<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Webasto i kutija za baterije

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Eustahije

PostPostano: 16.4.2018. pon. 10:11    Naslov: Webasto i kutija za baterije Citirajte i odgovorite

Pozdrav.

Prerađujem Omegu B i stigao sam do faze grijanja, kutija za baterije, priključka za punjenje.

Inicijalno sam mislio grijanje kemijat s nekim PTC grijačem zraka ili sličnim rješenjima, ali kako to nosi sa sobom raskopavanje armature i opasnost od paljevine nekako sam odustao. U međuvremenu sam dobio benzinski Webasto kakav se i inače ugrađivao u takve omege.

Pitanje je, prolazi li Webasto na atestu ako je spojen na originalan tank benzina i koristi originalne lajtunge. Također imam instalacijski manual konkretno za ugradnju u Omegu B na kojem su označene sve pozicije i način spajanja elektrike webasta sa postojećom automatskom klimom.

Ovo znači da ostavljam tank s priključnom za punjenje benzina, a električni priključak sam mislio prebaciti dolje na odbojnik na kojemu već postoji rupa nekada korištena za punjenje plina. Pretpostavljam da ovo nije problem ako se sve izvede u nekoj IP67 izvedbi.

Posljednja stvar koja me muči je kutije za baterije.
Odlučio sam je smjestiti u gepek odmah za sjedala gdje je nekada bila boca za plin. U kutiju ide 5 tesla modula. Problem je u tome što sam negdje pročitao da kutija mora biti s provjetravanjem ako je u gepeku.
Da li je to tako iako se koriste baterije koje nisu olovne. Za olovne mi je jasno da postoji opasnost od plinova (vodik pri punjenju i sl).

Ima li netko iskustva s takvom montažom kutije i atestiranjem. Ako ipak treba kutija koja ima ventilaciju, pretpostavljam da je to jednostavno zadihtana kutija koja ima negdje neku cijev izvedenu izvan prostora kabine (slično instalaciji plinske boce)?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 16.4.2018. pon. 12:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam da li ste nesto promijenilo od prije 4 godine - na Puntu sam morao izvesti ventilaciju za LiFePo4 (iako zapravo ne treba jer nije olovo), tako da je ova prozirna kutija sjela oko baterija, a na obje strane sam kroz pod izbusio odzracnike kao za plinsku instalaciju:

[Vrh]
Willys

PostPostano: 16.4.2018. pon. 19:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče webasto mislim da nebi trebalo biti problema. Napravi sve uredno i pobrini se da auspuh završava negdje pod autom da ne vuče plinove u kabinu i to je to. Vezano za priključak za punjenje pitaj u CVH da nebi imao problema oko toga, a svi znamo da se struja i voda ne vole baš-govorim iz iskustva jer kad vani kiša lije nije baš zgodno negdje po braniku tražiti utičnicu. Confused
Ventilaciju za baterije stavi kao ventilaciju za plin - škoditi ne može...nikad ne znaš što može biti s baterijama.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Eustahije

PostPostano: 17.4.2018. uto. 10:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem na odgovorima.

Što se tiče baterija, imam originalne rupe za provjetravanje plina pa ću njih i iskoristiti. U kutiji sa baterijama će biti i osigurači i releji, ako osigurač krepa, barem neće smrditi po kabini Smile

Za priključak punjača, mislim da ću morati u neki dobar Elektromaterijal i isprobavati kombinacije.
Sa stajališta atesta, čini mi se lakše igrati s priključkom struje nego išta mijenjati sa gorivom.

Cose, odlična slika kutije Smile
Ima toliko dobrih informacija na forumu unazad par godina, međutim 90% slika je nedostupno bez obzira koji hosting koristili. Šteta.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 17.4.2018. uto. 13:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Što se tiče baterija, imam originalne rupe za provjetravanje plina pa ću njih i iskoristiti. U kutiji sa baterijama će biti i osigurači i releji, ako osigurač krepa, barem neće smrditi po kabini

Nemoj, i litijske baterije ispuštaju nešto vodika...
Osigurač ne smije biti u istoj kutiji s baterijama, bez obzira na provjetravanje; mislim da će ti i CVH isto prigovoriti pri atestu.
Usput, kakav to osigurač misliš ugraditi (koji smrdi kad izgori Rolling Eyes)?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 17.4.2018. uto. 13:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Cose, odli�na slika kutije Smile
Ima toliko dobrih informacija na forumu unazad par godina, me�utim 90% slika je nedostupno bez obzira koji hosting koristili. �teta.

To je na zalost tako - evo moje se jos drze jer sam ih stavljao na svoj server, pa dok izdrzi...
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 17.4.2018. uto. 16:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Usput, kakav to osigurač misliš ugraditi (koji smrdi kad izgori)?

To su osigurači koji su došli s motorom iz Still viličara ANL 80VDC 350A i još dva slabija prema punjaču i DC/DC konverteru.
Sigurno će se "čut" ako izgori Smile
Trenutno napon sustava nije viši od 80V tako da bi to trebalo biti korektno.

Nekako ima logike da se osigurači nalaze što bliže izvoru (i sam tesla modul ima osigurače na svakoj ćeliji).

Unutar same kutije ima mjesta i može se zapravo pregraditi da se fizički odvoji dio sa osiguračima i sklopnicima.
Drugo opcije je neposredno pored nje staviti jednu standardnu razvodnu kutiju sa prozirnim poklopcem i u nju sav taj razvod potrpat... Niti to nije loša ideja.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.