<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni bicikli i masovna upotreba
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni bicikli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pjosipo

PostPostano: 6.3.2018. uto. 11:05    Naslov: Električni bicikli i masovna upotreba Citirajte i odgovorite

Koji je razlog da električni bicikli već sada nisu puno popularniji nego što jesu? Tih 25km/h i 250W su savršeni za obavljanje svakodnevnih obaveza koje su većini ljudi u krugu nekoliko kilometara. Razumijem da mnogo ljudi ne želi koristiti bicikli jer se umore i budu znojni, ali kod električnog bicikla toga nema. Nema znojenja niti umora, a uz to u većini slučajeva se puno brže stigne do odredišta nego s javnim prijevozom ili osobnim automobilom. Kod električnog bicikla nema troška goriva, parkinga niti svih drugih nameta koje plaćamo za automobile.
Rekao bi da više ni cijena nije problem s obzirom na to da ih se može imati za 7-8k kn, ali oni i dalje nisu toliko popularni. Čak ni proizvođači zasad ne nude nešto što bi bilo prihvatljivo za prosječne korisnike, a oni koji nude većinom imaju malo jače komponente koje prosječnom korisniku ne trebaju. Meni je vrlo zanimljivo da zasad niti proizvođači, a niti krajnji korisnici nisu krenuli masovnije s električnim biciklima uzevši u obzir sve njihove prednosti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 6.3.2018. uto. 12:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cijena vec dulje vrijeme nije problem...

Mislim da je dio problema u nasem mentalitetu, a ostatak u losijem gradskom prijevozu, (ne)mogucnosti sigurnog cuvanja bicikala, i slicno.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.3.2018. sri. 14:15    Naslov: Re: Električni bicikli i masovna upotreba Citirajte i odgovorite

pjosipo je napisao/la:
Tih 25km/h i 250W su savršeni za obavljanje svakodnevnih obaveza

Ne nisu, za nas mlađe je 25km/h smijehurija!
Dozvoljena snaga bi trebala biti barem 500W, ustvari 1000.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
peco

PostPostano: 7.3.2018. sri. 14:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sa 1000w brzina je 40-50km/h, dočim preko 90% bicikala nema kočnice koje bi sigurno kočile pri tim brzinama, a tu je i sve ostalo, npr. amortizeri, gume itd. Općenito bicikli konstrukcijski ne odgovaraju za te brzine
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.3.2018. sri. 16:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Maksimalna snaga nema veze sa brzinom već ubrzanjem i savladavanjem uspona.
Bio bi zadovoljan sa 35-45km/h, toliko idem i na pedale.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
munjeni

PostPostano: 7.3.2018. sri. 18:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni na trekingu prosječna brzina rijetko bude preko 20km/h na vožnjama kroz okolicu Zagreba. U gradu teško da je preko 15km/h zbog prometa.
Najbrža zabilježena je 51 km/h na jednoj duljoj nizbrdici ali taj put sam bio malo previše opušten od 2 piva. Ne bih to ponovio jer su to prevelike brzine za nas amatere.
Sve preko 40 je već veoma riskantno na te dvije tanke gume.
Imam dobre disk kočnice ali ne znam koliko bi mi trebalo da stanem u toj brzini.
[Vrh]
pjosipo

PostPostano: 7.3.2018. sri. 21:56    Naslov: Re: Električni bicikli i masovna upotreba Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
pjosipo je napisao/la:
Tih 25km/h i 250W su savršeni za obavljanje svakodnevnih obaveza

Ne nisu, za nas mlađe je 25km/h smijehurija!
Dozvoljena snaga bi trebala biti barem 500W, ustvari 1000.

Wikipedia: For cyclists in Copenhagen, the average cycling speed is 15.5 km/h (9.6 mph). Dakle, tih 25km/h nije uopće loše, nego zapravo debelo iznad prosjeka velike većine biciklista.

Kad bi se svi biciklisti po Zagrebu vozili 40km/h bilo bi više nesreća nego u automobilskom prometu. 25km/h i 250W je sasvim ok ograničenje ako uzmeš u obzir sve parametre koji se trebaju uzeti u obzir (stanje prosječnog bicikla, sposobnosti prosječnog biciklista, stanje infrastrukture, okruženje u kojem se taj bicikli koristi, učinkovitost.....). Ukratko, to što kažeš uopće ne drži vodu jer da si u pravu automobili u gradu ne bi imali ograničenje 50km/h niti bi imali više od pola grada pod ležećim policajcima.
[Vrh]
nmilance

PostPostano: 8.3.2018. čet. 00:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po mom misljenju, nije problem u ogranicavanju snage i brzine vec mentalitet (kultura) i biciklisticka infrastruktura. Nesto je bolje stanje po vecim gradovima ali daleko je to od onoga kako bi to moglo da bude tj kako je u razvijenim zemljama. U manjim mestma je jos i gore, cim sednes na bicikl i upustis se u sabracaj, imas glavu u torbi. Inicijativa mora krenuti sa vrha iakcijama izgradnje infastrukture i popularicacije ove vrste prevoza i na taj nacin prosiriti pogled ljudima. Ali to je opet povezano sa novcem...i onda smo u zacaranom krugu...
Sa uredjenim bike stazama i raskrsnicama, bilo bi mnogo vise biciklista a samim tim i potraznje za e-biciklima.
[Vrh]
peco

PostPostano: 8.3.2018. čet. 08:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
Maksimalna snaga nema veze sa brzinom već ubrzanjem i savladavanjem uspona.
Bio bi zadovoljan sa 35-45km/h, toliko idem i na pedale.

Znaš ti o čemu govorim. Nisam ni spominjao maksimalnu snagu motora, a 45 km/h, s čime bi ti bio zadovoljan je inače zakonsko ograničenje za skutere, odnosno mopede. Uspoređivati konstrukcijski moped i bicikl nema smisla. Možemo jedino uspoređivati moped i Greyp tj. Greyborg, koji su zapravo hibridi
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.3.2018. čet. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Peco, može imati 10kW i ne ići više od 25km/h.
Kvalitetnijem biciklu 40km/h nije nikakav problem i sa takvim ograničenjem mislim da bi većina bila zadovoljna.
Nmilance je dobro istaknuo, nije problem maksimalna brzina vozila već mindset vozača.
[Vrh]
suky-st

PostPostano: 8.3.2018. čet. 10:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

250W u Splitu ne služi ničemu. Mučim se sa 500W i mislim da je i to premalo. U Rijeci je još i gore.
[Vrh]
peco

PostPostano: 8.3.2018. čet. 11:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
Peco, može imati 10kW i ne ići više od 25km/h.

Ne znam šta si tolko zabrijo to sa snagom. Jasno i malom djetetu da sa 10kW možeš ići 25km/h. Isto tako sa 250W motorom možeš ići 50 km/h, ali kolko dugo? Htio sam reći da je 1000W nazivno previše jer sa takvim motorom možeš trajno vozit 50 na sat (po ravnom naravno). 250W možda je premalo, ali i sve preko 500W je po meni previše. Upravo zbog svijesti vozača. Baš me zanima koliko bi biciklista vozilo do 25 na sat sa 10kW motorom? Nisam ja protiv brzine, dapače, ali za to treba imati i odgovarajuće vozilo
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.3.2018. čet. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Peco, uopće nije važno kolika se brzina teoretski može postići sa 1000W.
Ta snaga je potrebna za razumno ubrzavanje i savladavanje uzbrdica.
Meni osobno za moju masu i stil vožnje odgovara 2kW, to mi je dosta.

Vjerujem da bi većina bila sretna sa razumnim zakonskim ograničenjem: 40km/h / 1000W
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 8.3.2018. čet. 21:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

poruka je ,manje jesti Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
zvrkotrk

PostPostano: 3.4.2018. uto. 20:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jako puno ovisi o konfiguraciji terena na kojoj se koristi električni bicikl. Zagreb je načelno ravan i tu je Artas vulgaris sa 1000W optimalan. Ali taj isti u Rijeci nije niti za "pod zub", jer tamo bez 2 kW se nemre kretati, naprosto je puno više ozbiljnih uzbrdica.
Sasvim je točna opaska da puno toga ovisi o vozačkoj kulturi i navikama biciklista, no nakon 40 + tkm na struju Artasov uradak mi se čini optimalnim električnim biciklom. Da, njegova vršna brzina je 43 km/h, ali putna mu je 30 na sat i to je onaj optimum koji koristim gdje i kad to mogu. Naravno, po centru grada to je jedva petnaestak na sat, sve ovisi o gužvi i stanju u prometu. 250W je kako god okreneš premalo, pogotovu u kombinaciji sa pedalec senzorom, jer sam osjetno koncentriraniji na vožnju kad ne moram vrtjeti pedale i tim mlataranjem zapravo biti manje stabilan u prometu.
Budimo realni, Greyborg, Greyp i slična bratija nisu električni bicikli, već električni motori (osim ako se tko drži onog biciklističkog moda koji ograničava kretanje na 25 km/h, ali tko je voljan kupiti tako nešto i onda se kotrljati kak da ima pedalec? Razz )
Valjalo bi vidjeti kako je Finska uspjela vratiti definiciju električnog bicikla kao prometala snage do 1.000W, i oni su članica EU, znači moguće je i nacionalnim zakonodavstvom riješiti to pitanje drugačije od uputa iz Bruxellesa Wink
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni bicikli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.