<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Predimenzioniranje panela i MPPT

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drug mile

PostPostano: 11.8.2017. pet. 21:57    Naslov: Predimenzioniranje panela i MPPT Citirajte i odgovorite

Konkretno, imam 260W panel i MPPT punjač na 12V, 25A. Znači max. teoretska snaga panela koju bi kontroler mogao iskoristiti je 300 W. Ako dodam još jedan panel 260W, paralelno postojećem, ne prelazim max. ulazni napon za kontroler (jer ostaje isti) ali snaga panela (tj. max struja) je mnogo veća. Imam li razloga da očekujem probleme s kontrolerom, ili oni u pravilu uredno reguliraju ulaznu struju?

Ako je bitno, kontroler je ovaj:
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/0316/mppt-regulator-sole-visionic-25a-12vlcd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 12.8.2017. sub. 05:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bih to preporučio, naročito kod jeftinijih MPPT kontrolera...

Valjalo bi pitati proizvođača/distributera (koji ti je to prodao) da li se može dodati panel.

Vjerojatnije je da će regulator izgoriti, naročito ako nije sinkroni buck (što je najčešće) i usput ti zeznuti i bateriju, ako je bez kvalitetnog osigurača...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
drug mile

PostPostano: 12.8.2017. sub. 10:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm, ok, ako ima zainteresiranih za taj MPPT, nek se javi, pa da kupim nešto jače.
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 12.8.2017. sub. 18:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam i ja taj mppt,spojen jedan 250w panel i jedan 200w.Ovog drugog puštam u pogon kad je oblačno,paralelno spoj.Jedino treba paziti ako sunce naglo izvori,onda ode ode preko 25a punjenje ali kontroler javi signalom da je došlo do prekoračenja
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nijemilako

PostPostano: 19.8.2017. sub. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

posjedujem ovakva tri regulatora svaka ploča ima svoj mppt

http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/VICMPPT15/victron-energy-mppt-regulator-15a-1224v

spajanjem na mobitel ili na laptop moguće je u postavkama mijenjati struju punjenja baterija od 1 do 15A

kod mene konkretno su dvije po 150W i jedna od 130W max izlazna struja mi je rijetko kad dođe do 11 A po regleru
gledajući ovo ljeto u povijest zadnjih 30 dana dva puta mi je pik bio 155W
ali većinu vremena je oko 110W po ploči,( govorim o pločama od 150W 60 ćelija ) kupljene ovdje prek dmetra
možda bi dobijao i veće struje ali sam cijelo ljeto bio solidno pun s baterijama

se nešto gruntam ak je ploča 150W a mogu puštati van npr 1A
jel bi i ovaj tip MPPT-a podnio i ploču od recimo 300W pošto se može regulirati izlazna struja

možda bi konkretno ovaj mppt s linka podnio ploču i od 300W kad je ograničena struja na max 15 A , u stvari nemam pojma
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 19.8.2017. sub. 22:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam kupio dodatnu ploču i novi punjač, 40A. Piše na samom punjaču da je max. snaga 520W, što je upravo ono što ja imam sada (2×260W).

Pročitao sam knjižicu koja je došla uz njega, piše u njoj da se može spojiti max. tri puta više snage u panelima nego što je max. snaga punjača, ispada da bih ja na ovaj svoj mogao spojiti 1,56 kW ali bi prema bateriji uvijek išlo max 40A ili 520W.

Da li to isto vrijedi i za moj stari, ne znam, vrag zna gdje sam knjižicu stavio.
[Vrh]
nijemilako

PostPostano: 23.8.2017. sri. 21:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaj taj moj mppt radi
na ulazu ploča od 150 W
već sam pisao da je većinu vremena na 110W
nisam ja kriv kad sam uvijek pun s baterijama 400 Ah a voze dva frižidera i klinjo na igricama
dakle kaj mppt radi kad mu ja prek mobitela promijenim postavke i namjestim izlaznu struju od 1A u grubo 1A izlazne struje recimo 15W a na ulazu spojeno 150W ploča dakle deset puta veća snaga na ulazu nego na izlazu
trlja oci trlja oci trlja oci
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.