<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Dali je ovaj regulator dobar za moje potrebe

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
markov

PostPostano: 6.2.2018. uto. 14:21    Naslov: Dali je ovaj regulator dobar za moje potrebe Citirajte i odgovorite

Poštovanje svima,

zovem se Marko i pratim vaše forume već dugo, pa evo da i ja postavim jedno pitanje. Naime prije nekog vremena kupio sam solarne ploče 2x90W poly, akumulator 'solarni' olovni i jedan AGM. Kupio sam i ovaj kontroler punjenja http://www.communica.co.za/Content/Catalog/Documents/D0198752201.pdf . Do sada sam (zbog lošeg vremena) samo jednom testirao puljelje preko sistema. Koristio sam ovaj akumulator olovni: https://www.njuskalo.hr/image-w920x690/ostala-autooprema/akumulatori-baterije-schneider-249kn-akcija-slika-35892183.jpg

Akumulator nažalost nema nikakvu specifikaciju na sebi, ali eto ima naljepnicu da je 120Ah... U postavkama regulatora sam odabrao SLD tip akumulatora i punio mi je sa nekih 14,6 V... Moje pitanje je:

ako je 14.6V punjenje akumulatora kako regulator u tom trenu može odrediti koliko je pun akumulator, jer instrument i na klemama kaže da ima 14.6V ? Nadalje nigdje ne vidim u PDF-u od rekulatora (iako je kratak pdf i jako uredno napisan) na kojoj voltazi on gasi punjenje - bojim se prepunjavanja.

Drugi akumulator mi je http://www.solar-webshop.eu/data/proizvodi/2014-09/542677765f5cc.jpg . iako ima na sebi oznaku GEL (što je vjeroajtno naziv akumulatora a ne tehnologije za marketing) i prodaju ga kao GEL, na njemu pise da je to AGM akumulator. Dali je po specifikaciji od regulatore (gore PDF link) bolje ga puniti kao SLD ili GEL akumulator?

Hvala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 6.2.2018. uto. 17:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odaberi na punjaču GEL tip akumulatora pa nikad neće prekoračiti 14.2V Smile
Sve ti piše u PDF Wink samo moraš znati o kom tipu akumulatora se radi. Ne možeš prepuniti olovnjaču (ne GEL) već će doči do elektrolize vode kaj i nije naka fora brzo ostaje bez elektrolita.
[Vrh]
markov

PostPostano: 6.2.2018. uto. 17:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno kako kontrolirati napunjenost baterije. Dok se puni voltaza raste i preko 14.5 V, kako regulator zna kada prekinuti. Dali se puni skroz dok ne dosegne 16V ili? Grebes akumulator, strah me da ne zapalim drvenu vikendicu. Druga baterija je agm i mislim da ju treba puniti kao sld je jer je zatvorena.
[Vrh]
max

PostPostano: 7.2.2018. sri. 00:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad završi faza Equalizing i punjač prebaci u Floating stanje Smile
[Vrh]
markov

PostPostano: 8.2.2018. čet. 19:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam shvatio boost i Equalizing traju 3 sata zajedno.
[Vrh]
markov

PostPostano: 15.2.2018. čet. 15:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da odgovorim sam sebi, a mozda ce i drugima pomoci. Bunilo me što akumulatori raznih proizvodjaca imaju drugacije specifikacije napunjenosti, pa je neki na 12,7 a neki na 12,8 ili 12,9 pun 100%...pa kako punjac zna kada je pun akumulator.
To zna po otporu koji se stvara prilikom punjenja. Prepoznaje veci otpor, tj prepoznaje kada je akumulator napunjen ili je pri kraju. et, sad znam
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.