<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
koronasss

PostPostano: 12.9.2017. uto. 19:35    Naslov: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

Planirao sam kupiti CRO motor i sam izraditi ramu za ovo vozilo. Trenutno se dvoumim izmedu dh baze i super moto baze. Jel itko dosad radio e -bike sa kotacima od motora i jesu li sta preteska za biciklu. I jos jedno pitanje je baterija. Koliko mi ampera treba za posteno ubrzanje (npr. dvotaktni 180cc) i koliko volti da mi max brzina bude 100+.Hvala unaprijed. Lp
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 13.9.2017. sri. 00:00    Naslov: Re: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

koronasss je napisao/la:
Planirao sam kupiti CRO motor i sam izraditi ramu za ovo vozilo. Trenutno se dvoumim izmedu dh baze i super moto baze. Jel itko dosad radio e -bike sa kotacima od motora i jesu li sta preteska za biciklu. I jos jedno pitanje je baterija. Koliko mi ampera treba za posteno ubrzanje (npr. dvotaktni 180cc) i koliko volti da mi max brzina bude 100+.Hvala unaprijed. Lp

1. Da
2. Da
3. cca 250A/100-120V
[Vrh]
dred

PostPostano: 13.9.2017. sri. 08:57    Naslov: Re: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
koronasss je napisao/la:

1. Da
2. Da
3. cca 250A/100-120V

Upravo tako! palac
[Vrh]
koronasss

PostPostano: 13.9.2017. sri. 20:23    Naslov: Re: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
koronasss je napisao/la:

1. Da
2. Da
3. cca 250A/100-120V

A kolika ja razlika izmedu npr 15A 45A 100 i 250? Jel se osjeti toliko puno ili je npr 30 posto vise izmedu 100 i 250 ili neznam. Po mojim izrscunima tolika baterija da se radi od 18650 celija bi izasla oko 50 000kn...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 13.9.2017. sri. 20:47    Naslov: Re: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

koronasss je napisao/la:
grrga je napisao/la:
koronasss je napisao/la:

1. Da
2. Da
3. cca 250A/100-120V

A kolika ja razlika izmedu npr 15A 45A 100 i 250? Jel se osjeti toliko puno ili je npr 30 posto vise izmedu 100 i 250 ili neznam. Po mojim izrscunima tolika baterija da se radi od 18650 celija bi izasla oko 50 000kn...

Malo mješaš kruške i jebuke. Pitao si koliko Ampera ti treba za ubrzanje. To nema direktnu vezu sa cijenom baterije već sa cijenom kontrolera.
Kapacitet (i cijena) baterije određuje koliko ćeš se daleko voziti a potrebna struja iz baterije određuje koje će se ćelije koristiti.
Predlažem da prvo isprobaš nekoliko različitih bicikala da stekneš neke početne utiske pa onda odlučiš šta zapravo želiš i trebaš.

Kompletno vozilo sa takvim karakteristikama bi lako moglo i koštati 50 kkn pa prije neke veće investicije svakako treba probati neke jače bajkove koji su usput i jeftiniji.
[Vrh]
koronasss

PostPostano: 14.9.2017. čet. 13:23    Naslov: Re: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
koronasss je napisao/la:
grrga je napisao/la:
koronasss je napisao/la:

1. Da
2. Da
3. cca 250A/100-120V

Malo mješaš kruške i jebuke. Pitao si koliko Ampera ti treba za ubrzanje. To nema direktnu vezu sa cijenom baterije već sa cijenom kontrolera.
Kapacitet (i cijena) baterije određuje koliko ćeš se daleko voziti a potrebna struja iz baterije određuje koje će se ćelije koristiti.
Predlažem da prvo isprobaš nekoliko različitih bicikala da stekneš neke početne utiske pa onda odlučiš šta zapravo želiš i trebaš.

Kompletno vozilo sa takvim karakteristikama bi lako moglo i koštati 50 kkn pa prije neke veće investicije svakako treba probati neke jače bajkove koji su usput i jeftiniji.

Pa dosad sam vozio skutere od 50 do 300cc ktm duke 250 i par yamahinih crosera dvotaktnih tako da sto se tice snage motora upoznat sam.. dosad sam vozio jedan pedal asist cube el bicikl sa ogranicenjem na 50 i to je to sto se tice mog dodira sa el vozilima. Sa strujom nisam tolko upoznat al sam sa motorima dosta dobar. Uglavnom kolko sam shvatio meni je dosta baterija od 3 4kwh (npr. 100v 40A) i samo jacina kontrolera odreduje ubrzanje?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 14.9.2017. čet. 13:51    Naslov: Re: Pomoc pri samogradnji e-bikea/super-mota Citirajte i odgovorite

koronasss je napisao/la:

Pa dosad sam vozio skutere od 50 do 300cc ktm duke 250 i par yamahinih crosera dvotaktnih tako da sto se tice snage motora upoznat sam.. dosad sam vozio jedan pedal asist cube el bicikl sa ogranicenjem na 50 i to je to sto se tice mog dodira sa el vozilima. Sa strujom nisam tolko upoznat al sam sa motorima dosta dobar. Uglavnom kolko sam shvatio meni je dosta baterija od 3 4kwh (npr. 100v 40A) i samo jacina kontrolera odreduje ubrzanje?

Okretni moment je ono što daje osjećaj ubrzanja a on je sasvim drugačije raspoređen kod elektromotora. Dođi u Požegu i probaj moj bicikl pa ga onda usporedi sa benzinskim motorom.

Baterija nema Ampere već Ampersate (Ah), ali mora moći dati dovoljnu jakost struje u amperima da zadovolji potrebe kontrolera za strujom.

100V 40Ah je velika baterija za puno dometa, sad još samo treba biti napravljena da može dati puno struje ( dakle ne dolazi u obzir jeftini 18650 li-ion)
[Vrh]
riba

PostPostano: 14.9.2017. čet. 15:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dolazi u obzir srednje jeftini Smile 25R, 30Q i slične ćelije daju iz 40 Ah 160 A trajno ili barem circa 350 A kratkotrajno, što je više nego dovoljno.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 14.9.2017. čet. 16:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Dolazi u obzir srednje jeftini Smile 25R, 30Q i slične ćelije daju iz 40 Ah 160 A trajno ili barem circa 350 A kratkotrajno, što je više nego dovoljno.

Trajno daju oko 30% od deklariranog a da se ne griju.

Dakle 15P panasonica je ok za oko 50 A trajno i povremeno do 100A.

25R, 30Q i slične ne spadaju u najjeftinije u odnosu cijena/kapacitet već kako si rekao u srednje...
Kod svih treba računati sa cca 0,5Ah manje nego deklariraju. Inače preferiram 25R ali performanse su
svejedno puno lošije nego što ima relativno jeftini lipo.
[Vrh]
riba

PostPostano: 14.9.2017. čet. 16:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa da rekao sam srednje jeftino, sasvim ok cijena koja se može priuštiti. A za trajnu struju kako koje, i jako ovisi o hlađenju. za 25R klasu 30A kratkotrajno, 10A trajno ako su u paketu bez hlađenja, kao što si rekao. Ali klasa panasonic PF je malo drukčiji omjer, navedeno 10A kao maks, a može u paketu bez hlađenja barem 5 ili 6 A trajno. Iako tih 10A nije realni max, nego trajni max za jednu ćeliju van paketa, a kratkotrajno bez beda 15 A.

Jeftini lipo ok što se tiče performansi, ali sve ostalo je sranje, kvaliteta, pouzdanost, gustoća energije, a nije strašna razlika u cijeni da bi se isplatilo riskirati.
[Vrh]
koronasss

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislio sam kupit isto od zelena vozila baterije vidim na dosta mjesta se spominju od panasonica 18650 jesu li one okej ili? Inace zivim u Zadru napravio sam dosad jednu biciklu sa benzinskim motorom a elektricna mi je bila zelja vec duze vremena. Do pozege mi je malo daleko da budem iskren iako bi stvarno htio probat prie nego sto kupim odnosno krenem u sastavljanje. I ispricavam se radi svog neznanja i krive terminologije
Confused
[Vrh]
riba

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok su ako ćeš imati dobro dimenzionirani paket tj ako ne tražiš paket sa malim kapacitetom i velikom snagom. Reci kakve su ti potrebe, kolika je željena snaga i domet.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

400-450 km je ništa troška u odnosu na moguću investiciju. Very Happy
[Vrh]
koronasss

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa iskreno cjela ekipa mi vozi motore i skutere tako da su oni neka uvertira. Bio bih zadovoljan da bude npr kao duke 125. Znaci top brzina oko 100 110 a ubrzanje a sad kolko sam cuo dosta dobro ubrzanje imaju ove bicikle tako da neznam sa cim bi usporedio al mozda bi mi ubrzanje bilo prioritet. Stvarno nisam upoznat toliko sa elektro motorima kontrolerima i baterijama osnove znam tako da neznam najbolje bi bilo ako bi mi vi mogli preporuciti sto je optimalno. Za elektricne komponenete znaci bez bicikle imam negdje 12000 kuna tako da mozda bi mi pasalo da je mozda manje ako cu puno izgubit stim necu manje a ako mogu dosta dobit za malo vise otic cu i malo vise tako da mislim da me razumijete.
[Vrh]
koronasss

PostPostano: 14.9.2017. čet. 17:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

I da otprilike koliki bi domet imao sa navedenom baterijom od 4kwh?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.