<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Buggy Carter GTR Interceptor
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lisicakm

PostPostano: 1.8.2017. uto. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Zapi ide u kutiju da mu ne bude hladno ili ima neki bolji razlog?

Da ne skuplja prasinu Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Caca

PostPostano: 8.8.2017. uto. 18:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Raskopao sam bateriju koju trebam presložiti kako bi očistio oksidirane spojnice pa sam išao provjeriti i svaki BMS. U stanju mirovanja, sa upaljenom LEDicom troši svega 10mA ako nekog interesira :-) a naletio sam na jednog koji nije bio ispravan. Jako čudno se ponašao, kod spajanja na bateriju ne bi upalio LED ili bi upalio odmah bleeding, onda nekad nije uopće pokušao bleeding iznad 3.7V i tako. Gore je LM239A četverostruki diferencijalni komparator koji u Elmatisu košta cijelih 4,00kn pa sam ga lijepo skinuo dolje...

i zalemio novi i sad mali radi kao novi!

Stigla mi je i TME pošiljka pa sam se malo igrao sa rasporedom na instrument ploči... Skroz lijevo je LCD wattmetar, voltmetar, ampermetar i još štošta može bit, zatim prekidač kratka i duga svjetla pa ispod prekidač za žmigavce pa bravica i iznad nje LED od Zapija i desno MOJ smijeh1

Napravio model pa sad to ide na CNC routerić za probu.

Sad mi je još ostao dio mehanike za riješiti, konkretno trokraki ležaj koji je ostao bez pola valjaka pa još neke sitnice i nadam se da ću onda krenuti sa nosačem motora i kutijom za baterije...
[Vrh]
Caca

PostPostano: 8.8.2017. uto. 18:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odradio sam i dio modeliranja konzole koja ide na mjesto originalne poluge.

Predvidio sam 6 tipkala/prekidača; skroz gore lijevo "naprijed", ispod njega "neutral" i ispod njega "rikverc". Skroz gore desno ide mrvicu veći 19mm metalni STOP pa ispod njega sva četiri žmigavca i skroz dolje truba

Sad mi samo preostaje dat nacrt nekom tko može variti aluminij Very Happy
[Vrh]
Goldy

PostPostano: 10.8.2017. čet. 11:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Caca je napisao/la:

Malo sam morao pobrusit da lančanik sjedne ali još provjerim mjere prije tokarenja Very Happy

ne znam kak si ti to zamislil
lagano je nacrtati i 3d isprintati
Rolling Eyes

ali, kak napraviti ozubljenje, skroz u ćošak bez radijusa?
e to je već drugo pitanje
konvencionalnim tokarenjem i glodanjem to baš i ne išlo

primijeti da svaki alat ima svoj radius, pa i glodalo za to

najljepše se vidi na kardanskom vratilu:
https://www.trgo-agencija.hr/osovina-kardanska-1-3-8-z6-l-120mm.aspx

pogledaj završetke kanala, lijepo se vidi radius glodala

no... postoje tehnike... elektroerozija na primjer...
koje dozvoljavaju svakakve "zamisli" i ideje...

baš me zanima.

Wink
[Vrh]
Caca

PostPostano: 10.8.2017. čet. 12:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma nisam išao crtat detalje, ovo je više kao skica da čovjek zna što i kako napravit. Tehničku izvedbu ću prepustit stručnjaku. Jednostavno će dobit lančanik i osovinu motora i ja mu samo velim kaj želim... Very Happy
[Vrh]
Goldy

PostPostano: 10.8.2017. čet. 12:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Caca je napisao/la:
Ma nisam išao crtat detalje, ovo je više kao skica da čovjek zna što i kako napravit. Tehničku izvedbu ću prepustit stručnjaku. Jednostavno će dobit lančanik i osovinu motora i ja mu samo velim kaj želim... Very Happy

ovo me podsjeća, kak su nama tehnolozi razrađivali procese
smijeh2

dobiš nacrt, i u popratnim papirima piše "tokari prema nacrtu"
smijeh2 smijeh1 lol

i snajdi se druže... ak oš plaču
plazi jezik smijeh
[Vrh]
BB

PostPostano: 10.8.2017. čet. 13:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Goldy je napisao/la:
Caca je napisao/la:

ovo me podsjeća, kak su nama tehnolozi razrađivali procese
smijeh2

dobiš nacrt, i u popratnim papirima piše "tokari prema nacrtu"
smijeh2 smijeh1 lol

i snajdi se druže... ak oš plaču
plazi jezik smijeh

pa ne možeš postati stručnjak dok ne naučiš da prevazilaziš probleme plazi jezik smijeh
[Vrh]
Goldy

PostPostano: 10.8.2017. čet. 22:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:

pa ne možeš postati stručnjak dok ne naučiš da prevazilaziš probleme plazi jezik smijeh

zato sa nestrpljenjem čekam da javi, kaj mu je mešter rekel

uvijek sam spreman nešto naučiti
skace od srece
[Vrh]
Caca

PostPostano: 10.10.2017. uto. 18:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prošlo je već neko vrijeme i ne mogu reći da je bilo nekog većeg napretka ali uglavnom ide lagano. Priča oko prirubnice je pauzirana taman kad je finalan nacrt išao na izradu i to zato što sam našao Tsubaki lančanik odgovarajućeg koraka sa već urezanim utorom za klin. Trebat ću samo pobrusiti osovinu za 1mm da ide na knap i onda nemam kemijanja...

nešto u ovom stilu

Kupio na Amazonu, došlo iz USA za 2 dana ali krivi, manji korak i 20 zubaca a naručio 11 zubaca. Isti dan otvorio case. Ovo je išlo baš sa Amazona i nisu komplicirali, odmah su vratili novce obzirom da nisu imali traženi i javili mi da stari ne moram vraćat, ukupno plaćen oko $52 a poštarina bi me više koštala ako bi im slao natrag u US palac
Drugi bi trebao doći u četvrtak.

Obzirom da nisam baš imao slobodnog vremena uspio sam složiti pogonski dio, poluosovine, glavčine. Uglavnom zamijenio sam sve ležajeve, sve manžete, matice, krajnike na letvi volana i još neke sitnice. U planu mi je riješiti mehaniku do kraja te ga postaviti na kotače kako bi ga mogao pospremiti preko zime. Preko zime ću se uglavnom igrati za strujom, smjestiti sve u kutije, dotjerati soft za MCU...

Frednji amortizeri su dosta korodirali pa sam i njih osvježio. Malo polir paste, crveni i bezbojni lak i već su ugodniji oku.

Razlika između korodiralog i poliranog

[Vrh]
Caca

PostPostano: 10.10.2017. uto. 18:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Složio sam i bateriju u jedan red, povezao BMSove za nadzor LV I HV i to jedva obzirom da su baterije dosta uske pa je skoro jedan naslonjen na drugi. Uzeo sam silikonsku žicu koja je jako savitljiva pa sam nekako uspio. Very Happy
Bateriju ću stisnuti sa 3 reda navojnih šipki, sad je samo po sredini a dolje i gore ide "L" profil tako da je mogu učvrstiti za šasiju a gore ću staviti komad pleksija da zaštitim BMS i kontakte.

Izbalansirao ćelije i usput probao "Čubi" punjač!

Frend mi je napravio i panel ploču od aluminija 4mm za instrumentaciju ali mora na ponovnu izradu.

[Vrh]
Caca

PostPostano: 10.10.2017. uto. 18:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Električna shema bi trebala izgledati otprilike ovako ali možda mi još padne na pamet koja sitnica... Dio same 12V i originalne instalacije ne budem crtao, to uglavnom ostavljam kako je bilo.

[Vrh]
riba

PostPostano: 10.10.2017. uto. 18:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo naprijed! Cool
[Vrh]
Caca

PostPostano: 14.10.2017. sub. 22:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas je bio lijep dan za šerafljenje! Very Happy
Napatio sam se sa oprugama ali pronašao sam jeftino i jednostavno rješenje.

Vratio sam amortizere, zamjenio krajnike, montirao kočnice i vratio kotače. Vijci koji su držali disk su bili u jako lošem stanju i htio sam zamijeniti svih 6. Naravno specifični su po tome kaj imaju zadebljan gornji dio gdje je rupa za imbus. Ovako izgledaju.

I naravno nisam mogao naći identične pa sam uzeo nešto duže za koje sam mislio da će ići bez problema nakon provjere pomičnim mjerilom ali ipak su bili mrvicu predugi. Naravno morao sam ih kratiti. Nakon kraćenja i brušenja titan šerafa složim ja sve kad ono nemrem okrenut kotač jer je glava 2mm i manje previsoka, pa sve lijepo skidaj dolje pa opet brusi pa vraćaj nazad. Bilo je zanimljivo uglavnom.

Mislim da sam riješio većinu stvari koje sam si zacrtao i sad kad je na kotačima budem ga pospremio da ne bude izložen snijegu i vlazi a nastavak mehaničkih radova nastavljam u proljeće čim zatopli. Nadam se još kojem toplijem vikendu...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4
Stranica 4 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.