<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Citroen Berlingo elektrique
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Willys

PostPostano: 26.10.2016. sri. 06:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kada celije punis iznad 3.5V tada dolazi do problema i razilazenja u naponu! Razlika u primljenim Ah na 3.5V i 3.65V je neznatna,a punu problema se izbjegne kada se ne prelazi 3.5V. Najvaznije je krenuti puniti baterije kada su spojene u seriju i sve izbalansirane na dnu krivulje i tada sve prime isti kapacitet tjekom punjenja do 3.5Vxbroj celija.

Svatko ima pravo na svoje misljenje, a teorija i praksa je jako puno dali imati BMS ili ne... Meni ovaj sistem radi super i do sada nisam imao problema, a dugo sam razmisljao o BMS-u.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
OldDog

PostPostano: 26.10.2016. sri. 07:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Willys je napisao/la:
Kada celije punis iznad 3.5V tada dolazi do problema i razilazenja u naponu! Razlika u primljenim Ah na 3.5V i 3.65V je neznatna,a punu problema se izbjegne kada se ne prelazi 3.5V. Najvaznije je krenuti puniti baterije kada su spojene u seriju i sve izbalansirane na dnu krivulje i tada sve prime isti kapacitet tjekom punjenja do 3.5Vxbroj celija.

Svatko ima pravo na svoje misljenje, a teorija i praksa je jako puno dali imati BMS ili ne... Meni ovaj sistem radi super i do sada nisam imao problema, a dugo sam razmisljao o BMS-u.

U redu. Balansiranje na praznim baterijama je također OK , jer je i tu krivulja strma, Ali mjerenje i kontrola na 3,3V ne služi ničemu.

To što ti na 3,5V dolazi do razilaženja napona govori da nisu potpuno balansirane, jer nisu sve istog kapaciteta.
Ako nemaš dobar BMS i balansiraš ih na dnu onda ih ne smiješ puniti do kraja da neka ne pobjegne u HV,
a ako ih izbalansiraš na vrhu ne treba ih prazniti do kraja da neka ne ode u LV.
Citat:
teorija i praksa je jako puno dali imati BMS ili ne

Teorija:- Treba imati dobar BMS koji balansira i signalizira probleme (ali to košta)
Praksa:- Bolje bez BMSa nego imati loš koji će te zajebati. (tada moraš češće kontrolirati baterije).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Willys

PostPostano: 26.10.2016. sri. 07:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slazem se! Ja sam bez BMSa zadovoljan i paket se ponasa dobro! Nek samo sluzi! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Roman

PostPostano: 27.10.2016. čet. 16:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Roman je napisao/la:
Postoji I ideja da iskoristim hladnjak u kabini koji je služio za grijanje kabine dok nije izvađen webasto. Ne znam da li taj hladnjak još uvijek postoji budući da je umjesto webasta stavljen električni grijač.

Oni koji nemaju Webasto ga montiraju, a Roman ga ima i izvadi van.

Zasto, o zasto, crni sine Romane?

Nisam crn ja već neki od prethodnih vlasnika koji su izvadili webasto van i vjerojatno ga posebno prodali. No, budući da je auto i tako u toploj garaži neću se ujutro smrznuti za tih pola sata vožnje do posla a kada se vraćam uglavnom je već toplije, a osim toga tu je i električno grijanje.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 8.11.2016. uto. 12:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Budući da su kod mene baterije u dva nivoa I nemogu vidjeti što se događa sa čelijama u donjem nivou razmišljao sam o nekom sistemu infotainmenta kako bih mogao kontrolirati napone pojedinih čelija. Tada sam smislio system koji se bazira na modelarskoj tehnici. Tako sam naručio one male modelarske voltmetre za 8 čelija I JST-XH konektore za žicama. Te konektore ću staviti na svaku čeliju u paketu I sa strane označiti koji je mjerni instrumentić od kojeg paketa. Tako ću znati voltažu svake pojedine čelije u paketu I time nadam se spriječiti probleme kada konačno ukrotim punjač I smislim sistem vodenog hlađenja punjača.

Što vi mislite o toj ideji I da li možda postoji I koja bolja a isto ili manje povoljna od ove. Smile Dobro, znam da postoje najnoviji BMS-ovi koji šalju podatke na mobitel o stanju svake čelije ali to ipak košta oko 1500 € a to za sada meni nije prihvatljiv trošak a ovo sa modelarkom tehnikom sam već naručio sve skupa za cca 80 $
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 8.11.2016. uto. 15:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš ostavit konektore vani i povremeno pogledat baterije uštekavanjem tog voltmetra u konektor. Nikako ne smiješ ostavit da to stalno bude uštekano jer se on napaja samo s prve 2 ćelije, a potrošnja nije zanemariva. Za nekoliko dana budeš totalno razbalansirao baterije...... bolje ne imat ništa. Wink
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 8.11.2016. uto. 18:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

red luster klema vani , pristupačno , i
samo prepikaš voltmetrom.
ak treba pojedinačno dopunit ili ispraznit opet možeš.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 8.11.2016. uto. 19:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni se našao pri ruci jedan stari preklopnik sa 12 položaja i 2 reda kontakata.
Na njega sam spoijo 13 pinski utikač, a sa baterija sam izveo žice od 0.5 mm2 i povezao na dvije 13- pinske utičnice.( 24 ćelije)
Utičnica 1 - ćelije 1~12: Utičnica 2 - ćelije 13~24.
Na izlazu preklopnika je utičnica za instrument i spojen preklopnik sa 3 položaja.
Srednji položaj je isključen izlaz, dolje spaja žarulju od fara za spuštanje napona a gore spaja punjač za jednu ćeliju.
To mi je privremeno dok nemam BMS. a kad bude BMS samo ću ga spojiti na iste utičnice.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 28.2.2017. uto. 12:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probao sam spojiti instrumentiće na čelije ali rezultat je katastrofalan. Kada pređem voltmetrom po čelijama sve pokazuju 3,33x V a taj instrumentić šalje čudne informacije. Npr: No1:3,24; No2:3,24; No3:3,18; No4:3,16; No5:3,19; No6:3,24 I šećer na kraju No7:10,6 ???

Pet puta sam provjeravao da li sam dobro spojio tih 7 čelija iz paketa I spoj je dobar, zatim sam probao drugi pa treći instrumentić I svi isto. Nemam pojma u čemu je stvar ali stvar jednostavno nije dobra.

Razmišljam o stavljanju luster klema I pikanju voltmetrom jer će to sigurno biti dobro a kao što kaže BMWCabrio mogu pristupiti svakoj ćeliji I za punjenje I za pražnjenje. Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 28.2.2017. uto. 12:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Osim toga nisam još kvalitetno smislio neki system hlađenja Sagem boxa koji bez hlađenja želi voziti ali ne želi puniti akumulatore. Nabavio sam mali kilerić za unutrašnjost auta ali on na sebi nema nikakve ušice za što bih ga prišarafio za nešto na autu. Osim toga imam I Webasto pumpicu 12 V koja radi ali ne može dizati vodu na visinu. Prijašnji vlasnik je nešto kemijao po posudi za pranje stakla pokušavajući je pretvoriti u ekspanzionu posudu.

Da li netko ima volje I vremena te možda iskustva sa vodenim hlađenjem kako bi to dobro funkcioniralo I kako bih konačno mogao ostaviti punjenje Berlinga bez nadzora.

Do sada sam malu pumpicu za pranje stakla povezao crijevima sa Sagem boxom I crpio vodu iz kante te ju vraćao u kantu. To bi funkcioniralo da mala pumpica može izdržati neprekidan rad ali ne može već crkava a ja moram svakih 5 min uključiti pumpu na par sekundi kako bi izmjenila vodu u Sagem boxu. A kada nakon punjenja želim voziti moram to sve raskopati kako bih se vozio. To je naravno neprihvatljivo I zato tražim pomoć od iskusnijih u tom području koji imaju vremena I volje za kemijanje. Smile
[Vrh]
creatin

PostPostano: 28.2.2017. uto. 13:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Si pogledao vodena hladjenja za racunala, da li bi ti tako nesto odgovaralo?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 28.2.2017. uto. 15:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda bi I to bilo dobro jer ustvari ja trebam hladiti elektroniku a ne motor s unutrašnjim sagorijevanjem. No u Sagem boxu ima preko 2 litre vode pa neznam da li bi to bilo dovoljnog kapaciteta za hladiti taj neefikasni punjač.

Uostalom ja već imam skoro sve komponente koje mi trebaju za izgraditi vodeno hlađenje, Imam hladnjak, imam pumpu 12 V, našao sam I žice koje daju 12 V za pumpu, ali treba to sve sada fino uskladiti, učvrstiti I staviti u stabilan pogon kod punjenja. Kod vožnje nije bitno jer sam se vozio u kolovozu po najvećoj vrućini I nije bilo problema. Problem je samo punjenje.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 10.10.2017. uto. 19:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Riješeno je pitanje hlađenja Sagem boxa kod punjenja a i kod vožnje. Marin i ja smo našli načina staviti kilerić iza maske auta i spojiti crijeva na Sagem box, originalna pumpa ipak radi samo nije bilo dobrog kontakta na konektorima. Bivši vlasnik je spojio sistem na posudu tekućine za pranje stakla pa smo i mi to iskoristili tako da sada hlađenje radi i kod vožnje i kod punjenja. Sada je pitanje da li bi bilo dobro kada stegne zima staviti u taj sistem antifriz ili bi bilo dovoljna zimska tekućina za pranje stakla. Znam da se ona pjeni ali sistem je otvoren pa pjena nebi smetala.

Osim toga uspjeli smo ukrotiti originalni punjač tako da sada više nemože dizati napon u nebo i uništiti akumulatore. To smo uspjeli izvesti inteligentnim ampersatmetrom koji ima releje i kada napon dođe do namještenog iznosa relej otkopča 220 V i gotovo punjenje. Sada se može citrića ostaviti puniti bez nadzora.

Eto sada je sistem puni i vozi bez dežuranja kraj punjača. Smile
[Vrh]
riba

PostPostano: 10.10.2017. uto. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemoj se šaliti, stavi antifriz, ondaj već izmješan, kakva tekućina za stakla Smile Stvar je da antifriz ima antikorozivne elemente koji su prikladni za mješane metale u krugu hlađenja i time sprječavaju galvansku koroziju.

A tekućina za stakla nema ništa, namijenjena je za plastične elemente.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 11.10.2017. sri. 05:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako sam dobro razumio, tebi ista poisuda služi za pranje stakla i hlađenje???
Ako je tako, to se mora razdvojiti.
Za hlađenje treba antifriz, a on bi umazao stakla umjesto da ih opere...???
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Stranica 7 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.