<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toplinska pumpa zrak-voda
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
grujo

PostPostano: 11.3.2018. ned. 00:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako moze pomoci ovo sam vidio u radu i fenomenalna je stvar : https://i-eco.si/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 11.3.2018. ned. 08:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

anito je napisao/la:
max je napisao/la:
.... Osim toga kuća mi preko noći iz razreda C prešla u A. Volim naše političke odluke lol

Nisam u toku, o cemu se radi?

Kao što znamo kod nas ima malo objekata energetskih razreda A i A+ pa jednim dekretom to riješili NN 88/2017. Nije to što me pehne već da se bez ikakvog mjerenje dobije certifikat (na osnovu projektne dokumentacije).
Eto recimo meni projektant projektirao kuću po starom pravilniku da bude energetski razred B (godišnja potrošnja energije za grijanje manje od 50kWh/m2a) al izvođači malo zeznuli tako da je realno upala u C dočim kako je novim pravilnikom dopušteno manje od 80kWh/m2a za energetski razred A ... Cool
Dal' sad jasno zašto svi novi objekti lako postanu pasivni tj energetski razred A+ (za stambenu zgradu nekad manje od 15kWh/m2y, dočim danas manje od 80kWh/m2a odnosno za obiteljsku kuću 45kWh/m2a kontinentalna , odnosno 50kWh/m2a primorska stambena zgrada)

Meni je rlevantniji podatak za objekt W/K (koliko Wata treba za temperaturnu razliku jednog Kelvina)
[Vrh]
max

PostPostano: 11.3.2018. ned. 09:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:

Površinsko k'o površinsko grijanje, ne vidim zakaj bi to bilo fenomenalna stvar spram folijskog (osim ako je cijena manja) ?
[Vrh]
grujo

PostPostano: 11.3.2018. ned. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
grujo je napisao/la:

Površinsko k'o površinsko grijanje, ne vidim zakaj bi to bilo fenomenalna stvar spram folijskog (osim ako je cijena manja) ?

Pa prije svega sto pokriva najmanje 80% od ukupne povrsine poda , pogledaj koliko je to na onim folijama , mislim do 50% , hodao sam po tom grijanju iz slovenije , na svega 1 cm debljine kosuljice , neznam koji je matrijal kosuljica , svaka tocka na podu je jednako topla , drugo je sto kako znamo nikad napon nije taj koji stvara toplinu vec struja , ovaj sistem transformira napon sa 230V na 12 do 42 V zavisi od sistema do sistema , odnosno povrsine tako da imas mali napon ali vrlo veliku struju (70 do 100A ) i pod postane topal za svega par minuta na tako tankoj kosuljici , cca 5 minuta .
Ja imam podno grijanje na vodu , polozite cjevi od 16 mm s razmakom od 10 cm , cca 8m cjevi po m2 , i nebi dao podno za nista na svjetu , ali kod mene je kosuljica od 6 do 8 cm debljine i treba cca 2 sata da pocne bas da grije da se to osjeti , sad kad imam fasadu od 15 cm stiropora to nije problem jer temperatura padne za svega 4 stepena , dok nije bilo fasade padala je od 8 do 12 stepeni a to je onda bio velik problem za grijanje .
Hodao sam i po podnom sa grijacim kablovima , to mi se nimalo ne svidja , bas nisam ostao zapanjen ugodjajem , nekako mi prevelika razlika toplo hladno kad stanes bosom nogom .
E da i kroz ovo slovensko grijanje mozete da ubusite vijak u beton , da ga probijete ekserom i nista nece da se desi i dlaje ce da radi , a nije ni opasno po zivot jer je niski napon , pokusajte s tim folijama isto da uradite , ja recimo s cjevima imam problem da nesmije nista u pod da privrcem , ako trebam rigibs sustav ili nesto slicno jer ako profuram kroz cjev nadrapo sam , s ovime bas nista .
[Vrh]
max

PostPostano: 11.3.2018. ned. 13:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:

Pa prije svega sto pokriva najmanje 80% od ukupne povrsine poda , pogledaj koliko je to na onim folijama , mislim do 50% ...

Krivo misliš,navuki oni na 80%, ako upotrijebim istu metodologiju za FF (fill factor) onda folijsko ide preko 100% lol

A trafo za 230/24 V je jeftin reda veličine 5kW ??
Kontaktirat ću ih u svezi nekih tehničkih podataka pa da onda mogu uspoređivati.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 11.3.2018. ned. 18:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
grujo je napisao/la:

Pa prije svega sto pokriva najmanje 80% od ukupne povrsine poda , pogledaj koliko je to na onim folijama , mislim do 50% ...

Krivo misliš,navuki oni na 80%, ako upotrijebim istu metodologiju za FF (fill factor) onda folijsko ide preko 100% lol

A trafo za 230/24 V je jeftin reda veličine 5kW ??
Kontaktirat ću ih u svezi nekih tehničkih podataka pa da onda mogu uspoređivati.

A zasto 5KW ? , imas prostoriju od 50 m2 ?

Folisko nema sanse da ti pokrije 100% povrsine jer izmedju onih linija koje griju imas jos skoro toliko razmaka , znaci da polozis kompletnu povrsinu s njima nema sanse da imas vise od ajde neka bude i 60% povrsine .
[Vrh]
max

PostPostano: 11.3.2018. ned. 18:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

sutra kad dobijem konkretne podatke od te slovenske firme možemo o FF, kod mojeg folijskog FF je 78% A kaj se tiče trafa jeftinije je jedan od 5kW nego 5 po 1kW Wink a i žica na mrežici koje imam u kupaonici gdje su keramičke pločice razlika u temperaturi je ispod 1 Kelvina što je nemoguće osjetiti nogom Smile već samo termo kamerama, dočim kod folijskog ni prosječne termo kamere nisu dostane delta 0.1K
[Vrh]
max

PostPostano: 21.3.2018. sri. 22:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neke podatke dobio i dalje ostajem kod folijskog Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 02:00.