<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Program za dizajn elektro motora
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
grujo

PostPostano: 9.3.2018. pet. 17:27    Naslov: Program za dizajn elektro motora Citirajte i odgovorite

Pozdrav

Imali netko iskustva s dizajniranjem AC motora , dali postoje free progrmi za to da se skinu , trebam da si napravim neke proracune za jedan motor , da ga dam namotati ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grujo

PostPostano: 12.3.2018. pon. 00:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dali je moguce da bas nitko nezna nacin na koji se izracunava broj namota na elektro motoru te debljina zice , prema potrebnoj snazi motora i sl.?
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 12.3.2018. pon. 01:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, ja se uopće ne razumijem u tu tematiku ali sam vidio ovaj site pa ako pomaže... Wink
https://www.jmag-international.com/express/index.html
[Vrh]
riba

PostPostano: 12.3.2018. pon. 07:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam ja par programa ali sam zaboravio kako se zovu hehe
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 12.3.2018. pon. 14:47    Naslov: Re: Program za dizajn elektro motora Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
Pozdrav

Imali netko iskustva s dizajniranjem AC motora , dali postoje free progrmi za to da se skinu , trebam da si napravim neke proracune za jedan motor , da ga dam namotati ?

Što podrazumjevaš pod dizajn AC motora? To je dosta široko polje i za to nije dovoljan jedan program.

-Ako je to pravljenje motora od nule, to ti se nikako ne isplati.
-Ako se radi o nekom motoru kojem treba promjeniti namjenu, na način da se promjeni napon, to se može. Tad treba samo promjeniti namotaje.
-Promjena brzine nekad može, nekad ne, zavisno od jezgre.
-Povećati snagu motora je moguće samo ako se radi o povećanju frekvencije.
U svakom slučaju je poželjno imati podatke motora sa pločice, i malo stručniji vikler će ti proračunati i premotati motor.

Napiši konkretno što imaš i što želiš dobiti pa se možda i na forumu nađe riješenje.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 12.3.2018. pon. 15:32    Naslov: Re: Program za dizajn elektro motora Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
grujo je napisao/la:
Pozdrav

Što podrazumjevaš pod dizajn AC motora? To je dosta široko polje i za to nije dovoljan jedan program.

-Ako je to pravljenje motora od nule, to ti se nikako ne isplati.
-Ako se radi o nekom motoru kojem treba promjeniti namjenu, na način da se promjeni napon, to se može. Tad treba samo promjeniti namotaje.
-Promjena brzine nekad može, nekad ne, zavisno od jezgre.
-Povećati snagu motora je moguće samo ako se radi o povećanju frekvencije.
U svakom slučaju je poželjno imati podatke motora sa pločice, i malo stručniji vikler će ti proračunati i premotati motor.

Napiši konkretno što imaš i što želiš dobiti pa se možda i na forumu nađe riješenje.

Mislim na dizajn iz nule sa frekvencijom do 400 HZ , eventualno 500 Hz.
Za sada skupljam informacije kad definiram sve do detalja onda bacim u raspravu da vidim sta drugi kazu na to .
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 12.3.2018. pon. 21:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me kakva ti je mogućnost izrade magnetne jezgre. Gdje i kako je planiraš izraditi.

Ako ti je gdje dostupan vojni otpad, mogao bi potražiti motore na 400Hz.
Koristili su se na ruskoj i američkoj vojnoj tehnici, na radarima i avionima, zbog manje mase po snazi, i to monofazni i trofazni za razn napone.
Bilo ih je za 110, 220, 3×32, 3×127, 3×220 i 3×380V
[Vrh]
grujo

PostPostano: 12.3.2018. pon. 21:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
Zanima me kakva ti je mogućnost izrade magnetne jezgre. Gdje i kako je planiraš izraditi.

Koristili su se na ruskoj i američkoj vojnoj tehnici, na radarima i avionima, zbog manje mase po snazi, i to monofazni i trofazni za razn napone.

Vjerovatno cu ih dati izrezati u koncar ili mozda i kod kineza , dosta su kinezi po tom pitanju jeftiniji.
[Vrh]
BB

PostPostano: 13.3.2018. uto. 15:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:

mnoge glodalice za drvo imaju motore koji idu 300+Hz i na manjem naponu... možda se i tu snađeš...
[Vrh]
grujo

PostPostano: 19.3.2018. pon. 21:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drustvo , koliko je minimalan broj okretaja za elektromotor u vasim el. vozilicama , dali krece bas od nule ili u startu krece od odredjenog broja okretaja , recimo 10 okretaja u minuti kad das gas pa na vise ?

Mozda bolje da definiram ovako , dali kad starta motor RPM krecu od same nule ili imaju neki pocetnu vrednost pa na vise , te do koliko je max RPM na motoru pozeljan ?
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.3.2018. pon. 21:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od nule naravno Smile Max ovisi o dosta faktora, za neku preradu od 5000 do 8000, a za tvornički 13000 do 22000.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 19.3.2018. pon. 21:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Od nule naravno Smile Max ovisi o dosta faktora, za neku preradu od 5000 do 8000, a za tvornički 13000 do 22000.

Neznam riba dali si shvatio sta sam zelio da pitam pa samo da vidim dali smo se jednako razumili , znaci dajes gas na papuci i frekvencija krece , 0 , 1 , 2 , 3 , ...20,,,30,,500,,200,500 HZ , ili starta od recimo 20Hz , posto motor na prvih 10 Hz gotovo i da nema nikakvog rada , odnosno nema nikakve snage da se pri tako malim okretajima pokrene ili je kod motora s permanentnim magnetima drugacije ?

Nisam jos cuo da ganjaju na 20 000 rpm motore za aute , to je sigurno tako ?
Za takve motore moras imati limove max 0.05 mm debljine a to bas nije cak ni u velikim serijama jeftina prica , mozda za ovakve skupe poput rimcevog ali za neke serije , cudno bas ?
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.3.2018. pon. 22:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod asinkronih na 0 rpm daješ neku frekvenciju da, ne znam točno koliku, no kod sinkronih moraš krenuti od 0 hz jer su sinkroni Smile

Da, u tvorničkim autima se brzo vrte, limovi su ok 0.2 ili 0.15 mm, nema potrebe za manje Smile Njihova debljina ovisi o erpm što je frekvencija puta broj pari polova.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 19.3.2018. pon. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja pokusavam naci limove od 0.15 mm ali nema ih bas , to vecinom ide za generatore , moj cilj je imati 24 utora na statoru te 8 polova , sinhroni motor, te brzino do oko 8000 rpm ako uspijem postici , jako je malo podatak za proracun takvih motora , pa ako ima savjeta i formula svakako je dobro doslo .
[Vrh]
riba

PostPostano: 21.3.2018. sri. 19:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za početak se nemoj mučiti sa tako tankim limovima, za većinu motora je 0.3 sasvim dovoljno tanko, pogotovo samo za 8000 okretaja i mali broj polova.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.