<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Krivulja pražnjenja baterije

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drug mile

PostPostano: 15.8.2017. uto. 21:39    Naslov: Krivulja pražnjenja baterije Citirajte i odgovorite

Imam novu bateriju skace od srece (autonomni solarni sustav) i malo kontroliram napon tijekom noći. Rekao bih da mi brže napon pada kada je viši, odnosno tijekom noći mi uz približno iste potrošače napon sa 12,9 padne na 12,5, ali ako je baterija malo ispražnjena dočekala noć onda sa 12,5 padne na 12,4 ili 12,3. Tako nešto.

Postoji li krivulja koja bi ovo objasnila, ili neka koje se mogu držati pri procjeni koliko još energije u bateriji ima? Npr. kak da znam jesam li tijekom noći potrošio 10% ili 20% kapaciteta?

Usput, ima li neki analogni instrument kojim mogu precizno mjeriti napon baterije, npr. da mu je skala od 10 do 15V a ne od 0 do 20?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 15.8.2017. uto. 21:59    Naslov: Re: Krivulja pražnjenja baterije Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
Imam novu bateriju skace od srece (autonomni solarni sustav) i malo kontroliram napon tijekom noći. Rekao bih da mi brže napon pada kada je viši, odnosno tijekom noći mi uz približno iste potrošače napon sa 12,9 padne na 12,5, ali ako je baterija malo ispražnjena dočekala noć onda sa 12,5 padne na 12,4 ili 12,3. Tako nešto.

Postoji li krivulja koja bi ovo objasnila, ili neka koje se mogu držati pri procjeni koliko još energije u bateriji ima? Npr. kak da znam jesam li tijekom noći potrošio 10% ili 20% kapaciteta?

Usput, ima li neki analogni instrument kojim mogu precizno mjeriti napon baterije, npr. da mu je skala od 10 do 15V a ne od 0 do 20?

Od 12.5-13V imas jako malo kapaciteta, glavina kapaciteta olovnih akumulatora je od 11.5-12.5V. Ako zelis da dugo traju pozeljno bi bilo da ih ne praznis ispod 50%, znaci ne ispod 11.9V.

Ovako otprilike izgleda tablica napunjenosti ovisno o naponu (cisti napon baterije bez trosila):

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
papicdu1

PostPostano: 16.8.2017. sri. 19:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako stoji napunjenost kod gel akua,ako imaš kakvu tablicu palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
drug mile

PostPostano: 16.8.2017. sri. 20:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

I moj je gel, jel različita krivulja/tablica?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
papicdu1

PostPostano: 16.8.2017. sri. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne znam,zato pitam,a Cose zna palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Cose

PostPostano: 16.8.2017. sri. 20:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

papicdu1 je napisao/la:
ne znam,zato pitam,a Cose zna palac

Cose koristi Google pa nadje svasta. Very Happy

Idealno bi bilo pronaci tvornicke podatke od konkretnih baterija - tamo su krivulje i tablice, a brojke se bitno razlikuju ovisno o struju praznjenja (zato sam kod onoga napisao da vrijedi za neopterecenu bateriju).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.