<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Eletrični vlakić autonomija
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 13.8.2017. ned. 16:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero77 je napisao/la:
Cose je napisao/la:
Uz sve ovo sto je Pero napisao, treba uzeti single cell punjac 15-20A i napuniti jednu po jednu celiju da se posteno izravnaju.

Cak i samo to punjenje celiju po celiju bi privremeno rijesilo problem koji postoji sa svime ostalim - jedino sto bi to trebalo napraviti u jednom prolazu sve celije.

Inace ova logika sa kompletnim gasenjem punjaca je pusiona jer se slabije celije nikako ne mogu napuniti - punjac bi trebalo ugasiti kada neka celija predje npr. 3.70V, pa cekati da zavrsi bleed, pa onda opet upaliti, pa cekati da neka celija predje 3.70V i tako u krug dok na kraju struja ne padne ispod 0.5A. Tada bi sve celije bile izbalansirane.

Slažem se da to sa gasenjem punjača nije najsretnije riješenje puno je bolje ovo koje si opisao i također slažem se bi samostalno punjenje članaka riješilo na kratko problem, ali kao prvo nemam cell punjač, a kao drugo čini mi se da su naponi na prvom punjaču dosta iznivelirani (osim ona dva šta iskaču) tako da kada bih taj punjač spojio na drugi dio baterija vjerovatno mi se i one iznivelirale

Ovisi koliko su rastimane - ako se punjac nepovratno ugasi cim prva celija dodje do 3.70V onda nece puno pomoci, samo ih mozda malo vise napuni. Trebas nabaviti dobar single cell - ili mozda HobbyKingov Turnigy punjac koji moze istovremeno puniti i balansirati 6 celija (jos trebas 300W 12V napajanje):

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-reaktor-250w-10a-1-6s-balance-charger.html

Sebi sam napravio konektor za zicama i krokodilkama na kraju, pa tako paket od 32S odradim u 6 koraka (4x5S i 2x6S). Balansiranje mozes znatno ubrzati ako ove celije koje bjeze rucno praznis (3x1R 15W u paralelu pa na krokodilke).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 13.8.2017. ned. 19:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najbolje je rijesenje adekvatan BMS i punjac, privremeno je najbolje rijesenje predlozio Cose, moras srediti sve celije, ako nemas punjac za jednu celiju, mozes otvoriti kuciste baterije i rijesavat stvari sa nekim 30A+ punjacem za 12V aku po tri celije odjednom ali za to moras biti prisutan i nadzirati napon celija instrumentom...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Pero77

PostPostano: 13.8.2017. ned. 22:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ukrarko par slika samog vlaka

Karakteristike

Motor 14000w 96V
32 lifepo4 baterije
Zapi AC4 96V kontorler
Zapi Display/konzola u vozilu
DC-DC pretvarač 96/12v
punjači trenutno ono šta jesu
Stabilizator napona prije punjača

I to je to ako nekoga još nešto zanima neka se javi,
Na žalost nije napravljn pod sretnom zvjezdom te sa njime non stop neki problem tako da je više puta skoro završio na smetlištu.[/img]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 14.8.2017. pon. 04:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero77 je napisao/la:
Mislim da je problem puno jednostavniji zanči spoji između dva punjača je na tim čelijama (između 16 i 17) Su različiti i imaju različite krivulje punjenja. Zato nisu spojeni u seriju da daju 96V već svaki napaja 16 članaka, očito da prvi punjač brže napuni 16 članaka pa BMS izbaci punjenje punjača i zaustavi ih oba a ovaj drugi kako ima drukčiju krivulju ne stigne napuniti svoje baterije. To bi po meni bio zaljučak tako da mi hitno treba 96v punjač koji bi mi taj problem jednostavno riješio. Ali pošto više nema nigdje za kupit 96v mislio sam na dva ovakva u seriju

https://www.ev-power.eu/Chargers-6V-to-36V/Charger-48V-30A-for-LFP-LiP-58-8V-BMS-con.html?cur=1#tab2

samo me malo strah tih 30A jer tamo gdje ga punim imam dosta nizak napom (imam ugrađen stabilizator) ali svejedno napon iz mreže sa 15A punjačima zna pasti na 170 v iz mreže tako da sa punjačima od 30 a pao još niže

Po ovome ča si napisa, predpostavljam da su ta tvoja dva punjača različita.
Svejedno probaj odspojiti centralni spoj punjača sa spoja #16-#17.
Tako ćeš osigurati jednaku struju punjenja za sve ćelije.
Valjalo bi otvoriti oba punjača i vidjeti kako korigirati maksimalni napon serije na 116.8V, koliko treba za bateriju.
BMS ne bi smio trajno isključiti punjač, već samo privremeno, tj. dokle god je bilo koja ćelija u HVC alarmu.
Predpostavljam da isključuješ punjače pomoću releja kad BMS signalizira HVC te da nakon toga punjači ostaju bez primarnog napona.
Promijeni to tako da isključuješ punjače od baterije a da isti ostanu na mrežnom naponu te da se automatski ponovo spajaju na bateriju kad nestane HVC. Sudeći po stanju baterije, trebat će ti barem nekoliko dana da se baterija balansira, a to možeš skratiti tako da napuniš bateriju s postojećom konfiguracijom a onda zamijeniš punjače i dopuniš pa tek onda da odspojiš punjače sa #16-#17 mosta na bateriji.

Preporučam da digneš HVC sa 3.70V na 3.75V te da promijeniš bleeding threshold sa 3.60V na 3.55V, tako dobivaš span od 0.2V za balansiranje baterija.
Kad se jednom baterije konačno dobro izbalansiraju, smanji HVC nazad na 3.70V, ali nemoj mijenjati bleeding nivo, tj. ostavi ga na 3.55V.
Na kraju, kad si već ovoliko uložio u taj vlakić, nemoj štedjeti na ovome da ne uništiš opremu od par tisuća € zbog uštede od par stotina €.
Da imam vremena, došao bih u Umag i rado bih ti pomogao da riješiš problem s postojećim punjačima i bez naknade za delo.
Svakako preporučam nabavku single cell punjača, makar samo do 10A za ubrzavanje balansiranja baterije.

Predpostavljam da koristiš jednofazni priključak za punjenje.
Šteta da ti punjači nemaju PFC (power factor correction) jer tada ti ne bi bio potreban stabilizator napona...
Usput, provjeri produžni kabel, jer ako ti je samo 3*1.5mm2 - nije dobro.
Produžni kabel ti treba minimalno 3*2.5mm2 ako je dužina <15m, a za veću dužinu preporučam 3*4mm2 (<50m).
Ako koristiš šuko utikač/utičnicu, snaga ne smije prijeći 3.5kW, a najveća dozvoljena struja je 16A.

Iako su ti postojeći punjači različiti, dalo bi se ih urediti da rade u serijskom spoju, kao i korigirati napon i bez dokumentacije.
Probaj uslikati unutrašnjost oba punjača kvalitetnijim fotoaparatom pa mi pošalji slike na email, koji sam ti poslao na pp.
[Vrh]
riba

PostPostano: 14.8.2017. pon. 07:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Au pa ove baterije nisu ni stisnute. A sigurno nisu ni izbalansirane prije stavljanja u funkciju.

Nema to veze sa sretnom zvijezdom nego nedostatkom znanja i iskustva, puno toga je krivo napravljeno.

Ali cudi me da su se sve komponente kupile ok ali punjac nije. Kada se radi bilo kakva prerada treba biti spreman kupovati od izvana, bez toga nema nista.
[Vrh]
Pero77

PostPostano: 14.8.2017. pon. 18:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

O tom vlakiću bi se dala knjiga napisati koliko se toga desilo dakako tek sam ovih dana shvatio da je to zbog neznanja a ne zbog nesrece. Pa kome se da neka čita.

2010 ili dolazi čovijek ako bi mu mogli napraviti el.vlakić kao partnerstvo
mi radimo šasiju i karoseriju 12v instalaciju on energetiku i elektroniku za pogon to kao EU će vratiti novce kao neki eco projekt

2010-13 mi napravimo naš dio međutim partner uz velika kašnjena i neodazivanja javlja da ne može sufinancirat svoj dio da mi sve platimo šta treba a da će on nabaviti djelove i montirati da to funcijonira od povrata novca EU i te priče ništa.
Krajem 2013 završen vlakić (samo baterije preko 10.000 eura)
2014 odradio više manje uredno sezonu uz nešto sitnih kvarova(ja sam došao u firmu)

2015 počitkom svibnja izgara atibov punjač 96/25 navodno zbog lošeg napona
partner uzima punjač i nestaje na dva mjeseca uzalud pozivi i poruke, da bi se javio sredinom svibnja da je riješio. Montirao punjač i nestao međutim punjač nije bio atibov već u to kučište smjestio je dva 48v punjača u seriju bez ikakvih aktivnih hladnjaka i kako bi se zagrijali tako bi pestali puniti. Kad bi se ohladili trebalo ih je fizički ištekat i uštekat da bi nastavili puniti. Otkažem suradnju partneru i nađem nekog ok dečka iz Rijeke koji mi ugradio aktivno hlađenje na te punjače (do onda nisam ni znao da to više nije taj punjač) i na sam kontroler koji se također pregrijavao. Međutim do šta nisam znao a sada znam da na taj punjač više nije bio spojen BMS a neznam dali je taj lik iz Rijeke znao a ignorirao ili ni on nije išao za time.
Uglavnom sezonu je odradio do kraja jedino šta sam počeo primječivat je crvena ledica na BMS pločicama

2016 - katastrofa s baterijama BMS pločice izgaraju ni dečko iz Rijeke nezna zašto. Vlak vozi i dalje visoki naponi na čelijama do 5v na kraju završio sezonu sa 4 izgorene čelije i BMS sustavom totalno spaljenim.

2017 - pitam gazdu šta ćemo s vlakićem jer više ne može vozit on kaže bacit
ipak se urazumio i rekao da probamo nešto napraviti
Dao sam izmjeriti članke kod ovog mog dečka iz RI sa mjerenjima kojim sam već stavio i dobio dozvolu za nabaviti 10 novih članaka tako da sam škartirao 10 najlošijih i uzeo ono šta je ostalo. Na žalost prvi partner je dimenzijonirao baterije sa 30 članaka a ne 32 tako da sam morao pustit i one baterije od 168ah. Te sam dobio dozvolu da kupim novi BMS sustav koji mi je uz neka kasnjenja ugradio dečko iz RI i bio je gotov tek drugm polovicom 7 mj. Gazda lud. Pustim vlakić u pogon i ne puni dovoljno. Ja ponavlajm dečku iz RI da slabo puni da čim ga iskopčam iz punjača i napravim mali đir naponi padnu ispod 3,2v ok kaže da je to normalno. Međutim u vožnji skroz padne napon vlakić stane. Spojm ga napajanje BMS neda puniti jer su vrijednosti članaka pre niski. Nakon 2 dana dolazi premostit BMS tako da se vlakić može počet punt. I tako drugi pokušaj opet isto šlepanje vlakića do stanice i ponovno punjenje te u tom kratko periodu nisam imao rezervni vlakić i morao sam voziti skračeno. Dok 30.7. kada je punjač prestao puniti i potpuno riknuo jedan od ona 2 punjača (sada znam da je bio pri kraju i kad bi se zagriao bi stao kako su bili u seriji cijeli punjač je prestao puniti). Zovem dečka iz RI dali ima šta on je došao 3.8. sa punjačem koji nema iste karakteristike ali čemo spojti onako na pola kako opisano prije. Te probam 4 i 5. 8 vlakić i dalje ne drži ne može se vozit u međuvremenu stiže mi račun od dečka iz RI na 3600 kn za punjač (48v 15A) normalno + posao + dolazak + PDV sad mi vi recite dali je malo previše za takav punjač koji na kraju nije ni radio. Rekao sam mu da si ga može doći uzeti da mi ne treba više, da je ta sezona za taj vlak gotova malo se naljutio pa ćemo vidjeti šta dalje. I sada ako nađem i dobim dozvolu za nabaviti jedan 96v njega ću ugraditi ali nakon ovog svega teško je tražiti jednu kunu za njega.

Naravno to u to vrijeme sam se učlanio u taj forum i doznao više o tom vlaku nego šta sam u 3 godine doznao od ostalih, ja vam stvarno ne mogu zahvaliti do sada, ako netko dođe u umag svakako da mi se javi još ću mu piče platiti ili ako želi pogledat vlak te mislim da su mi ostale i 7 čelija od 130 - 160 ah u radioni pa ako nekom treba rado ću ih poklonit

To je samo kratka verzija dalo bi se još puno pričati o onom početno djelu izgradnje dok ja nisam stigao.
[Vrh]
BB

PostPostano: 14.8.2017. pon. 21:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

E sad je mnooogo jasnije...

traži ti od gazde dozvolu da angažuješ imenjaka sa foruma (svakako si naučio nabavljati majstore iz Rijeke Wink
Samo se moli Bogu da nije negdje na brodu

ili Ribu...

a mi ostali se možemo voziti kad dođemo smijeh
[Vrh]
eltico

PostPostano: 14.8.2017. pon. 22:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Planiram "put" u Sloveniju s Ticom. Moguće da ču ići preko Poreča i Umaga, pa se svakako javim. Nažalost tek krajem 9.mj.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 14.8.2017. pon. 22:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bar da si se ranije učlanio na forum. U tebi susjednom gradu održavam veći broj električnih vozila i bio sam tebi u blizini na početku sezone. Mogao sam te bar posavjetovati šta napraviti a vjerojatno i odraditi detaljniju dijagnostiku.

Uglavnom mislim da za vlakić ima još, života ako je mehanički ispravan te ako je pogonska grupa OK (mislim motor + kontroler).

Sezona je vjerojatno gotova za njega pa je vrijeme da ga se počne pripremati za slijedeću sezonu.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 14.8.2017. pon. 22:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Uglavnom mislim da za vlakić ima još, života ako je mehanički ispravan te ako je pogonska grupa OK (mislim motor + kontroler).

Sezona je vjerojatno gotova za njega pa je vrijeme da ga se počne pripremati za slijedeću sezonu.

Nadam se da baterije nisu dodatno stradale radi toga sto nisu bile stisnute - ako su se napuhnule, onda je pitanje koliko zivota jos imaju.
[Vrh]
Pero77

PostPostano: 14.8.2017. pon. 22:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Nadam se da baterije nisu dodatno stradale radi toga sto nisu bile stisnute - ako su se napuhnule, onda je pitanje koliko zivota jos imaju.

To sa stisnutim baterijama prvi puta čujem, doista prijašnje baterije baterije su bile u sanduku koji ih je držao stisnute ali kako je bilo 30 baterija sanduk sam eliminirao jer je bio mali, a mislio sam da je čisto iz nekih čisto mehaničkih razloga u sanduku a očito ni ovaj lik iz Ri to nezna jer je rekao da ih je dovoljno trakom obložit sada koliko stvarno ima utjecaja da nisu stisnute neznam. Ali kao što rekoh ovako bez sanduka vuzile su više manje 10 - 20 sati
[Vrh]
Pero77

PostPostano: 14.8.2017. pon. 23:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Bar da si se ranije učlanio na forum. U tebi susjednom gradu održavam veći broj električnih vozila i bio sam tebi u blizini na početku sezone. Mogao sam te bar posavjetovati šta napraviti a vjerojatno i odraditi detaljniju dijagnostiku.

E i meni je žao šta se nisam još prije par godina uključio. Nisam znao da je ovdje community tako jak. A drugo mi se bavimo ozbiljnim poslom proizvodnje i prijvevoza vlakićima tako da sam taj vlak koj kruži po kampu je na samoj margini našeg posla. Nismo znali šta bi s njim pa smo ga stavili da malo vozi.

O kojem gradu je riječ za ta električna vozila možda slijedeče godine dođem s vlakom Smile
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 14.8.2017. pon. 23:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ej Pero, je li ti to voziš po Katoru?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 15.8.2017. uto. 00:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero77 je napisao/la:
Cose je napisao/la:

To sa stisnutim baterijama prvi puta čujem, doista prijašnje baterije baterije su bile u sanduku koji ih je držao stisnute ali kako je bilo 30 baterija sanduk sam eliminirao jer je bio mali, a mislio sam da je čisto iz nekih čisto mehaničkih razloga u sanduku a očito ni ovaj lik iz Ri to nezna jer je rekao da ih je dovoljno trakom obložit sada koliko stvarno ima utjecaja da nisu stisnute neznam. Ali kao što rekoh ovako bez sanduka vuzile su više manje 10 - 20 sati

Takve celije se sire kod punjenja i praznjenja i ako nisu stisnute u kutiji...

...ili u nizu sa zavrsnim plocama...

...onda se celije mogu napuhnuti sto na kraju dovede do ostecenja celije, gubitka kapaciteta ili kompletnog unistenja.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 15.8.2017. uto. 05:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
E sad je mnooogo jasnije...

traži ti od gazde dozvolu da angažuješ imenjaka sa foruma (svakako si naučio nabavljati majstore iz Rijeke Wink
Samo se moli Bogu da nije negdje na brodu

ili Ribu...

a mi ostali se možemo voziti kad dođemo smijeh

Krećem na brod za dva tjedna. Doduše, ionako imam raspored 6/6 tjedana. Cool

Pero77 je napisao/la:
...
Naravno to u to vrijeme sam se učlanio u taj forum i doznao više o tom vlaku nego šta sam u 3 godine doznao od ostalih, ja vam stvarno ne mogu zahvaliti do sada, ako netko dođe u umag svakako da mi se javi još ću mu piče platiti ili ako želi pogledat vlak te mislim da su mi ostale i 7 čelija od 130 - 160 ah u radioni pa ako nekom treba rado ću ih poklonit
...

Sad si me zaintrigirao, razmišljam da bi mogao navratiti već samo zato da ti pokupim te ćelije i usput da vidim te ispravljače i da li se da nešto od njih napraviti...
Nažalost jer za dva tjedna idem nazad na brod pa nemam sad puno vremena...

U svakom slučaju, slažem se s Grgom, štet bi bila da se taj vlakić ne osposobi jer mislim da bi cijenu popravka mogao vlakić zaraditi u mjesec dana sezone, ako ne i brže.
Da je vlakić sastavljen kako treba, bio bi on otplatio investiciju u dvije do tri sezone, a baterija bi potrajala i desetak sezona. Cool
Da se mene pita, krovove svih vagona bih zamijenio solarnim panelima da se dopunjuje baterija u vožnji, a mislim da bi paneli itekako povećali domet vlaka. Svaki vagon bi mogao imati barem 250Wp panele, ako ne i više...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 3 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.