<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

NOVOSTI
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 183, 184, 185

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
stjepan

PostPostano: 13.9.2017. sri. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
stjepan je napisao/la:
Daddy_o7 je napisao/la:
Bit će zanimljivo vidjeti kako će riješiti ove probleme. Postavljam još zanimljivije pitanje, a što ako na cestu izleti neka životinja, jeli onda vrijede ista pravila ili auto izabire spasiti vozača ako uopće može u tom kratkom trenutku prepoznati razliku između čovjeka i životinje na cesti pogotovo u trenucima smanjene vidljivosti.

Kakvi bi to trebali biti uvjeti koji bi značili "smanjenu vidljivost" za stroj koji ima radar, infracrvenu detekciju i detekciju koju ljudsko tijelo može samo sanjati i gledati u x-man filmovima? Kakva bi to životinja trebala biti da "izleti" tom istom stroju a da ju on nevidi stotinama metara prije? Kakva bi to situacija terbala biti da se prikradeš stroju koji gleda 360 stupnjeva oko sebe non stop i bez imalo "pada" pozornosti ili pažnje? Uvjek jednako, brzo i koncentrirano?

Pogledajte malo snimke podataka koje se prikazuju kod Googleovih samovozecih auta. Ti auti VIDE iza ugla, vide ispred sebe iako je ispred njih guzva od xx auta, predvide sudar dvaju auta koji se nalaze u koloni ispred njih i pocnu kociti na vrijeme kako bi izbjegli lancani itd. Da bi se "prikrao" tom autu i da bi mu dosao "iznenada" moras biti vrhunski ninja.

A stvar je jos u razvoju, i razvijat ce se kako ce se koristiti sve vise i vise, jer ce se machine learning nastaviti nadopunjavati samim koristenjem.

Sto god ti auti "odlucili" na cestama ce biti DALEKO manje mrtvih nego sto ih ima sada.
Kiša, snijeg, sunčev bljesak nisko uz obzor, zalijepljena muha na senzoru....na takve ekstremne uvjete sam mislio..a kao primjer spominjem onu nesreću s teslom kada je senzor bio zabljesnut i nije vidio kamion. Ali neka se recimo i rijesi prepoznavanje vrste zivih bica uz cestu sto ce biti kompleksno i vrlo procesorski zahtjevno postavlja se pitanje prioriteta. Jeli zivot psa koji ti je izletio u sekundi a koji ne moze predvidjeti niti jedan senzor jer je dosao iza stabla ili nekakvih parkiranih auta, vrijedi vise od tvog zdravlja? Nekako bih ja volio donijeti odluku o tome umjesto nekog programera :-)
E sad ako ti zelis pogaziti psa umjesto skrenuti lijevo u nadolazecu cisternu a sustav ti to neda onda imamo ozbiljan problem. Cinjenica ja da se o tim stvarima prica u strucnim krugovima i vjerujem da to nije izmisljotina. Vidjet cemo kako ce se to rijesiti..

Glavni problem tvoje zabrinutosti je činjenica da razmišljaš o problemima Tesle koja NIJE samovozeći auto (barem nije bila u trenutku kada se desila navedena situacija). Pogledaj snimke google-ovih samovozećih auta i sve će ti biti jasno. Nema bljeska koji će ga zasljepiti (osim ako nije solarna baklja koja će spaliti svu elektroniku), nema muhe (osim ako nije ona koja se pretvori u slona) i sl. stvari. Kamere na tom autu su zadnja stvar koju on koristi za gledanje svoje okoline.
A i da se bilo koji od bitnih inputa pokvari / blkira / zasljepi, auto napravi isto što napravi i vozač kad ga zasljepi svjetlo po noći, stane....ODMAH i za razliku od vozača NIKAD neće reći: "pa možda mogu" i "ma vjerojatno se dobro sjećam kako cesta ide od vremena prije nego me je svjetlo zasljepilo".

Isto tako ekstremna je pogreška reći da "programer" donosi odluku. To je kao da kažeš da teta spremačica u Google-u odlučuje što će ti se prikazati kad searchas. Ne...programeri NE programiraju autove reakcije. Autove reakcije su čisti machine learning i auto će napraviti ono što je naučio u milijonima sličnih situacija. Ne postoji programer koji kaže autu: "ako je u autu jedna osoba, a ako su na cesti dvije osobe, ti se zabi u stup jer je u autu manje osoba" (ili obrnuto). To se jednostavno ne radi i na taj način je nemoguće napraviti samovozeči auto.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Daddy_o7

PostPostano: 14.9.2017. čet. 08:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:

Glavni problem tvoje zabrinutosti je činjenica da razmišljaš o problemima Tesle koja NIJE samovozeći auto (barem nije bila u trenutku kada se desila navedena situacija). Pogledaj snimke google-ovih samovozećih auta i sve će ti biti jasno. Nema bljeska koji će ga zasljepiti (osim ako nije solarna baklja koja će spaliti svu elektroniku), nema muhe (osim ako nije ona koja se pretvori u slona) i sl. stvari. Kamere na tom autu su zadnja stvar koju on koristi za gledanje svoje okoline.
A i da se bilo koji od bitnih inputa pokvari / blkira / zasljepi, auto napravi isto što napravi i vozač kad ga zasljepi svjetlo po noći, stane....ODMAH i za razliku od vozača NIKAD neće reći: "pa možda mogu" i "ma vjerojatno se dobro sjećam kako cesta ide od vremena prije nego me je svjetlo zasljepilo".

Isto tako ekstremna je pogreška reći da "programer" donosi odluku. To je kao da kažeš da teta spremačica u Google-u odlučuje što će ti se prikazati kad searchas. Ne...programeri NE programiraju autove reakcije. Autove reakcije su čisti machine learning i auto će napraviti ono što je naučio u milijonima sličnih situacija. Ne postoji programer koji kaže autu: "ako je u autu jedna osoba, a ako su na cesti dvije osobe, ti se zabi u stup jer je u autu manje osoba" (ili obrnuto). To se jednostavno ne radi i na taj način je nemoguće napraviti samovozeči auto.

Nisam spomenuo teslu kao primjer samovozeceg auta jer znam da on to nije nego sam ga spmenuo u kontekstu problema sa senzorom koji se eto ipak moze desiti iako vrlo rijetko. No pretpostavimo da ce senzori biti tako savrseni da ce raditi 100% ostaje pitanje donosenja odluke. Pa nisam ja to pitanje postavio nego sam vidio nebrojeno mnogo clanaka i videa na tu temu. I to kad kazes da to ne rade programeri se ne bih slozio jer ne kazes autu "evo ovdje ti je cesta pa ti sad nauci voziti". Naravno da mu moras zadati neke osnovne parametre po kojima ce on uciti voziti. A to ce odraditi programer a ne neka cistacica u Googlu.
Mozda ce u dalekoj buducnosti auto biti inteligentniji od nas i to bude sve funkcioniralo tako da auti voze sigurno na nacin da komuniciraju medjusobno sto znaci da dijele informacije od senzora medjusobno pa znaju sto se dogadja "iza ugla" ali dok god bude klasicnih analognih nepredvidivih vozaca zajedno sa digitalnim nepogresivim na cesti moci ce doci do nezgode. Dakle bitno je da uocis da ja ni u kom slucaju nisam protiv stroja koji bi mi pomagao da bolje i sigurnije vozim nego sam zabrinut da njegova odluka o mojoj sudbini bude prepustena kompletno njemu. Ja sam mozda malo tradicionalan kada je pitanje voznja jer volim voziti pa bih radije pristao na asistenciju prilikom voznje nego na potpunu kontrolu. U svakom slucaju vidjet cemo kako ce se stvari razvijati.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 14.9.2017. čet. 14:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:

Nisam spomenuo teslu kao primjer samovozeceg auta jer znam da on to nije nego sam ga spmenuo u kontekstu problema sa senzorom koji se eto ipak moze desiti iako vrlo rijetko. No pretpostavimo da ce senzori biti tako savrseni da ce raditi 100% ostaje pitanje donosenja odluke. Pa nisam ja to pitanje postavio nego sam vidio nebrojeno mnogo clanaka i videa na tu temu. I to kad kazes da to ne rade programeri se ne bih slozio jer ne kazes autu "evo ovdje ti je cesta pa ti sad nauci voziti". Naravno da mu moras zadati neke osnovne parametre po kojima ce on uciti voziti. A to ce odraditi programer a ne neka cistacica u Googlu.
Mozda ce u dalekoj buducnosti auto biti inteligentniji od nas i to bude sve funkcioniralo tako da auti voze sigurno na nacin da komuniciraju medjusobno sto znaci da dijele informacije od senzora medjusobno pa znaju sto se dogadja "iza ugla" ali dok god bude klasicnih analognih nepredvidivih vozaca zajedno sa digitalnim nepogresivim na cesti moci ce doci do nezgode. Dakle bitno je da uocis da ja ni u kom slucaju nisam protiv stroja koji bi mi pomagao da bolje i sigurnije vozim nego sam zabrinut da njegova odluka o mojoj sudbini bude prepustena kompletno njemu. Ja sam mozda malo tradicionalan kada je pitanje voznja jer volim voziti pa bih radije pristao na asistenciju prilikom voznje nego na potpunu kontrolu. U svakom slucaju vidjet cemo kako ce se stvari razvijati.

Kad se voziš u autobusu/vlaku/avionu, tvoje sudbina je kompletno prepuštena vozaču, koji je daleko manje pouzdan nego što će to biti samovozeći strojevi. Brine li te to?
[Vrh]
AKG

PostPostano: 14.9.2017. čet. 15:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nitko neće biti prisiljen koristiti autopilot. Ako više vjeruješ svojim sposobnostima slobodno voziš sam.

Ali da, sveukupno gledano promet će biti puno sigurniji jednom kad AI počne voziti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
rkahler

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.telegram.hr/biznis-tech/bmw-vw-i-mercedes-predstavili-su-nove-modele-elektricnih-automobila-evo-detalja/
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:
Daddy_o7 je napisao/la:

Kad se voziš u autobusu/vlaku/avionu, tvoje sudbina je kompletno prepuštena vozaču, koji je daleko manje pouzdan nego što će to biti samovozeći strojevi. Brine li te to?

Pa ne mogu reci da mi je drago ali mi se cini da je bus ipak malo sigurniji nego automobil. Zapravo se ne sjecam kada sam zadnji put bio u busu ili vlaku. A kad smo kod vlaka to prevozno sredstvo mi se cini cak dosta sigurno.Cudi me da s obzirom na jednostavnost upravljanja nisu vec odavno ugradili autopilote.Svakako bi mi bilo draze da danasnji javni prijevoz vec ima nekakvu vrstu asistencije.Ne znam do kuda je dosao razvoj takvih sustava u autobusima ali svi pricaju o autima i kamionima.
I da zakljucim, mislim da ne bi bilo dobro da covjek nema mogucnost izbora da sam vozi auto jer svako oduzimanje vjestine onima koji vole voziti ih osiromasuje i lagano zatupljuje.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 15.9.2017. pet. 14:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:

Pa ne mogu reci da mi je drago ali mi se cini da je bus ipak malo sigurniji nego automobil. Zapravo se ne sjecam kada sam zadnji put bio u busu ili vlaku. A kad smo kod vlaka to prevozno sredstvo mi se cini cak dosta sigurno.Cudi me da s obzirom na jednostavnost upravljanja nisu vec odavno ugradili autopilote.Svakako bi mi bilo draze da danasnji javni prijevoz vec ima nekakvu vrstu asistencije.Ne znam do kuda je dosao razvoj takvih sustava u autobusima ali svi pricaju o autima i kamionima.
I da zakljucim, mislim da ne bi bilo dobro da covjek nema mogucnost izbora da sam vozi auto jer svako oduzimanje vjestine onima koji vole voziti ih osiromasuje i lagano zatupljuje.

Isto možeš reći za mnoge "izumrle" vještine, npr. računanje sa logaritamskim tablicama. Nitko ne žali za njima, jer ti to omogućuje fokusiranje na naprednije zadatke. Isto će biti sa vožnjom. Ljudi će jednog dana to vrijeme moći iskoristiti za nešto drugo (posao, edukaciju, zabavu,...), i žaliti nas jadnike koji smo morali gubiti dragocijeno vrijeme na vožnju.

Naravno, razmišljanja poput tvog su očekivana. Radi se o velikoj promjeni paradigme, a to ne ide preko noći. Kad bi netko pokušao odjednom nametnuti autonomna vozila, javio bi se veliki otpor, sa argumentima kakve navodiš. Međutim, to će se uvoditi postepeno. Nove generacije će sve manje htjeti voziti. Nakon određenog vremena, vožnja će faliti samo rijetkim entuzijastima.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 17.9.2017. ned. 19:20    Naslov: Oglas u americkom casopisu Citirajte i odgovorite

Odmah kad otvoris korice doceka te preko 2 strane oglas za Chevrolet Bolt:

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 183, 184, 185
Stranica 185 / 185.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.