<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Klima za grijanje (i hladjenje) kamene kuce

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 21.5.2018. pon. 15:30    Naslov: Klima za grijanje (i hladjenje) kamene kuce Citirajte i odgovorite

Stara kamena kuca u zaledju Sibenika - zidovi 75cm kamena, gore novi krov sa cca. 25cm kamene vune. Unutarnje dimenzije 4x6m, na 2.65m je otvorena galerija sa sljemenom visine 2m - oko 90m3 sve skupa.

Htio bi staviti klimu koja bi po ljeti sluzila za hladjenje, a ostatak godine za grijanje kuce kada se dodje na vikend. U kuci ce biti i pec na drva, ali ovo sa klimom je zanimljivo kao varijanta koja se moze udaljeno upaliti dan prije da nas doceka ugodna temperatura.

Po mojoj racunici za to bi uobicajena klima 3.5kW bila preslaba i trebalo bi staviti barem 5kW, a s obzirom na potrebu grijanja gledam prema boljim modelima koji dobro rade i kada vani temperatura padne u minus.

Sto jos treba uzeti u obzir osim uobicajeno preporucenih Fujitsu klima?

Vidim da se u tom kontekstu spominje i Mitsubishi, a nove Daikin klime spominju multi-stage kompresore sa R32 plinom koje obecaju jos vecu efikasnost.

Sve ideje i prijedlozi su dobro dosli...

Hvala!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dc74

PostPostano: 22.5.2018. uto. 10:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iz mog primjera ti mogu reći da je puno veći problem gdje smjestiti unutarnju jedinicu (na kojoj visini). a da služi za grijanje i hlađenje.
Ja sam 2003 na vikendici na Viru montirao klimu Daewoo 3,5 kW (bez invertera) i to tako da su vanjska i unutarnja jedinica bile spojene direktno jedna na drugu (samo rupa u zidu za cijevi). Unutarnja jedinica je bila na visini oko 4m od poda, za vrijeme ljeta je doljni dio vikendice bio super ohlađen, dok je prostor galerije bilo nemoguće ohladiti. Zimi je bilo obrnuto, prostor galerije je bio ugrijan, dok je dolje bilo hladno. Imao sam ideju da osjetnik temperature iz unutarnje jedinice izvučem izvan uređaja i da ga mogu seliti po visini gore dolje, ali to nisam napravio prvo zbog garancije, a kasnije su se stvari promijenile, pa se vikendica koristila samo ljeti i to uglavnom samo donji dio pa nisam ništa kemijao. Prošle godine se vanjska jedinica tog klima uređaja doslovce raspala od hrđe i kompresor je ostao visiti na cijevima.
Pred mjesec dana sam postavio novu klimu Maxon 3,2 kW inverter, ali sam unutarnju jedinicu podigao maksimalno u sam špic krova, tako da će sada hladiti kompletnu vikendicu, a za grijanje se ne planira koristiti.
Inače sam vidio da po vikendicama na moru dosta često ugrađuju podno grijanje na struju.
Što se tiče soli mislim da Tošiba ima neke modele koji su napravljeni od aluminija i sve ostalo specijalno zaštićeno od hrđe, ali je cijena meni bila prevelika.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gec

PostPostano: 22.5.2018. uto. 20:46    Naslov: Re: Klima za grijanje (i hladjenje) kamene kuce Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Sve ideje i prijedlozi su dobro dosli...

Hvala!
Kvalitetan inverter od 3,5 kw je dovoljan, izolacija je dobra, nadam se da je i stolarija ok. Pošto će se koristiti povremeno ipak bi bilo pametnije ići na 5 kw da se brže postignu uvjeti jer u zimi treba ugrijati tu masu kamenih zidova. Ne opterećuj se previše markom jer je to više manje sve isto. Meni je frend koji ugrađuje klime nabavio Quadro inverter 5 kw za 3500 kn., kaže da su unutra sve ok dijelovi.
Ovo što DC piše je školski primjer katastrofalne izolacije, kod dobre izolacije nema velike razlike u temperaturi po visini. Kčeri sam radio tavanski stan sa galerijom, visinska razlika je 5,5 m i razlika u temperaturi je bila po visini 2 stupnja a vani je bilo -13 stupnjeva. Cijeli prostor od ukupno 130 kvadrata sam ugrijao na 20 stupnjeva sa samo dva radijatora od 200x60 cm. Izolacija i kvalitetna stolarija i griješ i hladiš za kikiriki.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 23.5.2018. sri. 05:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da kod invertera sa strane dizajna, nemas brige jer on modulira snagu, jedina briga ti je financijska, tj ako ti je 5Kw inverter preskup, onda sve pada u vodu, kupujes 3.6KW, ali 5Kw model moze raditi i sa 20% nazivne snage neki i manje tako da nemas frke da ce "biti prejaka"...

DC74 tvoje rijesenje je da probas okrenuti smijer puhanja ljeti/zimi da probbas forsirano zavrtiti zrak u sobi, malo bolje rijesenje je stropni ventilator koji bi izmjesao slojeve zraka, svi mi sa kucama sa galerijom i kosim krovovima patimo od istog problema (imam galeriju i dva kosa krova u istom prostoru, izgleda odlicno ali za hladjenje je koma)...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 23.5.2018. sri. 10:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako nista ne ide bez frendova, tako sam i ja dobio solidnu ponudu za Daikin FTX-J3/GV 5kW (inverter, grije do vanjske temp -18, profi line, sto cuda) - 4.8k kn + PDV (6k kn sve skupa).

S obzirom da nam je bitno dobro grijanje po zimi ne bi riskirao radi ustede od 1k kn, a sto se snage tice za taj prostor bi 3.5kW bila taman knap, tako da sa 5kW dobijamo brze grijanje ili hladjenje i to da klima nece dugo raditi na punoj snazi.

@Zega, razmisljam bas o stropnom ventilatoru za mijesanje zraka - po ljeti da ohladi galeriju a po zimi da zagrije dolje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dc74

PostPostano: 23.5.2018. sri. 23:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

5 kW - 100% ćeš biti zadovoljan palac
U mom slučaju stropni ventiator je ugrađen zajedno s lusterom prije klime, ali kad se on uključi samo je pogoršavao stvar jer se klima prije isključivala, a u prijelaznim razdobljima je bio samo on uključen i efekt je bio bolji od uključene klime. Nisam to spominjao prvi put jer zvuči nevjerojatno, ali tako je to bilo u stvarnosti, ja sam ispočetka mislio da je to neki tip "placebo" efekta, ali sam se više puta uvjerio da je tako, ali nemam za to logično objašnjenje. Uz inverter se to vjerojatno neće događati.
Kao što je Gec napisao izolacije kao da nema.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.