na magistrali 125 W/km
Težina Baterija je je 24×5,8 kg =139,2kg. Zapremina baterija bez kutije u koju su smještene je 277,5mm×180mm×71mm=3,55 l×24=85 litara.

Znači da bi meni za 500 km po Rijeci trebalo 85kWh, a na magistrali 62,5kWh energije,to je 157 odnosno 116 komada baterija CALB180.
Težina baterija bi bila 911 odnosno 673kg, a zapremina 557 odnosno 412 litara
Ova povećana težina bi izazvalo potrebu za još većom energijom i još više baterija.

Kako je to rješeno kod Tvorničkih vozila?
-Koriste baterije sa većom gustonom energije, koje su skuplje, pa imaju manju težinu i zapreminu.
-Bareije su smještene u podu vozila, ispod zadnjeg sica i u srednjoj konzoli vozila pa, dobiju bolju stabilnost i ne diraju korisni prostor u vozilu.
Takav smještaj baterija u samogradnji je nemoguće napraviti.

To je moja računica za 500km dometa. Brojke su malo zaokružene ali ne odstupaju puno.
[Vrh]
robertino1985

PostPostano: 29.8.2018. sri. 16:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
hvala na odgovoru, da trenutno sam u Rijeci, ali sve razmi�ljam da odem u ravnicu, npr. slavoniju Smile
recimo gledao sam neke luksuzne aute (na mobile.de) tipa Land Rover, Jaguar, Jeep, te njema�ko sveto trojstvo koji su preko 1 tone te�ki, (za cca 1-2K eura), tako da u tom smjeru idem, �to luksuzniji auto za �to manje para Very Happy

Gledam ove va�e prerade skoro svi imaju po 100km autonomiju �to mi je malo, tako da bih volio imati malo ve�u barem do 500km

Svatko bi volio imati veci doseg s jednim punjenjem, samo prvo dobro upoznaj problematiku da vidis sto zapravo znaci tih 500km i da li ti je to uopce prihvatljivo (financijski, te po tezini i volumenu baterija).

palac istina,
a uvoz bez motora? onda bi išlo kao staro željezo
[Vrh]
Cose

PostPostano: 29.8.2018. sri. 16:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

palac istina,
a uvoz bez motora? onda bi i�lo kao staro �eljezo

Ne znam kako bi to islo - ako ima neka fora, onda bi zanimljiva bila recimo Mazda RX8 koje su vani ful jeftine sa krepanim motorima.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 30, 31, 32  Sljedeća
Stranica 31 / 32.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.