<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Slaganje LiFePo4 pack-a ali kratak sam sa celijama

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mihaelj

PostPostano: 29.10.2017. ned. 20:16    Naslov: Slaganje LiFePo4 pack-a ali kratak sam sa celijama Citirajte i odgovorite

Bok ljudi,

imam 14 sivih Calb celija od 60Ah. Model: IFP41/115-224, CA60F 1, Nominal voltage 3.2V, Rated capacity 60Ah. skace od srece

Trenutno su spojene sve zajedno u paralelu da se izjednace...

Fale mi jos 2 za ici na solarni sustav od standardnih 48V.
Za sad nemam srece u pronalazenju identicnih celija. placko
Razmatram ove opcije:

Kupiti 100Ah clanke i dovesti ih na isti napon kao i one od 60Ah te ih nakon toga nanizati u 16S konfiguraciju:
https://www.ev-power.eu/en/By-Brand-Manufacturer/GWL-Power/CALB-CA100FI-Lithium-Cell-LiFePO4-3-2V-100Ah.html?force_sid=fs08u07ggndkfst5ur8odjtor5&listtype=search&searchparam=gwl

Uzeti 60ah celiju od GWL istog rated kapaciteta i kemije:
https://www.ev-power.eu/LiFePO4-special-cells/LiFePO4-High-Power-Cell-3-2V-60Ah-Alu-case-CE.html?force_sid=fs08u07ggndkfst5ur8odjtor5&listtype=search&searchparam=gwl

U oba slucaja su celije razlicite velicine pa je potrebno malo prilagoditi spojnice, no to mi nije problem. Vazno mi je da mogu sloziti 16S pack i uglavnom bezbrizno ga koristiti.

Znam da nije preporucljivo koristit u seriji baterije ralicitih kapaciteta, proizvodjaca, kemija i sl. U oba slucaja, ako koristim bateriju unutar njihovih propisanih mogucnosti najslabijih clanaka, ne vidim sto bi, osim estetike, jos moglo predstavljati problem. trlja oci
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 30.10.2017. pon. 06:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za solarni sustav ne vidim problema ako su ti te dvije ćelije drugog proizvođača, uz dobar BMS.
Drugo bi bilo za EV, gdje su struje pražnjenja puno veće...
[Vrh]
Willys

PostPostano: 30.10.2017. pon. 08:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slobodno uzmi čelije istog kapaciteta drugog proizvođača. Sivi CALB od 60Ah se više ne proizvodi oko cca godinu dana. Prilagodiš spojnice i to je to.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mihaelj

PostPostano: 30.10.2017. pon. 10:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Decki, hvala! Uzet cu 60Ah celija i patit se sa estetikom Very Happy

Eh sad, ima li netko iskustva s narucivanjem sa https://www.ev-power.eu/? Poslao sam im upit glede shippinga pa cekam.
Navode da salju preko TNT u zemlje EU, a tamo nema hrvatske na popisu.
Koliko su vama naplatili shipping?

Nasao sam nesto i u Sloveniji, al je poprilicno papreno...
http://ebatt.si/si/lifepo4-akumulatorji/2601-lifepo4-32v-60ah-gwl.html
[Vrh]
grrga

PostPostano: 30.10.2017. pon. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moglo bi to u Sloveniji biti i OK. Kad ne cijenu sa GWL-a dodaš shipping i pdv možda bude vrlo malo jeftinije. Naravno - to pad uvjetom da ove iz Slovenije prevezeš besplatno ili za malo novca.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 30.10.2017. pon. 15:03    Naslov: Re: Slaganje LiFePo4 pack-a ali kratak sam sa celijama Citirajte i odgovorite

mihaelj je napisao/la:
imam 14 sivih Calb celija od 60Ah. Model: IFP41/115-224, CA60F 1, Nominal voltage 3.2V, Rated capacity 60Ah. skace od srece

Trenutno su spojene sve zajedno u paralelu da se izjednace...

Samo jedna mala napomena - ako samo tako stoje, to sto su u paraleli nije dovoljno jer celije razlicitih SOC-a imaju vrlo slican napon i ne mozes ih balansirati oko 3.30V.

Jedini nacin da ih poravnas je da ih sve tako spojene punis sa celijskim punjacem do 3.60/3.65V - ili da ih sve tako praznis do 2.8V.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 30.10.2017. pon. 15:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Celije su sve napunjene do napona 3.564V.

Punjac koji korisim puni do 3.60V i pretpostavljam da je dovoljno neprecizan da napuni tocno do tog napona.
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1658258-Turnigy-MEGA-400Wx2-Battery-Charger-Discharger-%28800W%29

Sada mi se javio tip iz EVPower i rekao da je shipping problem jer Croatia is not in EU i da ce ADR shipping biti skup. WTF? Shocked Naravno da sam trazio objasnjenje. Very Happy
[Vrh]
Willys

PostPostano: 30.10.2017. pon. 16:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam kod evpower-a kupovao baterije i slanje je problem zbog toga jer se baterije smatraju kao opasan teret za prijevoz. Da se s njima dogovoriti ali ce slati bez trackinga ako ti to nije problem i to preko neke male češke kompanije...ja sam dva puta kupovao i sve došlo bez problema.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
eltico

PostPostano: 30.10.2017. pon. 17:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni su isto poslali bez problema (nakon uplate), ali sam ja poslao dostavu da podigne paket preko Overseas-a s kojima imam ugovor, a oni preko nekih svojih partnera,... Uglavnom cca 300kn.
Istina to je bilo prije 4 godine i NISMO bili u EU.
Robu su činile 2*Sinopoly 100Ah, accu 12V/20Ah, punjač 3,6/20A i par sitnica (cca 500€ robe).
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 30.10.2017. pon. 19:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo sto je meni rekao:
"This dellivery to Croatia is more expensive becouse our shipping company is TNT and they haven't transport headquarters.

The price for it will 200 EUR and more it depends on quantity."

TNT u hrvatskoj se zove In-Time i oni ne rade ADR shipping. Dakle, momak nudi neku alternativu, al 200EUR za 170EUR robe je pretjerivanje. Shocked
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 30.10.2017. pon. 19:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Willys je napisao/la:
Ja sam kod evpower-a kupovao baterije i slanje je problem zbog toga jer se baterije smatraju kao opasan teret za prijevoz. Da se s njima dogovoriti ali ce slati bez trackinga ako ti to nije problem i to preko neke male češke kompanije...ja sam dva puta kupovao i sve došlo bez problema.

Koliko su ti racunali za koliko robe i koja firma ti je radila shipping? Mozda da dam prodajnom predstavniku upute, kad ovaj kao da je pao s Marsa kad ni nezna da smo iz EU, a njegov engleski je na nivou Chinglish ebay sellera.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 30.10.2017. pon. 22:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam tome doskočio tako da sam naručio u sloveniju stricu i došlo bez problema za kojih 30 eura poštarine.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 24.11.2017. pet. 13:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo da se malo javim. U zadnje vrijeme sam radio na tome da od pouch celija iskombiniram 60Ah clanke uzevsi kod Hala nesto starih A123 plosnatih celija imjerenog kapaciteta oko 16Ah.
Ovi clanci dolaze sa jednim aluminijskim i jednim bakrenim tabom.
Slagao sam po 4 clanka u paralelu i aluminijske tabove spajao s aluminijem, a bakrene s bakrom.
Konacni proizvod izlgeda ovako:

Nesto sam vidio da se aluminij i bakar ne vole kod elektricnih spojeva pa neznam sad da li bi trebao nanijeti lemilicom na bakar tanki sloj tinola prije nego sto ga zasarafim na aluminij ili nesto drugo. Ako je netko radio nesto slicno, molim ga za preporuku. Hvala unaprijed!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.