<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Program za dizajn elektro motora
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
grujo

PostPostano: 21.3.2018. sri. 21:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Kod asinkronih na 0 rpm daješ neku frekvenciju da, ne znam točno koliku, no kod sinkronih moraš krenuti od 0 hz jer su sinkroni Smile

Da, u tvorničkim autima se brzo vrte, limovi su ok 0.2 ili 0.15 mm, nema potrebe za manje Smile Njihova debljina ovisi o erpm što je frekvencija puta broj pari polova.

Sada ako ja dobro shvacam RPM = f /p (frelvencija / broj polova ?

Ono sto mene muci kako se tocno izracuna broj namota za motor po jednoj fazi , nigdje tu formulu nemogu da pronadjem , nije moguce da svi racunaju sistemom pokusaja i pogresaka ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
OldDog

PostPostano: 21.3.2018. sri. 22:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
riba je napisao/la:
Kod asinkronih na 0 rpm daješ neku frekvenciju da, ne znam točno koliku, no kod sinkronih moraš krenuti od 0 hz jer su sinkroni Smile

Da, u tvorničkim autima se brzo vrte, limovi su ok 0.2 ili 0.15 mm, nema potrebe za manje Smile Njihova debljina ovisi o erpm što je frekvencija puta broj pari polova.

Sada ako ja dobro shvacam RPM = f /p (frelvencija / broj polova ?

Ono sto mene muci kako se tocno izracuna broj namota za motor po jednoj fazi , nigdje tu formulu nemogu da pronadjem , nije moguce da svi racunaju sistemom pokusaja i pogresaka ?

Bilo bi glupo inemoguće uspjeti sistemom pokušaj-pogreška.

Davno je bilo kad sam se bavio tim stvarima ali nešto još mogu dozvati u sjećanje:

Prvo trebaš izračunati kolika ti je elektromotorna sila E1 na jednom provodniku, (jedan namotaj = 2 provodnika), a zatim izračunati broj namotaja.
Broj provodnika: N=E/E1 ; E=U-I*R
E1=2,22*f*k*Fi
-f- frekvencija
-k- je navojni faktor -> k je proizvod tetivnog i pojasnog faktora, to jest zavisi od broja žljebova pod jednim polm i načina slaganja namotaja.Uzima se iz tablica.
-Fi- magnetni tok jednog pola (fluks, magnetni upliv) ili kako se to već zove u raznim literaturama
Fi=n*B/S->
-n - je broj žljebova pod jednim polom
-B - je magnetna indukcija, i bira se prema vrsti materijalu jezgre;
-S-je presjek zupca jezgre

Da se razumijemo :
Ovo ti nije uputa za proračun elektromotora.
Pitao si za broj namotaja pa su ovo samo naznake da vidiš što sve ulazi i taj proračun.
Prije ovoga trebaš izvršiti proračun magnetne jezgre.

A prije toga uzeti neku literaturu i dobro proučiti cijelu ovu temu, pa odlučiti kolio se isplati.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 6.4.2018. pet. 22:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav drustvo.

Moze li iz iskustva netko da mi kaze prema nekoj gruboj procjeni elektro motor od 50 kW , 6000 Rpm , 60-75 Nm torq , ako se ugradi umjesto benzinskog motora u automobil od 1250 kg tezine preko mjenjaca , koliko bi realno mogla da bude max. brzina vozila naspram benzinskog motora od 50 kW , dali motor ima dovoljan torq i koliko otprilike takvo vozilo treba Wh po km ??

Nabavio sam jezgru za motor , prema nekim proracunima sa bateriom od 300V i snagom pri 2000 Rpm od 18 kW imao bi torq od oko 76 Nm a pri 6000 Rpm to bi bilo oko 74 Nm.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.